Tri semestre javy ..?

<<

pripomienka

Poslať Str Dec 08, 2010 2:51 am

Tri semestre javy ..?

Len taka poznamka. 3 semestre Javy je fakt vela, tak ma napadlo, ak ovsem nie je, ze by bolo fajn v paz1c zavadit o ant aj JUnit. Myslim si, ze su to velmi uzitocne veci.
Naposledy upravil pripomienka dňa Sob Dec 11, 2010 6:42 pm, celkovo upravené 1
<<

alef0

Site Admin

Poslať Str Dec 08, 2010 9:12 am

pripomienka píše:nemas to predmetove forum, neviem, kde to napisat. Presun ti to, kde chces. Len taka poznamka. 3 semestre Javy je fakt vela, tak ma napadlo, ak ovsem nie je, ze by bolo fajn v paz1c zavadit o ant aj JUnit. Myslim si, ze su to velmi uzitocne veci.

Ano, dobra pripomienka.

JUnit bude buduci rok, ja som sa neskoro spamatal tento rok a uz som to nemohol zaviest bez toho, aby nenastal chaos. Filozofia na to existuje, my sme robili ,,takmer" unit testy. Mozno na poslednom cviku urobim ako bonus.

Ant je uzitocna vec tiez, toto popravde neviem ako zaradit, pretoze je to taka svojska technologia, ktora nie je pre zivot podstatna. Skor by mi napadol Maven, lebo tam sa da ukazat manazovanie zavislosti.

Co sa tyka mnozstva, myslim, ze je to stale v sulade s filozofiou, ze PAZ1a: use, PAZ1B: extend PAZ1c: design)
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

Azteq

Poslať Str Dec 08, 2010 9:37 am

suhlasim s tym Mavenom, lebo je aj dost pouzivany v praxi

JUnity...no podla mna by to malo byt sucastou nejakeho predmetu ktory sa venuje testovaniu, lebo bez obkecov okolo toho nema vyznam JUnity spominat, hoci je to technologia urcena pre programatorov skor ako pre testerov
<<

alef0

Site Admin

Poslať Str Dec 08, 2010 11:51 am

JUnit sa da pouzit namiesto testovacich tried a ukazat, ze ZELENE = vsetko OK, CERVENE = mas tam chybu.

Tam nie je velmi co obkecavat, na zaciatok to bohate staci.
<<

Azteq

Poslať Str Dec 08, 2010 4:30 pm

alef0 píše:JUnit sa da pouzit namiesto testovacich tried a ukazat, ze ZELENE = vsetko OK, CERVENE = mas tam chybu.

Tam nie je velmi co obkecavat, na zaciatok to bohate staci.

hoci mas pravdu, lebo do istej mieri sa o testovani hovori na softverovom inzinierstve
<<

FeroG

Poslať Str Dec 08, 2010 6:53 pm

pripomienka píše:3 semestre Javy je fakt vela

To je ako by si povedal, ze skoro cela vyucba na zakladnej a strednej skole je len o slovencine. Ved aj na geografii, biologii a kope dalsich predmetov sa ako jazyk na vyjadrenie myslienok pouziva slovencina.
<<

pripomienka

Poslať Str Dec 08, 2010 7:38 pm

FeroG píše:

To je ako by si povedal, ze skoro cela vyucba na zakladnej a strednej skole je len o slovencine. Ved aj na geografii, biologii a kope dalsich predmetov sa ako jazyk na vyjadrenie myslienok pouziva slovencina.

V tomto pripade to znamena, ze 3 semestre Javy je vela, preto by aj mohol byt priestor na navrhnute veci :)
<<

bwpow

Poslať Str Dec 08, 2010 7:49 pm

pripomienka píše:V tomto pripade to znamena, ze 3 semestre Javy je vela, preto by aj mohol byt priestor na navrhnute veci :)

Co su vlastne tie navrhnute veci? Som sa nejako stratil v tychto vsetkych vlaknach. Skus to nejako zosumarizovat do strucnych vystiznych maximalne styroch bodov usporiadanych podla priority, kazdy maximalne jednou vetou.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

FeroG

Poslať Str Dec 08, 2010 7:55 pm

pripomienka píše:
FeroG píše:

V tomto pripade to znamena, ze 3 semestre Javy je vela, preto by aj mohol byt priestor na navrhnute veci :)

Zjavne si nepochopil, co som tym chcel povedat. Takze radsej to napisem priamo a nie v metaforach. Java sa v ziadnom pripade nerobi 3 semestre. 1. semester je uvod do jednoduchej algoritmizacie a zakladne principy OOP. V nejakom jazyku to byt musi. Robi sa to v Jave. 2. semester je o zakladnych algoritmoch a datovych strukturach. Priklady v niecom byt musia. Preco by sa mal pouzivat novy jazyk, ked v PAZ1a sa stretli s Javou? A ak si pozries PAZ1c, tak ja tam ako jedinu javacku vec vidim Swing (z hladiska designu zaujimavy priklad hodny povsimnutia). Vsade inde v PAZ1c je Java prostriedkom, nie cielom.
<<

pripomienka

Poslať Str Dec 08, 2010 8:26 pm

FeroG píše: Zjavne si nepochopil, co som tym chcel povedat. Takze radsej to napisem priamo a nie v metaforach. Java sa v ziadnom pripade nerobi 3 semestre. 1. semester je uvod do jednoduchej algoritmizacie a zakladne principy OOP. V nejakom jazyku to byt musi. Robi sa to v Jave. 2. semester je o zakladnych algoritmoch a datovych strukturach. Priklady v niecom byt musia. Preco by sa mal pouzivat novy jazyk, ked v PAZ1a sa stretli s Javou? A ak si pozries PAZ1c, tak ja tam ako jedinu javacku vec vidim Swing (z hladiska designu zaujimavy priklad hodny povsimnutia). Vsade inde v PAZ1c je Java prostriedkom, nie cielom.

So slovickom "zjavne" by som bol opatrny :-) Mozno alef0 pozna, ale ja nepoznam asi ani jedno seriozne Javovske specifikum. Navrhoval som JUnit, co je javoska obdoba Unit testov. Unit testing v jazyku Java.

Dalej som navrhoval ant, co je "javovska" odboda utility make v XML. Pride mi to, ako uzitocna znalost pre vseobecne pochopenie + uvidenie XML je tiez fajn. Tu som celkom nepochopil alef0vu poznamku, lebo jasne, ze ant riesti ja zavislosti ale nepoznam Mavel a predpokladam, ze urcite sa v tom vyzna daleko lepsie ako ja :)

Co sa tyka Swingu, tiez to nie je iba Java. Skusil si v C++ Qt (velmi znama, silno pouziva GUI kniznica a zdaleka nie iba na GUI. Poznam ludi, co v podstate neprogramuju v C++ ale v Qt)? Principialne je to velmi podobne.

Co ine je programovaci jazyk ako jazyk? :-)

Hm, pozrel som si paz1c a pravdupovediac, som bol celkom zaskoceny. Mozno som to trochu prehnal. Cakal som, ze sa uz v paz1c nebudu riesit triedy, dedicnost atd...

@alef: ako guest126?

PS. Asi polka vlakna by si mozno zasluzila presunut :-)
<<

alef0

Site Admin

Poslať Str Dec 08, 2010 9:13 pm

V tomto pripade to znamena, ze 3 semestre Javy je vela, preto by aj mohol byt priestor na navrhnute veci Smile

K JUnitu som sa vyjadril, bude buduci rok :-)

Ant mi naozaj pride v tejto chvili okrajovy, prakticky riesi len build proces, ktory v hracickovych projektoch nie je relevantny a, ked bezny clovek i tak v danom leveli vedomosti pouziva IDE. Ant je dobra tema na predmet Softverovy projekt. Ide o to, ze tych uzitocnych znalosti je strasne vela a casu malo, napr. to uz XML je vseobecnejsie pouzitelne.

Predpokladam, ze si videl slajdy z tohto roka. Povedz, ktore veci su rydze Java specifikum (Swing, JDBC) a ktore su jazykovo nezavisle (kontrakty, modely, factories). Jedna vec je naucit sa dedicnost, druha vediet ju pouzivat. Ale opat: chcem viac komentarov, napr. co by si ine uvital?

Argument s QTckom som nepochopil, pretoze QT nepoznam.

Co ine je programovaci jazyk ako jazyk?

Jedna vec je filozofia, ktora plati naskrz jazyky (algoritmy, navrhove vzory), druha su jazykove nuansy, ktore su vlastne danej platforme.
<<

pripomienka

Poslať Štv Dec 09, 2010 12:57 pm

FeroG píše: Vsade inde v PAZ1c je Java prostriedkom, nie cielom.
Kde nie je programovaci jazyk cielom a nie iba prostriedkom? Asi sa nerozumieme.

alef0 píše:Ant mi naozaj pride v tejto chvili okrajovy, prakticky riesi len build proces, ktory v hracickovych projektoch nie je relevantny a, ked bezny clovek i tak v danom leveli vedomosti pouziva IDE. Ant je dobra tema na predmet Softverovy projekt. Ide o to, ze tych uzitocnych znalosti je strasne vela a casu malo, napr. to uz XML je vseobecnejsie pouzitelne.
Pride mi fajn, ci tie veci vyskusat. I ked asi pri aktualnych vedomostiach je to asi zbytocne.

Predpokladam, ze si videl slajdy z tohto roka. Povedz, ktore veci su rydze Java specifikum (Swing, JDBC) a ktore su jazykovo nezavisle (kontrakty, modely, factories). Jedna vec je naucit sa dedicnost, druha vediet ju pouzivat. Ale opat: chcem viac komentarov, napr. co by si ine uvital?
Mam pocit, ze vsetko, co by som ja uvital, by bolo uz advanced oproti aktualnym vedomostiam. Pravdupovediac, som z celeho paz1 sklamany, a pritom ste mu dali mnozstvo energie. Za mojich cias bol problem s prednaskami, nezmyselnymi pisomkami a s tym, ze hoci sa druhy semester venoval Delphi, OOP bolo velmi odflaknute (asi iba posledne 2 hodiny) tak si musel startovat od zaciatku. Predpokladal som, ze ked ste na paz1 zvolili Javu, v principe cisto OOP jazyk, dali ste do toho spustu sil, tak sa vyriesi apson ten problem, ze nebudes musiet robit v paz1c triedy, dedicnost atd... Dalo by sa triedy, dedicnost tolerovat, keby ste zvolili C++. Ale takto... neviem. Z toho mi vyplyva, ze sa na paz1 nezacinalo objektovo, co sa mi javi ako nezmysel pri jazyku typu Java. Neviem, ako sa na to divam, tak sa na to divam, ak uz zacat s Javou (myslim si, ze to nie je vhodny jazyk na zaciatok) tak zacinat inac OOP mi pride ako kontraproduktivne znasilnovanie jazyka a existuje mnozstvo inych jazykov ovela vhodnejsich na zasvatenie do programovania ak ste nechceli zacat rovno s OOP. Znasilnovat jazyk hned na zaciatku? Neviem, preco mi teraz cele pripomina rovnaky problem ako ma AIS2. Neviem, nechapem Vase koncepty...

Argument s QTckom som nepochopil, pretoze QT nepoznam.
Swing nie je v principe speficke jedine pre Javu. Rovnakym sposobom + jedinecnosti C++ sa kontrustruuje GUI aj Qt. Qt je aj pre Javu, ale nativne je pre C++.

Jedna vec je filozofia, ktora plati naskrz jazyky (algoritmy, navrhove vzory), druha su jazykove nuansy, ktore su vlastne danej platforme.
Co som si pozrel tie slidy (velmi rychlo) tak nenatrafil som na vec, ktora je specificka iba pre Javu. Teda na vec, kde by sa ten isty princip nepouzival aj v inych jazykoch. Ja osobne naozaj nepoznam ziadnu featuru Javy, o ktorej niet chyru a sluchy v inom jazyku. Ale viem toho nesmierne malo (prave idem z nasej kniznice. Tolko zaujimavych knih a tak malo casu :-()

ohladom guest126 uz pisem treti krat (pripominam minutovu zalezitost alebo naozaj necitas co pisem...).
<<

Aries

Poslať Štv Dec 09, 2010 2:09 pm

pripomienka píše: Predpokladal som, ze ked ste na paz1 zvolili Javu, v principe cisto OOP jazyk, dali ste do toho spustu sil, tak sa vyriesi apson ten problem, ze nebudes musiet robit v paz1c triedy, dedicnost atd... Dalo by sa triedy, dedicnost tolerovat, keby ste zvolili C++. Ale takto... neviem. Z toho mi vyplyva, ze sa na paz1 nezacinalo objektovo, co sa mi javi ako nezmysel pri jazyku typu Java. Neviem, ako sa na to divam, tak sa na to divam, ak uz zacat s Javou (myslim si, ze to nie je vhodny jazyk na zaciatok) tak zacinat inac OOP mi pride ako kontraproduktivne znasilnovanie jazyka a existuje mnozstvo inych jazykov ovela vhodnejsich na zasvatenie do programovania ak ste nechceli zacat rovno s OOP. Znasilnovat jazyk hned na zaciatku? Neviem, preco mi teraz cele pripomina rovnaky problem ako ma AIS2. Neviem, nechapem Vase koncepty...

Nic v zlom, ale teraz dristas. Mne osobne dal Paz1a zaklady OOP, rozoberalo sa tam dost (boli triedy, bola dedicnost, atd., a bolo im venovaneho dost casu). Pozri si slajdy z prednasok alebo obsah cviceni a uvidis, ze z OOP je tam toho akurat. Ber to tak, ze Paz1a je urceny aj tym, ktory sa s programovanim prilis nestretli, takze sa nemoze hned na prvej prednaske vytiahnut nejaka masakralna advanced technika. Zacina sa premennymi, ifmi, cyklami... Tam asi OOP nenatrieskas. Nejake pokrocilejsie veci sa este dorabali na Paz1c, to je pravda. Ze tam boli obkecy aj o pomerne zakladnych veciach... No, to je z mojho pohladu jediny nedostatok tohto predmetu, opakovalo sa tam mozno az viac ako bolo treba, co mi prislo ako skoda casu (nejake dve-tri prednasky sa stratili vecami, ktore som uz vedel na 100% a boli uz predtym). Prerekvizitou cecka je acko, ja osobne by som bral za samozrejmost, ze toto by sa uz malo ovladat. Ale spat k Paz1a: jednou vetou, OOP tam proste je a da s z prveho semestra bez problemov pochytit zakladne principy.
Vasnivy pestovatel binarnych stromov a opravar Turingovych strojov na polovicny uvazok.
"Problem citatov najdenych na internete je taky, ze si nikdy nemozete byt isti ich autenticitou" Abraham Lincoln
<<

alef0

Site Admin

Poslať Štv Dec 09, 2010 2:40 pm

Kde nie je programovaci jazyk cielom a nie iba prostriedkom? Asi sa nerozumieme.

Len pre ujasnenie: je rozdiel medzi ,,podme sa naucit Javu, a jej vsetky triedy a nuansy" a ,,podme si ukazat OOP".

Pride mi fajn, ci tie veci vyskusat.

Existuje miliarda technologii, ktore su vsetky zaujimave. Vzhladom na dany cas treba ale zvazit, co ma pre danych ludi zmysel jednak vzhladom na univerzalnu filozofiu a jednak vzhladom na prakticke projekty.

Konkretne Ant ako technologia nie je pouzitelna skrz jazyky (okrem make-u), a jedine, co je tam pouzitelne krizom cez jazyky je algoritmus topologickeho triedenia, ktorym sa vyhodnocuje poradie taskov a to XML. Z praktickeho hladiska na male projekty je to zbytocne a na velke projekty ma tato technologia este cas.

Ako zaujimave elementy vidim napr.: Navrhove vzory pouzivane v praxi: visitor, singleton, factory. MVC navrhovy vzor a aplikacia na webove aplikacie. Dependency Injection. Objektovo-relacne mapovanie. (Vsimni si, ze to su veci, ktore nijak nesuvisia s jazykom: su to filozofie, nie technologie.)

Mam pocit, ze vsetko, co by som ja uvital, by bolo uz advanced oproti aktualnym vedomostiam.

Tvoje dva napady som objasnil, mas este nejake?

ze nebudes musiet robit v paz1c triedy, dedicnost atd...

Toto sa uz nerobi, resp. uz to opakujem len minimalne, kedze prechodne obdobie ,,ludia, co mali Pascal a teraz maju Javu" uz skoncilo, co ma tesi, lebo je priestor na ine veci. Inak ked porovnas slajdy z minuleho roku a z tohto, tak uvidis deltu.

Neviem, ako sa na to divam, tak sa na to divam, ak uz zacat s Javou (myslim si, ze to nie je vhodny jazyk na zaciatok) tak zacinat inac OOP mi pride ako kontraproduktivne znasilnovanie jazyka a existuje mnozstvo inych jazykov ovela vhodnejsich na zasvatenie do programovania ak ste nechceli zacat rovno s OOP. Znasilnovat jazyk hned na zaciatku? Neviem, preco mi teraz cele pripomina rovnaky problem ako ma AIS2.

Ked sa chces pustat do folklornej debaty ,,cim zacat programovat", tak je dobre dat racionalne argumenty pre a proti a nie hmliste dojmy :-) Lebo dojmologickych jazykovych flamewarov je po internete tona.

My sme sa rozhodli ist od zaciatku s OOP a to konkretne OOP v Jave (lebo ten jazyk je prakticky) a filozofia sa osvedcila (napr. davam do pozornosti Head First Java). Povedz presne co chapes pod znasilnovanim jazyka. A povedz presne a v bodoch alternativne napady spolu s ,,pre" a ,,proti" (pokial mozno vynechat argumenty v duchu ,,ucme sa najprv C, lebo kto nevie pointery, je lama, a lepic kodu").

Swing nie je v principe speficke jedine pre Javu. Rovnakym sposobom + jedinecnosti C++ sa kontrustruuje GUI aj Qt. Qt je aj pre Javu, ale nativne je pre C++.

Ano, problem GUI technologii je v tom, ze okrem MVC vzoru to nie je velmi portabilna technologia krizom cez jazyky a cielove platformy.

Co som si pozrel tie slidy (velmi rychlo) tak nenatrafil som na vec, ktora je specificka iba pre Javu. Teda na vec, kde by sa ten isty princip nepouzival aj v inych jazykoch. Ja osobne naozaj nepoznam ziadnu featuru Javy, o ktorej niet chyru a sluchy v inom jazyku

... co je presne dokaz toho, ze ucime filozofie a nie jazykovo specificke veci :-) Lebo jedna vec je ovladat balicky Javy naspamat a druha ovladat filozofie, ktore sa daju pouzit aj v inych jazykoch.
<<

guest126

Poslať Štv Dec 09, 2010 6:36 pm

Aries píše: No, to je z mojho pohladu jediny nedostatok tohto predmetu, opakovalo sa tam mozno az viac ako bolo treba, co mi prislo ako skoda casu (nejake dve-tri prednasky sa stratili vecami, ktore som uz vedel na 100% a boli uz predtym). Prerekvizitou cecka je acko, ja osobne by som bral za samozrejmost, ze toto by sa uz malo ovladat. Ale spat k Paz1a: jednou vetou, OOP tam proste je a da s z prveho semestra bez problemov pochytit zakladne principy.

Pardon... Nie som zvyknuty, aby sa princialne veci opakovali svtrinu semestra a ked vravis, ze ich nie je problem na 100% pochopit uz predtym. Otazka. Povedal si to alef0vi? Predpokladam som, ze ked to opakuje tak asi to nebolo vyjadnenie dostatocne)

alef0 píše:...
Ja by som tu uz prestal diskutovat. Nevidim dalsi zmysel a cim dalej tym menej Ta chapem. Snazis sa reagovat na jednotlive vety a nie ako na celok, co ma skol zbytocne debatu rozpytvavat a na konci kazdy iba nieco obhajuje v podstate je to toto iste.

Ked uz tak experimentovat, neviem ako ostatnym, ale mne by sa aspon na zaver pacilo vyskusat surove agilne programovanie. Alebo spravit taky workshop, kde sa clovek naplno vyblazni.

Len pre ujasnenie: Predpokladam, ze ak niekto v zivote nenapisal program, tak nech by sa ucil aky kolvek jazyk, tak sa hlavne bude ucit programovat a nie ten jazyk. Jazyk sa uci clovek ak uz nieco naprogramoval. Ta som sa naprilad ucil PHP. Python, Haskell, C ... prevazne som sa uz ucil konkretny jazyk.

Fakt nechapem s tym sa tu stale ohanas. Ant bol iba taky nastrel a ty sa len a len branis proti. Neviem preco. Ja som povedal ant a tym to u mna skoncilo. Neriesim. Ty uz asi v tretom poste.

Vidis zaujimave elementy fajn... Stale neviem co by vsetci rozoberate jazyk a nesuvislost s jazykom. Java ma s tymi vecami presne taku istu suvislost ako JUnit... filozofia unit testov a konkretne implementacia v Jave. Vazne nechapem o co to zacina byt. Akokeby ste hovorili nieco ine ako ja...

Ja osobne nepovazujem Javu za spravnu volbu na zaciatok. Vy ste zacali, myslite si, ze to bude uspesne, ok, fajn... Predpokladam, ze najblizsie roky sa to nezmeni. Robite experiment, oukej. Ale snad mozem povedat, ze a by som za to nebol. To je vsetko. Nic viac dalej nechcem riesit.

alef0 píše:... co je presne dokaz toho, ze ucime filozofie a nie jazykovo specificke veci :-) Lebo jedna vec je ovladat balicky Javy naspamat a druha ovladat filozofie, ktore sa daju pouzit aj v inych jazykoch
Toto ma uz vazne dostalo. Prosim, nauc sa citat. Znova opakujem, ze ja nepoznam (nie na paz1a, paz1b, paz1c ani nikde inde, ale uplne) ziadnu featuru Javy, ktora nema ekvivalent v nejakom inom jazyku. To znamena, ze ja osobne, vsetko, co som som spravil v Jave, viem spravit aj v inych jazykoch.

Ale najviac ma na tvojej vyuke prekvapilo, ze ucis Systemove programovanie. Aspon ja Ta poznam s nazorom, ze radsej kupit jeden server naviac a programovat v Jave ako platit C++ programatora. Toto sa az bojim napisat, lebo mozno zas prides s reakciu, kde sa bude snazit najst zmysel ale nenajdem.
Ďalší

Späť na Pripomienky k predmetom

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť