Ubuntu / horna lista: FUC xD/

<<

Aries

Poslať Štv Jún 02, 2011 11:39 am

Neviem co takym studentom brani skusat si to v inej SQL-veci... Fungovat by to malo v podstate rovnako, az mozno na male odlisnosti v syntaxi (ktore napriklad na skuske ani nie su az tak podstatne)
A kazdopadne, ja som v ramci predmetu databazy spustil MS SQL jediny raz, aj to ani nebolo nutne ;)
Vasnivy pestovatel binarnych stromov a opravar Turingovych strojov na polovicny uvazok.
"Problem citatov najdenych na internete je taky, ze si nikdy nemozete byt isti ich autenticitou" Abraham Lincoln
<<

dabrock

Poslať Štv Jún 02, 2011 12:28 pm

Myslím ,že ak by sa výber (napr. spomedzi mySql, Oracle, MS SQL, ..) ponechal slobodne na študentoch, bola by to aj vhodná limitácia pre predmet ako taký, keďže by mu bránila skĺznuť do technických nuáns.

Na druhej strane pri trigeroch, procedúrach a nejakých skriptoch je už rozdiel medzi Oracle a MS SQL dosť nepríjemný.

Asi ideálna voľba by bola predsa len MySql.
<<

Azteq

Poslať Štv Jún 02, 2011 3:58 pm

tak co si ja myslim tak na predmete DBS nejde o to naucit MS SQL ale princi SQL a do istej mieri relacnu algebru... dostat nejake zaklady atd., nikomu sa potom nebrani pouzivat a dostudovat si specifikaciu ci uz MySQL, HSQLDB,Ooracle, Derby...

tam je doelzite ze ti daju zaklady :) ja som napr doma nemal nainstalovani MS SQL, niezeby som sa o to nepokusal ale nejak mi to padalo:D tak som som sa na to vy*****
<<

johny

Poslať Štv Jún 02, 2011 10:14 pm

Nuž, napríklad také triggery alebo písanie vlastných funkcií sa na predmete o databázach (ktorý nie je čisto teoretický) určite patrí spomenúť, a tam už asi neexistujú dva databázové systémy, v ktorých by bola syntax úplne rovnaká -- takže si musí učiteľ vybrať, čo bude učiť.

MS SQL je naozaj dosť nešťastná voľba, minimálne z dvoch veľmi dôležitých dôvodov (nie je ani multiplatformový ani voľne šíriteľný). Na tom sa asi všetci zhodneme, takže otázkou je, čo s tým spravíme :) Trúfa si niekto dostatočne autoritatívny osloviť doc. Toroka?

Mimochodom, na všetkých jeho predmetoch, o ktorých viem, učí technológie Microsoftu (s výnimkou časti štatistiky, kde učí R, čo vyzdvihujem!)
E-mail/Jabber: jan[zavináč]jergus.eu
<<

PainMaster

Poslať Štv Jún 02, 2011 10:16 pm

autoritativny xD.. nuz.. nie kazdy den je nedela :P
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

Aries

Poslať Štv Jún 02, 2011 10:30 pm

Toroka o tomto nepresvedcime/nepresvedcite, to vam mozem uz teraz povedat... Skor by sa uz dalo vybavit ineho vyucujuceho ako zmenu jeho systemu vyucby :)
Vasnivy pestovatel binarnych stromov a opravar Turingovych strojov na polovicny uvazok.
"Problem citatov najdenych na internete je taky, ze si nikdy nemozete byt isti ich autenticitou" Abraham Lincoln
<<

alef0

Site Admin

Poslať Pia Jún 03, 2011 1:22 pm

Mimochodom, na všetkých jeho predmetoch, o ktorých viem, učí technológie Microsoftu (s výnimkou časti štatistiky, kde učí R, čo vyzdvihujem!)

To bude tym, ze bol jeden cas napr. tester preview technologii Microsoftu. Myslim, ze presvedcit niekoho o zmenu technologie je dost narocne, to je ako presvedcit bwpowa na vyucbu Javy alebo mna na pravidelne pouzivanie Ubuntu ;-)
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

guest126

Poslať Ned Jún 05, 2011 6:04 am

Re:

johny píše:Nuž, napríklad také triggery alebo písanie vlastných funkcií sa na predmete o databázach (ktorý nie je čisto teoretický) určite patrí spomenúť, a tam už asi neexistujú dva databázové systémy, v ktorých by bola syntax úplne rovnaká -- takže si musí učiteľ vybrať, čo bude učiť.

MS SQL je naozaj dosť nešťastná voľba, minimálne z dvoch veľmi dôležitých dôvodov (nie je ani multiplatformový ani voľne šíriteľný). Na tom sa asi všetci zhodneme, takže otázkou je, čo s tým spravíme :) Trúfa si niekto dostatočne autoritatívny osloviť doc. Toroka?

Vcelku zavazne nedostatky! Inac, R je celkom znamy, skoro standard na statistiku. Pekny jazyk. Na komercne veci by mali byt specializovane predmety...

alef0 píše:To bude tym, ze bol jeden cas napr. tester preview technologii Microsoftu. Myslim, ze presvedcit niekoho o zmenu technologie je dost narocne, to je ako presvedcit bwpowa na vyucbu Javy alebo mna na pravidelne pouzivanie Ubuntu

Neviem, ako dnes, ale za mojich cias nam vecne tlkli o hlavu, ze ide o principy, filozofiu, vzory. Ze programovaci jazyk a technologie je az najposlednejsia, rychlo sa meniaca vec, ktoru treba ucit. Tlkli nam do hlavy, ze absolent UPJS je prisposobivy a vie sa rychlo ucit nove veci. Podla mna na predmetoch na statnej Univerzite, kde sa ucia principy, filozofia a vzory by sa mali pouzivat prinajmesion free technologie, ked uz nie Open Source. Co splna aj Java aj Ubuntu aj MySQL. Vsetko to splna zakladne poziadavky. Nech si v sukromi pouziva ucitel co chce, ale fakt si myslim, ze na vseobecnych predmetoch by sa mali pouzivat aspon free veci. To, ze ucitel trva na komernej technologii na vseobecnom predmete na skole, kde mi tlkli do hlavy, ze o jazyk a technologiu ide az na poslednom mieste povazujem za velky fail.

Trúfa si niekto dostatočne autoritatívny osloviť doc. Toroka?
Studenti, pre ktorych sa to cele robi, nie su dostatocne autoritativni? Ak som spravne pochopil, tak nie kvoli ucitelom a inym kvazi autoritativnym osobam nebudete mat linux v ucebniach, ale preto, ze to chceli studenti, nie?

Mimochodom, neviem, ja som s Torokovych hodin vela nemal. ale vyzeral byt rozumny a velmi ochotny... Ked poviete co chcete a uvediete rozumne dovody, myslim, ze v ramci zdraveho rozumu podlahne :)
<<

Azteq

Poslať Ned Jún 05, 2011 7:47 am

Re: Ubuntu / horna lista: FUC xD/

suhlasim s guest126 na skole ako je UPJS a na vseobecnych predmetoch by sa mali ukazovat veci vo free zalezitostiach...hoci predmet Databazove Systemy je mnozne cislo, takze okrem MSSQL by mohol poukazovat aj dalsie :) hoci hovori sa tam aj o XML...
<<

alef0

Site Admin

Poslať Ned Jún 05, 2011 11:28 am

MSSQL Express Edition je free.

Paradoxne, za cias vyucovania DB2ky existovali silne protinazory, ktore ziadali Oracle a argumentovali prave tym, co sa pouziva v komercnej sfere.

Argumentacnu liniu by som postavil na otazkach smerom na prednasajuceho typu:,,ak mam MySQL, ako to spravim tam?" ,,pobezi featura X aj na Y?"
<<

PainMaster

Poslať Ned Jún 05, 2011 11:56 am

Ale ved je to chore pouzivat neaky OS lebo musim.. Co ak si niekto zmysli robit aplikacie na ajfony a bude to povinny predmet? to si teraz cela skola kupi macbooky?

<<

alef0

Site Admin

Poslať Ned Jún 05, 2011 12:36 pm

Ak je to argument o cene, tak tymto to pada, pretoze Windows mas ako student Ustavu zadarmo.

Ak je to argument o povinnosti, tak to je tiez prekerne, lebo tam sa vzdy najdu protestne hlasy (vid vtedajsie Oracle vs DB2), to by som mohol protestovat, ze ma na Pouzivatelskych prostrediach OS nutia pouzivat Linux, i ked chcem byt Windowsak ;-)

Ked sa raz dozijeme radostneho dna, ze bude predmet Mobilne aplikacie a budu sa vyvijat aplikacie na iPhony, tak budes mat k dispozicii licenciu na MacOS. (On a second thought: preco ma Apple nuti vyvijat aplikacie na MacOse, ked mam Windows?) Toto plati pre vsetky predmety, kde sa pouzival licencovany softver, napr. Maple, alebo davno pradavno Together ci Delphi.

Otazka na zamyslenie: co by si robil, keby si mal predmet suvisiaci s C# a ASP.NET?
<<

PainMaster

Poslať Ned Jún 05, 2011 12:44 pm

ohladom DB, myslim, ze by sa to mohlo riesit tak, ze by sme mali k dispozicii databazu na ktorej by sme mohli experimentovat online~ to ma len tak napadlo...

Co sa tyka C# a .net .. nato nechcem ani pomysliet :/ .. ale tak asi by to riesil VB , ale spokojny by som nebol :P

btw, ako ziskam licenciu, ked uz mam nanu ako student pravo?

<<

mirak

Poslať Ned Jún 05, 2011 1:31 pm

licencie riesi JJ, avsak tusim, ze je to mozne vyziadat len k nejakemu predmetu...v tvojom pripade systemko zimne to riesi, aj my sme si tak pytali
<<

dabrock

Poslať Ned Jún 05, 2011 1:55 pm

Databázové systémy

Ešte by som rád dodal, že z fleku by som vysypal o dosť závažnejšie nedostatky predmetu databázy ako Microsoft. V tomto kontexte mi príde teda voľba databázy (Microsoft, Oracle, MySql..) ako detail.
PredchádzajúciĎalší

Späť na Poradňa

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť