Navrh na novy seminar

Mali by ste zaujme o takyto seminar?

Ano, a skusil by som aj nieco odprednasat
1
25%
Ano, ale len ako posluchac
2
50%
Este neviem, zalezi to od tem
1
25%
Nie, povinne predmety mi uplne stacia ku stastiu
0
Nehlasovalo

Celkom hlasov : 4
<<

bwpow

Poslať Str Sep 19, 2007 11:44 pm

Navrh na novy seminar

Zdravim,
na nasej skole sa pomalicky zacinaju rozmahat rozne nezavazne seminare, ktore navstevuju studenti nie kvoli kreditom, ale preto, ze ich tema naozaj zaujima. Som tomu naozaj velmi rad. Preto by som do plena rad hodil napad na dalsi seminar :D Neviem, ci uz nahodou nieco take neexistuje, ak ano, tak hodte linku na stranku do diskusie.

Je urcite vela zaujimavych tem, ktore by si nasli svojich posluchacov. Zial, ludi a hlavne casu nie je az tak vela, aby sa pre kazdu mohol zriadit samostatny plnohodnotny seminar. Preto navrhujem vytvorit seminar, ktory by nebol tematicky viazany a ucastnici by si sami volili, aka tema najblizsie bude.

Ako by to malo fungovat? Bola by zriadena stranka, napriklad podneonom.ics.upjs.sk, na ktoru by sa mohol kazdy student a doktorand bezplatne jednoducho registrovat. Kazdy zaregistrovany ucastnik by mal mozsnost navrhnut temy, ktore by ho zaujimali a taktiez temy, o ktorych by vedel nieco zaujimave sam povedat. Na jednu temu by sa mohlo prihlasit aj viac prednasajucich a ti by potom mohli na priprave spolupracovat. Seminar by bol kazdy tyzden a tema by sa vyberala nasledovne:
- Cely cas od navrhu temy by mohli jednotlivi ucastnici o nej hlasovat
- Na (N-1)-om stretnuti by sa potom vyhlasili 3 temy, ktore maju najviac hlasov
- Od toho casu az do vikendu (piatku polnoci) by mohli ucastnici urcit, na ktoru z tych troch tem su ochotni prist a na ktoru by neprisli (cize uz nie hlasy ale pri kazdej teme checkbox - ano alebo nie)
- V sobotu rano sa vyberie tema, ktora ma najviac prihlasenych posluchacov a ta sa potom aj odprednasa na najblizsom, N-tom stretnuti

Samozrejme by bolo potrebne, aby boli ucastnici seriozni a uz ked sa na danu temu prihlasia, tak by na to stretnutie aj mali prist. Prednasajuci pritom bude mat na pripravu cely vikend a potom este aj cast tyzdna, podla toho, v ktory den sa bude seminar konat. Streda by bola idealna. Nemalo by ist o nic extra profesionalne, skor take pohodove posedenie s diskusiou o danej teme pri kavicke, caji alebo kofole a soletkach.

Vyber tem by mal byt cisto na ucastnikoch. Kazdy zaregistrovany by mal mat jeden hlas a vsetky hlasy by mali mat rovnaku vahu. Snad by sa postupne osmelili aj prednasajuci z radov studentov - ved kazdeho nieco zaujima a urcite by o tom vedel putavo porozpravat. Ucast na seminari by bola dobrovolna a kazdy by prisiel len na temy, ktore ho zaujimaju.

Na zaciatok by som bol ochotny tento seminar organizovat. Po case by sa toho snad ujala nejaka stala skupinka. Taktiez by som pripravil stranku. Mohol by bezat od takej polovice oktobra s prestavkou cez skuskove a prazdniny (stranka dostupna od zaciatku oktobra). Staci, ak bude zaujem.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

ado21

Poslať Štv Sep 20, 2007 12:07 am

Myslim, ze su take odborne temy (ale to skor pre ucitelov a tak, aby mali prehlad). Ale neviem, ci je az taky dobry napad nechat vsetko na studentoch, hlavne aby kazde stretnutie nebolo o niecom uplne inom, lebo potom by z toho mali nieco dvaja studenti (iniciatori) a ostasti by nemali sajnu o tom alebo inicializatori by sa nudili, lebo prednasajuci by zaucal ostatnych.

Skvor by som bol za nejaky kurz navyse, kt. by si studenti mohli vybrat pre aky by bol viacej hlasov, teda viacej studentov). Aby sa vsetci nieco naucili a nebolo o iba pre zaujimavost. Ale samozrejme, ze kurz v druznej nalade a nech postup kurzu a temy su na nich, len nech to bude o jednej veci :)
<<

gursky

Site Admin

Poslať Štv Sep 20, 2007 7:34 am

re: bwpow

Nuz, je to fajn napad. Nastastie uz bol realizovany. Pozrite si linku http://ics.upjs.sk/sui/. Zatial tam prednasali a o prednasanom diskutovali hlavne doktorandi a >=PhD. Na skole viseli plagatiky, ze su vsetci pozvani (vratane studentov), no studenti tam chodili velmi sporadicky. Samozrejme ze by sme vsetci privitali, aby tam chodlili aj studenti, a este viac aby tam mali aj vlastny prispevok. Jediny prednasajuci student bol Marian Dvorsky.
V sucasnosti je plan dalsich prednasok prazdny. Samozrejme, ze by stacilo keby prisiel niekto, kto iba nahodi napad a diskusia sa rozprudi. Takze ano, suhlasim. Ak sa ti chce rozsirit stranku o dynamiku (hlasovanie, navrhy) kontaktuj Fera Galcika, ktory sa o to straral doteraz.
<<

alef0

Site Admin

Poslať Štv Sep 20, 2007 7:53 am

Hej, to je vyborny napad a naozaj by sa mohol na to pouzit SUI, otazkou je ako dotiahnut studentov.

Ale to by sa s prispenim peknych prednasok asi podarilo.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

ado21

Poslať Štv Sep 20, 2007 11:01 am

Re: gursky

gursky píše:Nuz, je to fajn napad. Nastastie uz bol realizovany. Pozrite si linku http://ics.upjs.sk/sui/.

A o tom spominal, len kazdy ten seminar je na inu temu, a pokial viem tak po 15 minutach je v tom strateny aj doktorand.

Podla mna by to fakt chcelo (aby to malo aky taky vyznam) nejaky kurz. Len sa ponuknu nejake kurzy, kto co vie, urcite by sa k nemu niekto pridal. Mozno je to aj v tom, ze na to nechodili studenti, lebo kazde bolo o niecom inom, a bohuzial Schmotzerove prednasky o mozgu mi sa mi s niecim kryli :(
<<

alef0

Site Admin

Poslať Štv Sep 20, 2007 11:35 am

S tym stratenim: to zavisi od typu prednasky a prednasajuceho a od temy. Nezamietol by som tento napad len kvoli tomuto.

Co sa tyka kurzov: su nejake napady na temy a napady na to, kto tie temy ma realizovat?
<<

ado21

Poslať Štv Sep 20, 2007 11:30 pm

Akoze ja, co sa tyka odbornej stranky mozem akurat tak urobit prednasku o uceni.

Ale fakt, kurz je alebo na namakonam studentovi alebo na vas. A vyzera, ze hlavne na vas. Tak prosim, mozne kurzy davajte vy. Napr. mne by sa celkom pozdavala vyvoj, teoria programka, jeho smerovanie...

ale fakt, sorry, je to viacmenej na Vas. Napr. nieco ako ma alef JSP.
<<

bwpow

Poslať Pia Sep 21, 2007 4:00 am

Re: re: bwpow

gursky píše:Nuz, je to fajn napad. Nastastie uz bol realizovany. Pozrite si linku http://ics.upjs.sk/sui/. Zatial tam prednasali a o prednasanom diskutovali hlavne doktorandi a >=PhD.

Pozeral som tu stranku a vyzera to zaujimavo. Akurat z tych tem som mal pocit, ze je to take prilis "vedecke" (neviem sa lepsie vyjadrit). Taktiez nemam rad formu, kde jeden prednasa pri tabuli a ostatni pozeraju a su ticho. Fakt som mal predstavu skor taku, ze sa tam pride a diskutuje sa, smeje sa a ked aj niekto odboci od temy, tak je to vpohode. Pre mna za mna by sa tam mohlo capovat aj pivo :D Proste nech sa kazdy citi ako doma, alebo ako v krcme a nie ako na obycajnej prednaske v skole.

Co sa tyka vyberu tem, tak predstavoval som si nieco ako:
- Na co si dat pozor pri prechode na C z Pascalu
- Zakutia sifrovania particii programom Truecrypt
- Vesele prihody s buffer overflow a Execute bit
- dotNet alebo Aky isiel taku nasiel
- Snehulienka a 12 grafovych algoritmov na vyhladanie cesty k domceku
- Don't kernel panic alebo Studentov sprievodca GNU/Linuxom
- Programovanie v C++ s ludskou tvarou
- GPUGP alebo zapriahnite graficku kartu do prace
a podobne. Viem, ze nasa skola sa snazi hrat na "vedecku", nech to uz znamena cokolvek, ale neviem, ci vyber prilis odbornych tem velmi zaujme masy. Skor by som tipoval, ze nie.

Pripadne, mozno by sa obcas mohli vybrat aj temy, ktore by boli totalne mimo IT, ako napriklad Flying Spaghetti Monster vs. Invisible Pink Unicorn a ak by bol o ne zaujem, tak by sa proste diskutovalo o nich. Dnes ma maloktory clovek moznost niekde diskutovat o veciach, co ho zaujimaju. Tieto internetove diskusie su pritom na dve veci. Takze prave ta diskusia by mala byt jadrom seminara. Samotna prednaska by mala byt druhorada.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

gursky

Site Admin

Poslať Pia Sep 21, 2007 11:28 am

Ja som za. Lepsie je mat diskusie ako nic. A kedze teraz nie je nic tak taketo diskusie by boli super. To ze sa tomu znizi "vedecky" charakter myslim vobec nikoho nebude hnevat. Prave naopak. Urcite nie sme schopni produkovat tyzden co tyzden vedecke prednasky takze taketo diskusie by boli fajn. Zase by som nevylucoval ani tie vedecke. Kazdy si tak pride na svoje.
<<

ado21

Poslať Pia Sep 21, 2007 4:46 pm

No, ja vy som isiel asi na kazdu zo spominanych tem/diskusii. Osobne mam velmi rad diskusie a vzdy sa o ne snazim. A taktiez to totalne mimo IT sa mi vidi tiez super, lebo kazdy ma chut pokecat o niecom inom. ako o IT. Napriklad, aj na zaver hodiny by sme si aj masovo mohli pozriet The IT Crowd. A co sa tyka Samoveho navrhu, tak myslim, ze 10 studentov by sa nazbieralo urcite, co by malo stacit. Akoze ak bude tie temy tak tak idem z fleku + fakt by sme mohli spravit nejake forum face to face.
<<

alef0

Site Admin

Poslať Pia Sep 21, 2007 7:46 pm

Dalsie neformalne temy:
* Java vs C++ (dali by sme si so Samom suboj). Je Java pomala nenazrata obluda pre lenivcov a C++ grc plny smernikov?
* Co robia informatici v case, ked nic nerobia? [piju? sprtaju?]
* Kockac/matfyzak: pravda alebo mytus?
* Potrebuje komercny programator vysoku skolu? Potrebuje informatiku?
* Je komercne programovanie este stale o prefikanych algoritmoch, datovych strukturach a podobne?
* Vajce, sunka, slanina a spam spam spam, alebo Lietajuci cirkus Montyho Pythona ako uzasna britska show.
<<

ado21

Poslať Pon Sep 24, 2007 9:58 am

Aj mam taku jednu obkukanu mysienku :)

Vsetci umelci maju nejaku svoju krcmu, kde sa stretavaju tvoria a tak. A na take diskusie, kde nemusi byt projektor alebo ..., tak nemohli by sme si najst nejaky pub, ked by bol napr. morthy python, java vs. C/C++atd.?

Proste mohli by sme sa niekde zgrupit :), hm? Len uz koniec semtembra tak nieco urobme :)
<<

bwpow

Poslať Pon Sep 24, 2007 2:20 pm

Vo stvrtok je stretnutie ohladom Palmy, tak na nom skusim predostriet vedeniu aj tento seminar a skusit sa dohodnut. Po tom uz mozu veci nabrat rychly spad. Stranka nebude problem.

Chodit do nejakej krcmy, no neviem, akoze teoreticky by to nemuselo byt zle, ale by bol asi dost velky problem si nejaky salonik rezervovat iba pre seba a byt medzi inymi ludmi by asi bolo dost onicom (hluk, nechapave pohlady). Taktiez s tym pivom som to myslel nadnesene. Podla mna nejaka ucebna (idealne P6) by bola uplne postacujuca. Dolezite, aby tam bola uvolnena atmosfera.
<<

ado21

Poslať Pon Sep 24, 2007 5:38 pm

Inac, myslim, ze druha a tretia odpovedet v hlasovani su take. Myslim, ze nikto nepride na predmet kt. ho absolutne nezajima, ze nemoze vediet ci bude chodit na vsetky....
<<

pripomienka

Poslať Pon Sep 24, 2007 6:03 pm

ja uz fakt neviem

bwpow píše:Vo stvrtok je stretnutie ohladom Palmy, tak na nom skusim predostriet vedeniu aj tento seminar a skusit sa dohodnut. Po tom uz mozu veci nabrat rychly spad. Stranka nebude problem.

Chodit do nejakej krcmy, no neviem, akoze teoreticky by to nemuselo byt zle, ale by bol asi dost velky problem si nejaky salonik rezervovat iba pre seba a byt medzi inymi ludmi by asi bolo dost onicom (hluk, nechapave pohlady). Taktiez s tym pivom som to myslel nadnesene. Podla mna nejaka ucebna (idealne P6) by bola uplne postacujuca. Dolezite, aby tam bola uvolnena atmosfera.

Ja uz fakt neviem...To ked niekto pride s nejakym napadom, tak hned sa musi najst zopar...Radsej budem slusny...
Seminar z bezpecnosti (a) distribuovanych systemov vznika najma kvoli potrebe vytvorenia skupiny ludi, ktori sa zaoberaju bezpecnostou a distribuovanymi systemami a ukazat studentom, ze aj v tejto oblasti mozu robit zaverecne prace, spolocne projekty resp. sa nieco nove naucit...
Kedze nase oddelenie(tusim bezp. pocitacovych systemov) nema podla mojho nazoru jasne smerovanie, viziu a hlavne spolocny projekt, na ktorom by sa pracovalo. Tento seminar moze posluzit na nastartovanie vzajomnej spoluprace... Minimalne ma posluzit na vytvorenie normalneho studijneho, pracovneho prostredia... Temy tohoto seminara, ako su uvedene na plagate, mozno chapat ako mozne smerovanie oddelenia, ktore sa bezpochyby potrebuje najst...
Taketo seminare su standartne, len u nas asi musia vzniknut nestandartne...
Tento prispevok sa mozno bude niekomu zdat "mimo" vasej diskusie, no ja si myslim, ze ta diskusia by bez avizovaneho vzniku seminara Bez(a)Dis nebola...
Marian Novotny a jeho pripomienka...
Ďalší

Späť na Pripomienky k predmetom

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť