Linux v učebniach

<<

johny

Poslať Pia Apr 22, 2011 6:09 pm

Linux v učebniach

Nechcem v tejto téme rozvádzať žiadne filozofické diskusie, ani rozoberať, čo je na akej škole lepšie alebo čo je "vo vedeckom svete štandardom". Mal by som ale jeden nápad na objektívne zlepšenie:

Nainštalujme na všetky počítače do všetkých počítačových učební Linux. (Napríklad ako dual boot, spolu s Windowsom, čo tam teraz je -- alebo aspoň ako virtuálny stroj.)

Na viacerých predmetoch by to pomohlo (napr. na bezpečnosti počítačových sietí takmer na každom cvičení používame rôzne linuxové nástroje, na systémovom programovaní sa (teraz myslím už len na časti) programuje pod Linuxom) a taktiež by to vyriešilo sťažnosti študentov, čo na ŠVK chcú mať vim a manuálové stránky -- a ostatných by to vôbec nič nestálo.

Som ochotný tomu venovať aj trochu môjho voľného času, bez akéhokoľvek nároku na odmenu (len aby sa toto riešenie implementovalo a ešte dlho fungovalo). Napríklad pripravím image, ktorý sa môže rozdistribuovať na počítače a bude obsahovať nejakú vhodnú distribúciu Linuxu so všetkými užitočnými nástrojmi, na ktoré si spomeniem.
E-mail/Jabber: jan[zavináč]jergus.eu
<<

PainMaster

Poslať Pia Apr 22, 2011 6:54 pm

Re: Linux v učebniach

johny píše:Som ochotný tomu venovať aj trochu môjho voľného času, bez akéhokoľvek nároku na odmenu (len aby sa toto riešenie implementovalo a ešte dlho fungovalo). Napríklad pripravím image, ktorý sa môže rozdistribuovať na počítače a bude obsahovať nejakú vhodnú distribúciu Linuxu so všetkými užitočnými nástrojmi, na ktoré si spomeniem.

~som ochotny pomoct s instalaciou (ofc bez naroku na kadeco xD )..

//edit: staci napisat na forum:)
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

bwpow

Poslať Pia Apr 22, 2011 7:55 pm

Skuste napisat email na CAIku a potom zverejnite reakciu :)
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

alef0

Site Admin

Poslať Sob Apr 23, 2011 3:12 am

Virtualny stroj je bezproblemovy, to staci zadat ako poziadavku na instalaciu softveru do ucebne, co sa robi typicky pred zaciatkom semestra. VirtualBoxy som dokonca videl nainstalovane ako default, cize ide uz len o ten image.

Dualboot je na hranici; len linuxove stroje su neprejditelne kvoli tonam softveru, ktory potrebuju ine odbory.

Navrhujem si to vyskusat v P7ke, ta je pod kontrolou UINF a staci sa dohodnut s Imrichom Szaboom, ktory sedi v prilahlej miestnosti.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

PainMaster

Poslať Sob Apr 23, 2011 9:54 am

alef0 píše:Dualboot je na hranici; len linuxove stroje su neprejditelne kvoli tonam softveru, ktory potrebuju ine odbory.

~tejto vete som vobec neporozumel..
~myslim ze sa moc nejedna ani o ine odbory, skor o databazy na "inteligentnom" mssql, s nicim inym som na linuxe problem nemal (predpokladam ze ide o Corel a spol~), ale kazdy uzivatel ma moznost volby:P

alef0 píše:Navrhujem si to vyskusat v P7ke, ta je pod kontrolou UINF a staci sa dohodnut s Imrichom Szaboom, ktory sedi v prilahlej miestnosti.

tato veta mi znie ako "vyskusajte si to doma".. naco by som to skusal? akoze ci budu ludia co tam chodia na vyucovanie spokojni? ..

eplxain plx :(
pm.

<<

johny

Poslať Sob Apr 23, 2011 10:34 am

alef0 píše:Dualboot je na hranici; len linuxove stroje su neprejditelne kvoli tonam softveru, ktory potrebuju ine odbory.

Dnešné virtuálne stroje sú úplne nerozoznateľné od obyčajných (možno s výnimkou 3D akcelerácie), takže by to asi stačilo (ak sa dobre nakonfiguruje sieť, aby sa tam dal spustiť server prístupný zo zvyšku učebne a tiež fungovali veci ako Wireshark).

alef0 píše:Navrhujem si to vyskusat v P7ke, ta je pod kontrolou UINF a staci sa dohodnut s Imrichom Szaboom, ktory sedi v prilahlej miestnosti.

Už sa stalo. Pred dvoma rokmi som nainštaloval Ubuntu na všetky počítače v P7. Neviem o nikom, komu by to skomplikovalo život. Bohužiaľ, už moja inštalácia prežila len na jednom stroji. Nerád by som to robil každý rok znovu, ale môžem tomu dať šancu ešte raz.

Moja predstava bola, že by som jednorazovo niečo pripravil a odovzdal to niekomu zodpovednému za software v učebniach (kto z CAI to vlastne je?), ktorý by to pridal do imagu, ktorý sa každoročne nahadzuje (a keby sa ten image zmenil, pridal by to tam znovu).
E-mail/Jabber: jan[zavináč]jergus.eu
<<

alef0

Site Admin

Poslať Sob Apr 23, 2011 11:09 am

Tym som mal na mysli, ze dualboot je z logistickeho hladiska pre CAIku asi narocnejsi nez virtualny stroj vo Windowse. Inymi slovami, mozno to este na CAIke prejde, mozno nie, treba skusit.

Zodpovedny clovek za image je inak Ludovit Hvizdos, tak mu napis / zajdi za nim osobne.

Ale ako som pisal, keby si naozaj vyrobil image pre VirtualBox a odovzdal ho Hvizdosovi a zinstruoval ho, tak s tym nebude problem.
<<

bwpow

Poslať Sob Apr 23, 2011 1:48 pm

Virtualny stroj nepokladam za velmi stastne riesenie z jedneho dovodu. Tie windowsy su casto v dost zvlastnom stave, bezi tam hromada sluzieb na pozadi a casto aj na popredi a ramky na tych pocitacoch nie je nazvys. Myslim, ze na DVUI (alebo nieco podobne) bol problem s tym, ze po zapnuti imagu vo virtualboxe to cele malo tendenciu prestat reagovat kompletne. Preto by som snahu radsej upriamil na klasicky dualboot.

Neviem, aky imagovaci system momentalne pouzivaju, ale urcite v nom bude moznost vytvorit osobitne image pre windows a pre linux, takze pri obnove linuxovej particie nebude treba kopirovat zbytocne aj windows a pri windowse naopak. Akurat na CAIke sa tvaria, ako keby akakolvek zmena bola ekvivaltentna naprojektovaniu a stavbe jadrovej elektrarne. V minulosti som im navrhoval presne taketo riesenie a ponukol aj vytvorenie skriptov, ktore by same od seba po vybrati v boot menu obnovili windows, linux alebo komplet cely disk (ved to robime aj na palme), ale zjavne nemaju zaujem.

Kazdopadne, skus sa im ozvat. Cim viac ludi bude do nich hucat, tym skor sa k niecomu odhodlaju.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

PainMaster

Poslať Sob Apr 23, 2011 1:53 pm

alebo to tam proste nainstalujeme a basta? :P

<<

bwpow

Poslať Sob Apr 23, 2011 1:56 pm

PainMaster píše:alebo to tam proste nainstalujeme a basta? :P

Ako ich poznam, tak ta minimalne vyhodia zo skoly, alebo ti aspon napisu vyhrazny dopis :)
<<

PainMaster

Poslať Sob Apr 23, 2011 2:00 pm

bwpow píše:
PainMaster píše:alebo to tam proste nainstalujeme a basta? :P

Ako ich poznam, tak ta minimalne vyhodia zo skoly, alebo ti aspon napisu vyhrazny dopis :)

zato , ze nainstalujem na pocitac ktory ma sluzit ziakom k ich studiu program ktory plne sluzi a podporuje moje studium? :P
Niekedy mam pocit, ze spoznavam stredovek :/

<<

alef0

Site Admin

Poslať Sob Apr 23, 2011 2:01 pm

bwpow zartuje.

Len nainstalovat nema zmysel, lebo niekedy sa obnovuju instalacie aj uprostred semestra.
<<

Aries

Poslať Sob Apr 23, 2011 2:06 pm

PM: Nevidel si pravidla? Vyhodia ta zo skoly a pojdes do vazenia :P

Kazdopadne za Linux som tiez, prave na univerzitach by sa take veci mali pouzivat a obvzlast ak sa tam vyskytuju aj nejaki informatici. Myslim ze vyuzivane to bude, je kopa ludi ktori si to zapnu "dobrovolne" a dalsia nezanedbatelna cast ktora to bude pouzivat v ramci vyucby. (ked tam mozu byt nainstalovane pofiderne geograficke softvery, tak preco nie aj Linux :))
Prinajhorsom mozeme za informatikov spravit nejaky hromadny natlak, otravovat zodpovednych ludi, spisat peticiu, ist prostestovat pred prislusne urady alebo zalozit revolucne odbojove hnutie.
Vasnivy pestovatel binarnych stromov a opravar Turingovych strojov na polovicny uvazok.
"Problem citatov najdenych na internete je taky, ze si nikdy nemozete byt isti ich autenticitou" Abraham Lincoln
<<

guest126

Poslať Sob Apr 23, 2011 2:07 pm

Asi by trebalo vyriesit sietove pripojenie ale tipujem, ze by to islo jednym scriptom, klasicka authentifikacia cez wpa_supplicant atd...

Dnes si uz asi nekupi vela ludi flashkey pod 8 GB. Neviem, ci by o to bol zaujem, ale co takto povolit boot z flashky? Tak by si kazdy mohol priniest vlastny OS s vlastnymi programami aj ulozistom dat...
<<

PainMaster

Poslať Sob Apr 23, 2011 2:10 pm

@Aries.. to sa mi hrozne lubi..
povyhadzovat z radnice!

Ďalší

Späť na Všeobecné podnety a pripomienky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť