Aký nový predmet by ste u nás privítali a čo zrušili?

<<

gursky

Site Admin

Poslať Sob Feb 10, 2007 12:32 pm

Aký nový predmet by ste u nás privítali a čo zrušili?

Ktoré predmety z oblasti Informatiky by ste pridali do ponuky predmetov?
Na druhej strane ktoré sú podľa vás takpovediac nevhodné (mojim kadidátom je hlavne word a powerpoint pokiaľ sa tam nezačne brať scriptovanie)
<<

bwpow

Poslať Ned Feb 11, 2007 4:30 am

Navrhoval by som oddelit algoritmizaciu od programovania. Teda v prvom semestri by sa ucilo programovat v jazyku, ktory by si studenti vybrali. Aby to bolo realne, tak by mohli bezat 4 kurzy sucane a to: Pascal/Delphi, C a C++, Python, Java. Studenti by si mohli zapisat jednu z tychto alternativ. Algoritmizacia by zacala v druhom semestri a mohla by obsiahnut aj veci, co sa bezne ucia na diskretnej (grafy), pricom by mohla trvat aj viac semestrov. Samozrejme by bola nezavisla od programovacieho jazyka.

Word a Excel by som ponechal, akurat by som dal k nim upozornenie, ze kurz je vhodny skor pre neinfrormaticke smery. Skoda ich vsak rusit, ked ich ma kto ucit a mozno niekomu pridu vhod.

Privital by som praktika k pravdepodobnostnym algoritmom, tie mi dost chybali. V podstate kazdy informaticky predmet by mal mat praktika.

Dalej by som privital grafiku 2, kedze prvy semester skonci tesne po uvode a dalej nic nie je. Celkovo je grafiky u nas malo. Na komenskeho maju dokonca smer venovany grafike. Ale je to mozno trochu subjektivne, kedze toto je smer, ktory ma zaujima 8)

Niekomu mozu chybat medziodborove predmety, ako matematicka informatika, fyzikalna informatika, geograficka informatika, na ktorych by sa mohli preberat rozne metody simulacii a vypoctov veci z danej oblasti.

Fyzika dostala nejaku masinu s Cellom od IBM, takze by sa mohol vytvorit predmet Distribuovane vypocty, ktory by bol zamerany na ine distribuovane vypoctove architektury (Cell, GPU) a mohol by byt nasledovany kvantovymi vypoctami, ktore vlastne tuto oblast len dalej rozsiruju.

V nadvaznosti na grafiku by som rad videl predmet programovanie hier, ktory zvycajne maju na inych fakultach ako nepovinny, na ktorom by sa mohli preberat technologie ako DirectX, OpenGL, praca s grafikou a zvukom.

Spolu so systemkom by som privital predmet Hackovanie systemu, kde by sa ucili studenti programovat pre Win aj Linux systemove kniznice, rootkity, ovladace a podobne veci.

Ako organizator palmy by som privital predmet Organizacia palmy, kde by sa zopar nadsencov pod vedenim nejakeho ucitela venovalo palme a pripadne inym sutaziam, za co by boli aj nalezite odmeneni velkym mnozstvom kreditov.

Na zaver este pridam klasiku ako CCNA (kludne aj v spolupraci s TUKE).
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

ado21

Poslať Ned Feb 11, 2007 3:12 pm

super nazor, ja by som urcite privital to hackovanie kniznice pluginy a tak, kedze ma dost zaujima nejako to systemove programovanie. Aj vo vseobecnosti by mohlo byt u nas programka viac a tak ako spominane vyssie. Hlave oddelit tu algoritmizaciu od jazyka, to by fakt super. Lebo predsa urobit nejaky program vie skoro kazdy, ale zmenit nieco v OS nejaku kniznicu to uz je predsa ... :) Ale fakt PAZ povazujem a nie velmi vhodne riesenie viazat algoritmy na pascal. A hlavne by v PAZ trebalo vytvorit nejaku skupinku kde sa islo trochu inym tempom a trochu hlbsie. Z inych oblasti ma akurat tak zajimavu siete resp. mozno nejaky spravca ale hlavne to programko ma interesuje.

A co pozazujem za totalny nonsens na informe ze predmet fyzika pre informatikov, lebo asi to nikto nijak nevyuzije, a kedy aj chcel v tom niekto nieco robit tak je toho stasne malo, ze fakticky podla mna je ten predmet totalne nanic.

dakujem.
<<

AdRik

Poslať Ned Feb 11, 2007 7:00 pm

ado21 píše:Ale fakt PAZ povazujem a nie velmi vhodne riesenie viazat algoritmy na pascal.

Podla mna je pascal adekvatny jazyk na pochopenie istych algoritmov. Vacsina so mnou bude suhlasit, ze hned hodit prvakom napriklad JAVU na pochopenie algoritmov by nebolo to spravne riesenie. Cloveku, ktory sa predtym nikdy so ziadnym jazykom nestretol je predsa jednoduchsie vysvetlit, ze prikaz na pisanie do konzoly je writeln("xxx") ako System.out.println("xxx") (to len pre nazorny priklad) atd atd .. na pochopenie algoritmov to podla mna staci. Snad je to aj teraz na PAZ1b, ze sa studenti oboznamia s delphi a do konca si mozu vybrat ci chcu v delphi pokracovat alebo ostat v pascale .. taka JAVA je podla mna adekvatna na ten druhy rocnik .. a co sa tyka samotneho predmetu algoritmizacie, tak je to podla mna zbytocnost. Predsa skoro na kazdom predmete sa uci ako postupovat pri takom a takom algoritme ..

ado21 píše:Z inych oblasti ma akurat tak zajimavu siete ..

Pockaj si na druhy rocnik letny semester s JJ ..
<<

ado21

Poslať Pon Feb 12, 2007 9:09 am

AdRik píše:
ado21 píše:Ale fakt PAZ povazujem a nie velmi vhodne riesenie viazat algoritmy na pascal.

Podla mna je pascal adekvatny jazyk na pochopenie istych algoritmov. Vacsina so mnou bude suhlasit, ze hned hodit prvakom napriklad JAVU na pochopenie algoritmov by nebolo to spravne riesenie. Cloveku, ktory sa predtym nikdy so ziadnym jazykom nestretol je predsa jednoduchsie vysvetlit, ze prikaz na pisanie do konzoly je writeln("xxx") ako System.out.println("xxx")

Akoze co sa tyka didaktickeho hladiska tak pascal je na ucenie fakt super. Aj ked uz niekto ide na informu tak sa predpoklada, ze uz nieco vie. Ale skola mu dala moznost ist od zaciatku tak sa nikto stazovat nemoze. To som myslel skor na prednasky, aby sa nemiesal do toho pascal a syntax nejake jazyka bral by sa na cviceni, ale napokon o PAZ som ja aj diskusiu s ale0om a to je komplexny problem. Ale zasa je na to aj osobitna tema tak tam napisem ak budem mat cas a chut. Dik :)
<<

AdRik

Poslať Pon Feb 12, 2007 10:11 am

ado21 píše:Aj ked uz niekto ide na informu tak sa predpoklada, ze uz nieco vie.

Ja som na UPJS prisiel s tym, ze nic o programovani neviem a som tu. Skola ide o zaciatku, takze neviem co tu riesis ..
ado21 píše:.. je napokon o PAZ som ja aj diskusiu s ale0om a to je komplexny problem.

Tak toto som precital asi tri krat a nerozumiem tomu .. Co chcel basnik povedat?
<<

wandrika

Poslať Pon Feb 12, 2007 11:51 am

bwpow píše:V nadvaznosti na grafiku by som rad videl predmet programovanie hier, ktory zvycajne maju na inych fakultach ako nepovinny, na ktorom by sa mohli preberat technologie ako DirectX, OpenGL, praca s grafikou a zvukom.

Spolu so systemkom by som privital predmet Hackovanie systemu, kde by sa ucili studenti programovat pre Win aj Linux systemove kniznice, rootkity, ovladace a podobne veci.

... tak grafiku by som tiez uvitala, to co sme mali mi nestacilo ku stastiu. Programovanie hier by bolo uplne idealne, myslim ze by malo aj oblubu u studentov. A takisto hackovanie systemu. Viem si predstavit, ze by bol na skole jeden cvicny hackovaci server, ale potom chudak spravca :cry:
Ignoramus et ignorabimus.
<<

bwpow

Poslať Pon Feb 12, 2007 12:01 pm

wandrika píše:A takisto hackovanie systemu. Viem si predstavit, ze by bol na skole jeden cvicny hackovaci server, ale potom chudak spravca :cry:

Ale ved takyto server uz mame :twisted: Tymto pozdravujem Milana.

Uz kedysi davnejsie som navrhoval pretvorenie miestnosti P7 na "chranene laboratorium", ktore by bolo od okoliteho internetu oddelene nejakym sialenym firewallom. Potom by sa mohlo vyuzivat napriklad na programovanie virusov, rozne hackovania, floody, proste rozbijanie siete na 1000 sposobov. V tomto semestri bude predmet Bezpecnost poc. sieti, na ktorych cvika si pripravujem niekolko prispevkov prave o hackovani siete. Problem je v tom, ze si musim priniest vlastne zariadenia a pocas vyucby odpojit miestnost od siete. Dost by pomohol nejaky rack, v ktorom by boli rozne switche, huby a routre a studenti by si ich mohli zapajat podla lubovole. Taktiez by som v kazdom pocitaci privital dve az tri sietovky a vsetky vyvedene do nejakeho patch panelu v tom racku. To by bolo idealne.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

gursky

Site Admin

Poslať Pon Feb 12, 2007 12:19 pm

hackovanie

Myslim ze idealne miesto na taketo santenie okolo hackovania by sa malo najst v predmete Administracia linuxu ktory by mal opatovne vzniknut (asi po 4 rokoch) v zimnom semestri. Ako hlavny ucitel je napisany Milan ale ak bude velky zaujem a budu dve skupiny je mozne ze to budem cvicit paralelne aj ja. Takze teste sa a zapisujte si :)
<<

ado21

Poslať Pon Feb 12, 2007 6:06 pm

sorry

Sorry rychlo pisem a myslienky sak to poznate... :) cim som nemyslel nic dolezite ale toto nema byt o PAZ.

Ale ze skoro nikto tu nechce fyziku pre informatikov. Tento predmet a aj ja ho predpokladam za zbytocny.
<<

ado21

Poslať Pon Feb 12, 2007 6:10 pm

AdRik píše:
ado21 píše:Aj ked uz niekto ide na informu tak sa predpoklada, ze uz nieco vie.

Ja som na UPJS prisiel s tym, ze nic o programovani neviem a som tu. Skola ide o zaciatku, takze neviem co tu riesis ..

Ale asi si isiel na skolu v inu dobu, dnes je to uz standard na strednej programovanie, aspon by mal byt. Ale skola ide pekne od zaciatku ze pohoda ak to neflakas. Napr. ja som sa pascal naucil za 2 tyzde cez leto s kamosom len tak. Ale to uz je fakt o inej teme. Dik. caf :)
<<

AdRik

Poslať Pon Feb 12, 2007 6:31 pm

ado21 píše:Ale asi si isiel na skolu v inu dobu, dnes je to uz standard na strednej programovanie, aspon by mal byt. Ale skola ide pekne od zaciatku ze pohoda ak to neflakas. Napr. ja som sa pascal naucil za 2 tyzde cez leto s kamosom len tak. Ale to uz je fakt o inej teme. Dik. caf :)

Som momentalne druhak, takze neviem ci sa o ten jeden rok doba nejako vyrazne zmenila. Ano je standart na strednej programovanie, nuz my sme ho nemali, informatika bola viacej zamerana na hardver ako na programovanie. A ked uz v tom chces pokracovat :lol: , tak uz vies v pascale aj napr. take grafiku, smerniky, cetne problemy, backtrack a pod? (Posledne dve veci nejdu az tak hocikomu, a ked si sa ich naucil sam, tak mas perspektviu)
<<

ado21

Poslať Pon Feb 12, 2007 8:17 pm

AdRik píše:
ado21 píše:Ale asi si isiel na skolu v inu dobu, dnes je to uz standard na strednej programovanie, aspon by mal byt. Ale skola ide pekne od zaciatku ze pohoda ak to neflakas. Napr. ja som sa pascal naucil za 2 tyzde cez leto s kamosom len tak. Ale to uz je fakt o inej teme. Dik. caf :)

Som momentalne druhak, takze neviem ci sa o ten jeden rok doba nejako vyrazne zmenila. Ano je standart na strednej programovanie, nuz my sme ho nemali, informatika bola viacej zamerana na hardver ako na programovanie. A ked uz v tom chces pokracovat :lol: , tak uz vies v pascale aj napr. take grafiku, smerniky, cetne problemy, backtrack a pod? (Posledne dve veci nejdu az tak hocikomu, a ked si sa ich naucil sam, tak mas perspektviu)

naucil, ale nevymyslel :(((
<<

marian

Poslať Pon Feb 12, 2007 9:15 pm

ado21 píše:naucil, ale nevymyslel :(((

Z toho si nic nerob, to nie je Tvoja chyba. Zial, zatial nasa skola nie je na tej urovni, ze by ucila (nutila) studentov mysliet. Cest vynimkam.

Edit: OK, aby som to trochu rozvinul: Pamatam si len zopar pisomiek, na ktorych bolo treba ozaj rozmyslat (zase nie nejako tuho, ale trochu predsa): pisomka z LOPTY s doc. Semanisinom (kde bol jeden priklad, kde bolo treba nieco dokazat, co nebolo na prednaske) a nejake pisomky z Diskretnej matematiky (hlavne Diskretna matematika II, co informatici bezne nemaju).

Na porovnanie, posielam odkaz na pisomku z automatov: http://foja.dcs.fmph.uniba.sk/materialy/pis2-ries.ps (PDF verzia pre tych, co nemaju po ruke ghostscript: http://www.step.sk/~marian/pis2-ries.pdf ) To je pisomka z predmetu na FMFI, ktory je rovnakeho rozsahu (co do poctu hodin) ako predmet u nas. Automaty su u nas dost premarnena sanca prinutit studentov sa trochu zamysliet.
Naposledy upravil marian dňa Pon Feb 12, 2007 9:43 pm, celkovo upravené 1
<<

ado21

Poslať Pon Feb 12, 2007 9:20 pm

marian píše:
ado21 píše:naucil, ale nevymyslel :(((

Z toho si nic nerob, to nie je Tvoja chyba. Zial, zatial nasa skola nie je na tej urovni, ze by ucila (nutila) studentov mysliet. Cest vynimkam.

ale poznam ludi co sa naucili sami :(((
Ďalší

Späť na Pripomienky k predmetom

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť