Tykanie vs. vykanie

Moderátor: FeroG

<<

FeroG

Poslať Štv Máj 31, 2012 12:06 am

Tykanie vs. vykanie

Keď som sa už dnes rozpísal na fóre, otvorím ešte jednu kontroverznejšiu tému na diskusiu. Otvorenie tejto témy vyplýva z niektorých udalostí počas niekoľkých posledných týždňov, dlhodobejšieho pozorovania i jedného rozhovoru s kolegami.

Téma: Tykanie vs. vykanie pri výučbe na VŠ.

Fakty a chronológia: Ja som počas svojho VŠ štúdia zažil len vzájomné vykanie. Výnimkou bol Andrej Blaho (inak viedol úvodný kurz programovania v prvom ročníku a neskôr som ho zažil na didaktikách programovania), ktorý študentom tykal, no študenti mu vykali. Išlo o jednosmerné tykanie a vzhľadom na vekový rozdiel by vzájomné tykanie aj bolo divné. Popravde vtedy som sa nad tým nezamýšľal a aj spolužiakom sa to zdalo OK. U vyučujúcich sme tiež nedelili, či je niekto doktorand alebo nie. Vykalo sa. Vzájomné tykanie medzi vyučujúcim a študentom (aj pri značnom vekovom rozdiele) som zažil počas praxe na jednom bratislavskom súkromnom gymnáziu. Čo bolo zaujímavé, aj keď išlo o deti prominentov i napriek vzájomnému tykaniu mal učiteľ jasnú autoritu. Práve ovplyvnenie tejto pozície autority je častým argumentom, prečo vykať. Neskôr na UPJŠ ako doktorand som vzhľadom na zvyklosti fungoval na vykaní. Možno aj pre na skúsenosti zo spomínaného gymnázia, relatívne malý vekový rozdiel a snahu nejako zmeniť atmosféru cvičení som po roku a pol na UPJŠ prešiel pri výučbe na vzájomné tykanie (len pre zaujímavosť Števo Pero bol vtedy študentom-prvákom v skupine, ktorú som cvičil...). Zdôrazňujem, že na tykanie som prešiel z didaktických dovôdov, nie preto, že by som bol fanúšikom tykania. Nebol s tým problém a aj študenti si na to nemali problém zvyknúť (asi). Nebol som sám v tomto režime tykania. So študentami si defaultne tyká Peťo Gurský i Robo Novotný. Aktuálne z cvičiacich na PAZku (okrem mňa) v režime tykania funguje iba Števo Pero. Kým som bol doktorand so vzájomným tykaním nebol problém, zmeny som začal pozorovať, až keď som začal predmety aj prednášať (a ako dôsledok aj udeľovať "finálne" hodnotenia). Prvý rok, i keď to chvíľu trvalo (asi pol semestra), v skupine, ktorú som cvičil (terajší matematici tretiaci) väčšina ľudí prešla na vzájomné tykanie. To isté sa tykalo (povedzme väčšiny) ľudí v E[xtra] skupine. Minulý rok aj tento rok však nadobúdam pocit, že s takmer všetkými ľuďmi fungujem v režime jednosmerného tykania. A to už z hľadiska výučby prestáva byť OK, pretože sa tak dostávam do pozície, kedy jednosmerné tykanie vyzerá ako zostrenie vzťahu "nadradenosti" a "podradenosti" - je to teda v spore so snahou vytvoriť akési prostredie kolegiálnej rovnocennosti. Je mi jasné, že vekový rozdiel sa prehlbuje - i keď je to stále pod 10-11 rokov, takže vylučenie tykania kvôli tomu by ešte nemuselo byť kritické. Otázka, pred ktorú sa ja i kolegovia dostávame je tá, či nie je vhodnejšie vrátiť sa ku klasickému a zaužívanému vykaniu.

Otázky do diskusie: Aký je váš názor na to, keď si vyučujúci tyká so študentami (či niekedy skôr len jednostranne tyká študentom)? Ako je to z pohľadu študentov? Je lepšie tykanie alebo vykanie. A čo v prípade jednosmerného tykania? Môže to nejako ovplyvniť atmosféru cvičení a výučby?
<<

lacko.mi

Poslať Štv Máj 31, 2012 10:53 am

Re: Tykanie vs. vykanie

Môj názor: Čo sa týka jednosmerného tykania, vôbec si nemyslím že by to bol prejav nadradenosti resp. podradenosti. Osobne mi takýto režim vyhovuje najviac. Uvediem dôvody. Ako študent skupiny A som mal možnosť sa "tvárou v tvár" stretnúť s modelom obojstraného tykania. Avšak za celý semester som nenadobudol pocit, ktorý by mi umožnil tykať cvičiacemu. A vôbec to nebolo jeho prístupom. Proste ide o to, že moje vedomosti, vzdelanie, dosiahnutý úspech a spoločenské postavenie (v tomto prípade na univerzite) sa ani zďaleka nepribližuje cvičiacemu.A práve tieto skutočnosti vo mne vytvárjú akýsi blok voči tykaniu(príde mi to neslušné, nevhodné a nesprávne). Určitú rolu zohráva samozrejme aj vek, ale tam je vplyv skôr zanedbateľný. Ale každopádne, ja osobne si veľmi cením takýto "inovatívny " prístup, snahu troška sa "odlíšiť" a snahu vytvoriť na cvičeniach a prednáškach priateľskú atmosféru. Môžem však ubezpečiť, táto atmosféra je tam aj napriek absencií vzájomného tykania. A čo sa týka jednosmerného tykania, nemam s ním absolútne žiaden problém, skôr by mi vadilo,ak by mi cvičiaci vykal. Vtedy by som už atmosféru nepovažoval za tak uvoľnenú a priateľskú. Čiže môj názor : Ak vyučujúci tyká študentom, je to podľa mňa úplne správne a pôsobi to priateľsky. Takisto, ak študenti cítia, môžu a chcú vykať vyučujúcemu, je to podľa mňa od neho veľké gesto, z ktorého je jasne vidieť správny prístup k študentom a k výuke. A atmosféra na PAZ-ku bola stále skvelá, či už sa tykalo alebo vykalo. A myslím že to tak aj ostane, teda kým zloženie PAZ-tímu bude viac-menej rovnake :)
<<

PainMaster

Poslať Štv Máj 31, 2012 2:39 pm

Hmm.. podla mna zlozvyk vykania nieje vec fyzickeho veku. Tieto vekove bariery sa v dnesnej dobe celkom ucinne mazu. Podla mojho pozorovania skor badam problem intelektualny a to v pripade, ze ako student som z definicie nic nedokazal a mam si tykat s niekym kto je produktivny vedec a jeho intelektualna uroven je uplne niekde inde.. Prerpokladam, ze tetno zlozvyk sa strati az posobenim skupiny (znamena,to ze ak cela skupina vyka, je zmena nepravdepodobna..)

Co sa tyka tykania samotneho.. myslim si, ze je to nielen vylepsenie vyucby z didaktickych dovodov, ale aj celkoveho pobytu na univerzite a pocitu kolektivnych vazieb medzi ucitelom a ziakom, Taketo vazby potom povzbudzuju studentov k mimoskolskym aktivitam, ci dokonca vytvaraju sklony k buducemu "postu" ucitela (nie nutne zamestannim, ale schopnpstou predavat vedomosti dalej)...

Klasicke vykanie- klasicke vykanie je fajn ak chceme budid dojem vzajomneho respektu, aj ked to nemusi zobrazovat skutocnost. Pravda je vsak taka, ze vo vacsine pripadov je na tom motivacne vykanie horsie.

Skormny nazor studenta,
PM.
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

guest126

Poslať Ned Jún 03, 2012 2:33 am

U nas cvici nemalo studentov, kde sa sam cviciaci(a) predstavi stylom "Ahoj ...". Vykanie by sa patrilo z akejsi vzajomnej ucty, ale pocit familiarnosti je tiez fajn. Pri cloveku, ktoremu vykam a vidavam casto alebo sme kolegovia (z lat. to znamena spolu citat) pocit familiarnosti nadobudnem ak si vykanem, ale oslovujeme sa najvzajom krstnymi menami. Pride mi to ako fajn kompromis bez side efektov.

Späť na PAZ1b

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť