Ivan Kalaš-Učiteľ pre 21. storočie: Veľká výzva

Moderátor: FeroG

<<

PainMaster

Poslať Pia Apr 12, 2013 12:24 am

Ivan Kalaš-Učiteľ pre 21. storočie: Veľká výzva

17. apríla 2013 (streda) o 13:30
v miestnosti SA1A1 (P/01), PF UPJŠ

https://www.facebook.com/events/508614345865104/
http://bezadis.ics.upjs.sk/Prednasky/Ivan-Kalas
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

FeroG

Poslať Str Apr 17, 2013 7:05 pm

Re: Ivan Kalaš-Učiteľ pre 21. storočie: Veľká výzva

Malé zhodnotenie prednášky. Aj keď to bola v rámci Bez(a)Dis-u jedna z tých masovejších prednášok, osobne som bol sklamaný, že medzi účastníkmi som narátal len 4 študentov učiteľstva (dve prváčky a dve štvrtáčky). A práve študenti učiteľstva, resp. učiteľských kombinácii, bola tá cieľová skupina, kvôli ktorej som sa rozhodol prof. Kalaša na Bez(a)Dis pozvať (a vzhľadom na to, že je rozbehaný po celom svete, bolo super, že sa vôbec nejaký termín po roku od pozvania podarilo nájsť). Mal som totiž pocit, že naši študenti učiteľstva majú málo príležitosti spoznať ľudí z vonku, ktorí pôsobia v tejto oblasti a môžu priniesť nové podnety pre ich budúce profesné profilovanie. Rozmýšľal som, čo sa pod takýto nezáujem podpísalo. Nebudem to tu písať, ale žiadna z alternatív nebolo nijako pozitívna...
<<

PainMaster

Poslať Str Apr 17, 2013 8:48 pm

Ako povedal prof. Kalas.. absolventi/tky nemaju radi pocitace. :P

-kto nebol na prednaske nepochopi.

<<

steveSV

Poslať Str Apr 17, 2013 11:58 pm

Nechcem písať nič v zlom, bol som tam aj ja (2MImu).
<<

FeroG

Poslať Štv Apr 18, 2013 12:12 am

steveSV píše:Nechcem písať nič v zlom, bol som tam aj ja (2MImu).

Ano, teba som videl (ak teda dobre dekodujem, kto sa skryva za nickom). Akurat sa musim priznat, ze som zil v tom, ze uz mas studium skoncene (kedze Lazarus si mal spolu s Jurajom, ktory je teraz doktorand)... Takze statistika je o malicko vylepsena (boli az 5 studenti IX).

Mozno otazka do diskusie: Ako bol vlastne vnimany obsah prednasky (napr. vami ako buducimi ucitelmi)?
<<

steveSV

Poslať Štv Apr 18, 2013 12:44 am

Podľa môjho názoru, oplatilo sa tam byť a bol to pohľad človeka, ktorý má nám čo povedať do budúceho povolania učiteľa. :)
<<

PainMaster

Poslať Štv Apr 18, 2013 7:13 am

Odkaz je jasny, vsetci sa ucime! Ja mam po prednaske viac novych otazok do zivota ako odpovedi ktore som dostal, co u mna znamena velku spokojnost :)

Ak by ucitelia mali neaky seminar na ktorom by taketo veci preberali, urcite by som sa tam zastavil. Bohuzial som o nicom podobnom nepocul. <<predmet do diskusie na ustavoch :)

<<

mirak

Poslať Štv Apr 18, 2013 9:53 am

ucitelia ti povedia, ze nemaju cas na taketo seminare, lebo su ucia prakticky 2 odbory... je to asi dost skoda, minimalne
<<

alef0

Site Admin

Poslať Sob Apr 20, 2013 11:52 am

Nahravala sa tato prednaska?
Lorem ipsum dolor sit amet.
<<

FeroG

Poslať Sob Apr 20, 2013 9:41 pm

alef0 píše:Nahravala sa tato prednaska?

Ano. Dokonca dvojnasobne. CCV nahravalo prednasku na videokameru, ja som ju nahraval cez EVO. Ako (takmer) vzdy technika v P/01 nefungovala na 100%. Cez EVO mam zaznam audio + slajdy (videokamera nenabehla) - ale myslim, ze to staci. Aktualne cakam na schvalenie zverejnenia videozaznamu od prof. Kalasa.
<<

PainMaster

Poslať Ned Apr 21, 2013 4:30 pm

Upjs, jedna z top 3 univerzit ako sa prezentuje a nedokaze zabezpecit fungujucu techniku?
hmm,smutne...

<<

FeroG

Poslať Pon Apr 22, 2013 1:35 pm

Odkaz na prezentaciu, videozaznam a fotogaleria z prednasky su zverejnene na stranke: http://bezadis.ics.upjs.sk/Prednasky/Ivan-Kalas
<<

guest126

Poslať Uto Jún 18, 2013 5:12 am

Poznamka pre peer couching. Odporucam si pozriet, ako funguje klub Anonymych alkoholikov.

Povodne som chcel kontant na toho cloveka, ale pokial vie o nom Hejny, mame ho.
Zaujimavost: Hejny je svetova kapacita na pedagogigku matematiky. Ako povedal Kalas, bol aj vedec. V CR teraz spolupracuje s ministerstvom skolstva a bol zasadne proti pocitacom vo vyucovani matematiky. "Zlomila" ho az nasa skupina, ked mu bolo ukazane nas program na ucenie, defacto taky premysleny projekt na kolene aby si jeden doktorand lahsie utriedil myslienky v hlave na ucenie sa nastatnice... Deju sa pokroky obrovske teraz. Je to dobre podchytene.
Zaujimaovst2: Hejneho otec napisal genialnu knihu, neviem teraz nazov, mozem zistit, o tom, ako sa dieta v roznych rokoch zivota uci. Neviem o tom, aby sa jej dostalo nejakeho vacsieho povsimnutia, no velmi malo ludi takto vidi do psychologie dietata.
Zaujimavost3: Az do dnes som si myslel, ze je Hejny Cech, hoci som vedel, ze jeho otec bol Slovak.

Som velmi nadseny. Idem to video preposlat nasmu ucitelovi. Nepisem to jeho meno, cely zivot si dava zalezat, aby bol skoro nevyhladatelny. Ale ide o byvaleho matematika svetoveho kalibru, ktory ked recenzoval 4 najprestiznejsie matematicke casopisy, a ktory si uvedomil, ze nejako to nic nove neprinasa, a tak zjednodusene povedane, zavesil svetovu matematiku na klinec a pustil sa do neprebanych ciest, ktore mu prisli zmysuplnejsie. Okrem toho ma mnoho skol a studentov. Dnes uz jeho studenti robia seminare inspirovane tym jeho po svete. Bol to taky zakladatel, zalozil par matematickych dispciplin. Ale pri ziadnej neostal dlhsie, ako bolo nutne. Vzdy ked nasiel skupinu chytrych ludi, o ktorych bol presvedceny, ze mu rozumuje a vidia potencial tej discipliny a ona prezije a bude dalej napredovat, odisiel znova nieco budovat. To je inac aj dovod, preco som Ferovi napisal, aby sa zacal venovat ASU. Lebo sice nikto nikto nepochybuje, ze terajsi vyucujuci ASU je algoritmicky velmi zdatny, ale nie je to reformator a tych par prispevkov tuna na fore mam pocit, ze ten predmet ani nie je velmi uzitocny. Fero je reformator a PAZ uz zreformoval bravurnym az genialnym sposobom (fakt neviem, ci niekde na svete sa lepsie uci programovat s pomocou Javy), spravil to najtazsie a uz to je iba take pracne doladovanie. Spravil zaklad. ASU podla vsetkeho nema kvalitny zaklad. Preto by bolo super vyuzit Ferovho potencialu a schopnosti a dat do kopy aj ASU. Treba na to trochu odvahy, lebo ostat pri paz je asi pohodlnejsie dnes, ale...

Fero, uprimne, neviem aky si vedec a co si na poli vedy a ci si tam potrebny. Hej, pracantov je potreba ale ti sa vzdi nejaki najdu. Ludia si radi robia PhD atd.. Ale mas sakra co robit, aby si na poli vedy dohnat toto, co si spravil v paz. Si reformarmator a zaroven dostacny odbornik. Ak si taky genialny aj na poli vedy, rob co uznas za vhodne. Ak nie, moze po Tebe ostat par clankov, alebo mozu po Tebe ostat cele skoly. Hej, viem, ze Ti nejde velmi o to, aby si niekto zapamatal Tvoje meno, aspon mne o to nejde, ale moze po Tebe ostat nieco vyznamne, co ma fakt zmysel a pozitivne ovlypni dalsie generacie. To je asi vsetko, co Ti mozem povedat, ja, neznamy student. Ale ak chces nejaku vahu, napis mail a dam Ti kontakt na nasho ucitela, o ktorom som vyssie pisat, ktory sa zdal svetovej slavy a najvysieho matematickeho piedestali (mam v tom case aj ekvivalent nobelovej ceny v matematike) a zacal robit nieco, co si myslel, ze tym pomoze svetu viac ako matematik. Hoci ako sam vravi, keby mu niekto vtedy povedal, ze bude robit to, co dnes, vysmial by ho s tym, ze je etablovany matematik.

Fajn. To bol trochu nadsenia odo mna a par osobnych slov pre Fera. Idem napisal ucitelovi, nech si pozrie to video a uvidime, co z toho zvykne.

PS. Sorry, ze som to napisal tak neuhladene a na prvu supu, ale snad je vidno nadsenie a potom vsetkom, co na tomto fore napisal, si nema cenu budovat nejaky uhladeny face.

Späť na Seminár Bez(a)Dis

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť