OSY cvika - obráťme list

Hlasovanie končí za Pia Okt 31, 2008 8:47 am

V akom jazyku by ste chceli písať skripty?

BASH skripty
5
42%
Python
0
Nehlasovalo
C/C++
0
Nehlasovalo
Perl
1
8%
Java (trochu zvrhlé na skriptovanie)
0
Nehlasovalo
PHP-CLI
6
50%

Celkom hlasov : 12
<<

gursky

Site Admin

Poslať Uto Sep 16, 2008 8:47 am

OSY cvika - obráťme list

Začíname nový semester. Po vzrušujúcom priebehu minuloročnej výučby a najmä hodnotenia cvičení predmetu Operačné systémy (vid diskusiu http://forum.ics.upjs.sk/viewtopic.php?t=86), by som bol rád keby cvičenia z OSY boli odcvičené k plnej spokojnosti študentov.

V cieľoch predmetu sa nachádzajú takéto veci:
Získať znalosti o základnej architektúre operačného systému. Pochopiť algoritmy pre prideľovanie procesora viacerým procesom, medziprocesovú komunikáciu a prideľovanie pamäte. Vedieť uplatniť základné synchronizačné postupy a riešiť problémy prideľovania spoločných zdrojov pre vstupno-výstupné operácie. Rozumieť organizácii súborov a ich ochrane prístupovými právami. Vedieť prakticky využívať služby operačného systému typu Unix a Windows.

Milí druháci (samozrejme môžu sa vyjadriť aj iní), píšte mi počas celého semestra, čo by ste sa na cviku chceli dozvedieť/naučiť. Ak sa vám bude zdať, že sa cviko míňa účinku určite si to nenechajte len pre seba.

Na začiatok mám jednu priamu otázku. Počas cvika príde čas, keď budeme robiť aj nejaké skripty vykonávajúce komplexnejšie úlohy. V akom jazyku by ste chceli tieto skripty písať? Možnosti sú v ankete pripojenej k tejto diskusii. Anketa má trvanie 45 dní, víťazný jazyk bude používaný pri tabuli (pracovať budete môcť aj v inom).

Nadväzujúc na ciele predmetu, aké služby spomínaných OS si myslíte, že by ste chceli a ešte neviete v žiadanom rozsahu využívať?
Naposledy upravil gursky dňa Sob Sep 20, 2008 7:36 am, celkovo upravené 1
<<

bwpow

Poslať Pia Sep 19, 2008 12:59 am

Mozno moj nazor bude trochu kontroverzny, ale osobne odporucam pouzivat PHP, konkretne PHP-CLI. Viem, ze tento jazyk sa este velmi ako konzolovy skriptovaci velmi neuznava, ale pomaly sa zacina rozmahat. Vyhodou je, ze mnoho studentov sa stretlo alebo stretne s PHP pri tvorbe stranok, tak preco to rovno nevyuzit aj pri skriptovani? Pritom PHP od verzie 5 je bohate aj v tomto smere, existuje mnoho rozsireni na pracu v konzole (ncurses), pracu s procesmi, socketmi, vlaknami, sifrovanim, diskom. Proste, moznostami sa uz urcite vyrovnal Pythonu (ktory okrem ineho coskoro zmeni syntax a nebude uz nadalej spatne kompatibilny) a Perlu. Bash ako taky sa podla mna na zlozitejsie skriptovanie uz nehodi a o Jave a C/C++ ani netreba hovorit.

Preto je moj navrh (aj ked do toho asi nemam co kecat) prave PHP-CLI.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

johny

Poslať Pia Sep 19, 2008 9:12 am

Ja som hlasoval za bash, lebo si myslím, že sa to oplatí vedieť, keďže je to (alebo nejaký variant) základný shell vo väčšine distribúcií. Veci ako rúry, presmerovanie a iné konštrukcie, ako zadeklarovať premennú alebo jednoduché cykly v bashi sa zídu aj pri bežnej konzolovej práci, nielen pri písaní nejakých namakaných skriptov. Okrem toho, bash najlepšie spolupracuje s inými príkazmi/programami (zreťazíme toto s týmto, výstup presmerujeme hentam a celé to uložíme do takejto premennej, a podobne), takže na jednoduché veci tohto typu by bola hanba použiť niečo iné :). Na zložitejšie veci je IMHO najvhodnejšie to, čo človek najlepšie vie, takže ja používam tiež PHP-CLI (kedysi som používal dokonca obyčajné PHP ako Apache modul), ale keď niekto vie najlepšie Javu, tak sa nebude učiť a zvykať si na nový jazyk, aby vedel trochu elegantnejšie napísať nejaký skript.
E-mail/Jabber: jan[zavináč]jergus.eu
<<

alef0

Site Admin

Poslať Pia Sep 19, 2008 12:45 pm

Skriptovat v Jave je ako pouzit dvestotonovy kombajn na zostrihanie [vlozte-nazov-oblubenej-rastliny], ktoru si informatik pestuje na okennom rame intraku.

Bash ma naozaj vyhodu v tom, ze je vsade, PHP je velmi efektivne (skriptujem v nom vo Windowse, tiez v CLI verzii) a jednou muchou sa daju zabit dve rany (ehm): teda aj skriptovanie aj stranky, ale na ukor rozsirenosti.
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

gursky

Site Admin

Poslať Sob Sep 20, 2008 7:38 am

php

doplnil som do hlasovania aj php-cli, dakujem za tip
<<

JorgenStrule

Poslať Sob Sep 20, 2008 4:58 pm

pripajam sa k johnymu...

jednak preto, ze sa to cloveku v buducnosti zide, a tiez preto, ze ma to dost zaujima....

Späť na Pripomienky k predmetom

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť