Zverejnit vzorove riesenia domacich zadani

Moderátor: FeroG

<<

Jan Murin

Poslať Štv Mar 07, 2013 9:53 pm

Zverejnit vzorove riesenia domacich zadani

NAVRH: Zverejnovat vzorove riesenie domacich zadani s komentarom

DOVODY:
- programovanie je nieco, kde nie je jedno, ako clovek rozmysla a chape veci
- programovanie nie je filozoficky kruzok, kde ma kazdy pravdu
- programovanie je programatorsky kruzok, kde je pravda len jedna a kazda pravda ma svoje exaktne dosledky, ktore sa v konecnom vysledku castokrat diametralne lisia
- ked pride niekto z hornej dolnej a sa chce naucit programovat, tak sa sotva nauci dobre programovat ak bude pocuvat teoretizovanie o algoritmoch
- ak sa chce ludom nejaka informacia odovzdat, tak je mnohokrat efektivnejsie ju odovzdavat v nejakej grafickej podobe ako v podobe cisteho textu
- graficke prvky na slajdoch na prednaskach su peknou 'dekoraciou', ale nepomahaju dostatocne podstate veci: naucit dobre programovat a rozmyslat
- ak sa chce ludi naucit programovat, tak je mnohokrat efektivnejsie ukazat im kod aby sa ucili z kodu

SUCASNA SITUACIA
- evaluator evaluuje a cviciaci hodnotia (komentuju? ) odovzdane domace zadania
- neviem do akej miery su riesenia komentovane cviciacimi, ale budem realista a budem predpokladat ze studentovi zasadne nepomozu
* ak student napisal relativne dobry kod tak nejaky komentarik mu pomoze a nabuduce napise lepsi kod
* ak student napisal zly kod, tak mu akokolvek dlhy komentar nepomoze, pretoze ho to akurat len zmetie(ak napisal zly kod, tak je predpoklad ze sa nachadza v situacii, kde je lepsie raz vidiet ako 100x pocut, zahodit a zabudnut stare a zle a objavit nove) teda ci je komentar kratky alebo dlhy, tento student ktory najviac potrebuje pomoc, ostane len frustrovany, pretoze z komentarov sa nevyspekuluje k optimalnemu rieseniu
- cviciaci nezverejnuju optimalne riesenie domacich zadani (konkretne kod) a tym padom maju studenti vyrazne znizenu schopnost vytvorit nejaku diskusiu, v ktorej by sa naucili inovativnym pristupom k rieseniu problemov, pretoze nevedia ktory spoluziak napisal najoptimalnejsi kod, zeby si s nim sli diskutovat jeho riesenie
- studenti sa boja zverejnovat kody svojich rieseni pretoze vladne atmosfera strachu z plagiatorstva, co je absurdne, pretoze kazde zadanie je z inej oblasti, je niecim inym specificke

ZAVER:
Nech je ucebny proces na predmete PaZ1b akokolvek dobre navrhnuty a prespekulovany, stale v nom chyba jeden z najzakladnejsich prvkov procesu ucenia sa dobre programovat: ucenie sa z dobre napisaneho kodu. Urcite nebude problem najst na internete pribehy mnohych ludi- rychlostnych programatorov, ktori podstatnu cast svojho rozvoja venovali studiu dobre napisanych kodov nejakych mudrych ludi.

PROGNOZA
- oplati sa venovat cas skusenemu koderovi- cviciacemu, aby niekde zverejnil optimalne riesenie ulohy a pridal k tomu nejaky globalny komentar?
VARIANT A: dobry student zisti ze neni az taky dobry a ze moze byt este lepsi a stane sa lepsim lebo videl lepsi kod
VARIANT B: menej skuseny student-programator to uvita ako osvietenie z neba, frustracia sa premeni na radost z objavenia ameriky a zisti, ze programovanie nie je take utrpenie ako sa zdalo byt
- oplati sa teda zverejnovat optimalne riesenia domacich zadani, lebo z toho budu mat profit vsetci studenti a cviciaci nebudu musiet az tak rozsiahle komentovat niektore rienia, pretoze castokrat najlepsia cesta je niektore implementacie zahodit, zmazat zabudnut na ne a riesit problem uplne inac
<<

PainMaster

Poslať Štv Mar 07, 2013 11:32 pm

Re: Zverejnit vzorove riesenia domacich zadani

Krasne napisane :)
Signed.
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

Jan Murin

Poslať Štv Mar 07, 2013 11:34 pm

bol podany navrh a moj nazor na tento navrh je nasledovny:

- nie som studentom predmetu PaZ1b, takze prakticky mi je uplne jedno, ci sa tento navrh prijme alebo nie, ak sa ma tento navrh prijat, tak nie preto ze ja si nieco myslim, ale preto ze aktualni studenti tohto predmetu budu mat o takuto novu featuru zaujem
- v principe si myslim ze kazde vyucovanie programovania by malo obsahovat zverejnovanie kodov optimalnych rieseni zadanych uloh a preto som nastartoval tento topic, aby tato tema z principu odznela
<<

FeroG

Poslať Štv Mar 07, 2013 11:58 pm

Dakujem za komentar. Aj ked PAZ sa ta uz netyka, je pozitivne vidiet, ze studenti z vyssich rocnikov sa k tomu spatne vracaju. Skoda len, ze o tychto veciach nediskutuju sucasni studenti. Pokusim sa reagovat na tvoje komentare a pridat iny pohlad.

Jan Murin píše:DOVODY:

Predovsetkym si dovolim rozlisovat medzi 2 vecami (i ked hranice su medzi nimi dost nejasne a je tu nemaly spolocny prienik): programovanim (o tom chce byt PAZ1a) a algoritmizacia (o tom chce byt PAZ1b). V com je rozdiel (aspon z mojho pohladu) som sa snazil zachytit v uvode do predmetu PAZ1b (prezentacia je na stranke), takze o tom pisat nejdem. Dosledkom bolo to, ze napr. na PAZ1a sa na prednaskach takmer vzdy "programovalo nazivo", kedze cielom bolo, aby studenti videli ten proces, ako sa "myslienka" meni na implementaciu. Naopak pri PAZ1b sa predpoklada, ze studenti uz maju dost programatorskych skusenosti, aby boli schopni nejaky navod (=algoritmus) prepisat do kodu (napr. v Jave). No a na ten navod je kladeny doraz (s tym, ze v niektorych [dost castych] pripadoch je k dispozicii aj ukazkovy kod v Jave). Takze aj preto to vyzera ako teoretizovanie o algoritmoch (pokus o paralelu: na literature sa zvycajne rozoberaju diela, ich pribehy a neanalyzuje sa to, ci autor dielo napisal v slovencine, ci pouzival viac podstatnych alebo pridavnych mien). Len jedna poznamka bokom: na PAZ1b stale pouzivame Javu v ramci kontinuity s PAZ1a. Vo svete (resp. na inych skolach) sa algoritmicke kurzy zvyknu realizovat skor len s pouzitim pseudokodu.

Nemyslim si, ze pri programovani je pravda len jedna. Problem je mozno riesit mnohymi sposobmi a implementovat riesenie este viacej sposobmi - je pravdou, ze kazdy ma svoje dosledky z hladiska korektnosti a efektivnosti.

Jan Murin píše:SUCASNA SITUACIA

Miera komentovanosti riesenia zavisi od hodnotiaceho. Ja osobne som sa vzdy snazil kod nejako uzitocne okomentovat - aspon pri PAZ1a. V pripade PAZ1b je len dost malo rieseni, kde ma detailnejsi komentar vyznam. Ci ma niekto o if viac alebo menej, to uz nema zmysel riesit. Ak je nekorektne riesenie, tazko komentovat zlu myslienku, resp. moze byt problem tu zlu myslienku dekodovat z kodu... Ci komentar vie pomoct - ja osobne neviem posudit (kedze nie som ich adresatom).

Je faktom, ze z nasej strany sa nezverejnuju optimalne (?) riesenia domacich zadani. Na druhej strane je tu kopa uloh (napr. ulohy navrhnute pre cvicenia), ktore su vyriesene na cviceniach a kody z cviceni su zverejnovane (z takmer vsetkych skupin). Ocakava sa, ze po deadline tej-ktorej sady si svoje riesenia rozdiskutuju (aka atmosfera strachu? po deadline?). Myslim (dufam?), ze studenti sa navzajom dost poznaju (ved preto sa robia tie socializacne akcie ako MAIN) a nemaju problem si o svojich rieseniach pokecat. Casto v skole stretavam studentov ako sedia pred notebookmi a o comsi diskutuju. Tak hadam disktuju studijne veci, alebo sa mylim? :-) [tuto recnicku otazku treba chapat v jemne ironizujucom kontexte]

Jan Murin píše:stale v nom chyba jeden z najzakladnejsich prvkov procesu ucenia sa dobre programovat: ucenie sa z dobre napisaneho kodu.

Suhlasim, ze toto je dolezite. Musi to byt ale kod domaceho zadania napisany nami?

Jan Murin píše:ZAVER:

No a uplne na zaver este jeden pragmaticky pohlad. Zverejnenie riesenia domaceho zadania znamena, ze toto zadanie uz nebude nikdy v buducnosti pouzitelne. Asi ste si vsimli (obzvlast ti, ktori opakuju predmet), ze je tu snaha vytvarat vzdy nove zadania a nove ulohy (na domace zadania a testy). Ale nie vzdy sa to da - mnohe ulohy maju dost "prespekulovany" ciel, co sa ma z toho student naucit. A popravde mam problem vytvarat tymto uloham ekvivalentne ulohy (prikladom toho su ulohy na 2. sade domacich zadani, ktore boli zopakovane z minuleho roku). Dalsi problem je, ze ak si aj vymyslim novu ulohu, tak ak chcu mat studenti luxus evaluatora, niekto (=ja) musi k tomu napisat evaluacny kod. To ale nie je "sekundova" zalezitost ako napisanie vzoroveho riesenia. Treba pripravit testovacie sady a testy, ktore s velkou pravdepodobnostou odhalia nekorektne riesenia (stava sa, ze az pri hodnoteni a citani rieseni najdem nekorektne kody, ktore presli evaluatorom - t.j. student vymyslel take "divne" riesenie, s ktorym som neratal a ani testy s nahodnym vstupom to neodhalili). Navyse evaluator je postaveny tak, ze sa snazi prisposobit odoslanemu kodu, nie student prisposobuje svoj kod evaluatoru (napr. nenutime studentov fungovat v rezime - citam textovy vstup, vypisujem textovy vystup s riesenim). Aj taky drobny detail zvysuje narocnost pripravy evaluatora. Zial, moja kreativita a casove moznosti su obmedzene...

Otazka: Je tato tema opodstatnena? Maju terajsi prvaci naozaj problem s PAZ1b? Je 4. tyzden semestra. Nikto na cviceniach nema otazky k ucivu, nikto sa nepyta na mozne riesenia domacich zadani, nikto nenotifikoval, ze by bolo treba workshopy, ... Takze?
<<

StefanPorhincak

Poslať Pia Mar 08, 2013 12:38 am

svn pre studentov paz1b v ktorom si mozu vymienat riesenia ?
ak je môj príspevok nezrozumiteľný, dajte vedieť, občas po sebe nečítam...
<<

FeroG

Poslať Pia Mar 08, 2013 8:44 am

StefanPorhincak píše:svn pre studentov paz1b v ktorom si mozu vymienat riesenia ?

Ak RSS readery sa stretli s takou nepopularitou, o co vacsia by cakala SVN (ak k tomu este pridame, ze pouzivanie SVN je minimalne o level narocnejsie ako RSS readery)?

V PAZ1b su riesenia zvycajne na par riadkov. Aj preto si myslim, ze ovela cennejsie ako vymienanie zdrojakov je nejakym sposobom sa na ne pozriet a vysvetlit si myslienky za nimi (s vysvetlenim, ktore casti kodu implementuju tie-ktore casti myslienky).
<<

StefanPorhincak

Poslať Pia Mar 08, 2013 12:57 pm

FeroG píše:Ak RSS readery sa stretli s takou nepopularitou, o co vacsia by cakala SVN (ak k tomu este pridame, ze pouzivanie SVN je minimalne o level narocnejsie ako RSS readery)?
Fakt ? Ved vacsina z studentov uz bude mat nejaký ten smartfone, dajme tomu že ak android previazaný s google účtom tak http://reader.google.com synchronizovaný s app v fone... nechapem :/

FeroG píše:V PAZ1b su riesenia zvycajne na par riadkov. Aj preto si myslim, ze ovela cennejsie ako vymienanie zdrojakov je nejakym sposobom sa na ne pozriet a vysvetlit si myslienky za nimi (s vysvetlenim, ktore casti kodu implementuju tie-ktore casti myslienky).

No, áno, tie optimálne sú na pár riadkov, ale vždy sa dajú napísať na viac riadkov a komplikovanejšie ako musia byť ( + napr viewtopic.php?t=794 ). Tým, že by boli zverejňované optimálne riešenia by sme prišli o tú "cestu" k optimálnemu.
ak je môj príspevok nezrozumiteľný, dajte vedieť, občas po sebe nečítam...
<<

kubo

Poslať Pia Mar 08, 2013 4:08 pm

Urcite by bolo zaujimave si niekedy precitat ako sa dal kod napisat lepsie, no nemyslim ze zverejnene riesenia domacich su nieco co by vyslovene chybalo. Skor to vidim ako nieco co moze ale nemusi byt :-). Podla mna dobrou sucastou studia je spolupraca a kontakt medzi spoluziakmi. S nimi sa daju tiez prediskutovat sposoby ako ulohy riesit lepsie :-).
<<

Jamal

Poslať Sob Mar 09, 2013 12:14 am

Ja suhlasim s Kubom... Inak nemozem povedat zeby som sa nejak vyrazne priklonil k jednej zo stran... :) Zverejnenie tych optimalnych rieseni nevnimam ako pre mna jednu z tych (naj)dolezitejsich veci na PAZ1b..

Späť na PAZ1b

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia