Nezmyselnost softverovych projektov a diplomoviek

<<

alef0

Site Admin

Poslať Štv Feb 05, 2009 11:43 am

bwpow píše:Hmm, neviem protiargumentovat. Asi to fakt bola neobhajitelna somarina. Idem rozmyslat nad nejakym novym navrhom.

:-)

----------------
Vamdex, inak velmi pekny prispevok.

Na Slovensku platia axiomy:
* Axioma 1: vysoke skoly sa nerusia.
Slovensko je ako maily v G-Maili, ze co raz vznikne, sa nikdy nezmaze :-)

* Axioma 2: student je chodiaci mesec. Financovanie ide od hlavy studenta, co je podla nazoru mnozstvu odbornikov kamenom urazu.
Nemas ludi, nemas peniaze, zomries. Kedze vsak plati axioma 1, riesenie je take, ze univerzita potrebuje nahnat studentov, aby mala peniaze. A kedze ich nahana silou-mocou, kvalita ide dole. (Iste pozname skoly, kde nastupi 600 ludi, z ktorych polovica vypadne este pred prvym zapoctom.)

* Axioma 3: podfinancovanie. Informatika je odbor, kde su nastupne platy vseobecne zname. Studenti, ktori ostavaju na fakulte su tymi, ktori su nadseni a ochotni. Ten zvysok nie je mozne namotivovat, kedze desattisicovy rozdiel v nastupnom plate je cifra, kde sa argumentovat neda.

Axiom je asi viac, ale dalsie mi nanapadaju :-) Pointa v diskusiach je v tom, ze ludia-kritici, ako povedal ktosi vyssie, si casto neuvedomuju procesy na pozadi a navrhuju riesenia, ktore su nerealizovatelne. ("Mame malu kvalitu? Vyhodme zamestnancov a zrusme ustav!" "Nechajme si troch elitnych studentov, robme s nimi vyskum a ostatnych vykopnime!")
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

bwpow

Poslať Štv Feb 05, 2009 1:41 pm

Mozno je cely problem len v tom, ze miesto toho, aby sa pocet axiom znizoval, tak sa zvysuje - teda problem v pristupe k celej problematike. Zaroven ma kazdy z nas iny pohlad na zivot samotny a nieco ine od neho ocakava, preto sa nedokazeme zhodnut v podstate ani na zakladnych veciach (mame proste ine axiomy). Proste ja pozeram na to, ako sa to da a vy na to, ako sa to neda.

Predsalen som este dlzny nejaky pokec k tej anglictine, takze len kratko a nekonfrontacnym tonom:
Mne sa ta anglictina zdala ako dobry napad preto, ze hoci je to pre mnohych pain-in-the-ass, vzdy je lepsie publikum o velkosti niekolko miliard ludi ako 5 milionov. Kvalitu prace to ale urcite nezvysi. Inak, keby ste si dobre precitali moje prispevky, tak mne islo o to, preco prace nie su citovane a kvalita bola jeden z dovodov, anglictina druhy. Viem, ze su velmi kvalitne prace, ktore by urcite vedeli nejake vyskumne timy vyuzit, ale proste su len v nasej rodnej reci. Len velmi malo studentov zostava na skole a svoju pracu vydaju aj ako clanok. Urcite je tych kvalitnych prac ovela viac. A to je prave ta skoda a zlyhanie, na ktore som chcel upozornit. Takze napisem to uplne jasne, aby to kazdy pochopil: Vela kvalitnych prac nasich studentov zostava nepovsimnutych prave kvoli jazyku. A preco si to myslim? Na zaklade vlastnej skusenosti. Uverejnil som brak, ktory oponent zvozil pod ciernu zem a napisal doslova, ze nic horsie zatial neoponoval a mam to radsej dat napisat niekomu inemu. A predsa sa nasli ludia, co to boli ochotni citovat. A to vdaka tomu, ze to bolo anglicky a vyplul to google pri zadani klucovych slov.

Preto nepochybujem, ak by sa zaverecne prace studentov uverejnili v anglickom jazyku, o citacie by nebola nudza. A z toho je mi smutno. Bol by to naozaj az taky problem to od studentov vyzadovat alebo aspon im poskytnut nejake ulavy z toho poctu stran, ak by pisali anglicky? Flakaci by to odflakli tak ci tak, tych nechajme na pokoji, nech si robia co chcu, ich chyba. Taktiez neuvazujme o top-studentoch, ktori zostanu na skole a publikuju. Skor mi ide o tu "strednu vrstvu", proste studenti, ktorych predsalen nieco zaujima, nemaju nejake vedecke ambicie, no napriek tomu ich praca je prinosom a nasla by dalsie uplatnenie. O tychto mi islo a dovolim si tvrdit, ze tato skupina je naozaj najpocetnejsia.

Inak, Peto, zjavne si nebol na ziadnej orientacii pre diplomantov, pretoze na kazdej pan doktor Jirasek zdoraznuje, ze praca musi mat isty minimalny a maximalny pocet stran. Sam som pri pisani diplomky skoncil na 15 stranach a dalej som hutal, co tam dat. Tak som tam prisolil cely zdrojak a okomentoval ho. Proste bloat. Preto si myslim, ze znizenie poctu stran na polovicu pri pouziti anglickeho jazyka by mohlo byt dostatocnym motivatorom pre dost velku cast studentov, hlavne ak by to nemuselo byt nejako dokonale gramaticky. Citali ste uz anglicke clanky od japonskych profesorov? A predsa im to publikuju. Dovolim si tvrdit, ze nasi studenti su po tych dvoch-troch rokoch lepsie jazykovo vybaveni :)

Inak, aby ste si o mne nemysleli, ze som nejaky anglanofil, tak to nie je pravda. Mam velmi rad nas rodny jazyk (dokaz (1) (2) (3), ponizene prosim o karmu :) ), ale proste treba obcas mysliet aj na ucelnost a zabudnut na narodnu hrdost.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

guest126

Poslať Pia Feb 06, 2009 4:09 am

tomi píše:A ako wamdex pisal/pisala, u nas je profesia ucitela velmi podcenovana... nie len platovo ale aj spolocnostou :( A samozrejme, systemom padajuceho h...a je vacsina kritiky adresovana na ucitelov.

Som rad, ze sme dokonvergovali :)

Citacia z lamera

<Mishulka> Jsem ti rikala, ze jsem wcera potkala Wercu, jsme se asi dwa roky newideli :)
<Balone> No to je hezky, co delas zitra odpoledne, mas nekoho doma?
<Mishulka> Nemam, chces prijit? ;)
<Balone> jj prijdu
<Balone> a vezmu sebou nacini
<Mishulka> chich :)
<Balone> a tim nacinim ti rozmontuju klavesnici a vyndam ti to podelany Wecko!

rody, preklepy, vynechane slovicka: mam miernu formu dyslexie, ak mozem poprosit o pochopenie...
Predchádzajúci

Späť na Všeobecné podnety a pripomienky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť