Nezmyselnost softverovych projektov a diplomoviek

<<

bwpow

Poslať Str Jan 28, 2009 11:45 pm

Nezmyselnost softverovych projektov a diplomoviek

Tento, v poslednom case, ojedinely prispevok by som rad venoval kratkej uvahe o nezmyselnosti a zbytocnosti softverovych projektov na nasej, resp. teraz uz len vasej, skole.

Za mojich cias sa este nerobila bakalarska praca ale len softverovy projekt. Malo ist o nejake otestovanie schopnosti studentov, ci dokazu urobit nejaky vacsi projekt vratane dokumentacie a vsetkeho okolo toho. Myslienka zaujimava, realizacia nula bodov. Dnes je uz aj bakalarska praca, ktora vlastne testuje studenta, ci je natolko dobry a ziskal dostatocne schopnosti, aby ziskal vysokoskolsky titul prveho stupna. Diplomovka je to iste v bledo-modrom. Dalej budem pisat o vsetkych troch pracach dokopy.

Len pre zaujimavost som skusal hladat v citacnych databazach odkazy na niektorych absolventov a ich prace (prace som vybral nahodne). Vysledok? Nula, zero, nic. Prosim Vas, ma to vobec zmysel? Dovodov moze byt viacero. Mnohi si mozu mysliet, ze najvacsim problemom je jazyk. Ano, Slovencine rozumie vo svete malokto. Ale zial, nie je to len tym. Prace studentov UPJS su vacsinou totalne nezmysly, dovolil by som si pouzit aj vyraz braky. Ved kolko vysledkov z tychto prac by niekto naozaj mohol vyuzit pri dalsom vyskume? Nebudem tu citovat z abstraktov, ale schvalne si to prejdite sami. Co ti studenti dokazali, cim vedu obohatili? Odpoved je jednoducha. V prevaznej miere, nicim.

Sustredme sa teraz cisto na prakticke prace, ktorych vysledkom je nejaky program alebo algoritmus. Kolko z programov, ktore boli vyhotovene za ucelom soft. projektu alebo diplomovky sa prakticky pouziva? Alebo ak islo o tvorbu nejake algoritmu, v kolkych existujucich produktoch sa tento algoritmus pouziva? Bol by som rad, ak by do diskusie napisali ludia, ktorych softver vytvoreny za ucelom studia, sa zacal vyuzivat niekde v priemysle alebo sa dostatocne rozsiril. Som velmi zvedavy.

Moje navrhy, ako to zlepsit (funguje len konjunkcia):

1) Prejst na anglicky jazyk. Zial, anglictina je jazyk dnesnej vedy a my sme mala krajina. Nezostava nam nic ine, len sa prisposobit. Myslim, ze by sa mohlo zaviest pravidlo, ze vsetky diplomove prace (bc. aj mgr) musia byt pisane anglicky. Ze deticky anglictinu nevedia? Dovi, dopo.

2) Ako softverove projekty nerobit nezmysly ale zapojit sa do nejakych existujucich open-source projektov (cim vacsi, tym lepsie). Student by si zvolil projekt podla vlastneho uvazenia (kludne aj viac), vybral by si funkcnost, ktoru by chcel pridat (to by schvalila komisia ucitelov, tak isto ako vybrany projekt) a jeho uspesnost by sa hodnotila podla toho, ci boli jeho patche akceptovane alebo nie. Tu by sa skutocne ukazalo, ci niekto na to ma, tvorit realne vyuzitelny kod v realnom projekte a nie len balast. Ze je to krute? Dakujeme za navstevu, ekonomicka univerzita je tu za rohom. Vela stastia.

Takze, ziadam citatelov, aby sa zapojili do diskusie, ak bola niektora ich skolska praca citovana, pouzita alebo nejak inak zhodnotena niekym cudzim.

PS: Aj z tohto fora vidim, ze na UPJS to naozaj zije. Takze dufam, ze sa najde niekto z toho mnozstva navstevnikov, kto sa bude moct niecim pochvalit.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

BeBe

Poslať Pia Jan 30, 2009 10:41 am

No pochvalit sa bohuzial nemozem. Moja bakalarka sa odprezentovala a odlozila na policku kde zapada prachom spolu s ostatnimi. Keby sa tu pisalo len o dobrych pracach tak by to tu ostalo asi prazdne :lol: . Chcel by som vsak vyjadrit suhlas. Tieto prace by mali reprezentovat nase studium. Malo by sa k tomu teda pristupovat serioznejsie ako "ved sa nieco spravi". S kvalitnej prace by sa mohol potom radovat ako student tak aj skola.

Co sa tyka kvality prac tak najvecsim problemom su asi temy. Dneska je uz tazke vymysliet nieco nove a svetoborne. A aj ked nieco clovek vymysli tak sa na tom musi tazko zapracovat aby sa to dostalo do sveta. Projekt na jedinu pracu proste neprerazi. Trebalo by preto bud vytvorit vecsi projekt a rozdelit ho medzi studentov ale ako bwpow navrhuje prispiet k existujucim. Nech ta praca prinesie vecsie ovocie ako pismenka pred menom.
<<

guest126

Poslať Pia Jan 30, 2009 6:39 pm

ze sa to tak deje na UPJS a prevazne na celom Slovensku, neznamena, ze sa to tak deje vsade...

Ak ked prace z informatiky maju dost specialne postavenie, lebo casto na SW projektoch, co je casto aj bakalarska praca zaraba. Na Slovensku velmi nie, ale inde sa s tym rata.

Ale ak sa vezmu prace z matematiky alebo fyziky, tak ciel su uplne inde, nejde nic o prakticke iba o dalsi rozvoj studenta. Matematik este sa uplanti aj s Mgr no fyzik bez PhD. nie je nic...

Zo psychologie sa casto robia nejake ankety a ich vyhodnocovanie, co casto zapada do nejakeho projektu atd...

Ale toto co si napisal tak pre Informatiku na UPJS plati vo velmi velkom rozsahu...
<<

gursky

Site Admin

Poslať Pon Feb 02, 2009 10:39 pm

A zas tu mame bwpowa, aby prispel nejakou "radikalnou" myslienkou.

Tak za prve, nikde nie je napisane, ze iba temy, ktore su vypisane ucitelmi su jedine, ktore sa daju robit. Ak niekto chce spravit nieco ako plugin/modul do ineho projektu, vzdy si moze vybrat veduceho, ktory je najblizsie k danemu odboru a urcite sa dohodnu a dorobia okolo toho nieco co by sa dalo nazvat diplomovkou.

Za druhe, (takmer) kazdy veduci, ktory vypisuje diplomku/bakalarku/projekt to vypisuje koli tomu, ze to pomoze jeho vyskumu. Ak je takato diplomka uspesna, o publicitu a uznanie v anglictine sa postara uz sam veduci na vedeckych forach/konferenciach/casopisoch resp. niekedy aj v spolupraci so studentom.

Potom tu mame diplomky, ktore vzniknu vo firmach. Tie maju obvykle nejaky problem, ktory nema iba rutinny charakter a vyriesenie tohto problemu je obhajitelne.

Plejadu diplomiek uzatvaraju "cierne ovce", t.j. diplomky, ktore su pisane za ucelom dostania titulu a odlozenia do suflika. V 95% pripadov to nie chyba temy ale chyba studenta, ktory je lenivy pracovat alebo je tak zatazeny firmou v ktorej robi rutinne prace, ze nema cas pracovat.

Co sa tyka mojich tem, tak zatial vsetky, ktore neboli riesene "ciernymi ovcami", som vyuzil a nadalej vyuzivam v nasom spolocnom projekte v ramci nasho kanclu, kde vyvijame odporucaci system. Ide o projekt, ktory sa este siroko nepouziva, ale ked bude vo verzii 1.0 tak ho isto pustime do sveta.

Bakalarka je prva vacsia pisomna praca bezneho cloveka. Odkedy sa zaviedli bakalarky, tak uz je vidiet, ze diplomky maju vyssiu kvalitu, aku mavali. Nemyslim si, ze prvy resp. druhy seriozny pisomny prejav je mudre pisat hned v cudzom jazyku, ked clovek este ani poriadne nevie ako na to po slovensky.

Este s prispevku od BeBe. Nie je pravdou ze dnes je tazke vymysliet nieco nove. Taketo vety zo seba pustali vedci na konci 19. storocia a co sa od vtedy vymyslelo :)
<<

bwpow

Poslať Uto Feb 03, 2009 10:35 am

gursky píše:A zas tu mame bwpowa, aby prispel nejakou "radikalnou" myslienkou.

Niekto musi byt ten zly :) Aspon sa to tu trochu pohlo, lebo sa mi zdalo, ze si tu kazdy uz len hovel a bol rad, ze je rad.

gursky píše:Tak za prve, nikde nie je napisane, ze iba temy, ktore su vypisane ucitelmi su jedine, ktore sa daju robit. Ak niekto chce spravit nieco ako plugin/modul do ineho projektu, vzdy si moze vybrat veduceho, ktory je najblizsie k danemu odboru a urcite sa dohodnu a dorobia okolo toho nieco co by sa dalo nazvat diplomovkou.

Tu praveze nejde o studentov, co chcu nieco robit ale o takych, co nechcu. O tom bol cely moj navrh.

gursky píše:Za druhe, (takmer) kazdy veduci, ktory vypisuje diplomku/bakalarku/projekt to vypisuje koli tomu, ze to pomoze jeho vyskumu. Ak je takato diplomka uspesna, o publicitu a uznanie v anglictine sa postara uz sam veduci na vedeckych forach/konferenciach/casopisoch resp. niekedy aj v spolupraci so studentom.

Dufam, ze ten student je uvedeny aspon ako spoluautor, aby mal za to aj nejake tie kreditiky a citacie :)

gursky píše:Potom tu mame diplomky, ktore vzniknu vo firmach. Tie maju obvykle nejaky problem, ktory nema iba rutinny charakter a vyriesenie tohto problemu je obhajitelne.

No, dajme tomu.

gursky píše:Plejadu diplomiek uzatvaraju "cierne ovce", t.j. diplomky, ktore su pisane za ucelom dostania titulu a odlozenia do suflika. V 95% pripadov to nie chyba temy ale chyba studenta, ktory je lenivy pracovat alebo je tak zatazeny firmou v ktorej robi rutinne prace, ze nema cas pracovat.

A prave o to mi ide. Preco takych ludi nechat prejst? Ved prave absolventi robia meno skole a naco skola potrebuje ludi, co nie su schopni nic uzitocne vytvorit? Aky obraz to o tej skole robi pre potencialnych ucitelov, co by sem chceli prist prednasat? Praca na existujucich projektoch predstavuje skoro objektivnu formu zhodnotenia, ci ma student schopnosti a prehlad.

gursky píše:Co sa tyka mojich tem, tak zatial vsetky, ktore neboli riesene "ciernymi ovcami", som vyuzil a nadalej vyuzivam v nasom spolocnom projekte v ramci nasho kanclu, kde vyvijame odporucaci system. Ide o projekt, ktory sa este siroko nepouziva, ale ked bude vo verzii 1.0 tak ho isto pustime do sveta.

Dufam, ze pod GPLv3 :)

gursky píše:Bakalarka je prva vacsia pisomna praca bezneho cloveka. Odkedy sa zaviedli bakalarky, tak uz je vidiet, ze diplomky maju vyssiu kvalitu, aku mavali. Nemyslim si, ze prvy resp. druhy seriozny pisomny prejav je mudre pisat hned v cudzom jazyku, ked clovek este ani poriadne nevie ako na to po slovensky.

S tym nesuhlasim, uz len kvoli tomu, ze skoro vsetky vstupne materialy su po anglicky. Pisat preto slovensky je zlo, ked uz nie kvoli nicomu inemu, tak kvoli terminom. Napriklad, ked niekde vidim slova "smerovac", "prepinac" a pod, tak sa mi otvara nozik vo vrecku. Vsetci sa hrdime tym, ze sme vedecky smer a absolventi su akoze vedci, tak ako vedci urcite budu musiet pisat clanky anglicky. Nie je rozumnejsie zacat uz takto "na necisto" bakalarkou a diplomovkou, hoci to mozno nebude mat nejaku extra kvalitu? Vzdy lepsie, ako keby mal byt prvy anglicky pisany clanok rovno urceny pre nejaky karentovany casopis alebo oponovanu zbierku. Ved by ho znosili pod ciernu zem a urcite si vies predstavit, co moze taka kritika narobit s autorom (vlastna skusenost). Nech sa radsej studenti potrapia rovno na skole. Zabiju sa tym dve muchy jednou ranou - precvicia si tvorbu v anglictine a uz aj ich prve publikacie budu moct byt pristupne svetu.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

alef0

Site Admin

Poslať Uto Feb 03, 2009 11:36 am

Zacnem podpasovou kontrakritikou: bwpow, preco nie je tvoja diplomka v citacnej databaze?

Moj softverovy projekt (skupinova praca) po viacerych iteraciach skoncil vo vyskumnom projekte NAZOU. Teoreticka cast diplomky vysla asi dva mesiace po odovzdani v zborniku WDA a na konferencii ITAT. Aby to nevyzeralo, ze sa chvalim, podobnych pripadov je viac. Student Sumak mal minuly rok diplomku na konferencii Znalosti, diplomanti P. Gurskeho maju rozpracovane dalsie publikovatelne veci. Plus existovala kopa diplomantov, ktorym by urcite nieco vyslo, ak by mali este mesiac casu na zaslanie a cakanie na recenzne konanie. A to som zabudol na hordy ludi.

Anglictina je dobry napad, lenze ako povedali doktor Gursky, je evidentnym faktom, ze bakalarka je prva suvisla praca od maturitnej pisomky, ktoru ludia pisu a ludia maju problem uz len so slovencinou. (Videl som studentov s vybornymi vysledkami a trystnov slovencinov) Mohol by si rozviest argument "dovi dopo" do implementacnych detailov?

Spomedzi mnohych existujucich open-source projektov davam do pozornosti opat nas projekt NAZOU, ktory ma <manazerske obkecy>priestor na vsakovaku vyskumno-vedecko-kodersku pracu</manazerske obkecy>. Sam som oslovil viacero ludi, a viaceri prislubili spolupracu.

Ad projekt: znie to idealne, ale ma to svoje uskalia. Clovek musi naozaj pochopit projekt, co nie je sranda. Ani vo firme vas hned nepustia na produkcny system, ale postupne prejdete od juniora, ktory sa zauca a robi podruznu cinnost az po seniora, ktory ovplyvnuje Veci. Aby som len teoreticky nebluznil: mam vetche skusenosti s Spring WS. Musim povedat, ze po troch mesiacoch intenzivnej prace som robil akurat opravy dvoch chyb a doplnanie featur je vec, ktoru si neviem predstavit realizovanu z casovych, politickych a administrativnych dovodov. (A keby som bol ubohy tretiak bez akychkolvek skusenosti, tak rovno zomriem. A nie, odpoved "dovi dopo" neakceptujem.) Z mnoziny terajsich druhakov poznam tak troch, ktori by mali schopnosti aktualizovat velky projekt. Zvysok zrejme musime vyhodit.

Pozitivna vec: v projekte NAZOU taketo administrativne prietahy odpadavaju :-)

Bwpow, mas nejake vlastne skusenosti, komitoval si do projektov, ci nie? A ak mas dobre napady na projekty, mozes byt konzultantom, ochotny veduci sa uz najde. Hm?

Plus, teoreticke prace sme odpalkovali prostym ignorovanim, ale aj tie treba rozobrat.

--------------------------------------------------------------

Inak to, ze zaverecna praca ma priniest nieco nove, je, vulgarne povedane "blud". Odporucam pozriet oficialne definicie v bolonskej deklaracii :-)

Niekto musi byt ten zly Aspon sa to tu trochu pohlo, lebo sa mi zdalo, ze si tu kazdy uz len hovel a bol rad, ze je rad.

Veci sa deju a velmi pozitivne (najma za posledny rok), len ty ich uz nevidis. Mne sa inak celkom zamluva takyto radikalny pristup, kde sa nieco otvori bulvarnou temou (najlepsie z dialav a bez znalosti suvislosti), zapise sa desat stran a potom sa aj tak nic nestane, pretoze najdolezitejsie zmeny sa deju pod pokrievkou :-)
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

tomi

Poslať Uto Feb 03, 2009 11:42 am

Mam napad...

Co keby ste zacali kritizovat Slovenske skolstvo?... zial, skola je platena od poctu studentov (vymysel skolstva)... Ergo, cierne ovce = mon(k)ey... :(
Stipendia pre vynimocnych studentov nie su tiez nic extra... :(

Ako Kosicka institucia, UINF sa musi prisposobit dopytu: Sikovni studenti odchadzaju do Zahranicia (studuju zadarmo, su prec od rodicov, ...) a v "Kosicoch" zostava malo dobrych ludi, ktori sa este rozdelia medzi UPJS a TUKE... A prave preto, aby Ustav prezil, musi spustit latu nizsie. Po rozhovoroch s kolegami z TUKE, ani Oni nie su na tom lepsie...

Ak by sa Fakulty dotovali podla vedy, vyskumu a ziskanych vysledkov, situacia by bola ina. Mali by sme mozno 10 studentov, do ktorych mozeme tiskat vsetok vedy sveta a nemali by s tym problemy. A ucitelia by robili vedu (ktora ich myslim zaujima viac, ako vysvetlovanie for cyklu cez 2 mesiace) a ich BP, DP, SWPr by mali prislusnu vahu.

A nerobme si iluzie, ohladom studentov tuziacich po vedecko-fantastickych zaverecnych pracach. Ku mne uz zopar takych prislo so ziadostou "Daj mi daco lahke!"... Vacsinou im ponuknem harok papiera (80g/m^2), urazia sa a ja som v ich ociach ten ZLY. Druha situacia je, ked ucitel po 4 rokoch zisti, ze jeho bakalar, diplomant neumrel, len ho zamurovali do nejakej firmy a edituje HTML, resp. pise dotazy do SQL. Medzitym, si uz jeho temu ucitel spravil sam a odpublikoval na dobrych konferenciach.

Takze, prosim Vas, neporovnavajte nase univerzity s Yale, Berkeley, TU Wien, ... Na tychto skolach nemaju smernice na pocty studentov, ucitelia nechodia do prace starou skodovkou a nerobia v 30%-ach svojho casu pracu sekretarok :( Plus, na zapade, vacsina studentov nestuduje len kvoli papieru. :( Dokonca aj Praha, Budapest, Brno su na tom lepsie...

PS: podla mna 80% je na studentovi (nie na s.ics.upjs.sk :) ) a 20% na skole... To sa vo vacsine pripadov aj potvrdzuje.
<<

tomi

Poslať Uto Feb 03, 2009 11:49 am

Este som zabudol...

Podmienky na zápočet zo seminara k zaverecnej praci (bakalarskej):
Zimný semester:
-Treba vypracovať 5 stranový článok o bakalárskej práci v štýle LNCS (vydavateľstvo Springer), ktorý má obsahovať krátky abstrakt, analýzu a úvod do problematiky, súčasný stav v oblasti, návrh riešenia a/prípadne implementácie a použitú literatúru.

Letný semester
- Rozšírenie článku zo zimného semestra na 10 strán o riešenie a/prípadne implementáciu.
- Prezentácia rozšíreného článku na ŠVK''' (za ďalšie 4 kredity) pri príležitosti Prírodovedeckých dní.
- Poznámka: Články budú zverejnené na webe v on-line zborníku.

Tym padom, zaverecne prace budu publikovane, odprezentovane na SVK a dostupne sirokej verejnosti...

Mozno, neskor dam aj poziadavku na to, aby prace boli pisane v ENG, ale zatial sa musi zabehat tento styl...

t
<<

guest126

Poslať Uto Feb 03, 2009 1:02 pm

mozno OT ale dodam poznamku.

Myslim, ze kvalita vyuky ENG je viac ako mizerna, ak s tym vie niekto nieco urobit, tak by mohol...
<<

alef0

Site Admin

Poslať Uto Feb 03, 2009 1:34 pm

K anglictine: vies to rozvinut?
<<

guest126

Poslať Uto Feb 03, 2009 2:51 pm

Absolvovala som predmet Anglicninu pre mierne pokrocilych, trapna uroven, vynimocne tam niekto vedel, co je Present Perfect...

Ale ta anglincina je iba volitelna a mozno som mohla skusit pre pokrocilych... Potom predmet Anglicky jazyk pre informatikov. Nebrepralo sa jedine odborne slovicko a ucil sa past simple, lebo ho ludia nevedeli.

Aj ked neviem, ci je to este aktualne, lebo sice sa zo strednych skol vyhadzuje matematika a par dalsich veci, ale je ucia sa aspon jazyky, teda predpokladam, ze uroven anglinciny je od rok od roku vyssia u prvakov....

Pokial viem, tak anglicky jazyk je iba cisto o studentovi, ako sa rozhodne. Ak velmi chce, tak by to nemal byt problem. Ale zas tlaci sa do studenta kopa povinnych predmetov, co si niekto mysli, ze by mal informatik vediet.

A anglicky jazyk urcite stoji za povinny predmet (alebo aspon za povinnu skusku), kedze moze prirodovedec od zadu vediet na statniciach vsetko recitovat, ale pokial nevie ENG, myslim, ze uroven v praxi na jeho uplatnenie je o dost nizsia a o nejakej vedeckej cinnosti sa bez znalosti ENG uz vobec neda hovorit...

Preto vravim, ze ak s tym moze niekto urobit, tak nech urobi lebo imho pre rozvoj studenta a nasledne jeho uplatnenie by to bolo velke plus...
<<

bwpow

Poslať Uto Feb 03, 2009 2:53 pm

alef0 píše:Zacnem podpasovou kontrakritikou: bwpow, preco nie je tvoja diplomka v citacnej databaze?

Lebo som debil a pisal som ju v nasom rodnom jazyku. A prave to je obrovska chyba. Nebyt toho, tak uz pravdepodobne je citovana. Parstranove nic, co mi vyslo v nejakom zborniku nejakej konferencie, uz stihlo byt 2x citovane v karentovanych casopisoch len vdaka tomu, ze to bolo anglicky a timy, ktore robili dany vyskum, si to mohli cez google pekne vyhladat. Diplomka ale taktiez bude mat vystup vo forme spoluautorstva clanku, ktory bude coskoro publikovany v Key Engineering Materials, ktory sice nie je karentovany, ale je indexovany v scopuse.

alef0 píše:Anglictina je dobry napad, lenze ako povedali doktor Gursky, je evidentnym faktom, ze bakalarka je prva suvisla praca od maturitnej pisomky, ktoru ludia pisu a ludia maju problem uz len so slovencinou. (Videl som studentov s vybornymi vysledkami a trystnov slovencinov)

Tazko na cvicisku, lahko na bojisku. Cim skor si tu prvu pracu "pretrpia", tym lepsie, hlavne, ked pri bakalarke aj podla vasich slov skoro o nic nejde.

alef0 píše:Mohol by si rozviest argument "dovi dopo" do implementacnych detailov?

"Thank you, come again."

alef0 píše:Ad projekt: znie to idealne, ale ma to svoje uskalia. Clovek musi naozaj pochopit projekt, co nie je sranda. Ani vo firme vas hned nepustia na produkcny system, ale postupne prejdete od juniora, ktory sa zauca a robi podruznu cinnost az po seniora, ktory ovplyvnuje Veci. Aby som len teoreticky nebluznil: mam vetche skusenosti s Spring WS. Musim povedat, ze po troch mesiacoch intenzivnej prace som robil akurat opravy dvoch chyb a doplnanie featur je vec, ktoru si neviem predstavit realizovanu z casovych, politickych a administrativnych dovodov. (A keby som bol ubohy tretiak bez akychkolvek skusenosti, tak rovno zomriem. A nie, odpoved "dovi dopo" neakceptujem.) Z mnoziny terajsich druhakov poznam tak troch, ktori by mali schopnosti aktualizovat velky projekt. Zvysok zrejme musime vyhodit.

Nemusi ist o nic svetoborne a ani o ziadny velky projekt. Na sourceforge je hromada projektov, ktore obsahuju len par ludi. Treba si vybrat tak dva az tri, najlepsie take, ktore sam student pouziva a vie, co im asi chyba. Nasledne sa dohodnut s vyucujucimi, naimplementovat, submitnut a ak aspon jeden projekt akceptuje jeho patch, tak vyhral. Navyse, ak je sikovny, tak si moze zarobit nejake peniazteky cez Google Summer of code (ci nejako tak sa to vola). Verim, ze studenti su uz svojpravni a dokazu si vybrat projekt sami. A kedze ide o informatikov, tak by mali mat aky-taky prehlad, uz ked nastupuju na skolu.

alef0 píše:Pozitivna vec: v projekte NAZOU taketo administrativne prietahy odpadavaju :-)

Tak kedy uz bude na tom sourceforge? Som zvedavy, co to je zac.

alef0 píše:Bwpow, mas nejake vlastne skusenosti, komitoval si do projektov, ci nie?

Ano.

alef0 píše:A ak mas dobre napady na projekty, mozes byt konzultantom, ochotny veduci sa uz najde. Hm?

Milerad. Ved som aj bol prezentovat v ostatnom roku, ale ziadny zo studentov neprejavil dostatocny entuziazmus. A pritom ide o taky zlaty projektik :)

alef0 píše:Plus, teoreticke prace sme odpalkovali prostym ignorovanim, ale aj tie treba rozobrat.

Tieto neviem zhodnotit, preto som sa k nim nevyjadroval. Co vsak neznamena, ze by som proti nim nieco mal.

alef0 píše:Veci sa deju a velmi pozitivne (najma za posledny rok), len ty ich uz nevidis. Mne sa inak celkom zamluva takyto radikalny pristup, kde sa nieco otvori bulvarnou temou (najlepsie z dialav a bez znalosti suvislosti), zapise sa desat stran a potom sa aj tak nic nestane, pretoze najdolezitejsie zmeny sa deju pod pokrievkou :-)

To je velmi pekne, ale mne ako nezaujateho divaka, ktory sleduje oficialne stranky skoly, to tak nepripada. A potencialni studenti sa tiez nebudu rozhodovat podla veci "co sa deju pod pokrievkou", ale podla toho, ako sa skola navonok prezentuje. A o tom som pisal od zaciatku. Treba nejake naozaj dobre viditelne vystupy.
<<

alef0

Site Admin

Poslať Uto Feb 03, 2009 3:50 pm

Ad anglictina: to je mozno zacarovany kruh. Suhlasim s tym, ze kto nevie anglictinu, bude to mat v praxi smutne, ale je to na studentovi.

Lebo som debil a pisal som ju v nasom rodnom jazyku.

Co brani(lo) prepisat ju do anglictiny? Veduci zatajil tento fakt? Veduci zatajil fakt, ze sa da publikovat?

Inak teraz mi napadlo: ty aj tak nemozes spublikovat vsetkych 60 stran diplomky. Mozes ale spravit vytah na 7 stran a poslat ju niekam a TOTO dat v anglictine. Cize to, co robia sikovnejsi ludia so sikovnejsimi veducimi aj tak. (Priklad Sumak a spol.)

"Thank you, come again."

Tak i ja prosto: sme zase pri financovani skolstva. Stvrdis podmienky, odozenies studentov, nedostanes peniaze, zomries. Mas riesenie?

Tak kedy uz bude na tom sourceforge? Som zvedavy, co to je zac.

AFAIK v sucasnosti sa riesia pravne aspekty tykajuce sa podmienok zverejnenia, ale viac o tom nedokazem povedat. Ked velmi tuzis vediet, o com to je, odporucam hlavnu stranku, prednasku z centra excelentnosti (bude online) a pripadne sa zastav u nas, ukazeme.

ziadny zo studentov neprejavil dostatocny entuziazmus.

No, toto byva casto kamenom urazu.

---------

Skor nez povinna taktika "vsetci si musite nieco vybrat a MUSITE mat pat patchov" je skor dobra opacna taktika zdola nahor - ak vidime perspektivu v projekte a vyjde z toho nejake komitovanie, bude to dobre.
<<

bwpow

Poslať Uto Feb 03, 2009 4:10 pm

alef0 píše:Ad anglictina: to je mozno zacarovany kruh. Suhlasim s tym, ze kto nevie anglictinu, bude to mat v praxi smutne, ale je to na studentovi.

Potom nechajme na studentovi, ci vie matematicku analyzu, teoriu vypocitatelnosti, pravdepodobnost a pod alebo pisat a citat. Anglictina dnes zial patri k tomu uplnemu zakladu, co by mal kazdy ovladat a je len smutne, ze to tak nie je a skola studentov v tomto lajdactve este podporuje. Osobne by som bol najradsej, ak by boli vsetky predmety volitelne, az na jeden - anglictinu.

alef0 píše:Co brani(lo) prepisat ju do anglictiny? Veduci zatajil tento fakt? Veduci zatajil fakt, ze sa da publikovat?

Nie, mal som moznost to cele pisat v anglictine. Sam som debil, ze som ju nevyuzil. Na druhu stranu, naco pisat X stran omacky miesto toho, aby som za ten rok a pol vyprodukoval jeden fakt kvalitny clanok na 7 stran, ktory by presiel aj cez tych najprisnejsich oponentov a mohol byt publikovany v serioznom casopise. Preco nemoze byt "diplomova praca" formou clanku ale musi mat X stran, casto pochybnej kvality?

alef0 píše:Tak i ja prosto: sme zase pri financovani skolstva. Stvrdis podmienky, odozenies studentov, nedostanes peniaze, zomries. Mas riesenie?

Vyhadzuje sa za ovela vacsie hluposti, napriklad za to, ze sa niekto nie je schopny naucit naspamat vzorce rozdeleni pravdepodobnosti. Ci akoze student, ktory nie je schopny spravit pravdepodobnost nebude skole chybat tak velmi, ako student, ktory nevie anglicky?

alef0 píše:AFAIK v sucasnosti sa riesia pravne aspekty tykajuce sa podmienok zverejnenia, ale viac o tom nedokazem povedat. Ked velmi tuzis vediet, o com to je, odporucam hlavnu stranku, prednasku z centra excelentnosti (bude online) a pripadne sa zastav u nas, ukazeme.

Video si urcite pozriem.

alef0 píše:Skor nez povinna taktika "vsetci si musite nieco vybrat a MUSITE mat pat patchov" je skor dobra opacna taktika zdola nahor - ak vidime perspektivu v projekte a vyjde z toho nejake komitovanie, bude to dobre.

Potom rovnaky pristup treba zvolit aj pri skusani a zapoctoch. "Ved si to tam ten chudak student odsedel a ked aj navyse nieco vie, tak je to len dobre."
<<

tomi

Poslať Uto Feb 03, 2009 5:02 pm

bwpow píše:
alef0 píše:Zacnem podpasovou kontrakritikou: bwpow, preco nie je tvoja diplomka v citacnej databaze?

Lebo som debil a pisal som ju v nasom rodnom jazyku. A prave to je obrovska chyba. Nebyt toho, tak uz pravdepodobne je citovana. Parstranove nic, co mi vyslo v nejakom zborniku nejakej konferencie, uz stihlo byt 2x citovane v karentovanych casopisoch len vdaka tomu, ze to bolo anglicky a timy, ktore robili dany vyskum, si to mohli cez google pekne vyhladat. Diplomka ale taktiez bude mat vystup vo forme spoluautorstva clanku, ktory bude coskoro publikovany v Key Engineering Materials, ktory sice nie je karentovany, ale je indexovany v scopuse.

Mozes mi napisat referenciu na Tvoj parstranovy clanok, co bol 2x citovany?
vdaka
Ďalší

Späť na Všeobecné podnety a pripomienky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť