6. sada domácich zadaní

Moderátor: FeroG

<<

Vlado FKLm

Poslať Sob Nov 09, 2013 9:20 am

6. sada domácich zadaní

Dobre rano,
chcel by som sa opytat, ci v ulohach "O pisomke z algebry I a II" sa ocakava riesenie bez priameho vypoctu sucinu zadanych cisel, teda k vysledku sa mame dopracovat len na zaklade nejakych algebraickych vlastnosti cinitelov sucinu.
Dakujem pekne :-)
Na zaver este jedna poznamka. Hoci "Poznámka k hľadaniu riešení na internete" je podla mna aktualna pre vsetky zadania, v jej texte sa spomina uloha, ktora sa nenachadza medzi ulohami tohto zadania.
<<

FeroG

Poslať Sob Nov 09, 2013 9:51 am

Re: 6. sada domácich zadaní

Vlado FKLm píše:chcel by som sa opytat, ci v ulohach "O pisomke z algebry I a II" sa ocakava riesenie bez priameho vypoctu sucinu zadanych cisel, teda k vysledku sa mame dopracovat len na zaklade nejakych algebraickych vlastnosti cinitelov sucinu.

Kedze vstupne cisla su v rozsahu long a moze ich byt potencialne velmi vela, ich sucin mnohonasobne prekroci rozsah premennej typu long. To iste sa tyka aj pripadu, kedy by ste sucin ratali v premennej typu double. V tomto pripade by to bolo dokonca este nepresnejsie a s delitelnostou 10 by uz vonkoncom nezafungovalo. V Jave existuje sposob ako pracovat s "lubovolne velkymi cislami", ale ten pri tejto sade nie je dovolene pouzit. Takze kompaktna odpoved: Treba to riesit nie priamym sucinom cisel, ale treba nasadit trochu zakladoskolskej matematiky (az tak velkolepo, ze "algebraicke vlastnosti cinitelov sucinu" by som tu matematiku nenazyval).

Jeden komentar pre ludi mimo skupiny A:
* Tato uloha bola motivovana tym, ze informatici vo svojej fb skupine zverejnili zadania minulorocnych pisomiek z algebry. A medzi nimi bola uloha, na zaklade ktorej vznikli tieto 2 ulohy. Snaha je podporovat medzipredmetove vazby a tak trochu ukazat, ze tie predmety v skole neziju svoj vlastny izolovany zivot, ale pokojne sa mozu volne prelinat :-)

Jeden komentar k midtermu (ale tak trochu moze suvisiet aj s touto sadou zadani):
* Pri hodnoteni "zachranneho midtermu" som si vsimol, ze ludia sa dost naucili pouzivat metodu Math.pow (i ked oficialne im nebola na PAZku predstavena), bez toho, aby si uvedomovali vsetky dosledky. Predovsetkym tato metoda pracuje s hodnotami typu double. Ako som uz viac krat na prednaskach zdoraznoval, cisla s desatinnou ciarkou su v pocitacoch len jedna velka iluzia. Pre vacsinu situacii staci, no su situacie, kedy vidno, ze to cele je len jeden trik, ktory nie je dokonaly. Viac informacii: http://docs.oracle.com/javase/specs/jls ... #jls-5.1.2

Vlado FKLm píše:Hoci "Poznámka k hľadaniu riešení na internete" je podla mna aktualna pre vsetky zadania, v jej texte sa spomina uloha, ktora sa nenachadza medzi ulohami tohto zadania.

Dakujem za upozornenie. Uz som tu poznamku odstranil. Je to pozostatok minulorocneho zadania, kde bola uloha o odstranovani komentarov. A tato uloha mala prvky toho, ze kody (casto nekorektne) na tento ucel sa dali relativne rychlo vygooglit. Inak sa ulohy na PAZ1a snazia byt podla moznosti co najviac originalne.
<<

MarianOpiela

Poslať Sob Nov 09, 2013 3:20 pm

Dobrý deň prajem,

tiež by som k úlohám "O písomke z algebry I a II" ocenil, keby pri zadaní boli nejaké vzorové vstupné hodnoty, aby sme si mohli metódy vyskúšať ešte pred odovzdávaním do Moodlu (aj tak ešte evaluátor nie je). Podľa mňa by to niektorým mohlo ušetriť dosť času a nervov, lebo ak to vyriešia, budú si myslieť, že je to OK, ale potom uvidia, na akých hodnotách sa to bude testovať a budú možno musieť prepisovať celý kód, pretože zvolili zlý postup. Veď už aj tu vznikla otázka, či to začať riešiť vynásobením všetkých čísel, alebo nejako postupne po číslach.
Takže bolo by fajn, keby pri zadaní bolo možno niekoľko dobrých testovacích hodnôt. Nejaké ľahké, ktoré si človek vie overiť aj bez kalkulačky, a tiež niečo veľké, kde by zlyhala metóda vynásobenia všetkých čísel. A ešte napr. hodnoty: 250, 120... 250*120 = 30 000. A tiež by zrejme bolo fajn vedieť, koľko a v akom rozsahu budú čísla (Hlavne pri tej II. úlohe).

Ďakujem.
<<

FeroG

Poslať Sob Nov 09, 2013 3:38 pm

MarianOpiela píše:lebo ak to vyriešia, budú si myslieť, že je to OK, ale potom uvidia, na akých hodnotách sa to bude testovať a budú možno musieť prepisovať celý kód, pretože zvolili zlý postup.

Tak tu som predpokladal, ze nejaky postup "ako na to" viete, kedze tieto ulohy ste mali na tej pisomke z algebry. Alebo sa mylim?

MarianOpiela píše:ocenil, keby pri zadaní boli nejaké vzorové vstupné hodnoty, aby sme si mohli metódy vyskúšať ešte pred odovzdávaním do Moodlu

To je dobra pripomienka. Ale skusme tuto sadu spravit zaujimavejsou :-) Co keby ste sa s nejakymi vstupmi a vysledkami podelili na tomto fore? V reale casto programator nema predpripravene vstupy, a luxus evaluatora uz vonkoncom neexistuje.

MarianOpiela píše:ky, a tiež niečo veľké, kde by zlyhala metóda vynásobenia všetkých čísel.

Pre ulohu I (a tiez 2): Co tak postupnost 12345, 12345678 zopakovana trebars 30 krat?

MarianOpiela píše:A tiež by zrejme bolo fajn vedieť, koľko a v akom rozsahu budú čísla

Kolko cisel: vela (korektne riesenie by malo fungovat nezavisle na tomto pocte)
V akom rozsahu: ako je uvedene v zadani, kazde z cisel v subore je v rozsahu long

Jedine vec, ktora je garantovana, je to, ze vysledok sa zmesti do intu.
<<

DianaA

Poslať Sob Nov 09, 2013 8:19 pm

Algebru nemaju vsetci, tiez si v O pisomke II neviem predstavit postup... :-/
<<

FeroG

Poslať Sob Nov 09, 2013 8:29 pm

DianaA píše:Algebru nemaju vsetci, tiez si v O pisomke II neviem predstavit postup... :-/

S tym som pri tejto ulohe ratal. Ten nazov sice vyzera tak odstrasujuco, pokial ide o matematiku, ktoru treba nasadit na riesenie tejto ulohy, tak stacia na to vedomosti zo zakladnej skoly (ked som chodil na ZS, tak to bolo tusim v ucive 7. rocnika - a chodil som na taku uplne najobycajnejsiu skolu). Ak by to bol predsa len problem, mozes sa spytat kolegov (o sposobe rieseni mozete - a mozno by ste aj mali - medzi sebou diskutovat). A ak je jasne, ako vyriesit I, bude jasne, ako vyriesit II (myslienka je rovnaka, len programatorsky je to o dost pracnejsie).
<<

petra

Poslať Sob Nov 09, 2013 9:48 pm

Pekný večer, mám otázku k druhej úlohe. Ak mi príde číslo, ktoré nie je prvočíslo, potrebujem ho rozložiť na prvočísla aby som zistila koľko krát sa nachádza v súčine nie? Lenže ak mi príde číslo (83*11*13) čiže 11869, ako ho mám rozdeliť na súčin prvočiniteľov? pretože v jednom čísle sa môže nachádzať 11 v druhom 13 a v treťom 83. Ak by sa jednalo o faktorial tak by to šlo, lenže takto.... Očakáva sa že to číslo bude prvočíslo? Alebo som nepochopila zadanie? :?
<<

FeroG

Poslať Sob Nov 09, 2013 9:58 pm

petra píše:Očakáva sa že to číslo bude prvočíslo?

Ziadne z cisel nemusi byt prvocislo.
<<

FeroG

Poslať Sob Nov 09, 2013 10:05 pm

Mozno este komentar: Odporucana strategia je vyriesit ulohy "O písomke z algebry" a "Pohyby na účte". No riesenie uloh O písomke z algebry II a Špirálové pole je dobre nechat si ulezat v hlave. Nie su to jednoduche ulohy (preto je za ne viacej bodov).
<<

petra

Poslať Sob Nov 09, 2013 10:14 pm

Ale to zadané číslo potrebujem predsa rozdeliť na prvočísla. Inak to nejde. Alebo sa mýlim? Tak ako v prvej úlohe. Potrebujem zistiť koľko krát sa tam nachádza dvojka a koľko krát päťka. Nemusí sa tam priamo nachádzať 10. Tak isto je to v druhej úlohe iba a s tým rozdielom, že neviem rozdeliť to zadané číslo na prvočísla pretože ako vieme prvočísel je nekonečne veľa keď už sa chceme držať algebry. Takže ak to číslo na vstupe je 11869 a čísla v súbore sú 4 11 13 83 tak číslo je tam raz. Lenže ako k tomu príde Java?
<<

FeroG

Poslať Sob Nov 09, 2013 10:33 pm

FeroG píše:Ale to zadané číslo potrebujem predsa rozdeliť na prvočísla.

Tvrdil som niekedy opak?

petra píše: prvočísla pretože ako vieme prvočísel je nekonečne veľa keď už sa chceme držať algebry

Nastastie ano. Inak by sme nemali v sucasnosti pouzivane asymetricke sifry (=https).

petra píše:že neviem rozdeliť to zadané číslo na prvočísla pretože ako vieme prvočísel je nekonečne veľa

Na tomto mieste mozno pomozu edukacne materialy pre ziacikov zakladnych skol: http://www.youtube.com/watch?v=4Y630ZdnxO0 (dufam, ze nebude problem s cestinou)

petra píše:Lenže ako k tomu príde Java?

Java spravi len to, co ty naprogramujes.
<<

petra

Poslať Sob Nov 09, 2013 10:56 pm

Nehnevajte sa, ale ako by ste vy rozložili číslo 23707 na prvočísla? Lebo ani s pomocou vášho edukačného videa by som to nevedela. Inak super-skvelé video ;)
<<

FeroG

Poslať Sob Nov 09, 2013 11:05 pm

petra píše:Nehnevajte sa, ale ako by ste vy rozložili číslo 23707 na prvočísla?

Tak to je na mna tazka uloha. Nastastie ako informatik takuto vysoku matematiku nemusim vediet riesit :-) Skuste trebars tuto ulohu riesit na najblizsom cviceni z algebry.
<<

PainMaster

Poslať Ned Nov 10, 2013 11:49 am

petra píše:Nehnevajte sa, ale ako by ste vy rozložili číslo 23707 na prvočísla? Lebo ani s pomocou vášho edukačného videa by som to nevedela. Inak super-skvelé video ;)

23707 = 151 * 157
to vie snad kazdy :)
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

petra

Poslať Ned Nov 10, 2013 1:00 pm

PainMaster píše:
petra píše:Nehnevajte sa, ale ako by ste vy rozložili číslo 23707 na prvočísla? Lebo ani s pomocou vášho edukačného videa by som to nevedela. Inak super-skvelé video ;)

23707 = 151 * 157
to vie snad kazdy :)

To mám naprogramovať tak aby skúšala Java vydeliť číslo každým prvočíslom, alebo ako to mám inak urobiť? :?
Ďalší

Späť na PAZ1a

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia