Zmysel TVY

Mal by byt predmet TVY medzi povinnymi?

Ano
7
78%
Nie
2
22%

Celkom hlasov : 9
<<

guest126

Poslať Ned Jan 13, 2008 12:39 am

@tobwpow: Spravca pocitacovej siete nemusi byt informatik. Ak niekto chce byt spravcom, tak si spravi napr. Cisco. Ale to z neho nerobi informatika.
Skusme takto. Preco by TVY nemalo byt medzi povinnymi? Daj argumenty proti.

Moje argumenty za:
- dost rozvija abstraktne myslenie
- prve stretnutie z teoretickou informatikou (velmi dolezita cast informatiky)
- nuti studenta premoct lenivost a ucit sa, ak chce na skole ostat. Zamyslat sa vecami, nad ktorymi sa mozno v zivote nezamyslel
- nevidim dovod (okrem lajdactva), preco byt skusku z toho student nespravil
- uci to clovek, ktory vie presne co hovori + vedecka matematicka elita, ktora moze nadejnemu vedcovi pomoct. Myslim, ze je to ucite, ktory vie naozaj motivovat pripadneho zaujemcu. "Zijuca legenda :D "

Aj co bolo diskusia o prijmackach. Na jednej strane davame sancu skrytym talentom (aj ked ako navrholval ado21, tak take primacky by boli podla mna ok, najzakladnejsie programko, 3 ulohy, pricom staci spravit jednu. Z toho nech najtazia uloha bude obraz cisla alebo ciferny sucet).
Vseobecny prehlad povazujem za vyhodu.

Z tvojho prevaju mam pocit, ze by si najradsej zrusil skolu.
Aby bolo jasne. Bavime sa o I. stupni studia. II. druhy vidim zatial vsetko na jedno kopyto. Alebo ta bavi vsetko, alebo nic.

Btw, urcite ma TVY viac spolocne s informatikou ako fyzika...
<<

bwpow

Poslať Ned Jan 13, 2008 1:54 am

vamdex píše:@tobwpow: Spravca pocitacovej siete nemusi byt informatik. Ak niekto chce byt spravcom, tak si spravi napr. Cisco. Ale to z neho nerobi informatika.

A co robi z cloveka "informatika"? To, ze ma diplom? Nedaj sa vysmiat. Podla mna je celkovo somarina hovorit o ludoch, ze su "informatici", "fyzici", "ekonomovia". V skutocnosti existuje len vedna (alebo vedomostna) disciplina informatika, fyzika, ekonomia a kludne moze clovek mat poznatky zo vsetkych troch alebo ani z jednej. Ja sa napriklad zaujimam aj o informatiku, aj o fyziku, aj o filozofiu. Co potom vlastne som?

vamdex píše:Skusme takto. Preco by TVY nemalo byt medzi povinnymi? Daj argumenty proti.

Moje argumenty za:
- dost rozvija abstraktne myslenie

Suhlasim, ako aj dalsich 1000 roznych predmetov. Toto proste nie je argument "jedinecnosti" tohto predmetu. Preco by prave tento mal byt povinny a kvantove vypocty nie, hoci tam sa berie skoro to iste ale na inej "platforme".

vamdex píše:- prve stretnutie z teoretickou informatikou (velmi dolezita cast informatiky)

Na to by mal sluzit ten uvod, ktory navrhoval pan Gursky.

vamdex píše:- nuti studenta premoct lenivost a ucit sa, ak chce na skole ostat. Zamyslat sa vecami, nad ktorymi sa mozno v zivote nezamyslel

Opat plati argument s kvantovymi vypoctami. Dokonca tu je to este zretelnejsie, pretoze "zamyslanie sa" nad algoritmami na kvantovych pocitacoch mi dalo zabrat viac, ako zamyslanie sa nad TS.

vamdex píše:- nevidim dovod (okrem lajdactva), preco byt skusku z toho student nespravil

Opat ten isty argument.

vamdex píše:- uci to clovek, ktory vie presne co hovori + vedecka matematicka elita, ktora moze nadejnemu vedcovi pomoct. Myslim, ze je to ucite, ktory vie naozaj motivovat pripadneho zaujemcu. "Zijuca legenda :D "

Mna kvantove pocitace ucil Mockovciak. Ucitel vie studenta motivovat len do takej miery, ako sa student necha. Dobry ucitel sa pozna v tom, ze vie studentov, ktori maju zaujem o dany prednet viest spravnou cestou. O tom sa inak diskutovalo pri Studenovskom.

vamdex píše:Vseobecny prehlad povazujem za vyhodu.[/quota]
O tom myslim nikto nepochybuje. Resp. v diskusii sa zatial nikto nevyslovil proti.

vamdex píše:Z tvojho prevaju mam pocit, ze by si najradsej zrusil skolu.

Keby som chcel skolu zrusit, myslis, ze by som travil hodiny na tomto fore vypisovanim nezmyselnych prispevkov?

vamdex píše:Aby bolo jasne. Bavime sa o I. stupni studia. II. druhy vidim zatial vsetko na jedno kopyto. Alebo ta bavi vsetko, alebo nic.

A este mi teda povedz, ze si so sposobom studia maximalne spokojny po tomto vyroku.

vamdex píše:Btw, urcite ma TVY viac spolocne s informatikou ako fyzika...

No argument there.

Aby bolo jasne, nikdy som nenapisal, ze pan Bukovsky je zly ucitel alebo TVY je zly predmet. Dokonca som sa niekde hore vyjadril, ze mi tento predmet nieco dal (ako jeden z mala na tejto skole). To vsak neznamena, ze ho treba nasilu nanutit vsetkym studentom. Z mojich byvalych spoluziakov si uz pri statniciach aspon polovica ani napamatala, co TS je a pritom dnes pracuju v normalnych zamestnaniach, dostavaju slusny plat a ich praca ma zmysel. Keby sa ich dnes niekto opytal, co by pocas studia najviac privitali, urcite by to nebolo "viac TVY". Ich odpovede by skor boli: "Viac Javy", "Viac OOP", "Viac design-patterns", "Viac Linuxu" atd. Oni sa totiz zivia tym, co dokazu a co je od nich ziadane a nie nejakymi idealmi, ktore tu niektori na tomto fore produkuju. A su to oni, co najlepsie vedia, co by teraz naozaj potrebovali. A ked aj narazia na problem, ze niekde treba konecnostavovy automat, tak nemaju problem zobrat knizku alebo pouzit google a potrebne informacie si najst. Preto netreba podcenovat rozhlad po vsetkych oblastiach informatiky, ale taktiez netreba ziadnu oblast nanucovat ako jedinu spravnu a ostatnymi opovrhovat. Ako som napisal, informatika je velmi rozsiahla a divoko sa meniaca veda, ktora sa proste za 5 rokov neda vobec obsiahnut. Preco potom nutit ludi do niecoho, co nechcu?

Dufam, ze na skolu si prisiel hlavne studovat a vzdelavat sam seba a nie preto, aby si na verierkoch mohol ohurovat spolocnost kamosov, co studuju na TUKE tym, ze im budes rozpravat, ake tazke teorie a dokazy sa tu preberaju. Ked Ti TVY vyhovuje, tak to je super a som aj za Teba velmi rad. Ale uvedom si, ze existuju ludia, ktori by miesto TVY mali radsej dalsi kurz grafiky a ten by im asi dal do buducnosti viac. Oni chcu tiez len studovat a vzdelavat sami seba, tak preco im to upieras, ked Tebe samemu to uprete nebolo? To, co chcem je, aby mali studenti moznost vybrat si to, co ich zaujima, a vobec nie zrusit skolu.

Inak, este sa vratim k tomu nazoru, ze tento predmet nuti premoct lenivost, aby student mohol zostat na skole. Ty pravdepodobne beries skolu ako nejaku formu prestize alebo spolocenskeho postavenia. Ale to vobec nie je zmysel vysokej skoly. Ta je tu na to, aby dala moznosti studentom, ktori chcu studovat. Takze hlavne studuj a nestaraj sa o to, kolko ludi preslo a kolko nepreslo! Alebo sa citis zle, ked vidis, ze spolu s Tebou prechadzaju aj totalni debili? No a co? Co Ta do toho? Je to ich zivot a ked si chcu premrhat jedinecnu prilezitost na ziskanie dobreho vzdelania a este zdarma, je to ich vlastna blbost. Ty hlavne studuj pre seba a pracuj na sebe a nepozeraj sa na druhych. Dnes uz diplom z UPJS nema cenu ani hajzelpapiera, kedze nema take dobre parametre ako original. Preto jedine, co ziskas, ked skolu absolvujes, su Tvoje vlastne vedomosti a schopnosti. Ti blbci, ktori skoncili s Tebou, sa nedokazu tak dobre uplatnit, kedze tento cas premrhali. Ale to asi pochopis, az ked skoncis a dostanes sa do realneho sveta. Skoda, ze toto poznanie prichadza pre mnohych az tak neskoro.

Opat zopakujem: Ked ma clovek moznost rozhodovat o buducnoti celej krajiny, preco by nemohol rozhodnut, ktore predmety chce a ktore nechce studovat? (povedzme, ze z informatiky, kedze sa u nas studuje informatika). TVY nie je jediny informaticky predmet a urcite sa neda oznacit za taky, bez ktoreho by sa jedinec nemohol plnohodnotne uplatnit ako informatik a byt uzitocny pre spolocnost.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

gursky

Site Admin

Poslať Ned Jan 13, 2008 9:36 am

povinne-nepovinne

Ja som zastancom toho, ze iba niektore predmety by mohli stratit punc povinnosti. Vela predmetov by sa nerozumnym odstranenim sice pekne nenapadne presmyklo do podmienujucich predmetov, pre tie "zaujimave" (analyza pod grafiku a neuronky, algebra pod kodovanie a kryptu, TVY pod automaty a tie pod logicke aspekty databaz, operacne systemy pod administraciu linuxu, siete pod paralelne a distribuovane atd.), ale keby sa to dotiahlo do extremu tak by sme zistili ze ak chceme studovat niektore predmety tak na to musime mysliet uz 4 roky vopred, aby sme stihli odfajfkat podmienujuce. To by nemuselo byt az take zdrave, lebo by niekto mohol ziskat zaujem o danu oblast "neskoro". Je vela studentov, ktori sem idu s tym, ze nevedia co vsetko sa da studovat a ake krasy skryvaju niektore oblasti informatiky.
Takze extrem isto nie je dobry.
Myslim si vsak, ze sucasny system sa da este zvolnit. Mozno by to pomohlo studentom k ich motivacii ked maju ten pocit ze ich cesta vedie k nieomu podla nich zaujimavemu a uzitocnemu. Vela hundrosov ani netusi kde povinne predmety figuruju ako skryte podmienujuce a preto na nich nadavaju.
Urcite si myslim, ze prirovnavat diplom k toaletnemu poaprieru je velmi nevhodne. Je vela institucii, najma statnych, kde bez diplomu mas male sance resp. slabo platene. Nie kazdy tuzi ist do sukromnej sfery, kde skor padnu na zadok z certifikatov a skusenosti.
Naposledy upravil gursky dňa Pon Jan 14, 2008 8:35 am, celkovo upravené 1
<<

guest126

Poslať Ned Jan 13, 2008 12:38 pm

@tobwpow: :) Imho, takto nejako funguje nasa spolocnost. Skoncis medicinu, mas diplom a mas v niecom atestaciu. Napr. kardiolog. Ale aj tak ta vacina ludi bude volat lekar :)

Keby som chcel iba OOP ci design, tak nie som na u nas na vyske :) O diplom mi nejde :) Chcem skumat zatisia informatiky :) Preto som tu. Teba bavi fyzika, mna biologia :) A viem ju celkom slusne :)

A fajn :) suhlasim :) ale vezme si aj fakt, ze na na UPJS je aj zaujem vychovavat vedcov (mozno aj skryte talenty), kde je TVY myslim naozaj zakladny predmet.

Mas pekne myslienky, vsetko ok. Ale univerzita u nas to nemoze, lebo by nebola univerzita (neviem ako to je v zahranici). Tie myslieninky sa hodia mozno na nejake sukromne kurzy, ak sa to clovek nechce ucit sam. Univerzita je o niecom inom. Len si vezmi CUNI. Asi najprestiznejsia skola v Strednej Europe. A co sa tyka teorie, tak maju ju tam trochu inu ako tu. A diplom z nej viac urcite vacsiu hodnotu ako hajzelpapier (prinajhorsiom sa da za kopu hajzelpapierov vymenit :) )

Proste niektore veci musis zladnut. Napr. ak chces robit judo, musis sa opadat k smrti a dva tyzdne si necitit chrbat (resp. velmi citit). Vacsinu to nebavi. Ale ak nevies padat, tak ta niekto na treningu ze strtvinu sekundy hodi a pokial to uz nemas na to automaticky reflex ako spadnut tak si vies kde...
Btw, poznam aj IT firmy, ze ak nevies, co je to automat tak sa poklepaju po ramene a povedia ti co chcete potom v programovani, zbohom... (Im na jazyku nezalezi, ten sa ti daju naucit, im ide o myslenie)

Inac poznam kopu webdizajnerov, dobrych aj velmi, ale studuju alebo anglinu, masmedia, reklamu, design a nie co, a nie informu. Aj koderov, kt. studuju uplne nieco ine. Univerzita ti asi nema dat vec, ze skoncis ju a hned v robote vsetko vies. Univerzita ta hlavne rozvinut do nejakej vyssiej urovne... (neviem to presne vyjadrit, nenarazat na to prosim :) )

Je to iba o tom, co si clovek vyberie. Len skoda malo ludi vie, co si ma vybrat...

Tato tema vznikla preto, aby si studenti do konca zivota mysleli, ze TVY ja nic.

Dakujem.
<<

quisutdeus

Poslať Ned Jan 13, 2008 10:08 pm

TVY je fajn :)

V mnohom velmi suhlasim s uzivatelom vamdex. Mimochodom, ked som sa hlasil na tuto skolu, hlasil som sa na odbor "informatika - vedecky smer". Pozorne si vsimnime ono adjektivum.
<<

bwpow

Poslať Pon Jan 14, 2008 12:33 pm

Re: TVY je fajn :)

quisutdeus píše:Mimochodom, ked som sa hlasil na tuto skolu, hlasil som sa na odbor "informatika - vedecky smer". Pozorne si vsimnime ono adjektivum.

Ved ja neprotestujem proti tomu, aby nasa skola bola vedecka. Ale treba si uvedomit, ze vedecka != teoreticka. Napriklad aj fyzika je teoreticka alebo experimentalna a nikoho snad ani nenapadne tvrdit, ze by experimentalna fyzika nebola vedou. Preco by potom nemohla byt experimentalna informatika vedou? TVY je proste uz dost advancovany predmet teoretickej informatiky a nie kazdy tuzi byt teoretikom. Napriklad aj o sietach sa daju popisat velmi pekne vedecke clanky, rovnako o pocitacovej grafike.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
Predchádzajúci

Späť na Pripomienky k predmetom

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť