Linux v učebniach

<<

bwpow

Poslať Sob Apr 23, 2011 2:18 pm

Bootovanie z USB myslim aj funguje.

Aries, ano, to je spravny pristup. Treba hucat a hucat, az kym ich to nezlomi. To je spravny sposob boja :)
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

PainMaster

Poslať Sob Apr 23, 2011 2:22 pm

@Aries~ najblizsie do skoly donesie kazdy povinne zvazok klucov xDD
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

bwpow

Poslať Sob Apr 23, 2011 2:25 pm

Len tak sa spytam preventivne, ktore distro by ste chceli a s akym grafickym prostredim? :)

Predpokladam, ze najnovsie ubuntu s unity :lol:
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

PainMaster

Poslať Sob Apr 23, 2011 2:39 pm

bwpow píše:Len tak sa spytam preventivne, ktore distro by ste chceli a s akym grafickym prostredim? :)

Predpokladam, ze najnovsie ubuntu s unity :lol:

..bezohladu na zvlastne vyvijajuci sa trend (nieje spravny cas ani miesto to riesit) sa prisposobim:)

preferencie: Back|Track4 ,K/Xubuntu.. Debian..? +-

<<

guest126

Poslať Sob Apr 23, 2011 7:30 pm

Teším sa, že som sa dožil takého prístupu chuti. Máte silu a viete o tom. Konečne si tu prídem zbytočný. Som tomu rád. Držím palce a prajem silnú vôľu aj za cenu vyhodenia. Z radnice, či bez.

Na záver si graciózne dovolím patetický citát.

I waited a long time for someone to find me. Now, like the others, I find I hate to leave. But none of us can stay behind this time. That is why it was necessary to find all the remaining First Ones. This is yours now. And you have an obligation to do as we have done. To teach the races that will follow you, and when the time comes as ours has, to step aside and allow them to grow into their own destiny. If your races survive — if you do not kill yourselves, I look forward to the day when your people join us beyond the rim. We will wait for you.

Blahoželám.

Adrián
<<

johny

Poslať Ned Apr 24, 2011 11:36 am

Najväčšiu šancu tomu dávam, ak ich s touto požiadavkou oslovia vyučujúci. Ja ako vyučujúci rýchlostného programovania sa o to určite pokúsim, ale moja pozícia asi nie je veľmi silná, keďže Linux k rýchlostnému nie je nevyhnutný. Skúsim osloviť RKB, prípadne by sa mohli zapojiť alef0 alebo Peťo Gurský (síce operačné systémy aj systémové programovanie sa dá učiť aj cez SSH, ale nebolo by to lepšie priamo pod Linuxom?).
E-mail/Jabber: jan[zavináč]jergus.eu
<<

PainMaster

Poslať Ned Apr 24, 2011 11:37 am

ano bolo:)

<<

soki

Poslať Ned Apr 24, 2011 2:40 pm

Dúfam, že pomôžem k vyriešeniu tejto témy, že Vám odpoviem na niekoľko pripomienok:

bwpow píše:Neviem, aky imagovaci system momentalne pouzivaju, ale urcite v nom bude moznost vytvorit osobitne image pre windows a pre linux, takze pri obnove linuxovej particie nebude treba kopirovat zbytocne aj windows a pri windowse naopak.

Používa sa CloneZilla.

bwpow píše:Akurat na CAIke sa tvaria, ako keby akakolvek zmena bola ekvivaltentna naprojektovaniu a stavbe jadrovej elektrarne. V minulosti som im navrhoval presne taketo riesenie a ponukol aj vytvorenie skriptov, ktore by same od seba po vybrati v boot menu obnovili windows, linux alebo komplet cely disk (ved to robime aj na palme), ale zjavne nemaju zaujem.

Nestaviame jadrovú elektráreň a netvárime sa, že ju staviame :) Základnou prioritou je vždy stabilita a základné služby. Nebránime sa novým veciam. Veď sám si prišiel s filtrovaním prevádzky v učebniach. Viem, že nasadenie takejto veci trvalo dlho, ale zapracovať takúto vec tiež nie je jednoduché (nemyslím položenie v serverovni), aj keď si ju celú pripravil. Dočasné nasadenie, keď bolo potrebné, nebol problém. Trvalá prevádzka je už ale iná vec.

bwpow píše:Kazdopadne, skus sa im ozvat. Cim viac ludi bude do nich hucat, tym skor sa k niecomu odhodlaju.

Kľudne sa zastavte, nikto nemá problém rozprávať o lepšom spôsobe imagovania a o lepších imagoch, ale nesmie to byť na úkor stability alebo zhoršenia služieb toho, čo je teraz. Teda nemusí to byť len ohľadne linuxov.

alef píše:Tym som mal na mysli, ze dualboot je z logistickeho hladiska pre CAIku asi narocnejsi nez virtualny stroj vo Windowse. Inymi slovami, mozno to este na CAIke prejde, mozno nie, treba skusit.

Virtuálne stroje sú vyžadované pre účely výučby IT spoločnosťami a DVUI. Logicky, ak máte na PC virtuálne stroje, treba prísť s argumentmi, prečo ešte dávať samostatný linux a zvýšiť čas na prípravu imagovania a jeho samotné prevedenie.

alef píše:Zodpovedny clovek za image je inak Ludovit Hvizdos, tak mu napis / zajdi za nim osobne.

johny píše:Moja predstava bola, že by som jednorazovo niečo pripravil a odovzdal to niekomu zodpovednému za software v učebniach (kto z CAI to vlastne je?), ktorý by to pridal do imagu, ktorý sa každoročne nahadzuje (a keby sa ten image zmenil, pridal by to tam znovu).

Zodpovednou osobou za učebne a imagovanie je kolega Dvorný (eduard.dvorny@upjs.sk). Treba prísť za ním, nehryzie.

johny píše:Už sa stalo. Pred dvoma rokmi som nainštaloval Ubuntu na všetky počítače v P7. Neviem o nikom, komu by to skomplikovalo život. Bohužiaľ, už moja inštalácia prežila len na jednom stroji. Nerád by som to robil každý rok znovu, ale môžem tomu dať šancu ešte raz.

Ja osobne navrhujem začať s P07 a nie kvôli tomu, že ak to chcete, začnite doma, ale v P/07 je realizovaná výučba len UINF, a teda tam nie je všetok softvér, čo v iných učebniach. Image by mali byť o dosť menšie, ale to neviem, túto učebňu neimiguje CAI. Ďalej je tam menej vyučovacích hodín, teda by sa to dalo vyskúšať aj počas semestra (v iných učebniach je imagovanie počas semstra takmer vylúčené).

bwpow píše:Ako ich poznam, tak ta minimalne vyhodia zo skoly, alebo ti aspon napisu vyhrazny dopis Smile

Samo sa nedá vyhodiť :)

PainMaster píše:zato , ze nainstalujem na pocitac ktory ma sluzit ziakom k ich studiu program ktory plne sluzi a podporuje moje studium? Razz
Niekedy mam pocit, ze spoznavam stredovek :/

Žiaden stredovek. Kopec softvéru nechce fungovať s iným. Už sa stalo, že bol nainštalovaný počítač a doinštaloval sa softvér od geografov alebo chemikov a prestali fungovať iné programy.

Aries píše:Kazdopadne za Linux som tiez, prave na univerzitach by sa take veci mali pouzivat a obvzlast ak sa tam vyskytuju aj nejaki informatici. Myslim ze vyuzivane to bude, je kopa ludi ktori si to zapnu "dobrovolne" a dalsia nezanedbatelna cast ktora to bude pouzivat v ramci vyucby. (ked tam mozu byt nainstalovane pofiderne geograficke softvery, tak preco nie aj Linux Smile)
Prinajhorsom mozeme za informatikov spravit nejaky hromadny natlak, otravovat zodpovednych ludi, spisat peticiu, ist prostestovat pred prislusne urady alebo zalozit revolucne odbojove hnutie.

Linux je, ale zatiaľ ako virtuálny počítač. Geografické pofiderné softvéry sú pre nich, ako pre informatikov java a eclipse.
Namiesto času pri spisovaní petície, radšej sa zastaviť, povedať, čo by som chcel, vypočuť si možnosti a dohodnúť sa na riešení.

K problematike linuxov. Dual-boot windowsu a linuxu myslím ešte bol pred 3 rokmi. Za posledné roky sa image vyšplhal na niekoľko desiatok GB a urobiť cca 150 PC za 1 víkend dá zabrať aj bez toho, aby tam bol ešte osobitný image pre linuxy. Zatiaľ je to spravené cez virtuálne počítače.

Taktiež veľa vecí sa dá robiť cez ssh. Všetko, čo chce informatik spraviť v linuxe, vie aj cez konzolu. Inštalovať linux a všetko okolo toho len pre lepší pocit, že som v lunuxe, noo odpoveď si dajte sami.
<<

bwpow

Poslať Ned Apr 24, 2011 4:39 pm

Ok, takze aby sme sa pohli dalej, tak navrhujem takyto system:

Momentalne tie pocitace vyzeraju tak, ze je tam jedna particia, ktora sa momentalne nepouziva na nic dolezite naformatovana na NTFS. Myslim, ze mi niekto hovoril, ze jej ucelom mala byt instalacia linuxu.

Navrhujem (a zaroven sa hlasim ako dobrovolnik):
1) pripravit jednu prikladnu instalaciu windowsu (teda nahodit original image, aplikovat updaty, vycistit tempy)
2) vytvorit z tejto jednej particie image pre windows
3) nainstalovat na zvysnu particiu linux, pricom odporucam dat bootloader na tuto particiu, nie do MBR (vysvetlim za chvilu)
4) urobit aj z tejto particie/particii image pre linux

Mam uz odskusany a dobre pripraveny system na rozhadzovanie imagov pomocou partimage a tiny core linux. Vyhoda je ta, ze ide o subor o velkosti zopar MB, ktory sa bez problemov da natiahnut cez tftp pri boote. V tomto subore su okrem vsetkych nastrojov aj pripravene jednotlive skripty. To, ktory sa ma spustit sa da urcit parametrom, ktory sa preda kernelu pri boote. Teda staci, ked existuje jeden hotovy subor a ten sa moze vyuzit na deploy windowsu, linuxu alebo oboch sucasne.

Predstavujem si to tak, ze po nabootovani sa zo siete stiahne bootovacie menu, kde bude na vyber bud bootovat do windowsu, do linuxu alebo obnovenie z imagu (to moze byt chranene heslom).

Padlo tu tvrdenie, ze naimagovanie 150 pocitacov trva cely vikend. To naozaj moze byt pravda. Ale predpokladam, ze takato cinnost sa deje zriedka. Vacsinou pojde o nahodenie imagu pre jednu ucebnu alebo pre jeden stroj, ktory sa pokazil. Ale aj keby sa robilo vela imagov sucasne, nemusi sa vsetko tahat z jedneho servera. Image mozu byt mirrorovane a ulozene na viacerych serveroch (brum, neuron, student - len co mi tak rychlo napadlo), tych zopar desiatok GB nikoho nezabije. Cize ak by sa naraz tahal image na vela pocitacov, tak by sa zataz rozlozila medzi viac strojov a vsetko by mohlo prebiehat dost rychlo. V pripade potreby si sa notebook s imagom dal zapojit priamo do switchu v ucebni a skripty by boli nastavene tak, aby zacali tahat image z neho (proste by nasli najblizsie zariadenie), pripadne by sa to dalo spravit aj z lokalneho USB kluca. Samozrejme vsetko automaticky a autonomne (najprv by to skusilo usb kluc, potom stroj na lokalnej sieti a az potom by to kontaktovalo zname servre). To su vsetko pomerne jednoduche veci, pripravitelne a odskusatelne za jedno popoludnie. Akurat o tom netreba rozpravat, ale si k tomu sadnut a spravit to.

Cize, moj navrh je takyto. S cachrovanim s particiami a s imagovanim mam bohate skusenosti, takze jeden den mozem kludne obetovat, napriklad cez prirodovedecke dni, kedy nie je vyuka. Urcite by sa naslo aj viac dalsich dobrovolnikov, ktori by pomohli s realizaciou a testovanim.
<<

PainMaster

Poslať Ned Apr 24, 2011 7:49 pm

dobrovolnik no.2
pm

<<

gursky

Site Admin

Poslať Pon Apr 25, 2011 1:03 pm

bwpow, tie tvoje navrhy su pre mna v sfere sci-fi. Velmi by som prijal, keby si to vsetko, co si navrhol spravit v ucebniach a na severoch na imageovanie, bootovanie po sieti atd... ukazal na letnej skole sietovania. Ved rovno by sme to aj mohli na tej lentej skole spravit .. jednu ucebnu predsa berieme, tak ju tam aj rovno nakonfigurujeme.
"Microsoft is not the answer. Microsoft is the question. NO is the answer." - Erik Naggum
<<

bwpow

Poslať Pon Apr 25, 2011 5:27 pm

gursky píše:bwpow, tie tvoje navrhy su pre mna v sfere sci-fi. Velmi by som prijal, keby si to vsetko, co si navrhol spravit v ucebniach a na severoch na imageovanie, bootovanie po sieti atd... ukazal na letnej skole sietovania. Ved rovno by sme to aj mohli na tej lentej skole spravit .. jednu ucebnu predsa berieme, tak ju tam aj rovno nakonfigurujeme.

Som za, len ci to bude pre studentov zaujimave, lebo az tak vela sa tam ukazovat neda. Vacsinou ide o pozliepane skripty. Ale ak bude zaujem, tak kludne.
<<

soki

Poslať Pon Apr 25, 2011 9:32 pm

gursky píše:bwpow, tie tvoje navrhy su pre mna v sfere sci-fi. .

To Samo niekedy zvykne :) Samo, keď budeš mať čas, zastav sa na CAIke. Ja tvoj návrh preberiem s kolegom.
<<

bwpow

Poslať Pon Apr 25, 2011 9:45 pm

Co je na tom sci-fi :) Ved to je len par skriptov pokope a par nakonfigurovanych sluzieb. Akurat si treba na ten den k tomu sadnut a doladit to pre miestne podmienky.

Mozete si to kludne vyskusat aj doma:
1) Sposob, akym upravit Tiny Core Linux, som popisal v mojom blogu na blackhole pred necelym rokom. Kedze prave deployovanie imagov je moja najcastejsia cinnost, zameral som sa na to aj pri pisani.

2) Samotne image robim cez Partimage, co je jednoduchy konzolovy nastroj, ktory sa nastastie da velmi dobre ovladat aj cisto z prikazoveho riadku, takze napchat to do skriptu je hracka.

3) Dalej treba nazdielat image niekde cez sambu alebo nfs. Kedze neznasam portove peklo, samba pri prisla ako lepsie riesenie a to preferujem vsade. Namountovat samba share pri starte je otazkou jedneho riadku (nezabudnut pridat prislusny modul do tiny core linuxu).

4) Posledna vec je bootovanie. Dva riadky do dhcpd.conf a rozbehanie tftpd? Ved to je hracka. Napisat conf pre pxelinux? S dokumentaciou to ide hravo. Navyse v blogu mam uvedene priklady.

5) Ak chcete ist este viac do hlbky a cachrovat s particiami, tak nie je snad nic lepsie ako konzolovy sfdisk. Nahodit nejake predpripravene rozdelenie? Opat jeden riadok v skripte.

Naozaj okolo toho netreba robit vedu. Clovek, ktory ma aspon zakladny prehlad prace s linuxom, by to mal zvladnut za par hodin. Rad vsetko, krok za krokom, predvediem na letnej skole. Kto nepride, bude banovat :)
<<

gursky

Site Admin

Poslať Uto Apr 26, 2011 7:39 am

bwpow píše:Rad vsetko, krok za krokom, predvediem na letnej skole. Kto nepride, bude banovat :)

Uz sa tesim :)
"Microsoft is not the answer. Microsoft is the question. NO is the answer." - Erik Naggum
PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecné podnety a pripomienky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť