Inspiracia: Dokazy v matematike

<<

pripomienka

Poslať Sob Dec 04, 2010 11:16 pm

Inspiracia: Dokazy v matematike

Samov postoj ku skusaniu dokazov vsetci pozname. Nie je uplne od veci. Pre inspiraciu uvediem nastupuji trend na MFF, ktory prichadza so zapadu.

Co ja viem, tak je iba zatial iba v Algebre a kombinatorike a grafov.

U nas je to tak, ze dokazy sa skusaju nejako cim menej a menej. Ale ked sa skusaju, velmi podrobne sa ide po tom, ci student naozaj rozumie co pise.

Vo vyssie uvedenych predmetoch u nas je to tak, ze dokazy sa neskusaju alebo iba velmi okrajovo. Dokazy na tych predmetoch su alebo vymyslitelne (klasicky z definicie a inych viet) alebo nemyslitelne (niekto prisiel s myslienkou, ktoru nevymyslite, pokial sa nevolate ako on a ta myslienka je vhodna iba specialne a tej jeden dokaz. Vacsinou je krasna a necakana)

Cielom je, aby tomu student rozumel. Tak sa na skuskach skusaju priklady, aplikacie a na jednotku treba spravit dokaz vety, ktoru ste predtym v zivote nevideli, teda ani ste sa nemali ako naspamat naucit dokaz. Tam je skutocne potrebne to, aby ste dostali ten napad a cvaklo Vam v hlave.

Ono stale je to Matfyz a bezne sa niekto opyta na dokaz vetu, ktora sa pouzila ale uz to ma silnu tendenciu ustupovat.

Ale myslim si, ze je to prinosny trend. A ak este nie je u Vas, mozno by stalo za zamyslenie, ako ho pomaly integrovat. Prichadza sa na to, ze skusat priklady a aplikacie ma v globale vacsi vyznam, ako memorovat dokazy.
Naposledy upravil pripomienka dňa Štv Dec 09, 2010 12:58 pm, celkovo upravené 1
<<

bwpow

Poslať Sob Dec 04, 2010 11:36 pm

Opat suhlasim a bol by som rad, ak by tento trend existoval aj na UPJS :)
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

gursky

Site Admin

Poslať Sob Dec 04, 2010 11:52 pm

To by sa aj mne pacilo. Vymyslat vlastny dokaz na skuske som nemal moznost.
Mne sa celkom pacila skuska z fuzzy logiky u prof. Vojtasa nad otvorenym zositom. Dokazy som chapal ako vzdy bez problemov, nemusel som sa ich biflit, a hned bola skuska pekna, dokonca s odbornou debatou okolo odprednasaneho.
"Microsoft is not the answer. Microsoft is the question. NO is the answer." - Erik Naggum
<<

pripomienka

Poslať Ned Dec 05, 2010 3:32 pm

Vlastny dokaz :) Pri nom som pochopil, o com matematika je. Na zaciaku si clovek pise definicie a vety, ktore by mu mohli pomoct a snazi sa z nich nieco vykoumat. Ale priamo to nejde. Treba dostat napad a otestovat ho. A tak som pochopil, ze vedecka matematika bude niekolo krat napad, test, fail a nakonci napad, test a success.
<<

alef0

Site Admin

Poslať Ned Dec 05, 2010 3:43 pm

Jo,
prof. Vojtas toto robil do takej miery, ze v prvej faze na skuske clovek vyplul dokazy z hlavy do zosita (lema 3.4.5). Potom bola prestavka, tam sa to mohol domemorovat a nastavala ustna cast, kde musel vysvetlit konkretne nuansy dokazu. Kopa ludi vylietavala na tom, ze netusila, co je ,,ve s pasikom".

Ale pacila sa mi aj idea nad otvorenym zositom, lebo jedna vec je memorovat dokaz a druha vediet ako funguje.

To je dobra myslienka.

V suvislosti s tym som urobil teraz na PAZ1c experiment s open book testom, kde ludia mohli pouzivat lubovolny pasivny zdroj informacii. Bolo to komicke, lebo zrazu padli vsetky notoricke zakazy. Mozem mat na stole mobil? Hej. Mozem mat sluchadla? Hej. Mozem si vytiahnut vsetko z tasky? Hej. Mozem pit? Hej.

Potom poviem, ako to dopadlo z hladiska vysledkov.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

pripomienka

Poslať Ned Dec 05, 2010 3:47 pm

alef0 píše:V suvislosti s tym som urobil teraz na PAZ1c experiment s open book testom, kde ludia mohli pouzivat lubovolny pasivny zdroj informacii. Bolo to komicke, lebo zrazu padli vsetky notoricke zakazy. Mozem mat na stole mobil? Hej. Mozem mat sluchadla? Hej. Mozem si vytiahnut vsetko z tasky? Hej. Mozem pit? Hej.

Potom poviem, ako to dopadlo z hladiska vysledkov.

Aha pardon. To ma nenapadlo. Myslel som, ze to funguje aj u Vas. U nas na kazdom teste, kde treba programovat, student smie ouzivat lubovolne pasivne zdroje informacii. Ako... Ono to funguje normalne a aj praxi to tak vacsinou funguje.
<<

alef0

Site Admin

Poslať Ned Dec 05, 2010 5:02 pm

To nebol programatorsky test, to bol analyticky na papier. Presne v duchu, aky si zazil.
<<

PainMaster

Poslať Pon Dec 06, 2010 12:29 pm

pravda je, ze testy ako na paz1c su sice open book, ale cas tlaci a ziak nema cas googlit nieco.. ak to nevie tak nestiha...
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

alef0

Site Admin

Poslať Pon Dec 06, 2010 2:12 pm

V tom spociva trik :-) Ak vies a zabudnes na detaily, dogooglis. Ak nevies, tak ti ani googlenie nepomoze. Open book odburava memorovanie.
<<

gursky

Site Admin

Poslať Pia Dec 10, 2010 10:20 am

presun

diskusia o jave bola presunuta do pripomienok k predmetom
"Microsoft is not the answer. Microsoft is the question. NO is the answer." - Erik Naggum

Späť na Všeobecné podnety a pripomienky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť