Uložky pre potešenie

<<

guest126

Poslať Sob Júl 23, 2011 8:19 pm

Uložky pre potešenie

mas 8 guliciek. jedna je lahsia ako ostatne. mas dvojramenne vahy a mozes 2x odvazit. ktora je ta lahsia?

PS. Riesenia sa nemusia pisat a mozete prispiet :)
<<

PainMaster

Poslať Sob Júl 23, 2011 9:02 pm

Re: Uložky pre potešenie

1. meranie : 3 + 3
2. meranie : 1+1 z trojice ktora je lahsia (ak su rovnakej vahy tak 2 ktore sme nevazili)
3. meranie : lahsia je hladana (v pripade rovnosti ta nevazena)

...a huraaa vyhral som zlate gate xD
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

guest126

Poslať Štv Aug 04, 2011 12:04 am

tak asi nechete.
<<

bwpow

Poslať Štv Aug 04, 2011 1:26 am

guest126 píše:tak asi nechete.

Ved to vyriesil spravne.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

alef0

Site Admin

Poslať Štv Aug 04, 2011 11:37 am

Problem je ten, ze prva uloha je uz natolko notoricky znama, ze sa do toho nikomu nechce.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

guest126

Poslať Štv Aug 04, 2011 4:39 pm

nenavrhoval som riesania. ale dalsie ulohy..
<<

alef0

Site Admin

Poslať Pia Aug 05, 2011 3:33 pm

To som nepobral :-)
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

guest126

Poslať Štv Aug 18, 2011 1:35 pm

davat do fora ulohy a nie ich riesenia.
<<

PainMaster

Poslať Štv Aug 18, 2011 2:13 pm

Stretol sa raz človek s medveďom. Okolo bola pustatina, nablízku nebol iný človek ani iný medveď. Obaja sa poriadne zľakli a začali utekať. Človek utekal smerom k severu, medveď smerom k západu. Človek sa zastavil, zamieril presne smerom na juh a medveďa zastrelil. Akej farby bol medveď?
Ak to neviete, pomôžem vám: keby medveď bežal 3,14-krát rýchlejšie než človek (stále na západ), mohol tento človek vystreliť priamo pred seba, ale pre korisť by musel ísť na juh.

napr. :)
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

guest126

Poslať Uto Aug 23, 2011 11:22 pm

Mas N cisel v rozsahu povedzme 0..2^64. Kazde cislo sa v tejto v tomto poli vyskytuje dva krat, okrem jedneho, to cislo je tam len raz. Otazka je ako sa da toto cislo ziskat pri pouziti O(N) casu a O(1) pamate? To je lahsia uloha a tazsia je: dvom cislam chyba par, zadanie je rovnake.
<<

bwpow

Poslať Str Aug 24, 2011 12:47 am

guest126 píše:Mas N cisel v rozsahu povedzme 0..2^64. Kazde cislo sa v tejto v tomto poli vyskytuje dva krat, okrem jedneho, to cislo je tam len raz. Otazka je ako sa da toto cislo ziskat pri pouziti O(N) casu a O(1) pamate? To je lahsia uloha a tazsia je: dvom cislam chyba par, zadanie je rovnake.

Fu, teraz si ma dostal. Tu tazsiu viem len O(NlogN) case. Musim este porozmyslat.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

Aries

Poslať Str Aug 24, 2011 12:57 am

Mozno trochu zvrateny sposob, ale take mi napadlo :)

Ked to berieme ako abstraktnu ulohu nezavislu od jazyka a technickych limitacii, mozme spravit nasledovne: kedze vieme rozsah cisel, vypocitame si S=2*(sucet(1..max)), tj. sucet vsetkych cisel z rozsahu, ak by tam boli vsetky. Potom scitame cisla ktore sme dostali na vstupe a vysledok je (S - sucet_vstupu).

Pri tazsom zadani mozme spravit to iste, ale zaroven vypocitame este P=sucin(1..max)*sucin(1..max), tj. sucin vsetkych cisel z rozsahu, ak by nic nechybalo. Potom spravime sucin vsetkych cisel ktore sme dostali. Ak oznacime x a y chybajuce cisla, potom plati x*y = P/sucin_vstupu.
Mame teda dve rovnice:
x + y = S-sucet_vstupu
x * y = P/sucin_vstupu
Co sa snad uz da vyriesit jednoznacne, ak este dokazem v tejto hodine rozmyslat.

Ak je ine (snad aj lepsie) riesenie, tak sa potom urcite podel :)

EDIT: hahahaaaa, som lepsi ako Samo! :P
Vasnivy pestovatel binarnych stromov a opravar Turingovych strojov na polovicny uvazok.
"Problem citatov najdenych na internete je taky, ze si nikdy nemozete byt isti ich autenticitou" Abraham Lincoln
<<

bwpow

Poslať Str Aug 24, 2011 1:03 am

Toto nie je dobre, lebo (hoci zadanie to nehovori presne), tak nie vsetky cisla sa tam musia nachadzat. Guest126 to trochu poplietol :) Ide o to, ze tie cisla mozu byt obrovske, mame pole a vieme, ze v tom poli sa vsetky cisla nachadzaju v paroch (mozu sa aj opakovat, takze napriklad cislo 4 tam moze byt aj tisickrat), akurat existuje jedno cislo z rozsahu, ktore sa tam nachadza neparny pocetkrat. Moze sa pouzit len konstantna pamat a navyse, aby to bolo zaujimave, tie cisla sa citaju z pasky, ktora sa nasledne skartuje, takze sa neda vratit, da sa to precitat len zaradom a prave jedenkrat :)

Lahka uloha je fakt trivialna, skoda pisat riesenie (citatel to vymysli sam). Tazsia, to uz je zabavka. Ale uz zacinam tusit riesenie. Lutujem len, ze som sa lepsie neucil algebru a konkretne konecne polia :)
<<

Aries

Poslať Str Aug 24, 2011 1:06 am

Aha, tak to som potom pochopil inak, teda aspon tak to zo zadania vyzeralo. No... tazsiu verziu teda asi necham tak, idem radsej robit nieco na mojej urovni a teda si asi zapnem hru :)
Vasnivy pestovatel binarnych stromov a opravar Turingovych strojov na polovicny uvazok.
"Problem citatov najdenych na internete je taky, ze si nikdy nemozete byt isti ich autenticitou" Abraham Lincoln
<<

guest126

Poslať Štv Aug 25, 2011 4:56 am

Lahsiu hadam nie je problem pochopit. Mimochodom, vypisovat, co vsetky v zadani nie je mi pride sialene. Napisal som, co tam je, co snad staci. S tazsiou som mal problem, lebo som to bral ako Samo. Potom mi zadavatel povedal, ze to pole mozem prejst aj viackrat, mam ho v konstatnej pamati, teda nemozem zmenit ziadnu hodnotu ale mozem to prejst viackrat. Bez opakovaneho precitania pola som si takmer isty, ze tazsia sa neda spravit. Nepisal som to ja, len som to priamo skopiroval od zadavatela.

Ked si Samo mysli, ze riesenie je trivialne (co skutocne je, ak si clovek dostane napad a nieco predstavi), tak nech to skusi dat svojim studentom na pisomke. Tipujem, ze riesenie nebude mat ani polovica, ak vobec niekto. Aj si myslim, ze je uplne nepodstatne, ci ide o velke cisla alebo o male. 2^64 len tam len tak, bo dnes su 64 bitove procaky. Jo, a ked ma Samo pocit trivialnosti, tak ja tazsia uloha je, vpodstate, trivialna.. Velmi nemam rad slovo trivialne ani pojem primitivna funkcia.

Ale ako som spominal vyssie, rad by som ulohy, a nie riesenia.
Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť