Viacclovekove diplomove prace

<<

bwpow

Poslať Str Jan 16, 2008 1:34 am

Viacclovekove diplomove prace

Rad by som pocul nazor tu pritomnych diskutujucich na moznost viacclovekovych diplomovych prac (alebo bakalarskych prac, alebo softverovych projektov). Bez nejakych velkych pochybnosti a vycitiek urcite kazdy prizna, ze uroven vyssie spomenutych prac sa na nasej skole pohybuje dost nizko. Len niekolko prac z rocnika ma skutocne nejaku pridanu hodnotu (inak podmienka na diplomku) a da sa vyhlasit za pracu "na urovni". Zvysok je odpad (bez uvodzoviek).

Dovody su urcite rozne a nechcem ich tu teraz rozoberat, skor sa budem zaoberat tym, co by pomohlo mne. Zacnem trochu historiou. Kedysi v tretom rocniku sme s Marianom Dvorskym robili projekt IChess. Islo o distribuovany sach a kazdy z nas mal vlastnu cast. Ja som konkretne robil na sietovej casti IChess@HOME. Projekt sme dokoncili do nejakeho funkcneho stadia a uspesne odprezentovali. Skuste si to porovnat s ostatnymi projektami z toho roku. Ale nie o to mi islo. Studenti na tejto skole nemaju motivaciu nieco robit a dokazat. Kazdeho motivuje ale nieco ine. Pre niekoho su dolezite peniaze, pre druhych moc a pre mna je to napriklad moznost napisat svoje meno bez hanby k nejakemu projektu. To by ale bola motivacia na zacatie zlozitejsieho projektu.

Ovela vacsia motivacia je vsak potrebna na pokracovanie v nom. S Marianom sme mali smele plany a podstatnu cast sme aj naplnili. Osobne by som to vzdal asi skor, kedze podla vtedajsej normy sme mali obhajitelny projekt za jeden den. Ale ked som videl, ze Marian na tom robi, tak ma to tiez motivovalo k praci. Mali sme spolocne CVS a ked som videl jeho commity, tak mi to nedalo a musel som tiez nieco dokodit, aby som mohol commitnut. A nakoniec z toho vznikol fungujuci projekt.

Preto by mozno nebolo zle dovolit takymto sposobom aj diplomky, hlavne tie prakticke. Text by samozrejme kazdy musel napisat vlastny, ale na programe by mohli spolupracovat. Kazdy by mal vyclenenu vlastnu cast (oblast) a tej by sa venoval. Projekt by sa hybal a keby sa uz niekomu nechcelo, tak by ho ostatni dokazali opat zmotivovat (alebo by mu to vysvetlili rucne, kedze by kvoli jeho lenivosti nedokoncili skolu). Zaroven by mohlo ist aj o obsirnejsie projekty, nie ako teraz. Pozeral som rozne diskusie a komentare, ale nenasiel som nikde dovod, preco by nebolo mozne robit diplomove prace spolocne, ak ma kazdy jasne uvedene, co konkretne on robil. Dokonca by nemal byt problem robit jednu cast projektu ako diplomovu pracu a zvysok ako komercny program nejakou firmou (predstavte si diplomku ako plugin pre nejaky system - take bezne su aj u nas).

A preco to vsetko pisem? Samozrejme, lebo mam zasa problem :) Vybral som si totiz celkom fajn temu, ktora ma zmysel. Problem je, ze som stratil motivaciu a zastal som na mrtvom bode. Hladam preto niekoho, kto by sa ku mne pripojil. Nemusi to byt prave forma diplomky, ale aj konkretne jedna cast (GUI), ktora ma vobec nebavi a ta ma rozsah akurat pre bakalarsku pracu.

Zakladna stranka s popisom mojej prace je tu: http://www.simunet.eu/. Je to uz neaktualne, kedze zopar poziadaviek som si pocas vyvoja vylepsil. Celu pracu som uz asi 3x zmazal a zacal odznova. Zacinal som s Allegrom a DirectX, ale nakoniec som presiel na Qt4 a OpenGL, takze cele prostredie je 3D, ma to pekne GUI, je to multiplatformove a ide to aj na starsich kompoch. Pisane je to v C++. Hladam preto cloveka (ludi), co by sa chceli pridat. Moja praca je hlavne o samotnej simulacii, takze tuto cast musim robit sam. Ale nevidim dovod, preco by niekto nemohol robit GUI a niekto iny napriklad system na aktualizaciu a spravu balikov cez internet. Rozsahom to na softverovy projekt staci az-az.

Preto sa pytam, je mozne aby bola diplomka robena takto kooperativne?
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

alef0

Site Admin

Poslať Str Jan 16, 2008 7:41 am

Ale vsak to sa dialo. Viaceri ludia robili na jednom systeme. Kazdy mal samostatnu teoreticku cast a kazdy clen v praci opisal/navrhol/naimplementoval samostatnu cast. Cize text mal kazdy vlastny a na programe sa spolupracovalo.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

gursky

Site Admin

Poslať Str Jan 16, 2008 8:35 am

Nie len ze sa to dialo, ale sa to deje a snaha je aby sa to dialo cim viac. Je lepsie pre ustav aj pre studentov ked sa robi zopar velkych projektov, pricom kazdy dorobi nejaky modul. Ked sa byvaly student uchadza o zamestanie moze bez hanby potom taky projekt ukazat zamestnavatelovi a povedat ze aky modul robil. Aj pre ustav je lepsie ak sa robia dobre projekty. Lepsie to vyzera na konferenciach aj na ziadostiach o granty. Mat kvalitne projekty je otazkou prestize pre vsetkych.
Minimalne v nasom kancli tymto smerom idem ja, Tomas Horvath aj Veronika Vanekova. Pomaly sa rozbieha aj alef0. Naviac vsetci myslime aj na to aby to hralo spolu. Alef0 robi na tom aby prechadzal web a ziskaval z neho informacie, tomas sa snazi z tychto informacii dolovat znalosti na najdenie roznych vlastnosti ziskanych dat a ja s Veronikou pracujeme na vyhladavani nad tymito datami. Pilotne sme sa dali na domenu hotelov, no tato tema casom moze prerast aj do inych domen. Je pravdepodobne ze prejdeme na domenu digitalnych kniznic, lebo sa crta jeden projekt, ktory by mohol byt aj plateny. Tento rok vytvorime labak, ktory bude mat vlastny vykonny server (ten uz mame kupeny) a niekolko pracovnych stanic, kde budu chodit iba studenti pracujuci na pracach zapojenych do projektu.

Tebe samozrejme nic nebrani prist o mesiac na pripravny seminar k bakalarskej praci a prezentovat svoj zamer. Podobne diplomky vo firmach u nas nie su tabu, takze nevidim prekazky.
<<

bwpow

Poslať Str Jan 16, 2008 11:35 am

Vdaka za odpovede. Lebo povodne som mal pocit, ze ludia na ustave su proti tomu. Ci uz z vyjadreni pri prezentacii nasho softveroveho projektu alebo aj ked som sa pytal ohladom diplomky. Ale asi som sa len zle opytal :)
Zla otazka je: Mozu robit viaceri studenti spolu na jednom projekte?
Dobra je: Mozem spolupracovat na existujucom projekte?

Takze skusim dojst na ten seminar a niekoho zlanarit 8)
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

alef0

Site Admin

Poslať Str Jan 16, 2008 12:37 pm

No ak sa clovek spyta nieco ako "Mozeme robit dvaja na jednej diplomke?", tak odpoved je zjavne nie. Viaceri ludia vsak mozu spolupracovat na jednom projekte a kazdy spravi nezavisly popis, vysledky a pod.

Takych diplomiek bolo dobludu: Slovnik slovenskeho jazyka, legendarni Seawolfovi a Bubkovi Futbaloroboti (spolupracovali na SW casti), informacny system pre chemikov (kazdy dorabal jeden modul), je to vela.

IMHO by sa hlavne dodrziavat veta, ze Diplomovu pracu som vypracoval samostatne atd, aby sa nestalo, ze traja ludia odovzdaju tri identicke diplomky.
<<

bwpow

Poslať Str Jan 16, 2008 1:01 pm

Este by ma zaujimalo, ako je to s kodom. Lebo sice text mozem robit vlastny a mat aj vlastny modul, ale ked napriklad vidim nejaku chybu v module niekoho druheho alebo tam chyba funkcnost, mozem to tam dokodit? Ide mi o to, ci je nutne vediet presne rozlisit kod, kto na com robil, alebo proste o kode sa da vyhlasit, ze je spolocnym dielom a kazdy do neho prispel nezanedbatelnou castou?
<<

gursky

Site Admin

Poslať Str Jan 16, 2008 1:08 pm

bwpow píše:Ked napriklad vidim nejaku chybu v module niekoho druheho alebo tam chyba funkcnost, mozem to tam dokodit?

Myslim, ze toto je najmensi problem. Podla mna nikto nepride na to, ze hoc aj cely program co vydavas za svoj ti nakodil kamarat pokial tomu hlavne rozumies, v diplomke urobis analyzu a popis a naviac veduci je s vysledkom spokojny.
<<

marian

Poslať Str Jan 16, 2008 9:25 pm

alef0 píše:Takych diplomiek bolo dobludu: Slovnik slovenskeho jazyka

Co mi pripomina: vzisiel z tejto snahy nejaky vysledny produkt? Na internete som nasiel:

Slovnik slovenskeho jazyka na SAV: http://slovnik.juls.savba.sk/ (co vyzera, ze pouziva ten isty zdroj ako horeuvedene diplomovky)

Kratky slovnik slovenskeho jazyka: http://www.slex.sk

Ale nic z UPJS (nie, ze by som nejak velmi hladal), co je myslim skoda.
<<

gursky

Site Admin

Poslať Štv Jan 17, 2008 7:35 am

marian píše:
alef0 píše:Takych diplomiek bolo dobludu: Slovnik slovenskeho jazyka

Co mi pripomina: vzisiel z tejto snahy nejaky vysledny produkt?

Myslim, ze tam je nejaky problem s autorskymi pravami, ale je pravda ze by bolo fajn keby boli zverejnene aspon schemy tabuliek a program s popisom a javadocom.

Vlastne si mi dal chrobaka do hlavy, aby som to iste urobil s mojimi projektmi...
<<

alef0

Site Admin

Poslať Štv Jan 17, 2008 1:03 pm

Nie, vysledny bezivy produkt (a la Jazykovedny ustav) zverejneny nebol. To vsak neznamena, ze diplomky boli nanic - prave naopak. Metoda, vysledky a data sa vehementne pouzivaju v projekte NAZOU.

Späť na Všeobecné podnety a pripomienky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia