Workshop

<<

Xmen

Poslať Pon Dec 03, 2007 11:35 am

Workshop

Co to je workshop, hladal som a nasiel vo wikipedii.
Proste namiesto prednasok a cviceni bude len workshop. Tam uz musia cviciaci s prednasajucim poriadne komunikovat....hahaha

Toto sa pise vo wikipedii...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Workshop je forma vzdělávací aktivity, při které lektor připraví program tak, aby prostřednictvím různých technik (brainstorming, priorizace, mentální mapy, cizí oči, aj) účastníci pomocí vlastních zkušeností a znalostí došli k výstupu, který je pro ně užitečný a využitelný v jejich další práci, praxi.

Výstup workshopu se formuluje díky předem danému tématu a cíli workshopu.

Lektor je většinou v roli moderátora, facilitátora.

V průběhu workshopu není lidem představována teorie - předpokládá se, že každý má určitý teoretický základ a je schopen s ním ostatní seznámit. Díky interaktivním formám spolupráce mezi účastníky tohoto typu vzdělávání dochází k tomu, že si lidé odnášejí více podnětů pro své další praktické působení. Tato interaktivní dílna je velmi vhodnou formou pro další vzdělávání a prohlubování znalostí.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Zaujima ma ktore predmety, by ste sa chcelu ucit touto formou a preco?
Ako by konkretny workshop mohol vyzerat pre také objektovo orientovane programovanie alebo neuronky?
Ak niekto uz nejaky workshop zazil, tak prosim nech napise.
<<

bwpow

Poslať Pon Dec 03, 2007 12:19 pm

Ja som zazil siete, bolo to ubercool :) Jednoznacne odporucam.

Ale nie. Podla mojich skusenosti su workshopy bud spojene s prednaskou (najprv niekolko prednasok ohladom uvodu do teorie a potom nasledne workshop) alebo ak sa predpoklada, ze ucastnici maju uz pozadovane teoreticke vedomosti a zaroven schopnost interpretovat znaky vytlacene na papier (vedia citat). Vychadza sa z toho, ze sa na workshope stretnu ucastnici, ktori maju sice spolocny objekt zaujmu ale ide o individuality, ktorych mnoziny vedomosti nie su totozne a kazdy z nich prinasa do uzavretej skupiny istu anomaliu, ktora zvysuje entropiu sebauspokojenia ucastnikov a tym pozitivne stimuluje vzajomnu vymenu vedomosti a skusenosti medzi samotnymi ucastnikmi za pomoci odborneho a usmernujuceho nadhladu veduceho, ktoreho ulohou je okrem usmernovania diskusie aj oprava pripadnych prednesenych skresleni a nepresnosti. Predpoklad je samozrejme dat dokopy ucastnikov, ktori maju aktivny zaujem o temu a su ochotni poskytnut svoje vedomosti (teda ich musia mat) do plena a prijat vedomosti inych. S prihliadnutim na to, ze ani vo svete a vesmire nevzniklo nic len tak odrazu a vsade prebiehala evolucia v logickych krokoch, aj v kruhu ucastnikov workshopu mozu vziknut nove idey a poznatky, ktore do toho momentu ziadny z ucastnikov nemal. Casto pouzivane techniky su indukcia a dedukcia, podla problemu a sposobu pohladu. Najvyssia forma usporiadania takejto skupiny je takzvany think tank.

Think tank je velmi vykonny a doposial neprekonany model, ktory priamo vychadza z fungovania ludskeho mozgu a myslenia. Kym v mozgu bojuju vsetky centra o prezitie a vysledok dusevnej cinnosti cloveka je nejake "zjednotenie" vsetkych podnetov, v think tanku takto funguju jednotlivi ucastnici. Po stanoveni predpokladov a nazdielani vedomosti nasleduje faza vzajomnej inspiracie. Kazdy ucastnik oznamuje svoje myslienky ohladom skumanej temy do plena bez toho, aby sa za ne hanbil alebo ich predtym podroboval prilisnej analyze. Ostatni si tieto myslienky vypocuju a mozu ich kludne ignorovat (ale nemusia). Ked ich nieco napadne, tiez to oznamia. Myslienkou tohto think tanku je to, ze ludia su rozdielni a maju svoje vyslapane "chodnicky", po ktorych radi rozmyslaju. Cudzie bezprostredne myslienky im mozu pomoct z tychto chodnickov zist alebo ich posunut dalej. Postupne teda cely think tank spolocne konverguje k vysledku (odporucam kuknut metodu simulovaneho zihania), hoci samotne "jednotky" (napadol mi anglicky vyraz "drone") by k vysledku same nikdy nedosli.

Niekolkych workshopov a think tankov som sa zucastnil a vysledkom som bol vzdy ohureny (pozitivne). Podla mna ide o spravny smer. Je ale dolezite, aby ucastnici prejavovali zaujem o temu a boli ochotni si k tomu nieco sami pozhanat a nastudovat. Workshopy preto stracaju vyznam, ak je ich naraz prilis vela. Idealne je mat sucasne len jeden az dva workshopy aby sa clovek mohol podrobnejsie venovat danej teme. Ak by sa to malo premietnut do vzdelavacieho procesu, najlepsie by bolo mat niekolkodnove alebo niekolkotyzdnove workshopy, ktore by sa ale neprekryvali a studenti by mali moznost si vybrat tie, ktore ich zaujimaju. Teda napriklad dva tyzdne siete a popritom nic ine, potom tyzden analyzu atd. Taktiez je dobre robit workshop o nejakej konkretnej teme (siete a analyza je prilis rozsiahly pojem). Napriklad workshop o DDOS utokoch by mohol trvat tri dni od 10:00 do 16:00 (pripadne dlhsie podla nalady) s prestavkou na obed. Za ten cas by sa tato tema dokladne rozpitvala a mohlo by sa ist dalej. Workshop o firewalloch by mohol trvat dva dni. TCP/IP a UDP sa zvlada tiez za dva dni, atd. Proste rozbit predmety na hromadu workshopov, uverejnit ich niekde na stranke a umoznit studentovi slobodne sa rozhodnut, ktore absolvuje.

Workshop sa da pritom spravit na uplne lubovolnu temu. Ak to nie je totalna magorina, svojich ucastnikov si najde. Ak by tento system zaviedla nasa fakulta, tak by som bol velmi velmi stastny clovek a mozno by som sa este raz zapisal na studium (a rad za neho zaplatil), len aby som mal moznost ziskat skutocne univerzitne vzdelanie.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

alef0

Site Admin

Poslať Pon Dec 03, 2007 12:31 pm

Letna skola sietovania podla mna splnala poziadavky workshopu. Ucastnici co-to tusili, dozvedeli sa nieco na prednaskach, mnozstvo veci si fyzicky odskusali, zoznamili sa s problematikou i ostatnymi ucastnikmi.

Suhlasim so Samom a mam tiez nazor, ze workshop by mal byt suvisly - teda na workshope by sa ludia povedzme cely tyzden stretavali a uzivali si neuronky / siete / automaty. Ak je clovek ponoreny dlhu dobu do danej temy, tak je to lepsie, nez kazdotyzdenne stretavanie (Co sme to robili pred tyzdnom? Aha, aha, uz som zabudol.) Navyse v hluchych chvilach sa daju rozoberat nacrtnute problemy.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

krakatit

Poslať Pon Dec 03, 2007 7:38 pm

Letna skola sietovania podla mna splnala poziadavky workshopu.

Ja si to ani velmi nemyslim, ale asi sa nebudeme natahovat na slovickach. Podla mna je ucenie sa(vymienenie skusenosti) na workschopoch zalozene na specializacii. Ja chapem workshop ako priestor, kde mozem komunikovat s ludmi, ktori pracuju v rovnakej oblasti. Tato forma vsak asi nie je vhodna pre uvodne kurzy na VS.
Skor by podla mna pomohlo, aby sa kladol vacsi doraz na samostatnu pracu studentov. Je nezmyselne sa ucit mnozstvo technickych detailov, ktore student aj tak zabudne. Som zavedavy, ako dopadne "prvy pokus" na nasej skole pri predmete kryptologia, ktory sa realizuje v tomto skolskom roku. Studenti maju napisat po dvojiciach cca 10 stranovy clanok(viac menej kompilacny) a potom ho na spolocnom sympoziu(workschope :) ) odprezentovat.

Späť na Všeobecné podnety a pripomienky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť