Poznámky k záverečným testom a bodom

Moderátor: FeroG

<<

FeroG

Poslať Str Máj 30, 2012 9:22 pm

Poznámky k záverečným testom a bodom

Body za záverečnú teoretickú písomku nájdete v Moodle. Ako to už býva, pár štatistík:
- Najviac bolo 21 bodov (z 21.5), ktoré získali dvaja študenti E[xtra] skupiny - v jednom prípade (a navyše pri najskôr odovzdanej písomke) išlo dokonca len o drobnú chybičku z nepozornosti. Maximálny udelený bodový zisk je 20 bodov (ciže ak aj mali viac bodov, získali len 20 bodov).
- 20 a viac bodov získali celkom 4 študenti.
- Priemer bol 14.27 boda (po skupinách A: 15.27, B: 13.17, C: 12.70, D: 13.38, E: 18.13, Externisti: 19.75). Pre porovnanie minuloročný priemer bol 12.07.
- 16 a viac bodov malo 17 študentov.

Moje zhodnotenie: Sklamali viacerí veľmi šikovní ľudia. Tipujem, že príčinou bola to, že už mali dosť bodov a tak podcenili (ignorovali?) zodpovednú prípravu. Nie je to potešujúce, ak ľudia ašpirujúci na známku A alebo B nenapíšu (vôbec alebo korektne) kód Floyd-Warshallovho algoritmu - navyše išlo o úlohu prebranú z minuloročného testu (ak nerátam pár viet v 9. úlohe, tak jednu z dvoch). Naopak našli sa ľudia, ktorí získali skvelý výsledok, aj keď neboli "papieroví favoriti".

Zadania záverečných písomiek (ak sa chcete pripraviť aj preriešením tohtoročných úloh) nájdete na stránke: http://web.ics.upjs.sk/paz1b/Predmet/Finalterm Len pre zaujímavosť: Dnes boli v teste v ponuke úlohy za celkom 66 bodov. Udeľované maximum bolo 45 bodov. Dnešný udelený priemer bol 31.65 (nie sú to zarátaní tí, ktorí odišli z testu ešte skôr, ako mohli stihnúť prečítať celé zadanie a tiež ak niekto mal viac ako 45 bodov, do priemeru sa zarátalo len 45 bodov). Jeden študent vyriešil všetky úlohy (za 66 bodov).

Výsledky záverečnej teoretickej písomky uzavreli bodové zisky v sekcii "teoretické písomky". No a výsledkom je to, že niektorí sa ocitli pod 30 bodmi, čo pre nich podľa pravidiel znamená FX. Už som dnes dostal dávku mailov, či náhodnou nebudú nejaké opravné písomky. Odpoveď je: nie sú v pláne žiadne opravné písomky, nech už je dôvod toho, že máte pod 30 bodov akýkoľvek (netýka sa to tých, ktorí mali rôzne problémy - či teraz alebo počas semestra a problém s nami komunikovali). Avšak neznamená to, že PAZko majú "zabaliť". Nechceme stratiť (=dať FX) nikoho, kto aktuálne má na to (= má minimálne požadované vedomosti a programátorské zručnosti). Priorita sú praktické testy a práca cez semester (domáce zadania). To znamená, že ak z bloku praktických testov získate povinné minimum a zároveň získate minimum bodov na známku E, až potom budeme riešiť, čo s chýbajúcimi bodmi v bloku teoretických písomiek. Možností je viacero: náhradná písomka, menej ako bod vybavíme nejakou teoretickou otázkou, ... Inými slovami, praktickým testom a prácou cez semester musíte presvedčiť, že nesplnenie limitu bola len "zhoda zlých okolností" (a zároveň v rámci zabezpečenia maximálnej objektivity pri hodnotení podľa možností dohliadneme, aby každé hodnotenie kontrolovali aspoň 2 cvičiaci). Myslím, že to by mohlo byť fér k všetkým. Komentáre alebo otázky k tomuto?

Ďalšia zaujímavá situácia vznikla po praktických testoch. Existujú študenti, ktorým chýba nejaký ten bodík do lepšej známky. Asi nemá zmysel, aby sa stresovali na opakovanom záverečnom teste. Takže pravidlo je také: Ak niekomu chýba menej ako 5 bodov do lepšej známky a chce zlepšiť známku o 1 stupeň, nech kontaktuje svojho cvičiaceho. Cvičiaci určí jednu úlohu za aspoň 15 bodov zo záverečných praktických testov (minuloročných alebo tohtoročných, ktoré dotyčná osoba nemohla riešiť). Za jej úspešné vyriešenie cvičiaci udelí 5 bodov (kategória domáca práca alebo ostatné). Očakáva sa samozrejme komentovaný kód.

Vaše komentáre k hodnoteniu, zadaniam, či priebehu záverečných testov?
<<

Jan Murin

Poslať Str Máj 30, 2012 10:00 pm

Re: Poznámky k záverečným testom a bodom

za predpokladu ze relaxujeme hrany takto: if (d[i][j] > d[i][k] + d[k][j]) {
by som sa chcel spytat ci vo Floyd-Warshalovom algoritme zavisi natom, ako zvolime poradie riadiacich premennych cyklov, napriklad na slajdoch z prednasky je poradie premennych k,i,j a ci ine poradie tychto premennych moze byt zdrojom nekorektneho napisania algoritmu
ja napriklad zijem v tom ze na poradi nezalezi, pretoze ked som si ten algoritmus doma napisal s poradim premennych i,j,k tak mi to vygenerovalo maticu vzdialenosti a aspon pre zopar nahodne vybranych vrcholov to boli korektne vysledky
respektive ma velmi zaujima, co moze byt pricinou nekorektneho napisania F-W algoritmu
<<

FeroG

Poslať Str Máj 30, 2012 10:18 pm

Jan Murin píše:by som sa chcel spytat ci vo Floyd-Warshalovom algoritme zavisi natom, ako zvolime poradie riadiacich premennych cyklov, napriklad na slajdoch z prednasky je poradie premennych k,i,j

Ano samozrejme. Este aj pocas prednasky som na to specialne upozornoval, ze toto zvykne byt casta chyba (este ze mame tie videozaznamy :-)). Poradie vyplyva z myslienky dynamickeho programovania a z toho, ze vonkajsi cyklus akoby pridava novy vrchol do zoznamu 1..k-1 vrchol k, cez ktory mozeme skracovat najkratsie cesty (ak by som mal byt uplne koser, tak nie cesty ale orientovane sledy) medzi vrcholmi. Spomina sa to aj v dokaze (kvoli casu nebol na prednaske, ale mali ste sa na to pozriet na cviceniach).

Jan Murin píše: moze byt pricinou nekorektneho napisania F-W algoritmu

Ano, toto je nekorektny FW.

Jan Murin píše:...vybranych vrcholov to boli korektne vysledky

Tak to uz byva, ze aj nekorektne algoritmy daju na niektorych vstupoch korektne vysledky. Tym sa otvara vyzva (alebo zeby nova uloha na teoreticke pisomky?): najst graf, kde zamenene poradie zlyha...

Ked uz spominame FW, tak dalsia chyba, co sa objavila, bolo generovanie matice p. Vacsina nastavila v ramci aplikovania vzorca (relaxaciou hrany to nazyvat nemozno - to maju Dijsktra a BF) p[i][j] = k. Je pravdou, ze vrchol k bude nejakym vrcholom na najkratsej ceste z i do j cez dovolene vrcholy 1..k, no nie je pravdou, ze to nutne bude predchodca vrcholu j na tejto ceste. Predchodcu j mozno najst v p[k][j]. Riesenia s k-ckom dostali 1 bod.
<<

FeroG

Poslať Str Jún 27, 2012 10:16 pm

Dnešným záverečným testom, ktorý patril k jedným z tých, po ktorých si kladiem otázku "Má to celé vôbec zmysel?" (a túto otázku by si možno mali položiť aj ďalší participanti testu), sa uzatvoril hlavný blok záverečných testov. Špeciálne dnešný test ukázal, že bude nutné prehodnotiť mechanizmus, priebeh a zabezpečenie záverečných praktických testov. Zmeny by mali zasiahnuť aj veci okolo domácich zadaní. Výsledkom je aj to, že moja schopnosť veriť študentom sa opäť posunula o čosi nižšie. Dnešný test ukázal aj to, že niečo tu niekde zlyháva - keďže veci nefungujú tak, ako by mali.

Nemálo ľudí na dnešnom záverečnom teste neuspelo - niektorých to stálo ich zotrvanie na škole, niektorí ešte stále majú šancu v auguste. Augustový termín sa bude konať pravdepodobne 23.8.2012 (štvrtok) - presný dátum bude upresnený neskôr. Verte, že je obzvlášť ťažko udeľovať body, ak viete, že toto rozhoduje o zotrvaní študenta na škole - aj v prípade, že jasne vidieť, že si za výsledok môže sám svojim prístupom ku škole. Ale istá hranica byť musí.

Teraz pozitívnejšie: Na základe získaných bodov boli do AISu zapísané vaše hodnotenia. Prosím skontrolujte si ich voči tomu, čo máte v Moodle.

Ako to už býva zvykom, malá štatistika známok:
A - 11 študentov
B - 3 študenti
C - 4 študenti
D - 12 študentov
E - 8 študentov
zvyšok bol FX.

S tými jednopísmenkovými sa už (na PAZku) nestretneme. Za celý tím PAZ1b vám preto želám veľa zdaru v ďalšom štúdiu (a samozrejme cez prázdniny načerpanie síl do ďalšieho štúdia).
<<

dzusik12

Poslať Str Jún 27, 2012 11:33 pm

FeroG píše: "Má to celé vôbec zmysel?"

Má !!! :!:
<<

pripomienka

Poslať Štv Jún 28, 2012 9:01 am

Pre mňa paz doteraz malo zmysel. Dúfam že ludia pre ktorých to má zmysel ti dodajú zmysel :D
<<

dzusik12

Poslať Štv Jún 28, 2012 10:56 pm

nie je dobre sice prijmat velmi pochvali od druhych ludi, lebo "kto Ta chvali ten ta klame"

Musim to napisat, tak dzivy kurz Javy som absolutne neocakaval, a kazdy s kym som rozpraval a aspon trosku vie a chape suvislosti tak si velmi ocenuje vsetko co sa nam dostalo pocas dvoch semestrov, ako skonstatoval jeden tipek, za tri tyzdne na upjs sme prebrali to co na technike oni mali dva roky ...

len tak dalej, samozrejme upravovat a zlepsovat je vzdy co, aj ked vsetko s mierou, lebo ako povedal Pán Primár na Prednej Hore " zlepšujú zlepšujú zlepšujú dovtedy, až to tak vylepšia že prídu ku nám " :))
<<

guest126

Poslať Sob Jún 30, 2012 9:43 am

Pozrel som si tie testy. O množstve práce učiteľov venovanej tomúto sa môžem iba domievať, ale ak výstupom tohto predmetu je takýto test, tak si myslím, že tí ľudia spravili veľmi dobré meno UPJŠ a ak sa úroveň testu z roka na rok nebude nejako drasticky meniť, predpokladám dobré meno a aj spokojnosť absolventov tohto predmetu, ktorý, zrejme, poskytuje veľmi dobrý základ pre ďalšie študium informatiky. Kvalitné základy sa v budúcnosti niekoľko násobne vratia.

Možno človek, ktorý si spravil pedagogické minimum určite nie s cieľom učiť, po získaní PhD chcel zo školy odísť.. možno vymyslel nejakú geniálnu didaktickú metódu podstavenej na opovrhovej Jave, by aj mohol napísať knihu o tom, ako začať programovať.

Úprimne mu blahoželám a hlavne želám veľa síl, lebo v mojich očiach bude mať sakra čo robiť, aby toto veľdielo prekonal. Možno ešte vydať svetovú knihu :-)
Zmeniť alebo ako koľvek ohnúť ľudské myslenie je jedna z najtažších vecí v živote človeka.
Blahoželám.

Áno, myslím, že to zmysel má :-)
<<

FeroG

Poslať Sob Jún 30, 2012 9:16 pm

FeroG píše:Dnešným záverečným testom, ktorý patril k jedným z tých, po ktorých si kladiem otázku "Má to celé vôbec zmysel?"

Tato veta, ktora prispela k par prispevkom, bola subjektivnym vyjadrenim atmosfery zaverecneho testu. Ako pisem "patril k jedným z tých" - teda testy s takouto atmosferou som uz par krat zazil a neda sa vylucit, ze sa to zopakuje aj v auguste. Verim ale, ze to tak nebude. V auguste aspon nebude tazit atmosferu kriticka situacia studentov, kedy vysledok testu rozhodoval o ich zotrvani/nezotrvani na skole.

Je mi jasne, ze ludia maju rozne pristupy k svojmu vzdelavaniu a neda sa vyhoviet kazdemu. Tesi ma, ze su ludia, pre ktorych mal predmet PAZ1b pridanu hodnotu. Urcite pre nich malo a ma zmysel investovat cas do vyucby. Na druhej strane, existencia ludi, ktori na PAZ1b zlyhavaju, nuti pytat sa, kde je problem a ci existuje moznost, tento problem eliminovat. Uvidime, co prinesie dalsi akademicky rok.

Za vsetkych kolegov, ktori sa akymkolvek sposobom podielali na predmete PAZ1b, dakujem za pozitivne komentare.
<<

FeroG

Poslať Pon Júl 23, 2012 8:35 pm

4. záverečný praktický test sa uskutoční vo štvrtok 23.8.2012 o 10:00. Prihlásiť sa dá v AISe. Ostáva presne mesiac na zodpovednú prípravu...

Späť na PAZ1b

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť