Hmm...

<<

ado21

Poslať Ned Feb 17, 2008 12:34 am

Hmm...

Sú veci, ktoré sa omnoho ľahšie povedia, než urobia. Predsavzatia typu „pozbierať sa“, „odraziť sa od dna“, „zabudnúť naňho či na ňu“ a zvlášť „zapáliť svoje vnútorné svetlo a nechať sa viesť intuíciou“ sú v podstate na hranici uskutočniteľnosti. V jordánskych púšťach sa vraj Arabi bavia tým, že okolo škorpióna vylejú kruh z oleja. Škorpión chodí po hranici toho kruhu, ale nedokáže ho prekročiť a dostať sa von. Obieha ho stále rýchlejšie a zúfalejšie, až to nakoniec vzdá, uštipne sám seba chvostom a umrie. Čo ak žijeme v podobnom kruhu tvorenom životnými okolnosťami, našimi zemepisnými šírkami, miestom a časom, v ktorých sme sa ocitli na tomto svete? Čo ak ho nedokážeme prekročiť, márne chodíme len po hranici oleja a na svoju beznádejnú situáciu zabúdame len v zriedkavých chvíľach šťastia alebo vďaka alkoholovým a drogovým zážitkom? Ale kto okolo nás vylial ten kruh a prečo? A existuje aj iná alternatíva, než obrátiť nakoniec svoj chvost proti sebe a zničiť sa vlastným jedom?
The human's stupidity is infinte.
<<

bwpow

Poslať Ned Feb 17, 2008 1:16 am

Neexistuje.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

ado21

Poslať Ned Feb 17, 2008 1:28 am

cely zivot bojujem za existenciu. Inac by som uz nezil.
<<

ChickenKK

Poslať Ned Feb 17, 2008 3:05 pm

Hovoríš o škorpiónovi, ale prečo to nerobia holubovi? Lebo ten jednoducho odletí. Podľa mňa človek nevie čo všetko sa v ňom skrýva.
Jeden príbeh vraví, že muž našiel v lese vajíčko tak ho zobral domou a nechal sliepkam vysedieť. Z neho sa vyliahlo orlíča ktoré bolo vychovávané v tom, že je sliepka. A tak raz keď už bolo dospelé, zbadalo na oblohe iného orla, keby som i ja tak vedel lietať, povedal si, ale neviem, a tak sa vrátil nazad k hrabaniu do zeme a zobaniu zrna.
Tým som chcel povedať, že ak nevieme o riešení nejakého problému, to neznamená, že riešenie neexistuje, alebo že ak existuje tak nám sa to určite nepodarí a ostaneme tam kde sme. Treba len hľadať a riešenie sa isto nájde, resp. sa opýtať ľudí ktorí sa hľadaním riešenia problémov živa.
Nazad k škorpiónovi, ten to vzdal no jeho telo stále, naveky ostane v tom kruhu z oleja, a on s tým už nič neurobí. Teda keď sa niekto vzdá, tak ten daný problém nevyriešil, proste sa len vzdal. Napríklad, niektorí ľudia čo skončili na vozíku sa jednoducho vzdali a iný nie. Rozdiel v dôsledku ich rozhodnutia je ten, že jedny navždy ležia na posteli a iný sa dostali na paraolympiádu. V skratke, ten čo sa vzdá vyhrať už nemôže, no ten čo sa nevzdá stále môže prehrať ale i vyhrať.
A k tým zážitkom, tie dávajú len akože šťastie, nepomáhajú k riešeniu, ba odďaľujú ho.
A nejaké rozumné riešenie namiesto pozdvihnutia zbrane proti moru bied? Jednoducho rozumne bojovať o ten svoj kúsok šťastia a lásky na zemi.

Snad som odpovedou pomohol. Ja som bojoval a vybojoval som si môj kuštik štastia.
<<

ado21

Poslať Ned Feb 17, 2008 3:15 pm

Pekne povedane :) Len, myslim, ze je to trochu offtopic. Tam najde o ziaden riesenie problemov :) Asi si to trosku blbo pochopil, ale to je ok :)
<<

ChickenKK

Poslať Ned Feb 17, 2008 3:31 pm

Hmm, nie som istý ale ok. Ak to chceš brat z čisto filozofického hľadiska, tak sme uväznený v našom poznaní reality. Nedokážeme vnímať objektívne, len subjektívne, a jedinou vecou ktorou dokážeme poznávať, sú naše zmysli ktoré ovláda mozog. A teda nevedieme povedať, či to čo poznávame je skutočné alebo nie. (Niečo v štýle filozofie matrixu.) Ak sme v nejakom bludnom kruhu, tak je to kruh ktorý obmedzuje našu slobodu myslenia. A jedinou možnosťou ako z neho vystúpiť je dosiahnuť povznesenie mysle, a teda úplne poznanie, resp. osvietenie. Taka odpoveď to mala byt alebo my opäť niečo ušlo? :)
<<

ado21

Poslať Ned Feb 17, 2008 3:54 pm

Mozno nemala byt ziadna odpoved :)
<<

alef0

Site Admin

Poslať Ned Feb 17, 2008 5:07 pm

beznádejnú situáciu zabúdame len v zriedkavých chvíľach šťastia alebo vďaka alkoholovým a drogovým zážitkom?

Ak niekto travi zivot tym, ze rozmysla o beznadejnej situacii, a o dovodoch, preco a ci ten ohnovy kruh jestvuje a aky je jeho dovod, a pricina a kam speje ludstvo a preco je to vsetko velmi smutne...
...
asi mu nieco unika.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

bwpow

Poslať Ned Feb 17, 2008 11:32 pm

alef0 píše:Ak niekto travi zivot tym, ze rozmysla o beznadejnej situacii, a o dovodoch, preco a ci ten ohnovy kruh jestvuje a aky je jeho dovod, a pricina a kam speje ludstvo a preco je to vsetko velmi smutne...
...
asi mu nieco unika.

Tak s tymto uplne suhlasim.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

ado21

Poslať Ned Feb 17, 2008 11:51 pm

Zi a nechaj zit :) Smutne nesmutne, volba je na kazdom.
<<

bwpow

Poslať Pon Feb 18, 2008 5:22 am

Ked uz tu kazdy filozofuje, tak pridam tiez svoje 2 centy:
Mne osobne je najblizsia orientalna filozofia, hlavne japonska (ak sa to tak da povedat). Zivot jednotlivca je len kvapkou v mori casu a nema zmysel sa zbytocne zatazovat myslienkami o zmysle zivota, trapit sa roznymi obavami a pochybnostami. Tieto myslienky patria bohom a aj tak nie je v schopnostiach obmedzeneho vnimania cloviecika ich v celej ich rozsiahlosti pochopit. Clovek sa ma hlavne snazit zit tak, aby po jeho smrti na neho ostatni spominali s uctou a radostou.

Taktiez v pripade toho skorpiona to vobec nevnimam ako nejake vzdanie sa. Vzdat sa by v tomto pripade znamenalo zastat na mieste a cakat na pomalu smrt. Vysledok by bol teda rovnaky ako samoustipnutie no s ovela horsim priebehom. Vnimam to teda ako prijatie reality a spachanie harakiri. Prirodu totiz nikto neoblafne.

Viem, ze nasmu europskemu vnimaniu je tato filozofia vzdialena a ludia ju maju problem pochopit, kedze nas uz od utleho detstva ucia, ze kazdy z nas je vynimocny a dobry a vsetko dokaze. Ale zabudnu nam povedat, ze na to treba na sebe riadne makat, nepozerat sa na druhych a neporovnavat sa s nimi, nestazovat sa na to, co je zle a co vam ako ukrivdilo ale snazit sa prekonat seba sameho a svoje hranice. Najvacsim vysledkom vasho zivota bude aj tak "iba" vas nahrobny kamen, pri ktorom sa ludia zastavia a s radostou v srdci si na vas spomenu.

Inak, moje vylevy si kludne nevsimajte. Uz som asi tak vymyty manga a anime, ktore denne sledujem, ze nevnimam realitu :) Dokonca seriozne rozmyslam o tom, ze sa zacnem ucit japonsky, aby som si mohol pozriet moje oblubene serialy v originalnom zneni.
<<

alef0

Site Admin

Poslať Pon Feb 18, 2008 11:33 am

Otaku alert!

Ehm. Nie o tom som chcel.

Kazdy z nas je vynimocny a dobry a vsetko dokaze. Ale zabudnu nam povedat, ze na to treba na sebe riadne makat, nepozerat sa na druhych a neporovnavat sa s nimi, nestazovat sa na to, co je zle a co vam ako ukrivdilo ale snazit sa prekonat seba sameho a svoje hranice.

A to je asi take pravdive, ako japonska medialne prezentovana filozofia, ze clovek je len kolieskom v stroji, vcelou v uli a ma pracovat pre svoju spolocnost vo dne v noci, mat nesmiernu uctu ku kazdemu a ak sa tieto ciele naplnit nepodari, spachat samovrazdu.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

ado21

Poslať Pon Feb 18, 2008 11:48 am

alef0 píše: A to je asi take pravdive,
Prava a nepravda, dobro a zlo, spravne anespravne... Tie veci existuju iba abstraktne, realne nie. Vsetko je pravdive na zakladneho niecoho. Matematika vychadza z axiom. Dajme tomu, ze v matematike su axiomy spolocne. Ale ludia nemaju axiomy spolocne, tak co je pravda a co nie? Neberuc do uvahy mozog, co kazdu chvilu vyplodi nezmysel a zaroven pravdu. (psychicke stavy cloveka)
<<

bwpow

Poslať Pon Feb 18, 2008 12:47 pm

alef0 píše:A to je asi take pravdive, ako japonska medialne prezentovana filozofia, ze clovek je len kolieskom v stroji, vcelou v uli a ma pracovat pre svoju spolocnost vo dne v noci, mat nesmiernu uctu ku kazdemu a ak sa tieto ciele naplnit nepodari, spachat samovrazdu.

To som vobec nikde netvrdil. Praveze som napisal, ze kazdy je jedinecny a cenny, ale nie automaticky ale cesta k jedinecnosti je trnista a plna prekazok, ktore sa daju prekonat len tazkym treningom a pracou. A stazovanie sa na vsetko okolo nikoho na tej ceste dopredu neposunie. Tie najvacsie prekazky ma totiz kazdy sam v sebe.

A ritualna samovrazda sa vobec nepacha preto, ze sa cloveku nieco nepodari, ale preto, ze nieco dokazil (nedodrzal slub, podviedol niekoho) a je to proste sposob, ako ocistit svoju dusu a meno aspon v smrti, nieco ako ospravedlnenie sa ostatnym, ze ich zradil a ze si to naozaj uvedomuje.
<<

ado21

Poslať Pon Feb 18, 2008 1:24 pm

je tam nejako skryta schopnost/vlastnost byt ako strom, co je fakt super :)

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť