[clanok] PayPal Co-Founder Hands Out $100,000 to ...

Boli by ste ochotni odist zo skoly, ak by Vam niekto ponukol na ruku 100 000 eur s tym, ze ich musite investovat do svojej vlastnej firmy?

Ano
6
55%
Nie
5
45%

Celkom hlasov : 11
<<

bwpow

Poslať Štv Máj 26, 2011 7:44 pm

[clanok] PayPal Co-Founder Hands Out $100,000 to ...

Dnes som pri prezerani slashdotu narazil na zaujimavy clanok s este zaujimavejsou diskusiou :)

Cely nazov clanku je: PayPal Co-Founder Hands Out $100,000 Fellowships To Not Go To College
Odkaz: http://www.npr.org/blogs/thetwo-way/2011/05/25/136646918/paypal-co-founder-hands-out-100-000-fellowships-to-not-go-to-college
Slashdot: http://news.slashdot.org/story/11/05/26/1322248/PayPal-Co-Founder-Gives-Out-100000-To-Not-Go-To-College

Zaujimal by ma aj nazor tunajsich studentov. Boli by ste ochotni odist zo skoly, ak by Vam niekto ponukol na ruku 100 000 eur s tym, ze ich musite investovat do svojej vlastnej firmy? Samozrejme, museli by ste suhlasit, ze najblizsie dva roky sa budete venovat podnikaniu a nebudete nikde formalne studovat (k tomu patria aj rozne skolenia typu CCNA a pod.)
Naposledy upravil bwpow dňa Štv Máj 26, 2011 8:04 pm, celkovo upravené 1
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

mirak

Poslať Štv Máj 26, 2011 8:02 pm

aj za desatinu z toho sa da vlastny biznis celkom dobre rozbehnut, takze ano..
(hlasovanie?)
<<

PainMaster

Poslať Štv Máj 26, 2011 8:39 pm

Ak niekto studuje pre peniaze , tak urcite zdrhne.. premna je akademicka poda zivotny styl a teda 100kE zato, ze si zoberiem na plecia kopec starosti je smiesna ciastka..
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

hybA

Poslať Štv Máj 26, 2011 11:13 pm

Ak by v tom nebol ziaden text s "malymi pismenami" (typu: ale musis byt uspesny...) , tak by to nevzal iba hlupak.

... premna je akademicka poda zivotny styl ...

Opustit skolu neznamena prestat studovat. A ak si tym akademickym stylom myslel nieco ine (napr. odovzdavat svoje vedomosti inym), tak ma oprav.

Obrázok
<<

PainMaster

Poslať Štv Máj 26, 2011 11:17 pm

ano myslel :)

<<

hybA

Poslať Štv Máj 26, 2011 11:20 pm

Co to je ak sa smiem spytat ?
<<

PainMaster

Poslať Štv Máj 26, 2011 11:52 pm

hybA píše:Co to je ak sa smiem spytat ?

neviem ci som pochopil otazku.. ale predpokladam , ze sa tyka "niecoho ineho"...

..problem je v tom, ze ja osobne nemam sny pracovat cely zivot pod zastitou vsemocnej velkej firmy, ani poskakovat za klientom s navrhom na moj projekt. Chcem sa venovat veciam ktore ma v IT bavia, vzdelavat sa a svoje vedomosti posuvat dalej.. ak by som vzal peniaze zato, ze prestanem so skolou, retaz pretrhnem, doslova naplujem do tvare vsetkym co do mna vkladali energiu , ci uz to bol stat, rodina, ucitelia ... a zahodim svoj "sen"..
Pytam sa.. stoji mi to pre 100kE? Myslim , ze nie a preto som tak aj hlasoval:)

PM.

<<

alef0

Site Admin

Poslať Pia Máj 27, 2011 12:25 am

mirak píše:aj za desatinu z toho sa da vlastny biznis celkom dobre rozbehnut, takze ano..
(hlasovanie?)

Rozbehnut firmu nie je problem, problem je ju udrzat a mat nejaky napad. Z brucha odhadujem, ze tie tri miliony niekdajsich korun su suma na to, aby sa dal dva roky drzat malicky start-up mozno o troch ludoch pracujucich na platovej hranici v nejakom podnikatelskom inkubatore, nabrat skusenosti a potom bud prerazit alebo to v pripade neuspechu zavriet a rozpustit sa do inych firiem.

Ono to nie je problem len penazi, ale aj byrokracie a guli a trufam si povedat, ze ludia, co na to gule maju, skolu opustia aj sami, lebo pridu na to, ze sa vedia realizovat aj bez nej... a pre nich to moze byt pekna podpora.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

bwpow

Poslať Pia Máj 27, 2011 5:41 am

Ta ponuka, co sa spomina v clanku, nie je ani tak o tych peniazoch (tie treba, ale daju sa zohnat). Skor obrovsku vyhodu vidim v tom, ze ten startup nie je len tak pohodeny niekde v lese, ale je uz vlastne od zaciatku sucastou nejakej siete dalsich 19 startupov. To ako podnikatel vnimam ako obrovske plus. Lebo povedzme si otvorene, napad je vacsinou to najlahsie. Ovela tazsie je ten napad aj uspesne zrealizovat (na to treba prave tie peniaze) a uplne najvacsi problem je to aj nasledne predat (a tam pomoze ta siet).

Ked si napriklad otvorite lupa.cz, tak tam sa to clankami o startupoch a roznych liahniach doslova hemzi. A ked si ich precitate, tak tiez dojdete k poznatku, ze mat hned od zaciatku nejaku siet potencialnych klientov, alebo hoci len ludi v rovnakej situacii, s ktorymi si mozete ist sadnut v piatok vecer na pivo a prebrat rozne zakutia podnikania, je proste k nezaplateniu.

Ale samozrejme, pre mladeho cloveka mozu byt prave tie peniaze najdolezitejsi faktor, aby ziskal odvahu zobrat svoj zivot a svoj osud do vlastnych ruk a unikol zo zazitej a spolocnostou stale vynucovanej schemy: narodenie -> skola -> dead-end job -> staroba -> smrt.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

janq

Poslať Pia Máj 27, 2011 9:26 pm

Článok vyzerá zaujímavo. Ten pán bol v minulosti rozhodne úspešný a dnes si hrá vlastnú ruletu. Ponuka platí len pre študentov do 20 rokov, čo sa mi zdá trochu ako detská križiacka výprava. Čo sa týka sumy $100,000 - toľko tam stojí školné na priemernej univerzite no a rádovo toľko je dvojročný plat úspešného absolventa.
Každý start-up je hybnou silou v IT, ale na to aby sám uspel si vyžaduje množstvo faktorov - dobrú myšlienku, perfektnú realizáciu, veľa šťastia, niekedy konexií, marketingu atď. Ja si myslím, že z týchto dôvodov je pravdepodobnosť na to, aby to rozbehol človek bez kontaktu s akadémiou eliminovaná, v našich podmienkach ešte viac.
Ako konkrétne príklady si môžeme spomenúť na Google, ktorý založili dvaja PhD študenti, Facebook založila skupinka spolubývajúcich ktorí chceli zdieľať fotky po internáte. V našich podmienkach bol taký start-up AIS, ktorý myslím rozbehol Gabo s Romanom tiež asi v čase keď písali dizertačku.
Pravdepodobnejší model v tejto branži sa zatiať zdá byť taký, že úspešný start-up rozbehnú študenti vo svojom nadšení a vo voľnom čase.
<<

bwpow

Poslať Sob Máj 28, 2011 5:48 pm

Ja mam na tuto problematiku cely pohlad. Je pravda, ze vacsina velmi uspesnych projektov zacala na univerzite (az na jeden, pre mna asi najvyznamenjsi, ale o tom niekedy neskor). Islo vsak, ako si spominal, o projekty, ktore robili studenti pomimo. Preto je otazne, ci to samotne univerzitne prostredie bolo az take dolezite.

Da sa na to pozriet aj tak, ze okolo tej dvadsiatky je clovek najtvorivejsi a univerzita mu poskytne utocisko, kde casto este nemusi riesit existencne problemy, trochu postuduje, staci tolko, aby nevyletel, a propritom sa moze venovat svojim zalubam. Cize univerzita posobi ako nejaka vata, v ktorej moze dany clovek lezat a realny svet ho zatial netlaci. Mozno ziadny iny prinos univerzity neexistuje, co sa da podlozit tym, ze ked sa tym ludom podari rozbehnut biznis, tak ako prvu vec prerusia studium a idu sa venovat podnikaniu.

A prave tak sa da pozerat na ten obnos penazi, o ktorom sa pise v clanku. Ma nahradit tu univerzitnu vatu. Proste clovek sa vdaka tym peniazom isty cas nemusi zaoberat tazkostami a moze sa venovat veciam, ktore ho zaujimaju, a v ktorych vidi svoju buducnost. Navyse, ako bonus, nemusi zabijat cas bezcennymi prednaskami a ucenim sa na nezmyselne skusky.

Jedine, o co pride, a co je podla mna na univerzite to najcennejsie, su spoluziaci. Mimo univerzity tazko najst skupinu mladych schopnych ludi, ktori maju dostatok volneho casu a prilis malo strachu o buducnost, aby sa spolu mohli pustit do nejakeho smeleho projektu. A mozno prave preto ich vybral ten investor az dvadsat.

Cize, on vlastne urobil univerzitu bez toho balastu prednasok a skusok, ale s rovnakym, ak nie vacsim potencialom :)
<<

alef0

Site Admin

Poslať Sob Máj 28, 2011 8:39 pm

Ono je to inkubator, ktory je pre mnoho ludi prve dva-tri roky extremne podstatna. Za tu dobu ziska clovek presne kontakt so ,,svetom" mimo jeho uzkej strednej skoly, vidi rovesnikov z roznych miest a miest, mentalne dospeje a osamostatni sa. To su skusenosti, ktore sa nedaju primerat peniazmi. A i ked clovek vypadne po druhom/tretom rocniku, prenho to nie je tragedia, lebo presne nabral primerane skusenosti a moze ist riesit svoje veci.

Ako som pisal: ludia, co su hned po strednej schopni ist riesit vlastnu firmu je extremne malo a ti, co taki su, tie grantove peniaze nepotrebuju, lebo uz maju svoj biznis. Vacsina mladych uspesnych ludi uz cosi riesila na strednej -- projekt typu studentske.miesto.sk, ktore riesili tusim stvrtaci na strednej a potom volne presli s aktivitami do profesionalnej sfery. Alebo spakruky Juraj Bednar, ktory tiez uz na strednej radostne pisal clanky do PC Revue.

Ten aspekt spoluziakov je dolezity v tom, ze sa daju najst ludia, co su schopni riesit veci prakticky zadarmo, s nadsenim, ktore sa zaplatit nikdy neda a ist do prudko avantgardnych projektov.
Lorem ipsum dolor sit amet.

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť