Semináre k bakalárskym prácam

<<

FeroG

Poslať Pon Mar 31, 2014 10:09 pm

Semináre k bakalárskym prácam

Na týchto fórach sa už diskutovalo kadečo. O otvorení diskusie k seminárom k bakalárskym prácam som uvažoval dlhšie. Až jeden z komentárov študentov v PeerReview ma presvedčil, že by bolo vhodné diskusiu otvoriť. Konkrétne "nezrutila si sa pod naporom kritiky :)". To je ten nápor kritiky až taký strašný. A špeciálne - ide azda o neoprávnenú kritiku?

Na seminároch k bakalárkam sa so študentami stretávam už nejaký ten rok. V snahe štandardizovať kvalitu bakalárskych prác ale aj spôsobov ich prezentácie, sa skúšalo kadečo. Organizácia je viac-menej už nejaký ten rok ustálená (zlúčenie druhákov a tretiakov, prezentácie, články, ...). S cieľom zlepšiť prezentovanie sa zaviedlo stretnutie k téme "ako prezentovať", skúšali sa aj videozáznamy, či už druhý rok sa experimentálne overujú vzájomné anonymné hodnotenie prezentácií. Ako ale tieto kroky vnímajú študenti. Pomáhajú v príprave na obhajobu bakalárskej práce? Je kritika z našej strany (špeciálne asi často z mojej strany) naozaj taká obrovská alebo neoprávnená? Pomáha vôbec seminár motivovať študentov k priebežnej práci? Pomáha seminár v príprave na obhajobu bakalárskej práce? Čo by sa malo zmeniť, aby seminár efektívnejšie plnil svoje ciele?
<<

martin987

Poslať Štv Apr 03, 2014 8:52 pm

Re: Semináre k bakalárskym prácam

Podľa môjho názoru je "nezrútiť sa pod náporom kritiky" taktiež dôležitou súčasťou prípravy na obhajobu bakalárskej práce :) Preto kým kritika nie je neprimerane silnejšia než by kedy bola pri "skutočnej" obhajobe (čo podľa mňa nie je), tak to je v poriadku. A k druhému bloku otázok, myslím že predmet je organizovaný veľmi dobre a asi by som na ňom nič nemenil.
<<

PainMaster

Poslať Pia Apr 04, 2014 2:51 pm

Uvital by som rovnake podmienky (kritikov) aj pre seminar k dipl. pracam.
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

Billy

Poslať Pia Apr 04, 2014 6:32 pm

dobry napad PM
Why do Java programmers wear glasses? They don't C# :)
<<

pripomienka

Poslať Štv Apr 10, 2014 9:09 pm

Ja som spokojny s tym, ako sa vedie priprava na obhajoby bakalarskych prac. Clovek si uvedomi, ze to nie je len tak hovorit o niecom, co si mysli, ze vie. Osobne som sa na komentare v peer review tesil, nevadili mi ani otazky z publika. Najviac mi vadilo, ked som nevedel jednoducho povedat, co mam na mysli, alebo ked som sa zasekol...
Som rad, ze bola moznost prezentovat.
Nechcem si radsej ani predstavit, ako by to vyzeralo, keby ze prvy krat prezentujem rovno pred komisiou...

Ci ma kritika vyznam? Podla mna iba vtedy, ked je konstruktivna. Ked motivuje.
Inak to clovek berie stale iba v ako "nutne zlo". Realne spravenu priebeznu pracu takato kritika asi nejako velmi neovplyvni, u mna to skor bolo ze: "uz som mal mat toto hotove, uz musim hento riesit..."

Zopar navrhov na zlepsenie:
- prezentacia (resp. to kedy prezentujem) by mala byt dobrovolnejsia, ak clovek vie, ze nie je pripraveny nema to zmysel (kopi sa kritika a ten clovek sa aj tak stara len to, aby to nejak stihol, a nie aby sa zlepsil)
- bolo by pekne, keby v peer review bola povinna cast - ci som tomu rozumel, ci som sa nieco nove dozvedel, ci to je prinosom, co navrhujem na zlepsenie prace... prednes sa da nacvicit, ale zo zlej prace nebude dobra prezentacia
- mozno by nebolo od veci skusit nejako ohodnotit najlepsie 2-3 prace uz na seminari (hlasovanim)
<<

FeroG

Poslať Uto Apr 15, 2014 9:44 pm

Dakujem za komentare.

martin987 píše:Preto kým kritika nie je neprimerane silnejšia než by kedy bola pri "skutočnej" obhajobe (čo podľa mňa nie je), tak to je v poriadku.

To, co sa deje po prezentacii na seminari su 2 veci: otazky a kriticke zhodnotenie prezentacie. Cielom otazok je pripravit vas na skutocnu obhajobu, na ktorej dostanete od clenov komisie rozne otazky k praci a jej vystupom. Je treba sa na to pripravit a trening urcite pomoze (ci uz otazky od vyucujucich alebo z plena). To, co na obhajobe nezazijete, je kriticke zhodnotenie prezentacie. Na obhajobe vam standardne nikto z clenov nebude hovorit, co ste mali v praci zle, co mohlo byt lepsie, atd. Tieto veci diskutuju a hodnotia za zatvorenymi dverami clenovia komisie. Vy sa dozviete az konecny verdikt. Cielom tohto kritickeho hodnotenia na seminari je upozornit vas na problemy, ci nastolit iste otazky suvisiace so smerovanim prace. V case seminarov, ked este nejde o nic, je stale priestor tieto problemy vyriesit alebo vhodne upravit formu prezentovania vysledkov. To je cele.

pripomienka píše:Zopar navrhov na zlepsenie:

pripomienka píše:prezentacia (resp. to kedy prezentujem) by mala byt dobrovolnejsia, ak clovek vie, ze nie je pripraveny nema to zmysel (kopi sa kritika a ten clovek sa aj tak stara len to, aby to nejak stihol, a nie aby sa zlepsil)

Mam obavy, ako by to cele dopadlo. Neskoncilo by to tak, ze vacsina by chcela ist co najneskor a nemal by kto prezentovat? Mimochodom po prvy raz teraz na seminari skusame podobny model dobrovolnosti. Druhakom nebolo urcene poradie prezentovania. Kym je kto prezentovat, nestarame sa do poradia. Ak niet zaujemcov, potom ich urcime my ako vyucujuci (s tym, ze kazdy druhak je pripraveny ist prezentovat na vyzvanie). Zatial bol len jeden seminar. A ten priniesol pozorovanie, ze polovica druhakov na seminar radsej ani nedosla :-) Uvidime, co bude dalej.

pripomienka píše:bolo by pekne, keby v peer review bola povinna cast - ci som tomu rozumel, ci som sa nieco nove dozvedel, ci to je prinosom, co navrhujem na zlepsenie prace...

Suhlasim, ze nieco take by sa zislo. PeerReview je zatial otvoreny experiment. Co si napisete do hodnotenia a odporucani je len na vas. Kazdy, kto bol hodnoteny cez PeerReview sam dobre videl, ze kvalita hodnoteni dost kolise. Mam obavy, ci by povinna polozka prinutila ludi aj nieco napisat.

pripomienka píše:prednes sa da nacvicit, ale zo zlej prace nebude dobra prezentacia

Dobrym prezentovanim vysledkov ide problemovejsie veci zakryt a naopak vyzdvihnut klady. V minulosti som bol par krat svedkom, kedy dobra prezentacia menej kvalitnu (alebo nekvalitnu) pracu posunula v hodnoteni o dost vyssie. Asi by to tak nemalo byt, ale stava sa aj take. Navyse zijeme v obdobi, kedy marketing je casto klucovejsi ako kvalita produktu.

pripomienka píše: mozno by nebolo od veci skusit nejako ohodnotit najlepsie 2-3 prace uz na seminari (hlasovanim)

To je dobra myslienka, ktoru ma zmysel skusit zrealizovat.
<<

alef0

Site Admin

Poslať Str Apr 16, 2014 3:13 pm

Len z mojich skusenosti:

Clovek sa uci prezentovat tym, ze prezentuje.

Cim viac clovek to robi, tym ma mensiu tremu a tym viac je pripraveny zvladnut skutocnu obhajobu. Pokial niekto nie je prirodzeny talent, je extremne vidiet rozdiel medzi ludmi, co robia svoje tretie vystupenie ever, a medzi ludmi, co svoje prezentacie maju odskusane a natrenovane. Po vacsom pocte vystupeni ma clovek istotu a je pohotovejsie pripraveny reagovat na otazky, a nadobudne schopnosti zlepsovat za behu prezentaciu.

Rovnako si vie odhadnut strukturu prezentacie a slajdov: aj ostrielanym harcovnikom sa stava, ze prezentaciu nestastne skoncipuju alebo zle casovo rozvrhnu (napr. sa pridlho venuju uvodnym veciam a na jadro uz neostane cas), a potom to vyvolava zbytocne stresy. V skutocnosti neraz nechcene nastava situacia, ked clovek naozaj ma dolezite vysledky, ale poda ich nestastnym sposobom, na svoju skodu.

A tretia vec je so smerovanim prace: je ovela lepsie, ked sa ukaze, ze praca ide nestastnym smerom hned na zaciatku, nez niekedy na jesen tretieho rocnika.

Pre druhakov to este nie je relevantne, ale vela ludi toto vyuzilo aj pri SVOCke, ktoru zvladli pred komisiou a ludmi z firiem, a otazky od nich a trening nasledne doladili a na statniciach to bolo potom este lepsie.
Lorem ipsum dolor sit amet.

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť