LaTex

<<

zt

Poslať Štv Mar 04, 2010 11:53 pm

LaTex

Pozna niekto nejaky dobry tex ku ktoremu sa da pouzit nejaky sikovny editor kde sa zdrojak bude dat v hlavnom menu prelozit cez Tools napriklad a aj to okno s vystupom - ten vysledny text ?, ak mal niekto alebo ma predmet Typograficke systemy tak nieco na ten styl ako je tam ten Crimson Editor v ktorom sa to da prelozit aj pozriet vysledok prace.
<<

gursky

Site Admin

Poslať Pia Mar 05, 2010 6:26 am

pre windowsy je dobre IDE: TeXnicCenter a ako Latex MiKTeX.

pre Linuxy je pekne IDE Kile, ktore si dotaha aj LaTeX cez zavislosti.
"Microsoft is not the answer. Microsoft is the question. NO is the answer." - Erik Naggum
<<

bwpow

Poslať Pia Mar 05, 2010 8:18 am

Mne sa zda, ze miktex sa uz velmi nevyvija, resp. mal som casto problemy s utf-8 fontami, roznymi balickami pre slovensky jazyk a este zopar veci v pdflatex, preto som presiel na TeX Live. Sice ho mam odskusany len pod GNU/Linux, ale ludia hovoria, ze ide dobre aj pod Windowsom. Cize skor by som odporucal ten.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

alef0

Site Admin

Poslať Pia Mar 05, 2010 11:56 am

bwpow píše:Mne sa zda, ze miktex sa uz velmi nevyvija

To nie je pravda, 2.9 je vo vyvoji, 2.8 stabilna repository sa veselo upgraduje, naposledy z 27. 2. 2010, minuly tyzden som tahal nove balicky.

UTF fonty som neskusal, ale na Windowse je MikTeX polahoda, na pat klikov je bezivy system vratane slovenciny, len treba pouzit balicky fontenc a inputenc v spravnom poradi.

Po novom je v tom k dispozicii aj nejaky editor, ale k tomu sa neviem vyjadrit, ja pouzivam TextPad bez vylomenin v kombe s prikazovym riadkom.

TeXnicCenter funguje bez problemov co som pocul.

Alebo WinEdt32 ale ten nie je free.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

janq

Poslať Pia Mar 05, 2010 12:19 pm

gursky píše:pre Linuxy je pekne IDE Kile, ktore si dotaha aj LaTeX cez zavislosti.

Jednoznačne súhlasím. Kile bol kedysi aj dôvod, prečo som si zvykol na linux. ;) Len dodám, že Kile automaticky inštaluje TeX Live.
Inštalácia: (prebehne za pár sekúnd bez nepotrebných otázok a klikaní. debian based)
  Kód:
apt-get install kile
<<

zt

Poslať Pia Mar 05, 2010 9:58 pm

mne islo skor o to aby som to mohla spustat v editore chcela som v Crimson Editore ale tam to neviem spravit aby to fungovalo ako v skole. s tym TexLive nejak neviem robit a miktex ide len niektore package nema a tak pise slovenske znaky nejak divne a v skole je vraj star TexLive tusim tak ze ten si uz neviem vraj zohnat, ale to co momentalne potrebujem mi v MikTexu funguje dobre
<<

alef0

Site Admin

Poslať Sob Mar 06, 2010 4:15 pm

TeXWorks treba doštelovať pre kódovanie windows-1250:

Edit | Preferences | karta Typesetting | sekcia Processing Tools | pdfLaTeX | Edit, tlacidlom Plus pridat novy argument, vlozit
  Kód:
--tcx=cp1250cs

a

Edit | Preferences | karta Editor | Encoding zvoliť windows-1250.

UTF-8 je totiž potenciálnym zdrojom problémov
<<

zt

Poslať Sob Mar 06, 2010 11:34 pm

aj tak to pise zle slovenske znaky
<<

alef0

Site Admin

Poslať Ned Mar 07, 2010 1:27 pm

Este sa treba uistit, ze vstupny subor je naozaj vo windows-1250.
<<

Lilith

Poslať Pon Apr 12, 2010 10:36 am

gursky píše:pre Linuxy je pekne IDE Kile, ktore si dotaha aj LaTeX cez zavislosti.
Ako je na tom rozšírenie pre gedit? Skúšal ho niekto? Či sa oplatí ho inštalovať...
<<

JorgenStrule

Poslať Pon Apr 12, 2010 8:07 pm

ja pouzivam TeXMaker na editaciu a upravu, podporuje nejake klavesove skratky, kontrolovanie gramatiky, makra a vstavane prikazy a okrem toho aj zopar wizardov a najcastejsie pouzivane symboly a pod... vskutku sikovny... je to tusim pod QT robene, je aj verzia pre linux.. a v kombinacii s Miktexom samozrejme... ten si stiahne vsetky balicky na poziadanie a pod.

Späť na Poradňa

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť