Zmysel TVY

Mal by byt predmet TVY medzi povinnymi?

Ano
7
78%
Nie
2
22%

Celkom hlasov : 9
<<

guest126

Poslať Štv Jan 10, 2008 1:24 pm

Zmysel TVY

Aky ma TVY zmysel? Na co sa to vlastne ucime? Autorka dufa, ze by tak (po par peknych prispevkov) studenti mohli pochopit zmysel TVY.
<<

gursky

Site Admin

Poslať Štv Jan 10, 2008 2:48 pm

TVY

TVY=teoria vypočítateľnosti. Teda tento predmet má určite jednu z hlavných úloh ukázať, že nie všetky algoritmické problémy sú vypočítateľné.

Ďalej sa ukáže, že Turingov stroj je ekvivalentný s ľubovoľným vyšším programovacím jazykom. Tento teoretický model (Turingov stroj), či rekurzívna očíslovateľnosť je výhodná ak chceš dokázať napríklad zložitosť ale aj iné vlastnosti niektorých algoritmov. Výhoda je v tom, že stačí uvažovať iba málo "príkazov" a nie všetky príkazy napr. v Jave.

To je to, čo som si z tohto predmetu odniesol. Predsa len je to už 8 rokov odkedy som robil z toho skúšku. Osobne sa mi Turingove stroje začali páčiť až na voliteľných Geffertových prednáškach.
<<

bwpow

Poslať Štv Jan 10, 2008 5:25 pm

Ja hovorim, ze TVY je uzitocny predmet, hlavne v kontexte niektorych buducich predmetov, ale aj tak by mal byt medzi nepovinnymi. Poznatky z neho su podla mna skutocne vyuzitelne len v jednom smere informatiky, ktorym sa pravdepodobne vyberie len velmi malo studentov.
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

alef0

Site Admin

Poslať Štv Jan 10, 2008 7:51 pm

Zmyslom TVY je vyfiltrovat studentov, vsak to vsetci vedia, naco hmlit veci do cudzich slov.

----------------------
Ale nie o tom som chcel. TVY je tusim prvy predmet teoretickej informatiky. Ako uz poznamenal pouzivatel gursky, ukaze sa ze Turingov stroj je najjednoduchsi teoreticky mozny model pocitaca, ktory dokaze vypocitat presne to, co akykolvek realny pocitac.

Ukazu sa sady funkcii, ktore sa daju vypocitat na Turingovom stroji, prebehne aritmetizacia (cize mapovanie matematickych objektov na prirodzene cisla, lebo v podstate aj realny pocitac rata len s 0 a 1kami), ukaze sa Halting Problem, kde sa samotny TS namapuje na cislo a podhodi sa ako vstup inemu TS a dokaze sa, ze ze existuju problemy, ktore sa na pocitaci zratat nedaju (co je teda vyznamne i z filozofickeho hladiska) a ak si pamatam, je este Univerzalny System Programov, kde sa ukaze ake vlastnosti platia ked Turingov stroj rata nieco na vsetkych moznych programoch sveta.

Kedysi bola aj dynamicka miera zlozitosti, ale to bolo uz pre mna kralovstvo, kde zili chobotnice, draky a ine zvery :-)

Ono medzi nami, ja som si stale myslel, ze TVY by mal byt ako povinne volitelny predmet v 4taku :-)
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

guest126

Poslať Štv Jan 10, 2008 9:01 pm

Sice chcelo trochu casu a sedenia na zadku, ale pochopila som zmysel TVY. Aspon ja mam pocit, ze na tom predmete stoji a pada cela informatika. Normalne som z toho uzasnuta.

A co sa povinnosti... mam z neho take pozitiva: Dost rozvija abstraktne myslenie. Prvy styk s teoretickou informatikou.
U nas, pokial viem, sa diplom dava za odbor Informatika (aspon na Bc.). Co aj zahrnuje teoreticku informatiku. Ja si predstavujem Bc. informatika tak, ze ma prehlad o veciach a uz vie, co z coho ho zaujima a bavi. Teda aj predmet TVY povazujem spravne zaradeny medzi povinnymi, poukazuje na dost silnu oblast informatiky.

Len nejak co som pozerala predmety na Mgr., tak tam mi pripadaju byt skoro vsetky teoreticke... Ak ak niekoho bavi programovanie alebo siete, tak nenasla som velmi predmety, kt. by tuto oblast rozvijali. :(
<<

gursky

Site Admin

Poslať Štv Jan 10, 2008 9:49 pm

vamdex píše:Len nejak co som pozerala predmety na Mgr., tak tam mi pripadaju byt skoro vsetky teoreticke... Ak ak niekoho bavi programovanie alebo siete, tak nenasla som velmi predmety, kt. by tuto oblast rozvijali. :(

Ked ta bavi programovanie tak sa zapis na rychlostne programovanie a mozno sa dostanes aj do ACM timu a mozes sutazit za skolu a vela sa naucis.
Ak ta bavia siete tak prid za mnou a mozno ti zverim na spravu najaky server.
Len sa treba ozvat.
<<

guest126

Poslať Štv Jan 10, 2008 10:45 pm

gursky píše: Len sa treba ozvat.

Ulohy z rychlostneho aj rozne ine mozem riesit aj bez rychlostneho, pokial viem :) Ci uz USACO, TOPCODER, ksp liahen...
Siete viem, ze by ma bavili, ale nic vacsie som nespravila, lebo som nemala kde. Ani kde sa ucit. Ostava iba samostudium (ale co siete velmi nieje, lebo treba HW), ale kedze sa teraz davam samostudium na programko a sportujem, tak na siete nejak neostava cas, lebo v skole som zavalena kopu predmetmi, ktore az tak nemusim ale musim... A to naozaj berie cas, ktory by som radsej investovala niekde inde, ale nemozem, musim to tam invetovat. Myslim, ze taky styl je iba na FI MUNI, kde sa mozes od prveho rocnika specializovat ak chces.

Rada by som, ale nestiham. A nenadarmo sa hovori, ze v zdravom tele zdravy duch, a uz aj tak dost obmedzujem sport, ale sportovat proste musim.

Vyzera, ze su tu na fore bezne offtopics. Toto povazujem za jednu z nich. Mozno by bolo lepsie na offtopic poslielat sukromne spravy, alebo nech daju adminy temu presunute offtopic, lebo ten, kto si klikde na temu vyznam TVY, tak ho tieto dva prispevky asi vobec nezaujimaju, lebo to uz nic nema spolocne s TVY...

Kazdopadne, dakujem za rozhovor :)
<<

LukasM

Poslať Pia Jan 11, 2008 4:00 am

TVY

momentalne este nevidim v tomto predmete nic zvlastneho - nieco sme sa naucili, nieco preratali na cvikach. Ale prakticke vyuzitie uvidim pravdepodobne az na automatoch, tak sa uz teraz tesim, ze co tam bude. Takze zatial tento predmet radim medzi nasilu donutene :D
<<

bwpow

Poslať Pia Jan 11, 2008 8:23 am

Re: TVY

LukasM píše:Takze zatial tento predmet radim medzi nasilu donutene :D

Vsetky povinne predmety na VS su nasilu donutene, ak ich nechces. Informatika je velmi velmi siroky pojem a urcite v nej existuju aspon dve oblasti, ktore vzajomny prienik je nulovy. Preto je nezmysel mat nejake povinne predmety. Student na VS ma pravo rozhodovat o osude tejto krajiny, preco by teda nemohol rozhodnut aj o predmetoch, ktore chce studovat (plati pre TVY, pre automaty, siete, grafiku, programko, vsetko).
Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
<<

gursky

Site Admin

Poslať Pia Jan 11, 2008 9:29 am

bwpow píše:Student na VS ma pravo rozhodovat o osude tejto krajiny, preco by teda nemohol rozhodnut aj o predmetoch, ktore chce studovat (plati pre TVY, pre automaty, siete, grafiku, programko, vsetko).

Ja si myslim ze by povinne mohli ostat prednasky na ktorych by sa spravil uvod do kazdej z oblasti, aby sa nestalo, ze niekto na zaklade toho, ze pocul z "dobre informovanych zdrojov" ze ucitel alebo predmet je obluda, a ked si to zapises tak to znamena, ze zhoris v pekle a vsetci sa ti budu smiat ze si sa na to dal. Prave koli takym JPP sa vela ludi zapisuje (isto su ludia co maju aj ine dovody, aby som nezavadzal) na TUKE, lebo sa dozvedia ze tu je to tazke.

Ulohou ucitela na takomto predmete by bolo ukazat zaklady a motivovat studentov aby si zapisali volitelne nadstavby. Podla mna je zdrave ak absolvent informatiky ma aspon nejaky PREHLAD o tom co sa deje v inych oblastiach. Cize aby som sa vratil k TVY tak podla mna by mu mohol predchadzat povinny predmet "Uvod do teoretickej informatiky" s rozsahom (1/0), ktoreho ulohou by bolo podnietit nadejnych teoretickych informatikov aby si zapisali napr. TVY,automaty ci zlozitost, alebo utvrdit zarputilych neteoretikov, ze toto je naozaj obluda :).
<<

guest126

Poslať Pia Jan 11, 2008 10:03 am

No neviem...

Univerzita je jednym zo zakladnych stavebnych kamenov vedy. V tomto smere je myslim TVY zakladny predmet. Aj na FI MUNI, mas povinne a povinne volitelne predmety, myslim, ze 50%. Zvysok si mozes dat uplne co chces. A ak chces diplom z univerzity, vedeckej institucie (Master of Science), tak vyzera ze TVY spravne medzi povinnymi.

Si predstav, ze si programator napr. v C++. Ale a nevies spravit select v databaze, a tu teoriu za tym, nevies zostietovat 7 PC, ako funguje QuickSort, nevies nieco o zlozitosti, resp. vymenit HDD, tak mas pravo sa nazvat informatikom? Si iba bezny programator, kt. vie ako sa tuka do klavesnice. Na vyske nestujujes programovanie, ale informatiku (to Infor - matika tam nie je nahodou, po ang. computer SCIENCE). A obratene. Informatik ktory nema sajnu o programovani, informatikom nie je.

Apropo, programovat ta ziadna skola nenauci. Musis si to vsetko odkodit sam a opat dalej kodit :)

Mas pekne myslienky, ale nie na univerzity :) Najskor by to mohli byt nejake kurzy, kde by si ziskal papier co ovladas...

Aj ked u nas tych povinnych a povinne volitelnych predmetov je fakt vela. Napr. ja osobne sa velmi nestiham venovat (a z vycerpanosti ani nemam chut) veciam, co mam rada s snurat sa v nich hlbsie :(

Mne osobne sa TVY paci, dost mi rozvinulo abstraktne myslenie, a celkom to je sradna. A aj pri nom algoritmujes :)

Btw, suhlasim s gurskym :)
<<

bwpow

Poslať Pia Jan 11, 2008 10:22 am

gursky píše:Podla mna je zdrave ak absolvent informatiky ma aspon nejaky PREHLAD o tom co sa deje v inych oblastiach. Cize aby som sa vratil k TVY tak podla mna by mu mohol predchadzat povinny predmet "Uvod do teoretickej informatiky" s rozsahom (1/0), ktoreho ulohou by bolo podnietit nadejnych teoretickych informatikov aby si zapisali napr. TVY,automaty ci zlozitost, alebo utvrdit zarputilych neteoretikov, ze toto je naozaj obluda :).

S tymto uplne suhlasim. Tak by to bolo asi naozaj najlepsie. A hlavne, ak by za to neboli kredity, resp. nemusela by byt skuska, len zapocet za nejaky odovzdany projekt alebo material (clanocek, prednaska) z danej oblasti, co by znacilo, ze dany student sa do danej problematiky aspon pozrel a ma prehlad, o co v nej ide.
<<

janq

Poslať Pia Jan 11, 2008 6:59 pm

vamdex píše:Ulohy z rychlostneho aj rozne ine mozem riesit aj bez rychlostneho, pokial viem :) Ci uz USACO, TOPCODER, ksp liahen...

To istotne mozes. Cielom toho predmetu je iba podporit studentov v tychto aktivitach. Ak vies dobre programovat, tak hodnotenie A sa tam da ziskat jednou 75 minutovou sutazou v TopCoderi.

Co sa tyka TVY, tak suhlasim s vamdex's poslednym prispevkom.
<<

marian

Poslať Pia Jan 11, 2008 8:19 pm

alef0 píše:ukaze sa ze Turingov stroj je najjednoduchsi teoreticky mozny model pocitaca, ktory dokaze vypocitat presne to, co akykolvek realny pocitac.

Toto sa tam urcite neukaze, kedze sa ani nedefinuje, co by taky "najjednoduchsi teoreticky model pocitaca" mal byt :) </nitpicking>

bwpow píše:Informatika je velmi velmi siroky pojem a urcite v nej existuju aspon dve oblasti, ktore vzajomny prienik je nulovy.

Tak to dufam nie je pravda. "Prakticka informatika" by neexistovala bez teoretickych zakladov, a "teoreticka informatika" by bez praktickeho vyuzitia bola dost sucha (aj ked, ruku na srdce, v niektorych pripadoch ozaj je :)
<<

bwpow

Poslať Sob Jan 12, 2008 11:06 pm

marian píše:Tak to dufam nie je pravda.

Sprava pocitacovych sieti a frazove gramatiky toho vela spolocneho nemaju. Resp. som pri sprave sieti este vacsinu poznatkov z teoretickej informatiky nemal sancu pouzit (okrem casti teorie grafov a samozrejme zakladnej aritmetiky). Tym nechcem povedat, ze ak by clovek chcel, tak by nejaku spojitost nenasiel. Skor mi islo o to, ze clovek moze byt rovnako dobry spravca siete napriklad bez znalosti TVY ako s nou -> ju nepotrebuje. A sprava pocitacovych sieti urcite medzi aplikovanu informatiku patri.

Ale o tom toto vlakno nie je. Takze opat hovorim, ze TVY urcite nie povinne. Informatika je natolko siroka veda (sic!), ze sa cela studovat neda a to ani na takej zakladnej urovni, na akej TVY je, kedze za tu cenu su potom opominane ine (podla mna rovnako-) dolezite oblasti. Takze fakt len strucny prehlad problematiky a potom nech si kazdy vyberie svoju zivotnu cestu.
Ďalší

Späť na Pripomienky k predmetom

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť