Štúdijné plány a tak

<<

dabrock

Poslať Sob Júl 23, 2011 8:26 pm

Štúdijné plány a tak

Zdravím,
keďže som si zapisoval predmety na Mgr. stupeň štúdia , prezeral som si štúdijné plány v AISe. Je to celkom zaujímavé čítanie, keďže AIS umôžňuje prezerať si aj staré štúdijné plány (bod pre AIS, poznám minimálne jeden ďalší IS ktorý toto neumožňuje).

Mám pár poznámok, o ktoré by som sa s vami chcel podeliť a prípadne poznať váš názor na vec.

-

Čo sa týka Mgr., tak ako som si všimol, dosť sa tu rozoberali Dejiny filozofie (Dokonca rovno s číslom 2), ktoré sa vynímajú skoro 10 rokov medzi povinnými predmetmi. Ide o klasický Cčkový predmet, ktorý naozaj nemá čo robiť medzi povinnými. Prečo sa ešte nepresunul do Cčka? Pokiaľ ide o nejakú politickú záležitosť tak to by sa ešte dalo pochopiť, ale že sa 10 rokov nenašiel nikto v akademickom senáte fakulty alebo aj mimo neho, čo by pri tvorbe, alebo aspoň schvaľovaní štúdijného plánu navrhol takúto zmenu? (Alebo sa už našiel, ale neuspel?)

Inak ten štúdijný plán vyzerá (uvidíme v praxi) tak nejako celkom schopne za daných personálnych možností (pochvala), ale tie dejiny to veľmi veľmi kazia.

-

Pozrel som si ešte študijný plán pre Bc. na nadchádzajúci rok, a tam je to trochu zaujímavejšie.

145 povinných predmetov je veľa, to je 5 semestrov v podstate napevno povinne zadrátovaných - podľa mňa krok späť.

Nejako sa znova namnožili predmety ktoré by sa spokojne vošli pod jeden predmet povedzme za 7 kreditov(prednášky aj cviká) "Principy počítačov a os".
Konkrétne ide o logické obvody a princípy počítačov (obe som absolvoval, prienik odučeného je cca 50 % ), a vidím tam ešte operáky, a seminár k operákom, a programovanie v c. Programovanie v c veľmi chválim, dobrý krok.

Prakticky povinný jeden predmet z bloku prírodovedné predmety, tak to sú také dejiny filozofie v malom. Azda to má byť podpora interdisciplinarity? (Na to sú predsa oveľa lepšie spôsoby).

-

Hore spomenuté veci mi prišli také najpálčivejšie. Verím, že som nikoho neurazil, ani neznechutil:).
<<

Aries

Poslať Sob Júl 23, 2011 9:21 pm

Re: Štúdijné plány a tak

Mala poznamka k logickym obvodom vs. principom pocitacov: problem nie je ani tak prienik danych predmetov ako skor fakt, ze principy neboli ucene a koncipovane tak, ako mali byt. Dovody si asi kazdy vydedukuje sam.
Co sa tyka filozofie, takisto sa cudujem tomu, ze sa s tym stale nic neudialo... Stazoval sa na to snad uz kazdy. Este jeden rok kym ma to caka, snazme sa vsetci zrusit to kym je cas :)
Vasnivy pestovatel binarnych stromov a opravar Turingovych strojov na polovicny uvazok.
"Problem citatov najdenych na internete je taky, ze si nikdy nemozete byt isti ich autenticitou" Abraham Lincoln
<<

Azteq

Poslať Uto Júl 26, 2011 1:49 pm

hej snazili sme sa ale nejak bez uspechu....kazdy to pisal no...proste to musis absolvovat...a budu tam s tebou zameta ako s trapnym prirodovedcom...lebo oni su filozofi...oni su viac.... :(
<<

bwpow

Poslať Uto Júl 26, 2011 7:18 pm

Nechali ste sa chytit do pasce, tak si len pekne zvykajte. Hlavne drzte hubu a krok a pekne zabezpecujte peniazky a teple miestecka pre ludi, co by sa inak nedokazali uplatnit ani ako vratnici.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

PainMaster

Poslať Uto Júl 26, 2011 7:28 pm

Ok, tak to podme zmenit.. niekto kto ten predmet uz absolvoval by mohol napisat neaky supis dovodov, preco je filozofia nepotrebna a posunieme to dalej... :)
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

Aries

Poslať Uto Júl 26, 2011 8:35 pm

Inak, kto vlastne zostavuje tieto studijne programy a je zodpovedny za to, ze sa tam ocitol taky predmet? A aky je postup, ked sa chce student(i) k tomu vyjadrit? Predpokladam ze lamentovanie na fore velmi nepomoze.
Vasnivy pestovatel binarnych stromov a opravar Turingovych strojov na polovicny uvazok.
"Problem citatov najdenych na internete je taky, ze si nikdy nemozete byt isti ich autenticitou" Abraham Lincoln
<<

lochness42

Poslať Str Júl 27, 2011 12:00 pm

Povedal by som ze asi studentska rada by nieco take mala diskutovat s vedenim skoly. Teda je to organ ktory ma reprezentovat nas studentov a nase nazory.

A inak bez tejto filozofie by som sa uplne zaobisiel. Bola absolutne nezaujimava a viem ze zaujimavou by mohla byt na zaklade skusenosti s predmetom nauka o spolocnosti, ktoru som mal na strednej skole a ktora mala ako napln vlastne to iste.
Pavel Balint
<<

PainMaster

Poslať Str Júl 27, 2011 12:08 pm

Ak sa najde niekto kto ten predmet absolvoval a objektivne zhodnoti nepotrebnost predmetu, spise sa ziadost a to kam to dalej posunut je najmenej... ale pytam sa, kto z ludi, ktori uz predmet absolvovali sa podujme na par rozumnych riadkov?
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

FeroG

Poslať Str Júl 27, 2011 12:29 pm

Ako napisal Palo, studenti maju svojich volenych zastupcov v akademickom senate. Je treba sa obratit na nich - dali ste im predsa svoju doveru vo volbach do AS.
<<

alef0

Site Admin

Poslať Str Júl 27, 2011 2:52 pm

Skvela tema!

Dejiny filozofie sa nerozoberali na poslednej porade k Bc. planom, ale nepamatam si, ci bola porada aj k Mgr.

Bc. plan sa dost prekopal, tie podivnosti maju svoj zmysel, aby sa neduplikoval obsah.

Operaky su teoreticky predmet, tie support predmety maju obsah, ktory bol kedysi v Systemku A. Programovanie v C sa upgradlo na samostatny predmet, lebo si to myslim zasluzi. O prieniku logickych obvodov a Principov sa vie, tam sa to adresovalo.

Systemko sa zredukovalo na 1 predmet do letneho semestra s novym obsahom.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

gursky

Site Admin

Poslať Str Júl 27, 2011 8:37 pm

Ako vravi alef0, tento rok sme kopali Bc studium a na Mgr nejako nevysiel cas, asi bol slaby lobbing zo strany studentov. Ked sme otvorili verejnu poradu k predmetom prisli 2 studenti, ktori sa nevyjadrovali, ze boli zastupcovia viacerych ludi. To nevyzera, ako skutocny zaujem o zmenu.

Na druhej strane filozofia a napr. blok prirodovednych predmetov ktore budu urcite na pretrase uz coskoro su veci, ktore sli cez senat a su napraskane do vsetkych programov. Podla vyjadrenia nasich senatorov nebol nik zo zastupcov studentov proti (podobne ako neboli proti ani ked sa stanovovali dost ostre kriteria na 40 kreditov do 30.6. a v pripade nesplnenia vymazanie z aisu). Mozno je to o tom ze clovek musi poznat aj to zle, aby si potom to dobro, ktore si vybojuje viac vazil. Tak do toho :)
"Microsoft is not the answer. Microsoft is the question. NO is the answer." - Erik Naggum
<<

johny

Poslať Str Júl 27, 2011 9:14 pm

gursky píše:Mozno je to o tom ze clovek musi poznat aj to zle, aby si potom to dobro, ktore si vybojuje viac vazil.

Myslím, že to, že univerzita má rozumný študijný plán, by mal byť štandard, a nie čosi, čo si treba vybojovať a potom špeciálne vážiť.
E-mail/Jabber: jan[zavináč]jergus.eu
<<

dabrock

Poslať Str Júl 27, 2011 10:14 pm

Určite by som sa vyvaroval vyjadrení typu "prečo je predmet nepotrebný" a "prečo je filozofia nepotrebná" alebo "zrušiť" (To mi príde ako zbytočne silné tvrdenie, ktoré by bolo ťažšie dokázať). Ja si nemyslím že filozofia je zbytočná, ani to že by sa malo niečo rušiť. Jediné o čo tu ide, je to, že predmet by sa mal presunúť do bloku C. Bez komentára k obsahu predmetu a bez toho, aby sme sa púšťali do polemiky o užitočnosti.

Ja sa kľudne skúsim porozprávať s niekým kto sedí v senáte.

To že sa spojilo systémko je dobrý nápad.

A čo sa týka toho že nevyšiel čas na prekopanie plánov (koľko tak môže trvať presunutie predmetu do bloku C), prípadne že študenti sú pasívni (častý to jav), to neviem posúdiť či je to tak:). Môj údiv vychádzal hlavne z toho, že za tie roky naozaj nikoho pri zostavovaní toho plánu nenapadlo niečo ako "hej, čo tu robia tie dejiny, dajme to preč", je to celkom zaujímavé.

Súhlasím s johnym, normálny štúdijný plán je bežná vec.

PS: Mohol by niekto prepašovať do povinných predmetov na FF UPJŠ napríklad také TVYčko, myslím že by to bolo veľmi obohacujúce.
<<

Aries

Poslať Str Júl 27, 2011 10:34 pm

Filozofia Turingovych strojov a Existencialna determinizacia automatov uz zneju na prve pocutie dobre, som za.
<<

alef0

Site Admin

Poslať Str Júl 27, 2011 11:27 pm

Môj údiv vychádzal hlavne z toho, že za tie roky naozaj nikoho pri zostavovaní toho plánu nenapadlo niečo ako "hej, čo tu robia tie dejiny, dajme to preč", je to celkom zaujímavé.

IMHO nenapadlo.

Za tym este mozu byt kadejake medziustavove dohody o poskytovani predmetov pre ine katedry (ale do toho ja nevidim).
Lorem ipsum dolor sit amet.
Ďalší

Späť na Pripomienky k predmetom

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť