Dejiny filozofie 2 (všeobecný základ) Kód: KFaDF/DF2p/03

<<

Azteq

Poslať Ned Aug 15, 2010 5:47 pm

Dejiny filozofie 2 (všeobecný základ) Kód: KFaDF/DF2p/03

Zdravim, chcel by som sa spytat na uzitocnost tohto predmetu pre prirodovedcov a specialne pre informatikov?

preco takyto predmet patri medzi povinne predmety v Studijnom plane?

z Informacneho listu:

Cieľ predmetu:

Prehĺbenie poznatkov o vývoji duchovnej kultúry v európskom duchovnom priestore a poukázanie na najdôležitejšie zdroje tohto vývoja: (1)na antickú filozofiu a vedu, (2)na kresťanstvo ako druhý pilier Európy, (3) na renesanciu a na vznik novovekej vedy ako na tretí pilier európskeho vývinu. Rozvinutie schopnosti kritického myslenia, aktívnej pozície v odbornom (etika vedy), verejnom a súkromnom živote (etika zodpovednosti). Prekročenie úzko špecializovaných pohľadov na svet.

Stručná osnova predmetu:

Pojem a podstata filozofie. Filozofia ako veda. Etika vedy a vedeckej práce. Súčasná filozofia a filozofické východiská dejín filozofie. Antika - kozmocentrizmus a antropocentrizmus. Stredovek - podstata teocentrizmu. Renesancia - návrat k antropocentrizmu. Novovek - neotický obrat vo vývine filozofie a vznik novovekej vedy. Zavŕšenie klasickej filozofie v nemeckej klasickej filozofii. Antropologizmus a scientizmus vo filozofii l9. a 20.storočia. Problém vedotechniky a kríza súčasnej kultúry. Filozofia a pluralita náhľadov na svet.

to ma akoze na nas vedcov posobit z oblasti etiky a moralky, aby sme vytvarali len eticke veci???...momentalne nechapem podstatu tohto predmetu
---a dokonca filozofia nieje veda a to povedal aj renomovany filozof na ceskej univerzite...

tak dakujem pekne za takyto predmet:):):)
vidim to ze budu od nas chciet urcite samu biflovacku a vediet vsetkych moznych filozofov a ich "dristy" a podstata veci zmizne:(

prosim, aby mi niekto aspon naznacil, ze ma tento predmet zmysel

Vdaka za vysvetlenie
<<

bwpow

Poslať Ned Aug 15, 2010 6:15 pm

Mam na to rovnaky nazor, hoci filozofia sama o sebe podla mna nie je na skodu, v takejto forme je to cisty nezmysel. Tento predmet podla mna nema co hladat medzi povinnymi predmetmi a mal by skoncit v bloku C, kam aj patri.

Ale mozno som spolu s Azteqom nieco prehliadol a je to naozaj podstatne. Preto sa pridavam k povodnej otazke.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

zt

Poslať Pon Aug 16, 2010 12:39 pm

na bakalarskom studiu su zas Prirodovedne predmety povinne za 3 kredity teda povinne volitelne ale mininum su 3 kredity, co mi nesedi s tym, ze minimum je 36 kreditov za II. blok resp. 35 kreditov za blok-ITPZP. vzdy to vychadza takto na viac ako 36 kreditov tak neviem ci to min. 3 neplati pre kazdeho alebo celkovy min. pocet kreditov je zle spocitany, neviem ako to vnimaju ostatni studenti, snad to niekto pochopil tak, ze mu tie cisla sedia a napise to sem :-)
<<

zt

Poslať Pon Aug 16, 2010 1:01 pm

k predoslej teme: napriklad na FEI TU v KE, je alebo aspon donedavna bol v druhom rocniku bakalarskeho studia informatiky povinny predmet Spolocenske vedy, zimnom aj letnom semestri, ale tam si aspon kazdy mohol vybrat jednu z viacerych spolocenskych vied na zimny aj na letny semester podla toho ktora mu viac vyhovovala a aj poziadavky na uspesne ukoncenie predmetu boli rozne, napriklad na estetiku boli mensie ako na psychologiu, takze nemuselo sa tam tak vela biflit ak si clovek vybral taku oblast, kde stacilo vediet ucivo v ramci strucnych poznamok co sa dalo zvladnut, cize su skoly kde sa medzi technicke alebo nehumanitne studijne odbory zaclenuju aj humanitne predmety, podla mna povodna myslienka bola asi taka aby ten informatik alebo zalezi od skoly, nejaky elektro-inzinier nebol zamerany nejak uzko len na svoju buducu pracu, aby nedoslo k nejakej privelkej profesionalnej deformacie ktora moze posobit niekedy viac na skodu rozvoja osobnosti vedca alebo nejakeho zamestnanca ako na osoh, ale ak je to len o biflovani a podstata unika tak potom to nesplna ucel podla mna
<<

Azteq

Poslať Pon Feb 07, 2011 1:33 pm

zial nikto nejak konstruktivne na to neodpovedal a mne sa ten predmet bliziii
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaghhhhhhhhh :DD
<<

Azteq

Poslať Str Feb 16, 2011 12:40 am

absolvoval som prednasku z tohto predmetu...

a cakal som fakt, ze to bude lepsie...toto bol vysmech:(

povedal som si, ze snad to bude zaujimave, ale naopak....to to u mna meni pohlad na filozofiu a filozofov na nieco nechutne....

:(
<<

mirak

Poslať Str Feb 16, 2011 12:33 pm

ja som takyto pohlad ziskal uz na strednej a nemyslim, ze sa zmeni...
Obrázok
Naposledy upravil mirak dňa Pon Apr 16, 2012 10:12 am, celkovo upravené 1
<<

bwpow

Poslať Str Feb 16, 2011 1:30 pm

mirak píše:ja som takyto pohlad ziskal uz na strednej a nemyslim, ze sa zmeni...

:lol: +1
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

janq

Poslať Štv Feb 17, 2011 4:32 am

mirak píše:ja som takyto pohlad ziskal uz na strednej a nemyslim, ze sa zmeni... IMG

:D +2
Uz davno som sa takto z chuti nezasmial, vdaka. Moj nazor na tento predmet som uz opisal skor.. Ak musi byt na skole nejaky povinny predmet pre vsetky kombinacie, tak radsej nieco zmyselnejsie - napr. kurz prvej pomoci alebo varenie.
<<

Azteq

Poslať Štv Feb 17, 2011 8:25 am

filozofia by mohla by mohla byt fajn, keby dotycni vyucujuci, teda vsetci co ucia prirodovedcov...z toho nerobili take halo a nezdoraznovali, ze je to nieco najdolezitejsie bez coho sa neda...ze je to A predmet a vy ho musite spravit cha cha....

keby to ucil niekto a nebolo by to az tak aby to vyvolavalo odpor prirodovedcov....filozofia je potrebna ale nie takto:(
<<

bwpow

Poslať Štv Feb 17, 2011 11:16 am

Mozno keby to bolo vedene skor stylom, ze toto a toto hlasali anticki filozofi a tak podme o tom pofilozofovat tiez - a diskutovalo by sa.
<<

johny

Poslať Štv Mar 10, 2011 9:53 pm

Podľa http://ics.upjs.sk/, budúcu stredu o 13:00 v P6 je diskusia k študijným programom. Navrhujem sa zúčastniť!
E-mail/Jabber: jan[zavináč]jergus.eu
<<

PainMaster

Poslať Pia Mar 11, 2011 11:30 pm

johny píše:Podľa http://ics.upjs.sk/, budúcu stredu o 13:00 v P6 je diskusia k študijným programom. Navrhujem sa zúčastniť!

Budem tam..
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

Azteq

Poslať Ned Mar 13, 2011 6:12 pm

johny píše:Podľa http://ics.upjs.sk/, budúcu stredu o 13:00 v P6 je diskusia k študijným programom. Navrhujem sa zúčastniť!

paradoxne od 13,30 mam prave Dejiny filozofie:D
<<

PainMaster

Poslať Ned Mar 13, 2011 7:28 pm

Azteq píše:paradoxne od 13,30 mam prave Dejiny filozofie:D

absencia? nic?
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
Ďalší

Späť na Pripomienky k predmetom

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť