Info o odbore

<<

pripomienka

Poslať Uto Jan 22, 2013 10:16 am

Info o odbore

Mám záujem o dvojkombináciu informatiky a matematiky na Vašej fakulte.
Mám otázky:
1. Ak zistím, že sa chcem užšie profilovať na informatiku, (bez zmeny zamerania z kombinácie na jednoodbor) môžem si zapísať predmety, ktoré mali jednoodboroví študenti už v bc napr. na mojom magisterskom, ak by ma zaujímali nejaké, ktoré som nemal na kombinácii, prípadne som si ich nemol zapísať v bc štúdiu kvôli prekrývaniu predmetov? Bude na magisterskom na to priestor napr. z hľadiska súvislej PG praxe???
2. Je možné, v prípade že by ma nevzali nikde učiť ( s touto kombináciou, je to čiste teoretická otázka, keďže viem, že učiteľov informatiky je málo) sa zamestnať v súkromnej sfére tj. v nejakej IT firme?
3. Aký je rozdiel medzi študíjnym odborom Informatika a Aplikovaná informatika?

Dik za radu.
<<

gursky

Site Admin

Poslať Uto Jan 22, 2013 2:21 pm

Re: Info o odbore

1, Do nepovinneho bloku sa daju zapisovat aj predmety z bc studia, aj z ineho odboru, aj z inej fakulty ci univerzity.. Casto je ich mozne absolvovat aj bez zapisania, staci prist za vyucujucim a spytat sa ho ci mu nevadi ze tam budes sediet.. Pocas suvislej praxe cas nenajdes, lebo u nas nie je mozne vytvarat blokove predmety len na ten cas ked je prax.
2, takmer vsetci absolventi - medziodborovi s informatikou pracuju v SW firmach
3, Informatika je pre vsetky tri stupne studia Bc., Mgr. aj PhD. Aplikovana informatika konci po 3 rokoch s Bc.
"Microsoft is not the answer. Microsoft is the question. NO is the answer." - Erik Naggum
<<

alef0

Site Admin

Poslať Str Jan 23, 2013 1:03 am

1. Ano, mozes si zapisat lubovolny predmet. Stava sa, ze pred nim musis mat absolvovane prerekvizity (teda ine predmety, ktore obsahuju veci, na ktorych sa v predmete stavia). Z casu na cas sa stane, ze vznikne kolizia v rozvrhoch a podobne, co moze sposobit, ze sice oficialne si to mozes zapisat, ale nebudes mat tam kedy chodit. V pripade pedagogickej praxe je najvacsi problem vypadok: kedze ta trva myslim 3, ci 4 tyzdne, mozes mat velky problem zosynchronizovat sa s cisto informatickymi predmetmi. Ale vzdy sa da spravit to, ze budes chodit na predmet dobrovolne bez naroku na kredity, len z cirej lasky k vedomostiam :-) [a nie je to nic neobvykle]

2. ano, kombinacie medziodborovych idu vo vacsine pripadov do IT firiem; ten pocet je ovela vacsi nez tych, co idu ucit.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

pripomienka

Poslať Str Jan 23, 2013 10:21 am

V poriadku.
Inak, ako je to tu z napr. nejakými väčšími projektami, (alebo projektami celkovo) do ktorých sú zapájaní študenti počas štúdia?? Povedzme pri programovaní v Jave atď. Teda účastnia sa na takom niečom, nemyslím teraz part-time prácu v nejakej fieme počas štúdia, ale skôr či sú na to nejaké predmety, kde sa zdokonalia v danej technológii v niečom väčšom, ako len v zadaniach počas semestra.
<<

alef0

Site Admin

Poslať Str Jan 23, 2013 2:05 pm

Na projekt "vacsi nez zadanie" sluzi dvojsemestralny predmet Softverovy projekt, v 2. rocniku v letnom semestri a v 3. rocniku v zimnom semestri. Tam sa vyvijaju vacsie ulohy, casto v spolupraci s externym konzultantom z niektorej z kosickych IT spolocnosti.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

FeroG

Poslať Str Jan 23, 2013 3:30 pm

Doplnim este, ze 8.2.2013 (piatok) je v case 9:00-12:00 na celej fakulte (a specialne aj na Ustave informatiky) Den otvorenych dveri: http://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/7749 Ak je moznost prist, je to skvela prilezitost dozvediet sa informacie "z prvej ruky". Na Ustave informatiky budu k dispozicii tak niektori vyucujuci ako aj studenti (vratane zastupcov studentskej rady). V ramci programu je vytvoreny priestor aj na neformalnu a otvorenu diskusiu.
<<

pripomienka

Poslať Str Jan 23, 2013 3:58 pm

FeroG píše:Doplnim este, ze 8.2.2013 (piatok) je v case 9:00-12:00 na celej fakulte (a specialne aj na Ustave informatiky) Den otvorenych dveri: http://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/7749 Ak je moznost prist, je to skvela prilezitost dozvediet sa informacie "z prvej ruky". Na Ustave informatiky budu k dispozicii tak niektori vyucujuci ako aj studenti (vratane zastupcov studentskej rady). V ramci programu je vytvoreny priestor aj na neformalnu a otvorenu diskusiu.

DOD som sa zúcastnil minulý rok a musím povedať, že sa mi páčilo. :)
<<

pripomienka

Poslať Str Jan 23, 2013 9:10 pm

Ešte posledná otázka.
Našiel som podľa mňa vynikajúcu knihu o matematike... 50 myšlienok, ktoré by ste mali vedieť o matematike od T. Crilly. (Kniha rozoberá témy ako je príbeh nuly až po 50-tu tému, čo je Reimannova hypotéza.) Myslím si, že obrovský prínos vysvetlenie takých tém, ktoré boli na SŠ vysvetľované metódou: "Na vypočítanie toho a toho máte takíto vzorec." a ja osobne son napr. na diferencialnom počte nevedel, prečo to počítam práve tak ako to počítam a nebavilo ma to. Toto to vyriešilo a ľutujem, že som túto knihu nemal už pred maturitou.
Otázka znie, neexituje niečo podobné aj z informatiky??? Našiel som knihu Teoretické základy informatiky. Asi nemusím uvádzať čo sa tam rozoberá. Ak niekto nepozná, tak dám aspoň zopár (1. Množiny, 2. relacie, grafy, operace, struktury, 3. mnreni, 4. matematicka logika, 5.informace,data,kody, 6. formalne jazyky, 7. modely vypoctu, 8. zlozitost, 9. paradigmata tvorby SW, 10. netradicne vypocetni postupy). Je to ale literatura vhodna aj pre stredoskolaka po maturite?? Alebo odporucite mi nieco podobne??

Späť na Poradňa

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť