PAZ1a

<<

vilverin

Poslať Str Feb 07, 2007 10:32 am

PAZ1a

Pozn. Root: Príspevok presunutý z inej diskusie

ja to môžem ťažko hodnotiť nejak obecne, keďže som v 1. roč., ale moje dojmy sú také, že predmet PAZ bol metodicky zvládnutý najhoršie. Cvičenia nás vôbec nepripravili na písomky, pretože sa na nich stihlo veľmi málo a ani domáce úlohy neboli žiadne. Malé písomky som zvládla s vedomosťami zo strednej, takže o nejakej príprave sa nedá hovoriť.. Vlastne tak to aj zostalo, že viem akurát to, čo som sa naučila na strednej, pretože to ostatné nebolo dostatočne prebraté, akurát čo som sa doma biflila prednášky (a to na písomku stačilo). Takže naozaj rozumiem tým, čo si zo strednej veľa nepriniesli, že v podstate nemajú šancu... Obávam sa len, že v ďalšom semestri už takto nevyžijem, takže to vidím na samoštúdium :roll: (si poviete, že VŠ je o samoštúdiu, ale ako je možné, že aj na ostatných predmetoch (analýza, algebra..) berieme nové veci, ale na prednáškach a cvikách ma to naučili)
<<

alef0

Site Admin

Poslať Str Feb 07, 2007 1:18 pm

:-)

Kto bol cviciaci?

Osobne si viem zivo predstavit, ze student-prvak moze spadnut do jednej z nasledovnych disjunktnych podmnozin: prvou su ludia, ktori odmaturovali z informatiky alebo maju uz bohate skusenosti s programovanim, ktore je ich konickom. Tito ludia mozu mat opraveny pocit, ze sa na PAZ nic nenaucili.

Predstavitelom druhej mnoziny je clovek, ktory prichadza na odbor I, ci X/I a ma minimalne alebo ziadne znalosti z programovania. Ten ma nepochybne velky problem dobehnut tento nedostatok. (Je otazka ale, ako ho pripravila stredna skola, lebo ist na informaticku kombinaciu bez informatickej maturity je podla mna velka odvaha :-)). Inak povedane, povacsine naozaj nemaju sancu.

O tomto probleme prebehlo a prebieha nejedna debata a podla mna nik nevie najst na tento problem jednoznacny recept. Uz len preto, ze je tazke pripravit program pre taketo roznorode publikum.

V debatach sa vsak temer vsetci zhodli na tom, ze programovanie nie je vec, ktora sa da naucit tym, ze si clovek odsedi prednasku a odspi cviko. A uz vobec nie za tri a pol mesiaca. Toto vela ludi nevie pochopit a preto nastava nasledne bedakanie, plac a skripanie zubami (doktorandi by vedeli rozpravat, ako niektori ludia krcili na skuske plecami, ked sa ich pytali, kolko hodin odsedeli doma pri Pascale).

Inak minuly rok sme s Marianom Dvorskym delili skupiny na praktickych cviceniach na dve: v prvej boli ludia, co mali uz bohate skusenosti a v druhej zaciatocnici - mam pocit, ze to pomohlo, ale neviem, ci sa to realizovalo aj tento rok.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

tweety

Poslať Štv Feb 08, 2007 11:51 am

Re: PAZ1a

vilverin píše:Cvičenia nás vôbec nepripravili na písomky, pretože sa na nich stihlo veľmi málo...

Neviem ako to bolo u vas na cvičeniach, ale... Nie vzdy to musi byt chyba cviciacich alebo neviem koho... U na to bolo zvycajne tak (zo zaciatku urcite), ze aj ked sa nieco dovysvetlovalo na cviceniach z prednasok a padla otazka, ci sme pochopili, tak vacsina nebola schopna ani "vediet" ci chapu alebo nie... A niekedy to mozno bola aj marna snaha, kedze niektori ani netusili o com sa rozprava, na prednasku "pozabudli" a tazko je rozpravat o niecom o com vela ludi ani nepoculo....

vilverin píše:...akurát čo som sa doma biflila prednášky (a to na písomku stačilo).

akosi mi nie je jasne, co si sa biflila z tych prednasok... mozno tam bolo par takych veci, ale...
<<

vilverin

Poslať Štv Feb 08, 2007 12:57 pm

To, že sa na cvičeniach stihne málo práveže zvyčajne ani nie je chyba cvičiacich, ale študentov (keď málo chápu, dlho sú pri tabuli...). Ale napríklad aj to vidím za zdržanie, keď cvičiaci odznova reprodukuje, čo bolo na prednáške.. Nepoviem, keby len krátke zhrnutie, alebo dovysvetlenie, keď bolo niečo ťažké.. Ale zas asi bez toho to nejde, keď ako vravíš, študenti na prednášku "pozabudnú" (resp. na nej ani neboli).
A s tým biflením som to nemyslela doslova, že som sa to učila ako básničku, ale že sa stačilo naučiť tie typové príklady (8 dám, jazdec, cestné štruktúry...), ale sama by som asi niečo podobné nedokázala vytvoriť.
<<

vilverin

Poslať Štv Feb 08, 2007 12:58 pm

alef0 píše: Inak minuly rok sme s Marianom Dvorskym delili skupiny na praktickych cviceniach na dve: v prvej boli ludia, co mali uz bohate skusenosti a v druhej zaciatocnici - mam pocit, ze to pomohlo, ale neviem, ci sa to realizovalo aj tento rok.

Tento rok sa to nerealizovalo.
<<

gursky

Site Admin

Poslať Štv Feb 08, 2007 2:20 pm

Takze moje skusenosti s PAZ1a,b:
Na skolu som siel tak, ze som uz celkom vedel programovat. V tom case som uz celkom zvladal Gaussovku.
Prednaska bola zo zaciatku pre mna pravdaze nie velmi hodnotna, no kedze som si povedal, ze na vsetky prednasky budem chodit tak som sa zucastnoval. Aspon som pomahal okolosediacim a opravoval chyby v slajdoch,vtedy este priesvitkach (ja som bol vzdy taky rýpal).
Niekedy okolo 11. tyzdna sa zacali preberat grafy,cesty v nich a kostry - to som dovtedy nepoznal.. Podobne rekurzie ako damy a jazdec som videl prvy krat. Pochopil som (zhruba) ako funguju ale na skusku som sa ich veru ze nabiflil. Ta pisomka sa jednoducho nedala stihat tak, ze by clovek stihol aj rozmyslat.
PAZ1b bolo prvy krat v historii ucene Delphi (myslim ze vo verzii 3). Odvtedy sa tento predmet tak prebudoval ze nema zmysel sa k tomu co som vtedy absolvoval vyjadrovat.

Skocim teraz do obdobia ked som zacal ucit pascal. Bolo to v 4. triede ako sucast prevadzkovej praxe. Vtedy bol tak mizerny pocet zamestnancov, ze som mal oba semestre cviko uplne sam. Toto sa vsak uz nastastie vyriesilo. Odvtedy vzdy ked ucim pascal zistujem ze ludia ktori vedia programovat na prednasky nechodia a ti co chodia tak tomu z velkej casti nerozumeju, takze som zopakovanie uciva z prednasky musel robit. Potom je tu dalsi fenomen. Kedze prednaska z PAZ1a je v prvej polovici lahka a v druhej tazsia tak ti dobri ziskaju na zaciatku pocit ze pohoda a potom nechodiac na prednasky maju problemy s druhou polkou semestra a novoprogramatorom to potom nema kto osobne dovysvetlovat...

K tej metodike len tolko: Uz sme sa niekolki cviciaci snazili presadit, ze na prednaske by sa mali ucit algoritmy a nie syntax.. To by urcite pomohlo tym co programovat na zaciatku nevedia.
<<

NeoGenea

Poslať Str Aug 15, 2007 8:54 pm

hm

:twisted: Sice je to doooooost neskoro,ale po precitani prispevkov mi nedalo, aby som nenapisala svoj nazor. Mne sa zdal tento predmet na zaciatku dost tazky(nemala som na strednej programovanie) a ledva som z neho presla, ale som vdacna za to aky bol, presne tak som to potrebovala vysvetlit a ked som nechapala( co bolo dost casto :? , a to som na ne chodila a nespala tam) prednasky a na cvikach sme to nestihli, kvoli takym pomalejsim ako ja..isla som na konzultacky. Chapem tych co boli 'namakany' so strednej, ze ich to zralo byt s nami v triede a sledovat ako tapeme na jednoduchych veciach, spomalujeme hodinu a oni sa nic nove nenaucia. No ani pre nas to nebolo najprijemnejsie znasat pohlady typu 'boze tak ked uz toto nevie'. Preto naozaj by bolo najlepsie keby sa tvorili skupiny 'viem pascalovat' a 'co je to pascal'. Tak by sa ani jedna skupina necitila blbo. A co sa tykalo pisomiek (hlavne tej druhej) ked sa to clovek aj nabiflil(nie moj pripad, ja som to len povrchne presla :twisted: ) tak to bolo dost tazke stihat za takyto cas. tot moj nazor..nic viac...zatial
<<

alef0

Site Admin

Poslať Pon Aug 20, 2007 1:24 pm

Pred dvoma rokmi sa urobil maly experiment s rozdelenim ludi do dvoch skupin, neviem ako to bolo minuly rok. (Vtedy bol trochu problem, ze ludia v roznych kruzkoch mali rozny rozvrh a sa to dalo spravit len medzi rovnakymi skupinami).

Ale ako je to rozhodne dobry napad, len ho treba od uvodnej realizacie dotiahnut.

Popri tom je tu vsak nepatrny problem - je velmi narocne prisposobit obsah kurzu velmi roznorodemu publiku (to sa tyka asi akejkolvek problematiky). Ak clovek nemal programovanie vobec, je to scasti chyba strednej skoly (pokial ma pamat neklame, zaklady programovania su v osnovach aj pre nematurantov). Ale samozrejme toto moze posobit ako vyhovorka.

V kazdom pripade v pripade programovania je velka velka cast bremena na danom cloveku. Nikto sa nikdy nenaucil programovat tym, ze si vypocul dve hodiny prednasok a odsedel dve hodiny cvik. (Kurz programovania v C++ na matfyze sa zacina velkym napisom NA PREDNASKACH SA NIKDY NIKTO PROGRAMOVAT NENAUCIL).

Jednoducho si k tomu Pascalu treba sadnut a nieco pri nom odtrpiet (tak ako v kurze plavania sa treba hodit do vody a jednoducho si to odplavat). Aj ked uznavam, ze je to naozaj narocne.

Ak sa niekto stazuje na narocnost skusky a ukaze sa, ze za Pascalom presedel doma mimo cvik dohromady dve hodiny, tak sa s tym jednoducho neda nic rozumne robit - jednoducho to nie je v silach prednasajuceho ani cviciaceho.

Co sa tyka nestihania pisania na pisomkach, to je tradicny problem ;-)
<<

ado21

Poslať Pia Aug 24, 2007 2:14 am

ach, paz

Akoze to je klasicky problem (asi) a pokial sa viem pascalovat a co je pascal nebude zaskrtavat priamo v prihlaske, tak bude dost obtiazne tie 2 skupiny urobit, moj nazor...

A co sa tyka strednej skoly, ani zdaleko to nie je len je vina. Proste, aby clovek sa dostal na informaku u nas bez skusok, nemusim vediet ani napisat:
program a1;
begin
end.

Teda viac menej po mature sa flaka alebo ide niekto prec robit. Samozrejme, ze sa najdu aj taki co sa ucia :)

A potom sa sa vsetci stazuju ze klesa uroven. Fakt nemam sajnu, ci je to v dnesnej politke realne, a mozno byt nebol zly tach, prijat ludi do tych 20 (aj tak ich je po prvom rocniku menej :), kt. uz budu fakt co si vediet a nebudu len tak vegetit. A neviem ci to aj v provom rocniku fakt niekde nie je plytvanie casom a snahy vyucujucich. Stake sa chceme porovnovat zo zapadom. Tak preco nie aj teraz, tam clovek kt. nema o programku sajnu sa na informatiku ani nedostane....

Napr. medica alebo pravo, stredoskolske ucivo nestaci. Pokial ti ludia nemakaju a nechodia po nejakych doucovaniach co sa tam naucia ako za cele 4 roky toho predmetu na gymku tak po vacsine sa na vysku nedostanu.

A z vlastnej skusenosti, ze programko na urovni strednej skoly tak pomalym temtop musi za 2 mesiace doucovania zhltnut. A kto to na 2 mesiace nezvladne, tak dovolim si povedat ze by mal u nas velke problemy. Myslim, ze uplne by stacilo keby vedeli pouzivat podmienku, cykly a div mod.

Myslim, ze by to bolo riesenie, ale asi v terazsej situacii dost nerealne.

Tym vsetkym som chcel povedat, ze ohladom tohto bude asi problem vzdy dosledkom dnesneho systemu.
<<

ado21

Poslať Pia Aug 24, 2007 2:31 am

pisomky

A co sa tyka tych pisomiek, tak pokial mam informacie z prahy, tak tam na pisomke mozu pouzivat akukolkovet dostupnu literaturu vyrobenu pred zacatim pisomky. A z mojho pohladuje to spravne, lebo matfyz nie je o bifloveni, ale chapaniu a vyuzity veci. A informatika je aj o o hladani. Preco by som mal bol roka stravit nad jednym algoritmum, ked uz je a ho mozem jednoducho stiahnut. Staci iba o nom vediet, na co je dobry a kedy je ho vhodne pouzit. Jeho klady a zapory.

Teda, ak sa na na pisomke problem 8 dam, ok za 5 minut sa to naucim, ale dost ludi sa to bifli, a co z toho ked to nie je o tom. Alebo quicksort. Ani ma nepadne ho pisat a babrat sa s tym 15 minut ked to mam za parsekund z netu. A tie pisomky su robene tak, ze sa musi clovek biflit. nech radsej su na uvazovanie a na vyuzitie. Nech sa kuknem na to a rozdhodnem ake triedenie je za danych podmienok lepsie a preco a nie to este pisat ked tak ci tak to nebudem v zivote pisat a triedenia ako vymenou a podobne v zivote nepouzijem lebo su pomale.

Myslim, ze take pisomky by boli fakt lepsie, a pre tych co sa biflia tak nezvladnutelne a pre toho kto vie o com je rec tak v pohode o co hadam ide. A je to super priprava do praxe a obcas aj niekoho kopne aj nejaka ta kreativa co je iba synomum pre genialitu. Aspon ja mam taky pocit je o tom je informatika. A viacmenej, vymysliet nejaky fakt novy algoritmus sa poriadne namakanej matiky neda. Aspon na urovni doktoranda z matiky.

V jednom pripade musime na pisomke do bodky napisat quicksort, v druhom rozhodnut ci je navhodnejsie a preco? Kt. pripad vam viac paci?
<<

gursky

Site Admin

Poslať Pia Aug 24, 2007 8:25 am

Re:Ado21

Urcite nesuhlasim s tvojim nazorom ze clovek iduci ku nam by mal minimalne vediet zaklady programovania. Poznam vela nasich studentov, ktori nevedeli programovat pred nastupom do skoly a teraz su vyborni. Co vsak by som bol rad aby mali tieto zaklady (mozno trochu advanced oproti if,for,div,mod) na konci zimneho semestra. Problem s ktorym uz dlhsie bojujeme je, aby ludia ktori sa nespamatali naozaj nepresli ani ked vedia vystruhat pohlad ako kocur v Shrekovi.
Princip musi byt pevna latka a objektivita hodnotenia. Tak by sa vynicilo to najhorsie a to je lenivost sadnut a nieco nastudovat.
Co sa tyka obmedzenia bifľovania, tak suhlasim. Na skúškach by som povolil akukolvek tlacenu formu tahaku. Net isto nie, pokušenie používania správ je veľké. Na pisomkach by som tahaky povolil tiez, pricom odpoved by mohla vyzerat aj tak, ze riesenie je v prilohe "tahak c.2" v ktorej sa zmeni riadok 7 na ...
<<

ado21

Poslať Pia Aug 24, 2007 9:46 am

Re: ado21 Re: gursky

Hm, ten problem si vy ako doktoranti a ucitelia musite vyriesit sami lebo vy skusate. Ale myslel som to takto, ze naozaj clovek ide na informu a nemusi vediet nic tak ani nic nevie. Co, vid priklad medici a pravnici idu na vysku s tym, ze pomaly uz vedia cely semester. A kedze informa nie je cakenie na prednasky a cvika, aby sa mohli ucit (lebo potom aj pracovne moznosti su dost obmedzene, ale predpokladam, ze je o makani na sebe. Lebo inac sa kludne stane, ze skonci nasu vysku a viacmenej v praxi je nepouzitelny, lebo nic nevie a nie je ja ani zvyknuty sam od seba sa ucit. Teda myslim, ze prekonavat leninvost v prvom semestri, je mrhanie silami. A zas tie zaklady co som spominal (myslim ze je to slusne minimum pred nastupom na vysku) sa za 2 mesiace musi zhltnut. Teda spravit pohodove prijmacky by fakt nemusel byt zly napad myslim. Lebo ti, co si spominal co su dnes vyborni a nevedeli pred vyskou nic, tak fakt tie zaklady by za 2 mesiace zvladli. A este ked na net hodite nejaku literaturu a zbierku tak si myslim ze to urobi filter hned na zaciatku a nemusi sa cakat na analyzu, paz ci TVY. Lebo ak sa clovek aspon toto nauci (co je dovolim si povedat fakt smiesne), tak je to dokazom toho, ze chce ist informatiku naozaj studovat. Lebo co som poznal prvakov, tak polovica tu bola preto, ze si myslela ze bavia ich pocitace (tazko povedat co na nich robit) a sa bralo bez prijimaciek. A ked zistia, sakra programko, sakra analyza tak to pekne rychlo vzdaju. Kedze je tych prvakov (resp. pred rokov bola aspon polovica) tak je to mrhanie silami kvoli tej polovici. Ale zasa co povie statna pokladnica. Ci si nieco take mozeme dovolit.

Lebo fakt si vezmi,na informu k nam moze ist hocikto. Na medinu ti treba aspon polrocne doucovanie, aby si sa tam mal aku taku sancu dostat. A myslim, ze pozadovat aspon tie zaklady, nie je nic strasne. ked uz tak, tak ICS by samo mohlo organizovat nejake tie doucovania aby boli moznosti fakt co najvacsie. Lebo zasa niesom som zastanca, ze dajme moznost hocikomu, aj ten kto to ma v pazi. A to "minimum" je aspon podla mna totalne v pohode a vela ukaze.
<<

gursky

Site Admin

Poslať Pia Aug 24, 2007 10:10 am

medici, pravnici

Trocha ta vratim do reality. Vezmi si ake je percento prijatych na Lekarsku ci Pavnicku fakultu, kolko studentov sa hlasi tam a kolko u nas. Keby sa u nas hlasilo 1000 studentov, tiez by sme mohli zacat vyskakovat ze jaki sme zli a kolko chceme od tych zaujemcov. Ver ze aj nam by sa pacilo keby vsetci studenti boli namakani.
Vzhaldom na realitu je podla mna lepsie prijat vsetkych co maju chut nieco robit a velmi rychlo vyhadzat tych co taku chut nemaju. Treba sa ich zbavit nez nakazia ostatnych. Tvojimi restrikciami by sme vsak kazdy rok stratili urcite aspon 5-10 dobrych studentov co by bola velka skoda. Pri sucasnom pocte je to nezanedbatelne percento. Pre nich ma zmysel robit sito z celej urody prvakov.
<<

alef0

Site Admin

Poslať Pia Aug 24, 2007 10:22 am

Lebo fakt si vezmi,na informu k nam moze ist hocikto.

Toto sa da povazovat za vyhodu. Podla mna je rozhodne lepsie, ked sa talent cloveka ukaze priebezne na fakulte a nezavisi od 90 minut prijimacieho konania, ktore moze rozhodnut o vsetko.

Naozaj sa stal nejeden pripad toho, ze clovek sa za vysoku skolu vyhrabal z nicoho na poziciu najsikovnejsieho studenta.

Lebo co som poznal prvakov, tak polovica tu bola preto, ze si myslela ze bavia ich pocitace (tazko povedat co na nich robit) a sa bralo bez prijimaciek. A ked zistia, sakra programko, sakra analyza tak to pekne rychlo vzdaju.

Ano, o tom bola debata a to je zalezitost propagacie. Myslim, ze s tym maju problem informaticke skoly ako take. Ludia totiz nie celkom vedia, do coho idu a potom nastavaju presne tieto problemy.
<<

ado21

Poslať Pia Aug 31, 2007 5:51 pm

To ale0 propagacia

Na nasom gymku boli ludia z UPJS, ale hovorili sa tam take veci ako si podat prihlasku, terminy a tak, co si kazdy zisti na nete alebo v knihe.

Myslim, ze tych hlavne treba preskolit, co chodia po tych skolach robit progragaciu. A co bola aj technika, tak technika mala o dost lepsiu propagaciu.

Resp., k tej progragacii, aspon to mat dobre vysvetlene na nete, aby vedeli, ze do coho idu... Lebo nie kazdy pozna tolko ludi ako ja, ze si vie urobit prehliad ze co toho ide...
Ďalší

Späť na Pripomienky k predmetom

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť