Právne aspekty informatiky

<<

johny

Poslať Štv Máj 20, 2010 3:23 pm

Právne aspekty informatiky

Svedomie mi nedovolí, aby som nenapísal toto varovanie pre budúce generácie :)

Zapísal som si v tomto semestri Právne aspekty informatiky v očakávaní, že sa dozviem niečo, čo sa mi pri podnikaní v tejto oblasti môže zísť... o softwarových licenciách, autorských právach, o zákonoch súvisiacich s digitálnym podpisom, a podobne. A keď už nie to, tak aspoň niečo zaujímavé a praktické z oblasti práva.

Čoho som sa dočkal:

Pán docent začal prvé cvičenia tým, že on teda veľmi nevie, čo je to tá informatika, a že nám porozpráva aspoň čosi o podnikaní. V priebehu semestra nám boli diktované definície pojmov ako "právo", "podnikanie", "obchodná spoločnosť", aký je rozdiel medzi jej "založením" a "vznikom", podrobne sme rozobrali úlohu "likvidátora" pri rušení spoločnosti, a podobne. Navyše, asi od polovice semestra sme už pána docenta ani nevideli, prednášala nám akási jeho študentka, ktorá bola síce veľmi sympatická, no zjavne nemala veľký záujem učiť tento predmet.

Aby som nebol úplne nespravodlivý, nemôžem povedať, že mi predmet vôbec nič nedal: Získal som nejaký základný prehľad o obchodnom práve, čo sa môže zísť človeku, ktorý si plánuje v budúcnosti založiť nejakú spoločnosť a podnikať. No všetky relevantné poznatky prezentované počas semestra by sa bez problémov dali zhrnúť do jednej hodinovej prednášky.

Záverečná písomka sa niesla v podobnom znamení ako celý zvyšok semestra, bolo treba akurát napísať niekoľko z definícií a doplniť niekoľko ďalších formou testu. Komu chýbajú 2 kredity a chce ich získať s minimálnou námahou, vrelo odporúčam. Netreba ani chodiť na cvičenia, stačí si pred písomkou požičať poznámky a naučiť sa asi 2 strany textu.

Oceňujem pokus o spoluprácu medzi fakultami, no bohužiaľ, toto je presne príklad, ako by vyzerať nemal. Páči sa mi myšlienka tohto predmetu (veď preto som si ho zapísal), no ak sa nepodarí zohnať pedagóga, ktorý už o informatike počul, najlepšie človeka z nejakej firmy, ktorý má s "právnymi aspektmi informatiky" reálne skúsenosti, je tento predmet úplne...bezpredmetný.
E-mail/Jabber: jan[zavináč]jergus.eu
<<

alef0

Site Admin

Poslať Štv Máj 20, 2010 4:29 pm

Vdaka za poucny prispevok.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

johny

Poslať Pia Máj 21, 2010 6:30 pm

Aby sa nepovedalo, skritizujem ešte informačný list predmetu z AISu :)

Garantuje: doc. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD.
Zabezpečuje: doc. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD., doc. JUDr. Ján Husár, CSc., mim.prof.

Docent Semanišin sa do výučby nezapojil, čo je dosť škoda, pretože na jednom cvičení zo softwarového inžinierstva, ktoré venoval zmluvným vzťahom, som sa dozvedel viac o právnych aspektoch informatiky ako na celom tomto predmete dokopy.

Priebežné hodnotenie (napr. test, samostatná práca...): piebežné hodnotenie je realizované formou referátov a seminárnych prác

Žiadne neboli.

Stručná osnova predmetu: Autorské právo. Ochrana osobných informácií v informačných systémoch. Základy obchodného práva. Daňová sústava SR. Právne aspekty podnikania v informatike.

Prebrali sa jedine "základy obchodného práva".

Je tak veľa chcieť, aby som dostal aspoň približne to, čo som si zapísal?
<<

soki

Poslať Pia Máj 21, 2010 9:15 pm

Re: Právne aspekty informatiky

Chcel by som zareagovať na Johnyho príspevok.

Neviem síce priamo, len sprostredkovane, ako to prebiehalo na hodinách, ale rád by som niečo napísal k rozsahu, ktorý sa mal prebrať.

Podľa mňa 2 hodiny týždenne na prebratie toľkých vecí je málo. Ak by sa to malo poriadne prebrať a vysvetliť, je potrebný isto dvojnásobok.

Čo sa týka jednotlivých vecí, na právnickej fakulte:

- licenčné zmluvy sa preberajú len vo všeobecnosti a neviem, či by to bolo až tak zaujímavé, ak by sa brali len tak všeobecne a nie konkrétne (najmä Microsoft a ich EULA, MSDN..., GPL a podobne)

- zákon o elektronickom podpise -(keď hovoríme o právnej stránke, je správnejšie používať elektronický podpis ako digitálny) jedna prednáška na výberovom predmete, v krátkosti spomenuté na občianskom práve, ale na pochopenie elektronického podpisu je potrebné vysvetliť právne úkony, čo je ďalšia prednáška navyše, keďže je to nosná vec občianskeho práva

- daňová sústava - preberá sa to na 2 semestrálnych predmetoch, myslím, že by nikoho nezaujímalo, že aké máme dane, ale isto by chcel vedieť, na koho sa vzťahuje, kedy a ako podať napr. daňové priznanie, nároky na daňové bonusy a pod., čo tiež zaberie nejaký čas

- ochrana osobných údajov - takýto predmet ani nie je na právnickej fakulte, aj keď by sa niekedy zišlo vedieť, kto má aké práva a povinnosti, čo má obsahovať bezpečnostná smernica, ktorý IS sa musí registrovať a kde stačia evidenčné listy, tiež je to na dosť dlho

- čo sa týka obchodného práva - založenie obchodnej spoločnosti sa prakticky preberá na klinike obchodného práva po 3 semestroch obchodného práva a 3 semestroch občianskeho práva a tiež to nie je 2-hodinová záležitosť. Čisto "IT" zmluvy nie sú upravené v obchodnom a ani občianskom zákonníku, preto je potrebné použiť iné ustanovenia a využiť zmluvnú voľnosť pri uzatváraní, čo tiež treba vysvetliť, čo sú ďalšie a ďalšie prednášky.

Podľa mňa je to málo hodín a ťažko čakať praktické veci, ak najprv treba vysvetliť nejaké základy k tomu.

Skrátenie určitých vecí bez predchádzajúceho vysvetlenia niektorých poznatkov je potom, ako sa učiť programovať sockety v Jave bez toho, aby človek vedel základné veci z programovania.

Ďalšou vecou sú neustále zmeny, naučiť sa len na tento čas niečo pri platnej legislatíve a nevedieť si to pozrieť a skontrolovať, či nedošlo k zmene, je prakticky nanič.

Myslím si, že za ten čas, čo ste mali ten predmet, Vám bolo povedané primerane. Naozaj pre niektoré veci treba oveľa viac času.
<<

johny

Poslať Sob Máj 22, 2010 11:03 am

Vďaka za odpoveď.

Tvoj argument mi však príde, ako keby som tvrdil, že za jeden semester nie je možné odučiť počítačové siete, pretože niekde inde sa tri semestre venujú len aplikačnej vrstve.

Samozrejme, že neočakávam, že po jednom semestri budem ovládať všetky spomínané témy na úrovni absolventa právnickej fakulty -- ale myslím, že za 2--4 vyučovacie hodiny sa dá podať napr. o daňovom systéme dostatočné množstvo informácií na to, aby študent získal základný prehľad a vedel, kde čo hľadať (prípadne aký predmet si zapísať :)), ak sa chce dozvedieť viac.

Aj o obchodnom práve sa dá určite povedať omnoho viac, ako sme preberali, no napriek tomu si myslím, že vôbec nebolo potrebné ísť do takej hĺbky, do akej sa šlo. Vôbec sme sa nemuseli zaoberať typmi obchodných spoločností, ktoré sa takmer nepoužívajú (komanditná spoločnosť?), rôznymi spôsobmi zrušenia spoločnosti (rozdelením, splynutím, ...), priebehom likvidácie, a podobne. Nehovorím, že to sú zbytočné informácie, ale v úvodnom kurze práva pre informatikov nemajú čo hľadať.

soki píše:Podľa mňa 2 hodiny týždenne na prebratie toľkých vecí je málo. Ak by sa to malo poriadne prebrať a vysvetliť, je potrebný isto dvojnásobok.

Ak to má vyzerať tak, ako v tomto semestri (prechádzanie obchodného zákonníka viac-menej paragraf za paragrafom), nepochybne aj viac. Ale umenie je práve podať primerané množstvo informácií tak, aby študent z toho niečo získal a zároveň nebol zaťažovaný kadejakými detailmi. Trvám na tom, že sa to . (Veď prvákov na základnej škole tiež učia sčítavať, aj keď nevedia, čo je to grupa, pole alebo komutatívnosť.)

Chcel by som ešte raz zdôrazniť:
1. absolútny nesúvis názvu a sylabu predmetu s tým, čo sa preberalo
2. vyučujúci "právnych aspektov informatiky" by sa mal vyznať nielen v práve, ale aj v informatike

Ak má predmet ostať v takejto forme, nech sa premenuje na "základy obchodného práva" alebo niečo podobné -- lebo s informatikou to naozaj veľa spoločného nemalo.
<<

soki

Poslať Sob Máj 22, 2010 3:45 pm

johny píše: Tvoj argument mi však príde, ako keby som tvrdil, že za jeden semester nie je možné odučiť počítačové siete, pretože niekde inde sa tri semestre venujú len aplikačnej vrstve.

Počítačové siete pokiaľ sa nemýlim sú 3 + 2 a aj tak sa tam nestihne všetko a podrobnosti sa preberajú aj na iných predmetoch (napr. systémové programovanie, bezpečnosť počítačových sietí, paralelné a distribuované systémy).

Za 2 hodiny sa toho veľa nestihne. Preto som aj rozpísal jednotlivé veci zo sylabu, že aj keby sa len čisto oni preberali a nepreberalo by sa len obchodné právo, tiež by toho bolo veľa.

johny píše:Aj o obchodnom práve sa dá určite povedať omnoho viac, ako sme preberali, no napriek tomu si myslím, že vôbec nebolo potrebné ísť do takej hĺbky, do akej sa šlo. Vôbec sme sa nemuseli zaoberať typmi obchodných spoločností, ktoré sa takmer nepoužívajú (komanditná spoločnosť?), rôznymi spôsobmi zrušenia spoločnosti (rozdelením, splynutím, ...), priebehom likvidácie, a podobne. Nehovorím, že to sú zbytočné informácie, ale v úvodnom kurze práva pre informatikov nemajú čo hľadať.

Ja s tebou súhlasím, neučiť viac ako treba, tiež nechápem na čo Vám bude vedieť podrobne komanditnú spoločnosť alebo VOS-ku, keď s.r.o. sa zakladajú v drvivej väčšine. (veď nebudem predsa ručiť svojim majetkom, keď netreba :))

Myslím si, že obchodné právo ste mali najmä kvôli tomu, že to učil mim. prof. Husár, ktorý je práve odborníkom na obchodné a hospodárske právo.

Ja som len chcel zareagovať preto, aby sa nestalo, že veľa študentov si tento predmet už nezapíše, lebo ich takto odradíš. Podľa mňa by mal mať každý aspoň aké také právne povedomie.

Mňa právno-informatické veci bavia a ak chceš Johny, môžeme založiť fórum alebo nejakú skupinu a rozoberať právno-informatické veci. Možno by to bolo zaujímavé aj pre ostatných.
<<

johny

Poslať Sob Máj 22, 2010 4:11 pm

soki píše:Počítačové siete pokiaľ sa nemýlim sú 3 + 2 a aj tak sa tam nestihne všetko a podrobnosti sa preberajú aj na iných predmetoch (napr. systémové programovanie, bezpečnosť počítačových sietí, paralelné a distribuované systémy).

Presne tak, na počítačových sieťach sa ani zďaleka nestihne všetko, čo sa k sieťam dá povedať. Ale napriek tomu podávajú veľmi dobrý prehľad o tejto oblasti a študenti si v prípade záujmu zapíšu niektorý z uvedených nadväzujúcich predmetov.

Podobne by mohli (mali) vyzerať aj právne aspekty informatiky. Lebo to, ako vyzerajú teraz, sa mi zdá analogické k tomu, ako keby sa na sieťach celý semester rozoberalo elektromagnetické vlnenie.

soki píše:Myslím si, že obchodné právo ste mali najmä kvôli tomu, že to učil mim. prof. Husár, ktorý je práve odborníkom na obchodné a hospodárske právo.

Áno, asi tak. Nemám nič proti mim. prof. Husárovi, len podľa mňa by mal právne aspekty informatiky učiť odborník na právne aspekty informatiky a nie odborník na obchodné právo :)

soki píše:Ja som len chcel zareagovať preto, aby sa nestalo, že veľa študentov si tento predmet už nezapíše, lebo ich takto odradíš. Podľa mňa by mal mať každý aspoň aké také právne povedomie.

Snažil som sa byť objektívny. Nezávisle na tom, či ich to odradí, myslím, že si študenti zaslúžia vedieť, do čoho idú. Obzvlášť v prípade takto zavádzajúceho názvu a sylabu predmetu. Ale myslím, že o študentov nebude núdza, keďže ide o veľmi ľahko získané kredity :)

soki píše:Mňa právno-informatické veci bavia a ak chceš Johny, môžeme založiť fórum alebo nejakú skupinu a rozoberať právno-informatické veci. Možno by to bolo zaujímavé aj pre ostatných.

No, dal by sa spraviť nejaký seminár alebo séria prednášok. Pokojne by mohli prísť aj ľudia z nejakých firiem porozprávať dačo praktické. Ja by som to určite podporil! :)
<<

bwpow

Poslať Sob Máj 22, 2010 4:11 pm

soki píše:Mňa právno-informatické veci bavia a ak chceš Johny, môžeme založiť fórum alebo nejakú skupinu a rozoberať právno-informatické veci. Možno by to bolo zaujímavé aj pre ostatných.

Alebo by si mohol pisat blog, vzdy o nejakej zaujimavej teme. Napriklad: Zodpovednost pri instalacii nelegalneho (resp. pochybneho) softveru ako systemak spolocnosti a ako to pravne osetrit, aby bol systemak vzdy v pohode.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

alef0

Site Admin

Poslať Ned Máj 23, 2010 11:53 pm

Hej, podla mna je na pravnych aspektoch kopa tem
* pocitacove piratstvo a jeho mozne postihy
* licencie, ako ich pouzivat, a ako to s nimi funguje
* netradicne copyleftove licencie
* autorsky zakon k programom, ktore vytvorim - kto je vlastnikom prav k programu, ktory napisem vo firme?

Ja som len chcel zareagovať preto, aby sa nestalo, že veľa študentov si tento predmet už nezapíše, lebo ich takto odradíš. Podľa mňa by mal mať každý aspoň aké také právne povedomie.

Na to existuje viacero pristupov: bud sa k tomu vyjadria dalsi ludia a potvrdia alebo vyvratia veci, ktore sa povedali. Ak je jednoducho predmet "zly", tak je dobre o tom vediet: jednak pre studentov, ktori nim nebudu stracat cas a zapisu si nieco lepsie a jednak ked pre pedagoga, ktory ma istu spatnu vazbu (aj dokola), ze nieco nie je v poriadku.

Zatajovat fakt o predmete je aj tak zbytocne, lebo povest sa siri aj inak nez internetom.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

gs

Poslať Pon Máj 24, 2010 9:39 am

Pohľad z druhej strany

Vďaka všetkým za konštruktívne reakcie. Pri vzniku predmetu bol zámer dať študentom informatiky možnosť zorientovať sa v legislatívnom prostredí, ktoré sa týka informatiky. Keďže pri príprave akreditačných spisov sme nemali dosť času, do informačných listov sme dali našu predstavu a pre istotu sme tam dali aj našich učiteľov.

Kedže univerzita chce podporovať medzifakultné štúdium, tak sme hneď začali rokovať s Právnickou fakultou UPJŠ o obsahu a učiteľovi. Pôvodne tam boli dvaja asistenti, ktorí sa venovali ochrane duševného vlastníctva v súvislosti s informatikou, elektronickému obchodu a pod. To bol prísľub, že by to mohlo byť pre študentov informatiky nielen užitočné, ale aj zaujímavé. Druhá (minimálne z praktického hľadiska) zaujímava oblasť by mohla súvisieť s obchodným právom.

Žiaľ, obaja spomínaní asistenti už na PrF nepôsobia. Navyše na PrF je prísna špecializácia, a keď raz niekto robí nejaké "právo", tak veľmi nechce urobiť ani len vstupný seminár v inej oblasti. Nakoniec sa predmetu ujal doc. Husár, ktorý sa venuje obchodnému právu. Keďže to robil nad rámec toho, čo musel, nechceli sme mu diktovať obsah. Prvý rok je spravidla ťažký v každom predmete, ktorý iba vzniká. Je to prvá lastovička v rámci spolupráce s PrF a skúsime o ňom diskutovať, aby bol pre študentov čo najužitočnejší. Na druhej strane kontakt s právnikmi je dobrý na príravu do reálneho života, kde každý aktívny človek stretne dosť ľudí s iným ako prírodovedným vzdelaním a musí sa naučiť s nimi komunikovať.

Opäť prebehne anketa na hodnotenie štúdia. Napíšte tam otvorene, čo bolo dobré a čo bolo zlé a posunieme to ďalej. Samozrejme aj racionálny výstup z takejto diskusie posunieme ďalej.
<<

PainMaster

Poslať Str Okt 12, 2011 7:58 am

Nahodou som narazil na tuto diskusie...
..len chcem upozornit, ze pravne aspekty ma teraz na starosti Pavol Sokol, ktory podla mojich skusenosti adekvatne a "informaticky" odpovedat na vase otazky.
Odporucam zapisat si tento predmet :)
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

bwpow

Poslať Str Okt 12, 2011 10:22 am

PainMaster píše:..len chcem upozornit, ze pravne aspekty ma teraz na starosti Pavol Sokol, ktory podla mojich skusenosti adekvatne a "informaticky" odpovedat na vase otazky.

Ved Palo Sokol sa aj zapojil do tejto diskusie.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

PainMaster

Poslať Str Okt 12, 2011 1:10 pm

bwpow píše:
PainMaster píše:..len chcem upozornit, ze pravne aspekty ma teraz na starosti Pavol Sokol, ktory podla mojich skusenosti adekvatne a "informaticky" odpovedat na vase otazky.

Ved Palo Sokol sa aj zapojil do tejto diskusie.

sorry, nechcelo sa mi to vsetko citat :P
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!

Späť na Pripomienky k predmetom

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť