Uvod do UNIXu v 1. rocniku

Uvod do UNIXu.

Pekna myslienka, mohlo by sa skusit.
14
88%
Zbytocne, v tretom rocniku je povinne volitelna Administracia OS.
1
6%
Zbytocne, bude na cviceniach z OS ak bude dobry cviciaci.
0
Nehlasovalo
Zbytocne, iny dovod.
1
6%

Celkom hlasov : 16
<<

guest126

Poslať Uto Feb 03, 2009 12:52 am

Uvod do UNIXu v 1. rocniku

Myslim, ze nezriedka sa stava, ze priemerny student informatiky UPJS mozno do nejakeho tretieho rocnika nema o UNIXe ponatie.

Imho Uvod do UNIXu by naozaj nebolo na skodu studenta... S tym, ze by to bolo v bloku A (povinne predmety) v 1.rocniku. Ukazal by sa studentovi UNIX(y), dala by mu motivacia a spravili by sa s nim prve kroky, ktore su vacsinou najtazsie...

+ by to bolo trochu ozivenie od prvackej matematiky...
<<

bwpow

Poslať Uto Feb 03, 2009 1:01 am

Nema sa robit uvod do UNIX-u prave na Operakoch?
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

guest126

Poslať Uto Feb 03, 2009 2:17 am

toho roku sa vynimocne robil, pokial viem, lebo prednasajuci sa zriekol cvik a plnu moc prenechal cviciacemu. Ale kazdopadne by to bolo ozivenie prveho rocnika + by sa na operakoch mohlo preperat nieco trosku advanced ako uvod do unixu..

Len taka idea, mozno je zbytocne a iba mne sa to pozdava...
<<

BeBe

Poslať Uto Feb 03, 2009 10:12 am

No je pravda ze prvy rocnik je skoro cista matika a zislo by sa tam mat viac informatiky. Uvod do unix-u resp. linux-u je podla mna super myslienka. Nie je to nic zlozite, stacilo by aj jedno cviko na tyzden bez prednasky, takze to studenta az ak nezatazi a odlahcili by sa cvicenia z OS kde sa mozu preberat insie veci. Navyse stretnut sa z unixom hned v prvom rocniku je podla mna len plus.
<<

bwpow

Poslať Uto Feb 03, 2009 10:13 am

A ktory UNIX by ste si zelali?
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

alef0

Site Admin

Poslať Uto Feb 03, 2009 11:39 am

Administrativa operacnych systemov sa uz zrusila?

Nie je UNIX nahodou medzi firemnymi predmetmi (nemam prehlad)?
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

johny

Poslať Uto Feb 03, 2009 8:16 pm

To, že sa úvod do UNIXu robí na cvičeniach z operačných systémov, je dosť škoda. Operačným systémom veľmi chýbali cvičenia, na ktorých by sa veci z prednášok (ako napríklad synchronizácia, správa pamäti, filesystemy, ...) ukázali nejako prakticky, možno by sa skúsilo niečo naprogramovať.

Administrácia OS sa zaoberá viac advanced vecami, inštaláciou Linuxu, užívateľmi a groupami, konfiguráciou Apacha, SSH, atď, a znalosť základov sa už predpokladá -- čo by som povedal, že je tak, ako má byť.

Nejaký 0/2 predmet určený na prebratie základov UNIXu by sa určite zišiel, situácia, že sa to buď preberá na iných predmetoch (na úkor týchto) alebo nepreberá vôbec (a potom chýba na administrácii OS a ktovie akých ďalších predmetoch), nie je veľmi dobrá.
E-mail/Jabber: jan[zavináč]jergus.eu
<<

krakatit

Poslať Pia Feb 06, 2009 7:08 pm

[quote="johny"]To, že sa úvod do UNIXu robí na cvičeniach z operačných systémov, je dosť škoda. Operačným systémom veľmi chýbali cvičenia, na ktorých by sa veci z prednášok (ako napríklad synchronizácia, správa pamäti, filesystemy, ...) ukázali nejako prakticky, možno by sa skúsilo niečo naprogramovať.

Vyjadrujem absolutny suhlas...Pre mna je az zarazajuce, co sa berie na cviceniach z operacnych systemoch a pocitacovych sieti...Vobec to nekoresponduje s prednaskou a studentom to urcite nepomoze lepsie pochopit odprednasanu temu...
<<

gursky

Site Admin

Poslať Pia Feb 06, 2009 9:52 pm

krakatit píše:Vyjadrujem absolutny suhlas...Pre mna je az zarazajuce, co sa berie na cviceniach z operacnych systemoch a pocitacovych sieti...Vobec to nekoresponduje s prednaskou a studentom to urcite nepomoze lepsie pochopit odprednasanu temu...

Ak mi pomozes s lepsim obsahom budem ti vdacny, a ak chces tak velmi rad ti tieto cvika prenecham.

Okrem toho minuly rok korespondovali cvika s operakov s prednaskou a zdvihlo to celkom zaujimavu vlnu nespokojnosti znacnej casti studentov. :wink:
Naposledy upravil gursky dňa Pia Feb 06, 2009 9:59 pm, celkovo upravené 1
<<

johny

Poslať Pia Feb 06, 2009 9:57 pm

gursky píše:Ak mi pomozes s lepsim obsahom budem ti vdacny, a ak chces tak velmi rad ti tieto cvika prenecham.

To nebolo myslené ako kritika tvojich cvičení (aspoň teda môj príspevok nie), skôr ako kritika študijného programu, ktorý týmto veciam iné miesto ako na tvojich cvičeniach bohužiaľ nedal.
E-mail/Jabber: jan[zavináč]jergus.eu
<<

gursky

Site Admin

Poslať Pia Feb 06, 2009 10:13 pm

johny píše:
gursky píše:Ak mi pomozes s lepsim obsahom budem ti vdacny, a ak chces tak velmi rad ti tieto cvika prenecham.

To nebolo myslené ako kritika tvojich cvičení (aspoň teda môj príspevok nie), skôr ako kritika študijného programu, ktorý týmto veciam iné miesto ako na tvojich cvičeniach bohužiaľ nedal.

Tvoja pripomienka je na mieste. Naozaj by mohli byt zaklady unixu akymsi predskokanom administracie. A vobec cely tento napad je super. Skusim to nadhodit Milanovi a vedeniu ustavu, uvidime ci sa najde ochota.
Na druhej strane, ak by mal mat predmet operacne systemy aj po pripadnom schvaleni tejto zmeny nadalej cvicenia, tak vyhlasujem, ze nie som na to vhodny cviciaci lebo
a) ma to velmi nezaujima
b) viem o tom malo
Mozno keby sa na to podujal Krakatit tak by to viedol tym spravnym smerom.

Co sa tyka cviceni zo sieti, myslim ze som urobil co sa s JJom dalo a dospeli sme k celkom uspokojujucemu kompromisu v obsahu. Koho zaujimaju siete viac aplikacne (tak ako by to chcel krakatit na cvikach), odporucam zvazit ucast na letnej skole sietovania, ktora by sa mala konat aj tento rok.
Dalsia aktualna moznost je spravit si cisco certifikat na technike.
<<

guest126

Poslať Pia Feb 06, 2009 10:38 pm

gursky píše: A vobec cely tento napad je super. Skusim to nadhodit Milanovi a vedeniu ustavu, uvidime ci sa najde ochota.

Prosim, daj potom vediet, ze ako je na UINF s ochotou a pripadne realizaciou. Dakujem

Vies, teraz pozeram Yes, minister a tam je ochota stale :), ale realizacia...
<<

alef0

Site Admin

Poslať Sob Feb 07, 2009 11:17 am

Yes Minister je genialny.

Minister dostane monumentalny napad ("Preco importujeme monitory zo Spojenych statov, ked mame nezamestnanych robotnikov?"), zrealizuje ho ("zrusme im zmluvy!"), potom nastane katastrofa ("Pane, vola nam rozzureny americky vyslanec!") a nakoniec sa ukaze, ze tento napad nebol az taky dobry.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

krakatit

Poslať Sob Feb 07, 2009 1:19 pm

Peto ja som nekritizoval tvoje cvicenia, ved ani nemam dovod, kedze som sa nezucastnil...Ja som len vyjadril suhlas s velmi prirodzenou pripomiekou, ze co sa tam preberalo moc nesuvisi s prednaskou...Inac to ja asi prvy predmet pocas ich studia, kde studenti beru uplne nieco ine na cviceniach a nieco ine na prednaske...Este ze studijny program matematickej analyzy sa nerobil na ustave informatiky, to by sa na cviceni mozno preberal uvod to texu :)

gursky píše:Mozno keby sa na to podujal Krakatit tak by to viedol tym spravnym smerom.

Krakatit sa zucastnil jednej diskusie oddelenia o synchronizacii principov pocitacov, operakoch a sieti a rezignoval...

gursky píše: Koho zaujimaju siete viac aplikacne (tak ako by to chcel krakatit na cvikach)

No neviem, co znamena viac aplikacne...Na sietiach by sa mali cvicit siete a nie sietove programovanie...Bez debaty...
Myslim, ze pochopit TCP/IP "komplexne" nie je trivialne a je to vyzva pre vyucujuceho to naucit...A mas tam aj fyzicku a ramcovu vrstvu, kde mas tiez vela (teoretickych) problemov, co by sa mohli precvicit...
Ale na prednaskach sa zahmlieva ako na vsetkych prednaskach JJ a na cviceniach sa berie mozno aj kvoli tomu nieco ine, co abstrahuje od samotnych sieti(narazam na pouzitie softwerovych komponentov typu socket)...
<<

gursky

Site Admin

Poslať Sob Feb 07, 2009 5:34 pm

krakatit píše:Na sietiach by sa mali cvicit siete a nie sietove programovanie...Bez debaty...
Myslim, ze pochopit TCP/IP "komplexne" nie je trivialne a je to vyzva pre vyucujuceho to naucit...A mas tam aj fyzicku a ramcovu vrstvu, kde mas tiez vela (teoretickych) problemov, co by sa mohli precvicit...
Ale na prednaskach sa zahmlieva ako na vsetkych prednaskach JJ a na cviceniach sa berie mozno aj kvoli tomu nieco ine, co abstrahuje od samotnych sieti(narazam na pouzitie softwerovych komponentov typu socket)...

No a kedze ja sa protokolom nevenujem ako ty a nevidim (teoreticke) problemy, ktore by som mal cvicit, by som bol rad keby si mi s tym pomohol alebo tieto cvicenia prevzal. Nechapem ze preco mas dojem ze som tvoj prispevok povazoval za kritiku, ja skor dufam ze je to prejav ochoty pomoct k zlepseniu sucasneho stavu.

Mozno to az tak casto nezdoraznujem ale o mne plati:
- mam rad konstruktivnu kritiku
- rad si necham poradit a som ochotny menit zauzivanu formu alebo obsah cviceni ak mi niekto ukaze (pomoze) ako by sa to mohlo robit lepsie
- nemyslim si, ze cvicenia ktore robim su take, ze si nezasluzia kritiku
- a nemam rad nekonstuktivnu kritiku typu, "je to zle", "malo by sa to robit inak", "malo by sa to tu cele zavriet", "je to hrozny predmet/cviciaci/forma/obsah/..." (tym netvrdim ze je to tvoj sposob kritiky)

Zial k zlepseniu nestaci iba napisat na forum nejake svoje nazory ako by to malo byt ale treba si na to aj sadnut a nieco spravit (vid. Bezadis - namakal si sa, ale postupne to zacala byt akcia, na ktoru sa ludia tesili a ziskavala si svoju popularitu).

Ked ti raz daju ucit databazy alebo indexovanie rad ti zasa pomozem ja.
Ďalší

Späť na Pripomienky k predmetom

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť