Ukončenie časti "Aplikačná vrstva"

<<

gursky

Site Admin

Poslať Pon Mar 01, 2010 12:00 pm

Ukončenie časti "Aplikačná vrstva"

Dnešnou prednáškou sme ukončili prehľad najdôležitejších protokolov aplikačnej vrstvy. Máte pocit, že niektorému protokolu nebol venovaný dostatočný priestor (prípadne žiaden) a myslíte si, že o ňom mohlo byť povedané viac?

Alebo naopak, zdal sa vám niektorý z protokolov rozoberaný "bezdôvodne" príliš do hĺbky?

Prijali by ste viac praktických ukážok použitia aplikačných protokolov v reálnych klientoch (nastavenie, ukážka komunikácie). Ak áno, ktoré z protokolov/klientov/peerov by si to zaslúžili?
"Microsoft is not the answer. Microsoft is the question. NO is the answer." - Erik Naggum
<<

johny

Poslať Pon Mar 01, 2010 7:07 pm

Možno XMPP, je to veľmi pekný a jednoduchý protokol a vidno na ňom, ako funguje instant messaging... ale to tak skôr na cvičeniach by sa možno dalo niečo nakódiť (my sme kódili FTP, to je nuda :)).

SSH a SSL (SSL tuším bolo) ako niečo medzi aplikačnou a transportnou vrstvou.

A možno spomenúť nejaké VPN, ale to sa asi skôr týka nižších vrstiev.

Možno Sambu (windowsový filesharing), tam je zaujímavé najmä koľko bordelu to broadcastuje :) Tuším o broadcastovaní nič nebolo, a to sa používa často aj pri prípajaní sa do kadejakých hier a podobne.

OK, myslím, že už som vymenoval takmer všetky protokoly, čo som kedy používal :)

Aha, a nemohli by byť slajdy nejakým iným fontom? Bolí ma pri ich čítaní moje typografické črevo ;)
E-mail/Jabber: jan[zavináč]jergus.eu
<<

gursky

Site Admin

Poslať Pon Mar 01, 2010 9:24 pm

Ten napad s XMPP sa mi paci, mozno to dame ako druhy projekt. Aspon ludia budu prinuteni vytvorit si konta a mozno sa tak aspon trochu podari vystrnadit ICQ :)

VPN a broadcast este budu spominane pri sietovej vrstve, takze o to nik okrateny nebude :).

SSL bolo len naznacene a na SSH nie je priestor. Ale dalo by sa mozno blizsie ukazat pouzitie SSL/TLS spolu s XMPP, len mam obavu, ze to sa vzhladom na nizku hodinovu dotaciu cvika nestiha.

Font ... ani mne sa nepaci :-) ale je to takto pohodlnejsie, kedze slajdy preberam a doplnam ich len zopar. Mozno o rok si najdem cas na prefontovanie.

Vďaka za dobre mierenu kritiku.
"Microsoft is not the answer. Microsoft is the question. NO is the answer." - Erik Naggum

Späť na PSE1 - Počítačové siete

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť