Záverečné testy

Moderátor: FeroG

<<

pripomienka

Poslať Ned Máj 25, 2014 2:26 pm

Re: Záverečné testy

Súhlasím, ale to je ideálny scenár s ideálnym pozadím- dostatočne dobre napísaný polsemestrálny test... No vzhľadom na priemer, ktorý tu bol zverejnený, väčšina z nás práve kvôli dosť nevydareným výsledkom chcela ísť na všetky 3 termíny,pretože záverečné testy nie sú práve najľahšie a na dosiahnutie povinného minima treba zamakať aj s dobre napísaným midtermom..o to viac s nízkym ziskom sa to málokedy podarí na prvý-krát...
<<

Michalka

Poslať Pon Máj 26, 2014 12:25 pm

Ja by som sa chcela opytat na nieco k minulorocnym zaverecnym testom, kt. riesim v ramci pripravi na test. Konkretne k uloham o spajanych zoznamoch. Tam sa pise ze mame vyuzit triedu s prednasky o sp.zoznamoch. Mozme si do tej triedy doplnit aj metody vratITY , get, set s cviceni a tak vypracovat ulohu ?
<<

FeroG

Poslať Pon Máj 26, 2014 12:35 pm

Michalka píše: Tam sa pise ze mame vyuzit triedu s prednasky o sp.zoznamoch. Mozme si do tej triedy doplnit aj metody vratITY , get, set s cviceni a tak vypracovat ulohu

Ano, samozrejme. Akurat si treba dat pozor na obmedzenie casovej a pamatovej zlozitosti, ktore moze byt sucastou zadania. Typicky sa vyzaduje pamatova zlozitost O(1) = nie je mozne si obsah spajaneho zoznamu vykopirovat do nejakeho pomocneho pola. Dalsie typicke ohranicenie je linearna casova zlozitost. Tu si treba uvedomit jednu dolezitu vec. Takyto kod

Kód:
for (int i=0; i<dlzkaZoznamu; i++)
  ... vratIty(i); ...

ma kvadraticku zlozitost. "Pocet" operacii vykonanych v ramci metody vratIty (prejdenych prvkov zoznamu) bude postupne 1, 2, 3, ..., n co dava dokopy zlozitost Omega(n^2).
<<

FeroG

Poslať Pon Máj 26, 2014 3:16 pm

Bol som upozorneny, ze v AISe doslo k odhlaseniam z 1. terminu zaverecneho testu. Aktualne je volne 1 miesto. Ak sa nan v AISe neviete prihlasit (kedze niektorych som odhlasoval ja kvoli znizeniu poctu na 24 studentov), dajte mi prosim vediet e-mailom a prihlasim vas na termin.
<<

Michalka

Poslať Pon Máj 26, 2014 4:58 pm

Jedna otazka , pri zaverecnych testoch su povolene aj rucne pisane poznamky ?
<<

FeroG

Poslať Pon Máj 26, 2014 9:23 pm

Michalka píše:Jedna otazka , pri zaverecnych testoch su povolene aj rucne pisane poznamky ?

Neviem, ci niekedy niekto nieco take pouzival. Ale nateraz v tom nevidim problem (ak tam nebudu listingy zdrojovych kodov minulorocnych zadani).
<<

lacko.mi

Poslať Str Máj 28, 2014 2:28 pm

test bol zábavný, času dostatok, všetci traja hodnotiaci boli super, úlohy zaujímavé, po poriadnom premyslení relatívne rýchlo a jednoducho naprogramovateľné. Jediná výčitka snáď len to že časove obmedzenie na spájané zoznamy mohlo byť povedané troška skôr. Ja osobne som už mal značnú časť rozrobenú čiže polhodinová práca vyšla na zmar. Ale inak bol test OK :)
<<

pripomienka

Poslať Štv Máj 29, 2014 5:06 pm

Zaujímavé zadania úloh, pekne! :wink: Oceňujem úlohu na greedy algoritmus. Tiež snáď iba tá pripomienka s obmedzením pri zoznamoch, zišlo by sa to vedieť skôr :)
<<

Matúš R.

Poslať Štv Máj 29, 2014 6:36 pm

netreba byť lenivý a riešiť úlohy v O(n) ak to ide :-D
<<

pripomienka

Poslať Pia Máj 30, 2014 8:24 am

A čo vaša reakcia, hodnotenie,... pán Galčík? :)
<<

FeroG

Poslať Pia Máj 30, 2014 11:50 am

pripomienka píše:A čo vaša reakcia, hodnotenie,...

Na to, aky bol o termin zaujem, trochu prekvapilo to, ze 2 ludia sa odhlasili (boli nahradeni inymi zaujemcami) a dalsi 2 vobec neprisli. To, ze sa obmedzil pocet na 24 bolo urcite dobre, myslim, ze cely test mal aj vdaka tomu dost hladky priebeh.

Pozitivne hodnotim, ze prve odovzdavania rieseni boli dost skoro po zaciatku, celkovo (ako to uz pri prvych testoch byva) bola kvalita rieseni celkom dobra. Zaujimavostou bolo aj to, ze kazda jedna uloha testu bola niekym uspesne vyriesena. Samozrejme, nasli sa ludia, ktori sa az tak zodpovedne nepripravili a nepodarilo sa im ziskat dost bodov, aby prekonali povinne minimum. Pri dalsich testoch si dam pozor na vyspecifikovanie casovej a pamatovej zlozitosti.
<<

FeroG

Poslať Str Jún 11, 2014 3:58 pm

Dovolim si zhodnotenie dnesneho testu a mozno aj niekolko odporucani vychadzajucich z pozorovani toho, ako a ake ulohy sa riesili.
(1) Zaverecny test z PAZ1b nie je zaverecny test z backtrackingu a spajanych zoznamov. Specialne dnes bol backtracking v porovnani s inymi ulohami pracnejsi (i ked narocnostou zhodny s ulohami z minuleho roka). Je preto vhodne sa na test pripravit komplexne a nie preriesit si len ulohy konkretneho typu. Napr. dynamicke programovanie a grafove algoritmy dnes ponukali relativne lacne body (teda asi trebalo porozmyslat, ale programovania vela nebolo)
(2) Pri rieseni nie je vhodne zbytocne vela kombinovat. Greedy pristup, ked sa zameriate na ulohu s najviac bodmi moze lahko zlyhat. Podobne nie je vhodne rozlozit svoju pozornost na prilis vela uloh a ziadnu ulohu nedokoncit.
(3) Je vhodne zorientovat sa v tom, co sa robilo cez semester. Zda sa, ze studenti malo vyuzivaju potencial toho, ze testy su ciastocne open-book (mozete pouzivat kody zo stranky predmetu vratane rieseni z cviceni). To, ze ide o open-book test zohladnujem pri vytvarani uloh (preto sa mozu zdat narocnejsie). Ratam totiz s tym, ze pri rieseni vyuzijete zdrojove kody (z cviceni alebo prednasok) systemom CTRL+C, CTRL+V a sustredite sa na to, ako ich vhodne prisposobit na vyriesenie zadanej ulohy. Na taketo prisposobenie kodu sa preto ocakava, ze kodu rozumiete.

Tolko moje postrehy. Komentare a postrehy z vasej strany su vitane.
<<

FeroG

Poslať Štv Jún 12, 2014 10:05 am

V suvislosti s ulohou z 2. terminu zaverecneho testu s nazvom "Prechod mestom" vyzva pre fajnsmekrov. Povodne som mal s touto ulohou iny zamer, ale zjednodusil som zadanie (neuvedomiac si jeden dolezity detail) az natolko, ze ulohu ide vyriesit extremne rychlo. Kto najde najrychlejsie riesenie tejto ulohy (najrychlejsie nie v zmysle efektivnosti riesenia, ale v zmysle mam fungujuce riesenie s minimalnou namahou)?
<<

pripomienka

Poslať Pon Jún 23, 2014 4:38 pm

Vsimol som si na stranke pazka, ze pribudol augustovy termin.
Bude teda este termin v auguste, alebo co to znamena?
<<

FeroG

Poslať Pon Jún 23, 2014 9:05 pm

pripomienka píše:Bude teda este termin v auguste, alebo co to znamena?

Idealny scenar by bol, ak by augustovy termin nemusel byt. Ale ako som hovoril na prednaske, uz tradicne (=tak ako pocas predoslych styroch rokov) budu v ponuke 3 terminy zaverecnych testov pocas riadneho skuskoveho (maj-jun) a jeden termin niekedy koncom augusta (termin bude urceny neskor v zavislosti od terminu statnic).

Upozornujem vsak, ze 4. termin sa netyka opakujucich a tiez studentov, ktori do konca juna nebudu mat ziskanych 40 kreditov.
PredchádzajúciĎalší

Späť na PAZ1b

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia