Databázy a XML

<<

gursky

Site Admin

Poslať Pon Dec 11, 2006 4:52 pm

Databázy a XML

Ma trochu inšpirovala tá prednáška IBM o možnosti využitia typu xml. Podľa mňa by sa to malo zaviesť do prednášok o databázach. Taký jazyk XPATH je napríklad celkom ľahký (aj keď uznávam že ujo Petrek mu až tak nerozumel) a určite by sa mal dostať do obsahu predmetu databázové systémy. Jazyk XQuery ma síce peknú FLOWR štruktúru ale pri vhodnej rekurzii to už je dosť brutal. To by sa mohlo učiť napríklad na nejakých moderných SW technológiách alebo niečom takom spolu s XSLT a inými trasformermi :lol: ... Čo si o tom myslíte?
<<

geronimo

Poslať Uto Dec 26, 2006 3:11 am

Oracle a DB2 umožňujú definovať typ stĺpca ako XML. Aká je situácia v iných databázach neviem, ale vo "friendly" MySQL určite tak skoro nebude. Zhruba pred rokom vychádzala nejaká séria článkov o práci s XML v databázach v PC REVUE, alebo v jeho deriváte InfoWare.

Čo sa týka dostupnosti DB2, tak voľne dostupná verzia existuje ako projekt Cloudscape http://www-128.ibm.com/developerworks/db2/zones/cloudscape/
, prípadne aj ako projekt Derby http://db.apache.org/derby/.
O vzniku týchto projektov sa dočítate v InfoWare 3/2005.

Čo sa týka využiteľnosti typu XMLv DB: Hlavne vo webových technológiach, ukladanie XHTML stránok a šablón, rýchlejší a jednotnejší prístup k obsahom XML dát v databáze. Zrejme je pohodlnejšie a rýchlejšie priamo pri SQL Selecte použiť aj dotaz na nejaký Node....
<<

alef0

Site Admin

Poslať Uto Dec 26, 2006 6:44 pm

Projekt IBM Cloudscape / Apache Derby by som na zaklade mojich skusenosti nepovazoval za volne dostupnu verziu systemu DB2. Existuje tam ista znacna kompatibilita vzhladom na SQL a aplikacne rozhrania, ale principialne ide o dva rozne databazove systemy (jednou z hlavnych crt Cloudscape/Derby je ,,pure Java" (cisto javovska) implementacia relacnej databazy) a okrem toho aj z rozlicneho primarneho urcenia tychto systemov: ak DB2 je tazkotonazny system pre enterprise nasadenie, tak Cloudscape/Derby je skor urceny pre ulohu lahsej embedded databazy.

Volne dostupna verzia DB2 je vsak naozaj k dispozicii: a to pod nazvom IBM DB2 Express-C.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

guest126

Poslať Str Jún 04, 2008 1:09 pm

MFF CUNI ma o XML cely predmet.
<<

gursky

Site Admin

Poslať Sob Jún 07, 2008 2:38 pm

No hej, na Karlovke je databazistov celkom dost. Vytvaraju v ramci vedeckej cinnosti vlastnu implementaciu nativnej XML databazy. Celkom zaujimave a podla mna este lepsie napady pre nativne XML maju na CVUT.
No co sa tyka tejto temy tak je uz dost stara, .. nakoniec sa mi podarilo po rozhovoroch s doc. Torokom a RNDr. Pribolovou presadit XML na cvicenia databaz. Prednasajuci sa zlomit nedal.
<<

alef0

Site Admin

Poslať Ned Jún 08, 2008 9:15 am

MFF CUNI CZ ma len k databazam 1 zakladny + 4 volitelne predmety :-)

Ono ked niekoho zaujima XML ako take, da sa urobit napr. dobrovolny seminar po obede (tak ako bol webovotechnologicky). Na zakladny nahlad na veci take tri-styri dni intenzivneho studia stacia (rozumej XML ako take, XSLT, XPath, XQuery, dopytovanie a transformovanie a API v prislusnom vhodnom jazyku).
Lorem ipsum dolor sit amet.

Späť na Pripomienky k predmetom

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť