Používanie nelegálneho softvéru a crackovanie

Moderátor: FeroG

<<

FeroG

Poslať Uto Apr 29, 2008 10:54 am

Používanie nelegálneho softvéru a crackovanie

Počas posledných dvoch prestávok na praktickom cvičení sme sa expresne dotkli otázky dekompilovania a disassemblingu programov. Tieto činnosti sú základom pre činnosť zvanú "crackovanie" programov. A odtiaľ je už len na krok k používaniu nelegálneho sofvéru.

Otázky do diskusie: Aký je váš názor na používanie nelegálneho softvéru ? Má táto problematika (spolu s detailami "crackovania") priestor na VŠ ?
<<

johny

Poslať Uto Apr 29, 2008 8:43 pm

Myslím, že "rozoberanie problematiky" nemá z "morálneho" hľadiska nič spoločné s crackovaním a nelegálnym šírením programov. Okrem toho, že sa na tom dajú učiť princípy fungovania programov, dajú sa tieto vedomosti v praxi využiť aj na ochranu vlastných programov pred cracknutím. O autoškole tiež nikto nehovorí, že učia vraždiť ľudí (to hovorím ako čerstvý absolvent :)).

Osobne nie som zástancom používania nelegálneho softwaru, najmä som proti tomu tam, kde existujú veľmi dobré free/open source alternatívy (čo už je skoro všade, snáď okrem hier). Nie som ale ani zarytým odporcom, tiež mám nainštalovaných zopár "cracknutých" hier. Uznávam, že by sa to nemalo, ale zase nemám rád ľudí, ktorí to prirovnávajú ku kradnutiu v obchode a podobne.

Poznám ale zopár ľudí, ktorí cracknuté programy doslova zbierajú, majú nainštalovanú vždy najnovšiu verziu Microsoft Office, aspoň 4 programov od Adobe, atď., zo všetkého Professsional alebo Enterprise Edition, pričom často tieto programy ani vôbec nepoužívajú (nevedia používať). Takýto ľudia sú mi vrcholne nesympatickí.

A trochu iná je situácia s nelegálnou hudbou a filmami. Tých mám aj ja dosť, a myslím, že v dnešnej dobe je to viac-menej štandardom (nepoznám nikoho, kto by mal hoci len desatinu svojej hudobnej/filmovej kolekcie legálne). Nie je to určite správne, no treba uznať, že chyba je aj u distribučných spoločností, ktoré tieto veci často zbytočne predražujú.
E-mail/Jabber: jan[zavináč]jergus.eu

Späť na PAZ1b

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia