OSY - doc. Gallova

<<

Azteq

Poslať Ned Jan 17, 2010 12:42 pm

guest126 píše:Ono fakt je otazka, ze co sa ma cvikach z OSY cvicit. Jediny rozumne mi pride ako programovat casti operacneho systemu, hrat s lockmi, spravou pamati, bezpecnost atd.. A to je asi na druhakou trochu silna kava, zvlast ak videli iba Javu. Mozno by chcelo cely predmet nejak zreorganizovat...

Prosim, alef0a gursky je velmi dobra volba. Pani doc. Andrejkova, je sice male utle a zlate ziena, ale je ovela vacsia ako si viete predstavit... Opakujem, alef0 a gursky je na zaciatok velmi dobra volba.

Pisat 6 stran poznamok na cvikach, a este ak ich aj diktuje, povazujem za prezitok z davnych cias...

No, tak co, prajem konstruktivne riesenie :)

ja si myslim, ze nejaky zaklad v unixa pripadne, nejake simulacie programovat v jave...mozno nejake vlakna, no dalo by sa nieco
my sme nieco tusim skriptovali v php...teraz neviem ci to boli siete alebo operaky:D ale tusim ze to bolo s p. Guskym...:)
<<

lochness42

Poslať Ned Jan 17, 2010 2:15 pm

Podla mna pisanie poznamok na prednaske je nezmysel. Volne dostupne PDFko ktore si studenti vytlacia, donesu na prednasku a pripadne dopisu nejake pripomienky k textu je ovela vhodnejsie. Je viac casu na otazky a lepsie pochopenie temy (takto bolo vedeny predmet LCO minuly rok).

Samozrejme tento material musi byt kvalitne spracovany. Jednoznacne by mal byt rozdiel medzi prednaskou a cviceniami - odlisuje sa to predsa z nejakeho dovodu. Koniec koncov myslim ze UPJS je zname tym, ze ludi nenauci vsetko naspamat, ale hlavne im to vysvetli (pripadne aspon navedie) tak ze to pochopia. Nejaka prakticka skusenost je urcite lepsia ako cisto teoria. Koniec koncov veci z OSY (medzi inym) sme minuly rok programovali s Gurskym na cviceniach z Paralelnych a Distribuovanych systemov v Jave takze ilustracia ako to chodi je mozna aj v Jave.

Takze jasne, OSY musia obsahovat aj nejaku teoriu, ale nemalo by to byt iba o nej.

p.s. Jediaci filozofovia a la docentka Gallova: Kazdy filozof potrebuje 2 vidlicky, pretoze spagety sa nedaju jest jednou. :shock:
<<

bwpow

Poslať Ned Jan 17, 2010 3:01 pm

Prispejem tiez svojim nazorom.

Tema OSY je dnes vo svete kvalitne zdokumentovana a existuju kvanta knih na tuto temu, preto pokladam akekolvek pisanie si zdlhavych poznamok za zbytocne. Aj vo svete volne dostupnych dokumentov je na tuto temu dost materialov, ved tu mame aj volne dostupne operacne systemy, ktorych dokumentacia tiez nie je na zahodenie. Takze cerpat je z coho. Snad by stacilo dat odkazy na par materialov (knih) a urcit, ktore kapitoly sa na ktorej hodine preberu a ktore treba vediet na skusku.

Na cviceniach by sa zasa malo robit to, co na inych skolach - naprogramovat si vlastny OS. Je to bezne snad skoro vsade, az na nase kosicke skoly. Ved sa aj hovori, ze lepsie raz vidiet ako stokrat pocut. A co moze lepsie priblizit fungovanie casi operacnych systemov studentom, ako pokus o ich implementaciu?
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

zt

Poslať Pon Jan 18, 2010 7:51 am

podla mna by bolo dobre aby sa o tom porozpraval niekto komu nevyhovuje styl prednasok a cvik priamo s prednasajucim a cviciacim nejakym vhodnym sposobom, ze co je cielom predmetu a ake su presne podmienky na uspesne zvladnutie predmetu
<<

pripomienka

Poslať Pon Jan 18, 2010 8:45 am

stary dobry Hamorsky. doteraz si pamatam niektore veci co prednasal. prednasal z knihy Operating system concepts. tu knihu mal iba on a ja som ju nasiel v studovni a cely vikend som ju skenoval jak divy. podotykam, ze kniha bola v anglictine a slovensky preklad neexistoval(mam pocit, ze ani doteraz nie je)
<<

alef0

Site Admin

Poslať Pon Jan 18, 2010 9:49 am

pripomienka píše:stary dobry Hamorsky. doteraz si pamatam niektore veci co prednasal. prednasal z knihy Operating system concepts. tu knihu mal iba on a ja som ju nasiel v studovni a cely vikend som ju skenoval jak divy. podotykam, ze kniha bola v anglictine a slovensky preklad neexistoval(mam pocit, ze ani doteraz nie je)

Ocakavat slovenske (potazmo ceske) preklady zahranicnych knih je dost... nerealisticke.

Posledny projekt bol Knuth - Art of Computer Programming v cestine, i to bol dost avantgardny projekt. Taketo veci by sa totiz predavali len velmi tazko.

Ale OSC (alias dinosaurus) sa nachadza kade-tade po torrentoch, takze v pripade nudze sa stiahnut da.

Potom ostava uz len jazykova bariera, ale dovolim si tvrdit, ze informatik, co nevie po anglicky aspon citat, je dost strateny informatik.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

guest126

Poslať Pon Jan 18, 2010 11:43 am

Pre info, dostala sa mi do ruk Zaklady operacnych systemov, Juraj Stefanovic. Sice ma iba 105 stran, ale nie su tam ziadne omacky, ze clovek cita pekne zaradom a ma pocit, ze stale sa dozveda nieco nove. Teda su aj celkom pekne a schopne knihy v slovencine. Mne sa velmi pozdavala...
<<

gursky

Site Admin

Poslať Str Jan 20, 2010 6:02 pm

Existuje nejaka stranka predmetu? Mate k dispozicii odporucanu literaturu? Viete, odkial (rozumej z akych knih) pochadzaju tie poznamky, ktore ste mali diktovane? Ako sa lisi tych 50 stran teorie v doc-och od toho, co ste mali diktovane? Nie je vyjadrenie, ze prednasky a cvika = diktovanie prehnane? To co ste mali premietane cez projektor je dostupne a bolo to dostupne pred prednaskami?
"Microsoft is not the answer. Microsoft is the question. NO is the answer." - Erik Naggum
<<

Azteq

Poslať Str Jan 20, 2010 9:03 pm

gursky píše:Existuje nejaka stranka predmetu? Mate k dispozicii odporucanu literaturu? Viete, odkial (rozumej z akych knih) pochadzaju tie poznamky, ktore ste mali diktovane? Ako sa lisi tych 50 stran teorie v doc-och od toho, co ste mali diktovane? Nie je vyjadrenie, ze prednasky a cvika = diktovanie prehnane? To co ste mali premietane cez projektor je dostupne a bolo to dostupne pred prednaskami?

zial nie kazdy ma taku stranku ako PAZko(co povazujem za genialny krok!!) chvalim :)

podla mna studijne materiali co sme mali od p. Studenovskeho na operakoch mi boli v pohode si myslim, teda dalo sa z nich aj na ucit

add guest126 ...pekny priklad toho ako najst studijny material:)

ale otazka je co vlasnte doc. Gallova chce od ziakov vediet:) to by malo byt podstatne:)
<<

M_Danko

Poslať Pia Jan 22, 2010 2:38 pm

Stranka k predmetu je tu:

http://operacnesystemy.wz.cz/

podotykam ze pocas semestra (tak do polovice) tam boli len dve docka
cize pred prednaskami a cviceniami urcite neboli dostupne aktualne materiali...

Ja som mal osy minuly rok s studenovskym a aj teras s galovou (moja chyba minuly rok :) ze som neurobil...)

No ale napriklad vyklad teras sa mi zdal zrozumitelnjsi ako minuly rok ale nie o vela ... co sa tyka cviceni tak jednoznacne minuly rok s gurskym to bolo o 100% lepsie ako tento rok...

na skusku idem 26.1. a po tom co citam mam dost strach :D no uvidim ako to dopadne tiez nepatrim k tym ktori sa vedia nejak extra ucit veci na spamet tak som zvedavy...
<<

gursky

Site Admin

Poslať Pia Jan 22, 2010 5:36 pm

No aby sme sa pohli dalej, zhrniem vyhrady aktualne zainteresovanych studentov:

1.Priebeh vyucby
- cvicenia neboli zamerane prakticky
- pouziva vetne konstrukcie, ktore su tazko pochopitelne
- mali by byt kvalitne texty namiesto diktovania
- ovladanie projektora a kodovania miestonsti -> strata casu

Predmet OSY je ozaj skor teoreticky ako prakticky. Cvika, ktore som viedol ja som robil tak, ako som robil, pretoze nie som schopny cvicit vytvaranie jadra a podobne veci, ktore som sa nikdy neucil, nazaujimaju ma a naviac moje odborne zameranie je ine. Takze som to tahal k pouzivaniu BSD/Linux teda k pouzivaniu OS a nie ku tvorbe a konfiguracii OS.

Dalsie dva body su pravdepodobne sposobene tym, ze to uci (asi) prvy krat, ale co som pozrel na webstranke, tie texty nie su take zle, akurat im trochu chyba menej odrazkovy styl. (Uvidime ako ja sam zvladnem siete ktore idem v premiere prednasat - JJ mi ziadne ucebne texty nezanechal)

Co sa tyka projektora, nerozumiem, preco ste na zaciatku kazdej hodiny uz nestali pri katedre, aby ste jej pomohli, ked ma problem - nie vsetci su zrucni :) .

To kodovanie uznavam, na to az taku zrucnost netreba, len je potrebne si kod vybavit ...

2. Priebeh skusky
- vela pisania
- nejasne bodovanie

Nic v zlom, ale na ustnej by ste si mali vyziadat vsetky body, na zaklade ktorych vam udeluje znamku, ked je hodnotenie zalozene na bodoch. Tiez mate pravo protestovat voci pridelenemu mnozstvu bodov, pripadne navrhnut okamzitu opravu odhalenych chyb, aby ste ukazali, ze ucivo ovladate, len ste pozabudli na obrazok.
Toto by som nazval problemom az, keby vam odmietla body zverejnit, pisomku ukazat a zdovodnit podla vas male bodove hodnotenie. Nik vsak nenapisal nic o tom, ze si nechal body a hodnotenie vysvetlit.

Co sa tyka dlhych skusok - 4 hodiny naozaj radia tento predmet k tym dlhsim, ale zazil som aj horsie (8 hodin numerickej matiky s Hornakom, 5 hodin Logiky s Vojtasom, 2-8 hodin lubovolnej skusky s Jiraskom za starych cias)

Zaver: Drzim palce na skuske. Odporucam ist na konzultaciu, ktoru sama docenta ponuka na stranke predmetu a nechat si vysvetlit body, pri ktorych mate pocit krivdy zo semestra alebo absolvovanej skusky. Mozno zistite ze prave biflovanie je kontraproduktivne a sposobuje sthavanie bodov a jednoducha schema s kratkym komentarom je hodnotnejsia.
"Microsoft is not the answer. Microsoft is the question. NO is the answer." - Erik Naggum
<<

krakatit

Poslať Pia Jan 22, 2010 7:48 pm

To je predmet na medicine???

Nepozeral som sa na informacie na stranke velmi do hlbky. No prvy pohlad mi to pripomina skor skusku na medicine ako na "vedeckej" informatike na UPJS. Predmet nepodporuje kreativitu studentov a nevyzaduje pochopenie principialnych vedemosti. Obrovsky doraz je vsak kladeny na memorovanie. Ked mame google, mi to pride trosku divne. Mozno krivdim vyucujucej, ale tak sa to podla tej stranky javi.
<<

guest126

Poslať Sob Jan 23, 2010 1:27 am

bwpow píše: Na cviceniach by sa zasa malo robit to, co na inych skolach - naprogramovat si vlastny OS. Je to bezne snad skoro vsade, az na nase kosicke skoly. Ved sa aj hovori, ze lepsie raz vidiet ako stokrat pocut. A co moze lepsie priblizit fungovanie casi operacnych systemov studentom, ako pokus o ich implementaciu?

Na MFF UK je predmet Operacne systemy v magisterskom studiu. Vravi sa, ze je to najtazsi predmet na fakulte a aj, ze na cely semester je rozumne si zapisat iba ten. Studenti po trojiciach programuju vlastny OS. Chce to 6 hodin programovania denne. Ale zas je pravda, ze student sa na tom nesmierne mnoho nauci.
<<

alef0

Site Admin

Poslať Ned Jan 24, 2010 2:14 pm

To myslim nie je celkom pravda, to co vravis, sa sice vola Operacne systemy, a naozaj je to na magisterskom, ale predtym existuje par prerekvizit, namatkovo v prvaku Principy pocitacov a operacnych systemov

To len aby nevznikol mylny dojem, ze su veci inak nez naozaj su :-) Ruze s rovnakym menom nemusia vonat rovnako.

Mne sa mari, ze existuje celosvetovy konsenzus, ze v skladbe studijnych programov na Computer Science musi byt uvod do operakov uz na bakalarskom.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

mirak

Poslať Str Jan 27, 2010 12:55 am

hlavny problem je zda sa vyrieseny, z narokov na skuske pani docentka ubrala a uz predmet je spravitelny ^^
PredchádzajúciĎalší

Späť na Pripomienky k vyučujúcim

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť