Informatika alebo matematika

<<

pripomienka

Poslať Sob Feb 16, 2013 2:29 pm

Informatika alebo matematika

Ahojte.
Mám jednu otázku. Ak je v informatike taká dôležitosť matematiky, niektorí vravia, že bez matiky sa v informatike nepohnete, tak nie je potom výhodnejšie študovať matematiku a informatické predmety si navoliť???
V jednej diskusii na root.cz som dokonca čítal názor, že informatici nevedia nič poriadne. Čo je na tom pravdy?? Nie je nakoniec lepšia, práve pre úzku previazanosť matiky z informatikou si vybrať študium matematiky namiesto informatiky??? Aký máte na to názor.
<<

PainMaster

Poslať Sob Feb 16, 2013 3:53 pm

Re: Informatika alebo matematika

Otazka je, co to vobec Informatika je. Ak ide o neake programovanie, ci administraciu, tak si skvele poradis aj so zakladnymi znalostami matematiky. Ak uz ide o teoretickejsie zakutia Informatiky, tak to uz zacina byt naozaj Matematika a ludia co robia v tomto vedu su aj casto vystudovani matematici.
Tak ci tak, je studium Informatiky zaujimavejsie ako Matematika :D
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

alef0

Site Admin

Poslať Ned Feb 17, 2013 12:01 am

To zalezi na tom, ci Ta viac bavia abstraktnejsie veci alebo inklinujes k pocitacovo orientovanym veciam.

Matematici maju blizsie k formalizmom a budovaniu teorii, formalnych modelov a sprtania ich vlastnosti, a tie veci sa daju pouzit aj v matematike, aj v informatike. Su skveli do pozicii financnych matematikov/analytikov (lebo maju zaklady, rozhlad, energiu, a pilnosť, ktora casto informatikom ch yba).

Na druhej strane informatici su viac podkuti informatickymi modelmi, ktore sa im hodia (neuronky, automaty a spol.) alebo sa orientuju na tu matematiku, ktoru potrebuju pre riesenie teoretickych problemov (pravdepodobnosti a statistiky), a samozrejme prakticke IT zrucnosti, od programovania, cez navrhy softverov alebo cez administrovanie.

To, ze informatici nevedia nic poriadne, je mi tazko zargumentovat: informatik v praxi moze byt velmi uspesny clovek, co analyzuje a navrhuje velke informacne systemy a matematika mu je fakt na nic (okrem scitania a odcitania), ale moze to byt clovek, co potrebuje optimalizovat algoritmus, kde to bez "backgroundu" nejde, alebo poznat techniky, kde bezne drevorubacske pristupy naozaj nestacia.

Moj generalizujuci nazor z kosickej praxe: vo firme za pocitacom uvidis fakt zriedka vyvojara / analytika / testera / sietara, ktory by bol vystudovany matematik, lebo to je dost ina oblast zrucnosti, ale ked ho uz uvidis, tak je to obvykle nadmieru produktivny a flexibilny clovek.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

pripomienka

Poslať Ned Feb 17, 2013 10:39 am

Tak čo sa týka toho, čo ma baví...
Momentálne "robím" na projekte stránky v Joomla, takisto ako moderator na jednom nemenovanom fóre. Ale na druhej strane sa mi páči aj matematika, nepáčil sa mi spôsob ako sa napr. na SŠ učí "matematika". (Tie uvodzovky sú tam preto, že rešpektujem názor môjho učiteľa fyziky z gym, ktorý vraví, že na SŠ sa učia počty, skutočná matematika začína až vo 4.ročníku :P)

Nie je mi po chuti toto: "Obsah plochy pod grafom sa vypočíta takto- buch vzorec- a takto to budeme počítať. Skôr inklinujem k vysvetleniu prečo je to tak. Teda, ak hovoríme o pčítaní obsahu pod krivkou, tak by som bol vďačnejší za vysvetlenie: "Integrál sa tam používa práve preto, že potrebujeme spočítať obsahy štvorcov, ktorých je tam práve u v hraniciach a až b. Teda preto integrál, lebo reprezentuje súčet a preto určitý, pretože ideme spočítať obsah u určitom intervale. Lenže tento typ vysvetlenia na väčšine SŠ absentuje. (možno len na tej mojej- na iných som neštudoval, preto to je ťažké hodnotiť).
<<

guest126

Poslať Ned Feb 17, 2013 11:03 pm

Zvykne sa obcas vraviet, ze vedy je v tom tolko, kolo matematiky. Poznam par matematikov a fyzikov (fyzici castejsie) ako velmi dobrych informatikov, ale viac poznam informatikov ako velmi dobrych matematikov.

Pokial viem, tak si na VS skole mozes zapisat lubolne predmety, dokonca v ramci jeden univerzity/vysokej skoly. Preto mozno ani nie je odveci studovat informatiku a zapisat si veci z matematiky naviac, ktore chces. Mozno nemusia byt ani naviac, kedze potrebujes aj volitene predmety.

Mozno ty si iny a Teba by bolo lepsie si skor zapisat matematiku. Ale z mojich skusenosti su matematici vo vseobecnosti mizerni programatori. Ale ak mas o tie veci prirodzeni zaujem, tak mozes byt prave Ta svetla vynimka :) Potom je samozrejme siroka vetva toeretickej informatiky, kde je matematicky formalizmus bezny pracovny nastroj. Mne osobne ako jedine zmysluplne studium informatiky na Mgr. stupni pride prave ta teoreticka informatika, lebo tie vselijake SW veci sa jednak rychlo menia a druhak, ak Ti ich bude treba, tak si to clovek jednoducho nastuduje. Kdez to teoreticka informatika sa velmi nemeni, iba vyvija a v praxi sa ju budes tazko ucit. Ale je velmi vysoka pravdepodobnost, ze sa v praxi sa nejake SW budes ucit tak ci tak a nie to, co bolo ucene v skole. Tak ak sa uz nieco na Mgr. stupni ucit, tak nech to je aspon krajsie :)
<<

pripomienka

Poslať Uto Feb 19, 2013 12:17 pm

guest126 píše: Mne osobne ako jedine zmysluplne studium informatiky na Mgr. stupni pride prave ta teoreticka informatika, lebo tie vselijake SW veci sa jednak rychlo menia a druhak, ak Ti ich bude treba, tak si to clovek jednoducho nastuduje.

Teoreticka informatika?? Nie je velmi teoreticka?? V zmysle, ze ak ju vystudujem, najdem si uplatnenie kde budem potrebovat specializaciu na konkretnu technologiu?? Alebo su informatici (v computer science) skor vedci?? Pripadne skor lidri v tymoch ako programatori??
<<

alef0

Site Admin

Poslať Uto Feb 19, 2013 3:12 pm

Teoreticka informatika?? Nie je velmi teoreticka?? V zmysle, ze ak ju vystudujem, najdem si uplatnenie kde budem potrebovat specializaciu na konkretnu technologiu??

"Teoretická informatika" znamena, ze si navolis teoretickejsie orientovane predmety, ale to vobec nevylucuje, ze sa vies potom zamestnat vo firme ako prakticky clovek. Kreditny system ti umozni velku volnost.

Inak co sa tyka formalizmov a "matematiky" a to plati vseobecne krizom cez univerzity: extremne zalezi od prednasajuceho a od jeho pristupu. Su prednasajuci, co su aj totalne teoreticke a zdanlivo od praxe odtrhnute veci schopni odprednasat s motivaciou a s viziou "toto je dobre na toto". V uvodnych fazach sa vsak neraz deje kulturny sok, kde sa vyvalia definicie, vety a dokazy a ich zmysel a ucel sa zacne ukazovat az o nieco neskor.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

PainMaster

Poslať Uto Feb 19, 2013 7:22 pm

Ja by som rad este rad pripomenul hlavne pripomienke, ze na prirodoVEDECKU fakutlu sa asi clovek nehlasi preto, ze chce nahadzovat stierku, ale zaujima ho prave ta veda.
A ked ide o specializaciu, tak prechod od teoretickeho zakladu a porozumenia problematiky na konkretnu technologiu je podla mna trivialny.
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

pripomienka

Poslať Str Feb 20, 2013 7:13 pm

PainMaster píše:Ja by som rad este rad pripomenul hlavne pripomienke, ze na prirodoVEDECKU fakutlu sa asi clovek nehlasi preto, ze chce nahadzovat stierku, ale zaujima ho prave ta veda.
A ked ide o specializaciu, tak prechod od teoretickeho zakladu a porozumenia problematiky na konkretnu technologiu je podla mna trivialny.

V tomto sa zhodneme. :)

Späť na Poradňa

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť