Informatika na UPJŠ

Moderátor: FeroG

<<

FeroG

Poslať Pon Apr 28, 2008 9:10 pm

Informatika na UPJŠ

V období posledného týždňa som s niekoľkými z vás (a nielen z vás) viedol také, nazvime to "informačné" rozhovory. Verím, že to zúčastneným príliš neprekážalo (ak áno, ospravedlňujem sa, ale počas rozhovorov nikto zásadne neprotestoval). Bol to taký malý pokus o prelomenie "komunikačnej bariéry". Výstupom z nich bolo pre mňa niekoľko zaujímavých informácií. A jednu z týchto informácií by som rád podrobil aj všeobecnej diskusii (ak nevyhovuje fórum ako komunikačné médium, tak v rámci niektorej z prestávok na praktickom cvičení). Takže problém: Veľa študentov neberie rozhodnutie študovať informatiku na UPJŠ, ako rozhodnutie "prvej voľby". Pod rozhodnutím "prvej voľby" mám na mysli, také rozhodnutie, kedy sa človek rozhoduje len na základe odbornosti, kvality a dobrého mena školy. Často je rozhodnutie pre UPJŠ kompromisom medzi vzdialenosťou, ekonomickými, či osobnými dôvodmi. Čo by mohla podľa vás spraviť škola, aby pre stredoškolákov UPJŠ nebola kompromisom, ale naozaj aj školou "prvej voľby" ? Sprostredkúvajú študenti a absolventi o škole pozitívne referencie ?
<<

johny

Poslať Uto Apr 29, 2008 9:05 pm

Vzdialenosť je pre mnohých dosť dôležité kritérium, napríklad aj ja som sa podľa toho rozhodoval. Keby som býval v Bratislave, idem na FMFI UK, nezávisle na tom, či by UPJŠ mala povesť lepšej alebo horšej školy. Teda keď sa niekto rozhodne podľa vzdialenosti, neznamená to, že (ne)považuje tú-ktorú školu za dobrú.

Inak myslím, že o veciach, čo by trebalo vylepšiť, sa viac-menej vie a hovorí sa o nich. Priebežne sa vyhadzujú/pridávajú nové predmety (za ten necelý rok, čo tu som, sa nemôžem vyjadriť objektívne, ale predpokladám, že k lepšiemu :)). Ak sa medzi študetmi šíri, že nejaký predmet je "sito", že ním veľa ľudí neprejde (počúvam také chýry napríklad o teórii vypočítateľnosti v druhom ročníku, prípadne aj o analýze v prvom), malo by sa s tým niečo robiť, nie to nechať tak - možno rozdeliť učivo z analýzy z prvého ročníka na 3-4 semestre namiesto dvoch?

No a keď bude škola naozaj zaujímavá, teda študenti sa tu naučia veci, čo sa chcú naučiť a zaujímajú ich, potom už snáď aj sami urobia škole reklamu. Myslím, že na reklame to dosť závisí, okrem spokojných študentov by mali byť spokojní aj ich budúci zamestnávatelia (z toho, čo som počul, zdá sa, že sú, ale prečo som to počul, až keď som na škole už bol?). Dobrou reklamou sú tiež akcie STROMu (Malynár/Matik/STROM, Palma, ...), možno by sa tie informatické mohli ešte o niečo rozšíriť, prípadne im spraviť lepšiu reklamu.

Čo fakt nechápem je, prečo omnoho viac študentov ide na informatiku na techniku ako na UPJŠ. Z toho, čo som počul, na technike sa niečo naučia len tí, ktorí majú fakt záujem, zaoberajú sa tým vo voľnom čase a asi by sa to naučili aj bez techniky :) Ostatní si len nechávajú (často za peniaze - to môžem potvrdiť, som autorom niekoľkých tamojších semestrálnych projektov :)) robiť úlohy a projekty. To je o toľko horšie byť Mgr. ako Ing,?

Myslím, že odstrašujúca je najmä povesť prírodovedeckej fakulty (resp. prírodovedeckých fakúlt vo všeobecnosti) o množstve "zbytočnej" matematiky. Skutočne, z rozprávaní spolužiakov, ktorí šli na techniku, viem, že tam za prvý semester mali len zopár dôkazov. To si myslím, že nie je dobré, ale zase u nás je opačný extrém, na analýze niekedy stíhame sotva opisovať z tabule, nieto ešte sa sústrediť na vykladané učivo, aby sme mu naozaj rozumeli. Myslím, že tu optimum je niekde uprostred.
E-mail/Jabber: jan[zavináč]jergus.eu
<<

zt

Poslať Štv Máj 01, 2008 3:10 am

Minule som sa stretla s jednym maturantom, ktory si dal prihlasku na vysoke skoly v Kosiciach, kde sa da studovat odbor Informatika a ja som mu povedala, ze podla mna je na UPJS lepsie ako na TU v KE.
<<

zt

Poslať Štv Máj 01, 2008 3:19 am

Je pravda, ze na FEI TU je matematika taka prehladnejsia, ked to porovnam z PF UPJS, ale zas take programovanie ked porovnam tak to je urcite lepsie tu ako na FEI TU, tu som sa za jeden semester naucila o dost viac ako tam za 2 roky.

Späť na PAZ1b

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť