Nadradenost vyucujucich na PAZ1b?

Moderátor: FeroG

<<

FeroG

Poslať Pia Apr 05, 2013 8:40 pm

Nadradenost vyucujucich na PAZ1b?

Z casu na cas je treba otvorit aj temu, ktora priamo nesuvisi s vlastnym obsahom predmetu (nadvazujuc na slova jedneho mojho skolitela, ze skola nema ludom odovzdavat len vedomosti, ale ma odovzdat aj nieco ine). Dnes som sa v ramci intermezzo "smalltalku" na cviceni dozvedel, ze vyucujuci PAZka (teda neviem, ci mozem generalizovat - mozno sa to tyka len skupiny A) su vnimani v pozicii k studentom ako nadradene osoby (studenti su teda v pozicii k vyucujucim podradene osoby). To ma trochu zaskocilo, kedze na PAZku je snaha tieto stereotypy eliminovat - zjavne sa to vsak nedari. Snaha na PAZku bola, aby vyucba bola realizovana na rovnocennej baze ako akasi sluzba: my ako vyucujici vytvarame a zodpovedame za vzdelavacie aktivity, ktore maju viest k ziskaniu poznatkov. A ziskanie poznatkov je hlavny dovod, preco studenti skolu a predmet (ako sucast vzdelavacieho balika, ktory si studenti dobrovolne vybrali) navstevuju. Je tu samozrejme aj certifikacna funkcia vo forme skusok a pisomiek, ale to je len okrajova cinnost popri ostatnom. Cize tak ako v nejakom kadernictve, nie je kadernik ani klient nadradeny a podradeny - su to rovnocenni partneri, ktori sleduju spolocny ciel na zaklade daneho kontraktu.

Otazka do diskusie: Co by sme mali na PAZku (alebo v skupine A) zmenit, aby sa ten model nadradenosti a podradenosti eliminoval?
<<

Aries

Poslať Sob Apr 06, 2013 3:14 am

Re: Nadradenost vyucujucich na PAZ1b?

Sice som PAZ zazil uz pred par rokmi, ale kedze sa obsadenie vyucujucich az tak zasadne nezmenilo, vyjadrim sa.

V prvom rade by som chcel povedat, ze doslova nadradeny (v negativnom zmysle) mi nepripadal nikto z tych, u ktorych som absolvoval predmety na UPJS. Mozno boli niektori autoritativni a ini viac priatelski, ale v tomto smere som nemal z nikoho negativne pocity.
Co sa tyka PAZ, ziadnu nadradenost som nepocitoval, ani ten zakladoskolsky/stredoskolsky pocit, ze som len student, nieco menej, a ucitel je viac.
Mozno je ale zopar faktorov, ktore by mohli u niekoho vyvolat do istej miery taky dojem:
1. Cielovy student predmetu je prvak, mozno sa este zo strednej skoly nesie ten dojem a atmosfera nasho biedneho zakladneho/stredneho skolstva. Pre mnohych je mozno kulturny sok, ze mozu vyucujucemu napriklad tykat, pripadne s nim aj nesuhlasit, je tazke to po 9+4 rokoch ineho sposobu vyucby (teda na vacsine ZS/SS) prijat.
2. FeroG je pedagog a ma mnohe "klasickejsie" ucitelske pristupy, na rozdiel od vacsiny ludi, ktori na UPJS nieco ucia. Mozno vyvolava iny dojem, nez napriklad Robo Novotny, ktory uci inym stylom. Ziaden styl nie je lepsi alebo horsi, su proste ine, ale u niekoho mozno FerovG sposob pripomina ZS/SS, a v porovnani s vacsinou inych predmetov mierne vyvola dojem zasadne odlisenych pozicii student/ucitel.
3. Faktom je, ze mnoho ludi v prvom rocniku informatiky na tento odbor proste nepatri, pripadne nepatri na vysoku skolu obecne. Castokrat sa potom lahsie hlada vyhovorka inde nez vo fakte, ze predmet alebo cele studium proste nezvladli (klasicke vyjadrenia "ucia sa tam blbosti", "ucia to blbci", "kazdeho vyhadzuju", atd.).

Mozno kombinacia tychto faktov sposobila spominany dojem. Alebo pripadne je to individualny problem s konkretnym clovekom, ale myslim ze cely PAZ je obecne velmi kvalitny predmet, z ktoreho som mal velmi pozitivne pocity a dojem spoluprace studentov a vyucujucich.

Hm, hlboka noc a nechce sa mi spat, potom to konci takymito prispevkami na roznych forach :)

Edit: opravene preklepy a chyby.
Naposledy upravil Aries dňa Ned Apr 07, 2013 5:19 am, celkovo upravené 1
Vasnivy pestovatel binarnych stromov a opravar Turingovych strojov na polovicny uvazok.
"Problem citatov najdenych na internete je taky, ze si nikdy nemozete byt isti ich autenticitou" Abraham Lincoln
<<

kubo

Poslať Sob Apr 06, 2013 12:39 pm

Aries to pekne napisal :-). Ak mam hovorit za seba, vyucujuci na PAZku buraju vecsinu veci s ktorymi som sa stretol na strednej a zakladnej skole a je to hlavne velky nezvyk napr. moct tykat ucitelovi :-). Rozhodne som ale zo sposobu vyucby nadseny :-).
<<

Dominika

Poslať Sob Apr 06, 2013 2:02 pm

Zdielam Ariesov nazor. Sposob vyucby mi maximalne vyhovuje. Cviciaci su ochotni, trpezlivi a priatelski. Velmi pekne napisany prispevok, ktory by si mohli precitat aj vyucujuci inych predmetov :wink:
<<

PainMaster

Poslať Ned Apr 07, 2013 8:44 pm

Povodne som nechcel reagovat, kedze ja mam problem uz so samotnym pojmom "podradeny". Po Aries-ovom vyjadreni a skutocnostiach ktore ma stretli v poslednom case som sa rozhodol inak a tuto diskusiu mierne rozvediem.

Myslim si, ze nikto by sa nemal bat, ze bude akokolvek potrestany za svoje nazory, ak neobmedzuje inych. Za svoj kratky zivot sa vsak neprejstane stretavam s fenomenom ktory ani neviem opisat jednym slovom. Situacia ktoru opisujete je dosledkom tohto fenomenu a tak to opisem podrobnejsie na konkretnejsich prikladoch. Pocas studia na UPJS mi odovzdavali svoje vedomosti rozni pedagogovia a mnohych z nich aj zaujima, ako svoje hodiny zlepsit, presun informacii zefektivnit a pod. Ak to nezaujima ich, zaujima to minimalne tych, ktory navrhuju rozne honotenia vyucby atd. Ako vsak feedback berie student? Co sa z neho vobec dozvieme? NIC!
Ano, feedback je natolko skresleny, ze nehovori nic o kvalite vyucby, nehovori nic o kvalite informacii ktore boli ziakom podane a uz vobec nie o kvalite pedagoga, ci dokonca o vztahu medzi pedagogom a studentom. Preco?
Odpoved je sice jednoducha, no o5 mi zaberie par riadkov:)
Nazor na pedagoga ma kazdy student iny, no zaujimave je to, ako je ten nazor vytvarany. Ako som si zaznamenaval rozne posuny v studiu, narazil som mnozstvo narazok na niektorych pedagogov, na sposob vyucovania, na zbytocnost predmetov, na ekonomicku situaciu (to tu ale nepatri...)... Vsetky narazky vsak ostali v uzkom kruhu z ktoreho nebolo mozne dostat sa von, nie este k osobe, ktora by s tym mohla nieco robit. Pripadne sa neaky "debil" odhodlal napisat svoj nazor niekam na forum, no 1 hlas nieje pocut a berie sa ako stastisticka odchylka. Takto si spokojne vsetci odchodia predmet, s ktorym cely semester niesu spokojni, naucia sa na skusku pri ktorej skripu zubami, lebo im nieco nesmierne vadi a rozdelia sa do 2 skupin.
Skupina 1(vacsina) predmet spravi a uz nikdy si nespomenie na tie narazky a nespokojnost a skupina 2 ma pravo drzat hubu, lebo sa neozvali v spravny cas.

Teraz by som este rad povedal nieco k vytvaraniu nazorov. Bohuzial sme ludia a nase nazory su ovplivnovane roznymi faktormi. Co sa ale tak zle stane, ze nam niekto zacne vadit? Kedze sa mi nedavno dostalo do usi, ze ani somnou nieje nemenovany student spokojny (tento student o tom nevie a preto ho ani nebudem menovat) tak som nad tym naozaj dlho premyslal. Naozaj velku skupinu pokryl Aries bodom 3, kde hovori o skupine ktora proste nezvlada studium a preto nemaju radi pedagoga. Najdu sa vsak aj studenti, ktori maju vysledky dobre, no v neakom okamihu im niekto nesadne pre neaku drobnost, s ktorou sa nevedia zmierit. Napr o FeroviG som raz pocul nazor, ze sa "prilis stara" do jeho studentov. Predpokladam, ze ten student mal s Ferom neaky rozhovor kde sa ho Fero dotkol (to je dohad). Alebo par inych prikladov, kedy student vyslovi vyrok, ktory nieje momentalne pravdivy, co dostane pocitit a nemusi to dobre zvladat (casty priklad/problem "0 je/nieje prirodzene cislo", html je programovaci jazyk a kopec dalsich...). Preto PROSIM vsetkych, ktori maju neaky banalny problem so svojim pedagogom, aby to riesili bud ako rovny s rovnym, alebo mu napisali aspon anonymnu spravu, alebo fake mail. V mojom pripade je takato cinnost zbytocna(ja som tvrdohlavy), no pedagogom ako FeroG taketo presne mierene nazory a pripomienky naozaj pomozu a v buducnosti mozno budu reagovat inak. Ak ste sa rozhodli studovat na UPJS a vyuzivat vyhody rodinnej atmosfery ktora tu prevazne prevlada, tak by ste si tieto nezrovnalosti vo svojom zaujme mohli vykonzultovat. Dakujem.

A nakoniec ostava samozrejme malicka skupinka, ktorej trvalo uvedomenie si, ze su na VS trosku dlhsie a tam nieje co riesit, lebo ta skupinka sa casom limitne blizi k 0 :)

PS: neviem o nikom koho z UPJS vyhodili, lebo povedal svoj nazor, tak prosim rieste svoje problemy a neposuvajte ich dalsim rocnikom :)

S pozdravom,
Ja :twisted:
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

Jan Murin

Poslať Ned Apr 07, 2013 10:08 pm

PainMaster píše:Myslim si, ze nikto by sa nemal bat,...

ja sa ale trosku bojim ludi, co maju v nicku take slova ako Master a Pain :|
ale inac sa na skole nezvyknem bat :D
<<

PainMaster

Poslať Ned Apr 07, 2013 10:18 pm

Jan Murin píše:
PainMaster píše:Myslim si, ze nikto by sa nemal bat,...

ja sa ale trosku bojim ludi, co maju v nicku take slova ako Master a Pain :|
ale inac sa na skole nezvyknem bat :D

Ano, moj nick bol uz mnohokrat rozoberany.. traduje sa uz z neakych cias mojich 13tich ked sme v net kluboch hravali lan hry a kedze sa nikomu ten nick nepacil, pouzivam ho dodnes :)
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

FeroG

Poslať Pon Apr 08, 2013 7:13 pm

FeroG píše:Otazka do diskusie: Co by sme mali na PAZku (alebo v skupine A) zmenit, aby sa ten model nadradenosti a podradenosti eliminoval?

Ako povedal jeden kolega-cviciaci: "Trebalo by zmenit prednasajuceho a cviciaceho"...

Teraz vaznejsie. Toto diskusne vlakno moze vyzerat tak, ze su nejake strasne problemy na PAZku (specialne v skupine A). Myslim (teda dufam), ze to tak nie je. Ved vacsina ludi v A-cku je tam uplne dobrovolne (tusim z tych 20 ludi v A-cku len traja su tam taki, co si tuto skupinu nevybrali cez preferencny vyber skupiny) a pri vybere skupiny po PAZ1a vedeli do coho idu. Kazdy z vyucujucich (na skole i na PAZku) pouziva nejake metody (ja osobne kombinujem rozne experimentalne metody a metody, ktore sa mi v minulosti osvedcili - aj ked mozu vyzerat tak "nevysokoskolsky"). Ciel je jednoduchy: maximalne efektivne vyuzit cas cviceni. Aj take PAZko uz vyzera o cosi inac, nez pred 4 rokmi, ked sa zacinalo s novou koncepciou. Kedze priestor na zlepsovanie vidim este v comsi ako "atmosfera cvicenia" a ta je ovplyvnena aj vzajomnou poziciou "vyucujuci-student", otvoril som toto diskusne vlakno s cielom skusit zozbierat nejake nove napady, ktore by cely predmet mohli vylepsit (=zefektivnit) v tomto smere.

Dakujem vsetkym, ktori sa doposial vyjadrili - i ked tam nebolo prave to, co som presne od tohto vlakna ocakaval. Kazdopadne su to vsetko zaujimave nazory a informacie (napr. uz sa ku mne dostali kadejake nazory na moju osobu a rozne "privlastky", ale opat nieco nove :-) ...). Hadam Matejov a Lubov prispevok motivuju mladsich kolegov...
<<

Katka

Poslať Pon Apr 08, 2013 8:57 pm

podla mna je v skupine dobra atmosfera a neviem ci pod/nad-radeny je spravne slovo ale myslim ze prirodzene vo vztahu ucitel-student ma ucitel nejaku autoritu a je zrejme ze nie su na jednej urovni a nie je to zle proste tak to ma byt...a nie je to problem. a myslim ze si vsetci velmi vazime kamaratsky pristup cviciacich na pazku a aj to je isty druh motivacie pre mnohych:)

Späť na PAZ1b

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť