Zámena cvičiacich

Moderátor: FeroG

<<

FeroG

Poslať Pia Okt 19, 2012 2:46 pm

Zámena cvičiacich

Prvú zámenu cvičiacich máme za sebou. Celkovo sú za semester v pláne 2 zámeny, t.j. bude ešte jedna. Z môjho pohľadu tiež prvá zámena priniesla niekoľko zaujímavých (a závažných) pozorovaní, ktorými sa bude treba zaoberať. V minulosti tiež zámenu cvičiacich nasledoval dotazník s možnosťou hodnotenia hosťujúceho cvičiaceho. Vzhľadom na nízky záujem hodnotiacich sa však už interné dotazníky k zámene nebudú otvárať. Každopádne váš názor k akcii nás naďalej zaujíma.

Ako hodnotíte akciu "Zámena cvičiacich"? Myslíte, že by sa zámeny mali konať častejšie? Alebo je lepšie bez zámen? A čo tak trvalá zámena cvičiacich?
<<

kubo

Poslať Sob Okt 20, 2012 5:46 pm

Re: Zámena cvičiacich

super napad taka obcasna zamena, je to zaujimave spestrenie vyucovania :-) na trvalo by som to ale nebral :-)
<<

FeroG

Poslať Pia Okt 26, 2012 2:41 pm

Na zaklade komunikacie s niekolkymi cviciacimi PAZka sa identifikovalo niekolko problemov tohtorocneho PAZka. Okrem inych, klasickym problemom je prehlbovanie rozdielov medzi studentami. Totiz asi nie je OK, ak niekto v 6. tyzdni semestra bojuje s tym, ako napisat for-cyklus. Pre cviciaceho je tu potom tiez dilema, ako ma nastavit profil cvicenia (radsej prejst viac uloh rychlejsie, alebo sa radsej hlbsie a do detailov pozriet na 2-3 ulohy?) Vyucujuci maju rozne vyucbove styly, ktore mozu studentom viac alebo menej vyhovovat (do akej miery to vie ovplyvnit studentov?).

Uvazuje sa nad niekolkymi krokmi. No v ramci snahy mat na PAZku otvorenu vyucbu, chceme poznat aj vas nazor:
(1) Malo by zmysel otvorit rozdelenie skupin - t.j. umoznit studentom zmenit skupinu, ktoru navstevuju? Su studenti, ktori by preferovali takuto zmenu?
(2) Ma zmysel preusporiadat nanovo skupiny (napr. na zaklade midtermu) tak, aby boli vykonovo rovnomerne?
(3) Aky je nazor na trvalu zamenu cviciacich, pri ktorej by sa cviciaci kazdy tyzden nahodne prerozdelili do jednotlivych skupin?
<<

Simma

Poslať Pia Okt 26, 2012 9:53 pm

Paci sa mi navrh prerozdelenia skupin nanovo, aby boli vykonovo rovnomerne a uvitala by som osobne preriesit viac uloh rozneho typu na jednom cviceni rychlejsie (lebo ten samotny zaklad sa preberie na hodinach, ale medzi studentmi potom pada panika, ako naprogramovat domace zadania a stracame pri tom vela casu, a to hovorim za (takmer) vsetkych...) a pripadne na druhom cviceni by riesili samotni studenti pomalsie a podrobnejsie dalsie ulohy aj prave napisanu pisomku (uvitala by som riesenie pisomky, tak ako sme to mali napriklad dnes, ked nam bol ukazany po pisomke vypracovany kod).

A k zamene cviciacich, myslim si, ze zmena cviciach raz za mesiac by nebol zly napad, lebo by sa odhalili iste nedostatky, ako tomu bolo teraz. Avsak studenti su zvyknuti na daneho vyucujuceho a tak sa aj lepsie poznaju medzi sebou, ako ked pride ini vyucujuci do skupiny, kde nikoho nepozna, nepozna ich proces vyucby a ani vykonnost ednotlivych studentov a tiez kazdy vyucujuci inak poda vysvetlenie ako ten, na ktoreho su zvyknuti. Mozno vy ako vyucujuci to nevnimate, ale my studenti ano.
<<

PainMaster

Poslať Pia Okt 26, 2012 10:14 pm

FeroG píše:Uvazuje sa nad niekolkymi krokmi. No v ramci snahy mat na PAZku otvorenu vyucbu, chceme poznat aj vas nazor:
(1) Malo by zmysel otvorit rozdelenie skupin - t.j. umoznit studentom zmenit skupinu, ktoru navstevuju? Su studenti, ktori by preferovali takuto zmenu?
(2) Ma zmysel preusporiadat nanovo skupiny (napr. na zaklade midtermu) tak, aby boli vykonovo rovnomerne?

Vobec to nieje moj problem, ale povazujem tieto 2 body za rozumne :)

Simma píše:uvitala by som osobne preriesit viac uloh rozneho typu na jednom cviceni rychlejsie (lebo ten samotny zaklad sa preberie na hodinach, ale medzi studentmi potom pada panika, ako naprogramovat domace zadania a stracame pri tom vela casu, a to hovorim za (takmer) vsetkych...) a pripadne na druhom cviceni by riesili samotni studenti pomalsie a podrobnejsie dalsie ulohy aj prave napisana pisomka (uvitala by som riesenie pisomky, tak ako sme to mali napriklad dnes, ked nam ukazal po pisomke vypracovany kod). :)

vraj "pada panika" .. v preklade "odlozil som to na prilis neskoro" :twisted:
We weren't born to follow
You gotta stand up for what you believe!

Ps: Za gramatiku ma neopravovat! Dakujem!
<<

FeroG

Poslať Pia Okt 26, 2012 11:38 pm

Simma píše:Paci sa mi navrh prerozdelenia skupin nanovo

Je akceptovatelne aj to, ze pri takomto prerozdeleni sa mozu rozbit "sudrzne skupinky", ktore sa miestami sformovali? Len upresnim, ze pod pojmom "vykonovo rovnomerne" som myslel nie to, ze by v skupine boli studenti na rovnakej urovni, ale to, co sa spravilo minuly rok na PAZ1b. Studenti sa usporiadali podla ziskaneho poctu z bodov z PAZ1a (teraz to moze byt napriklad midterm+desatminutovky) a systemom A, B, C, D, A, B, C, D, ... sa rozdelili do skupin. Teda cielom bolo mat v kazdej skupine rovnaky priemer.

Simma píše:uvitala by som osobne preriesit viac uloh rozneho typu na jednom cviceni rychlejsie

Toto je dobra a podnetna myslienka. Neskusali ste cviciacemu/cviciacej (netusim, z ktorej si skupiny) povedat, ze by ste skor preferovali takyto model?

Simma píše:domace zadania a stracame pri tom vela casu

Casova narocnost zadani: nastavene je to ECTS model, kedy 8-kreditovy predmet predstavuje celkovu zataz 200-240 hodin (60minutovych, mysli sa kontaktna vyucba[=v skole] aj domaca priprava).

Simma píše: aj prave napisanu pisomku

Znamena to, ze standardne sa pisomka vzorovo neriesi?

Simma píše:Mozno vy ako vyucujuci to nevnimate, ale my studenti ano.

Prave preto sa otvaraju tieto diskusie. Vy ako studenti nejako vnimate vyucbu, rovnako aj my vyucujuci. Pokial sa o tomto ale nebude hovorit (napr. aj tu na fore), tazko sa najde spolocne porozumenie a tym maximalne mozne zefektivnenie vyucby (pretoze to by mal byt nas spolocny ciel).

Komunikovat o vzniknutych problemoch sa netreba bat. Napriklad keby som nahodou na workshope nezacul, ze ma byt nejaka pisomka z analyzy a keby som sa dnes nahodou nedozvedel dalsie detaily o tom, akej skupiny studentov sa tyka, ziaden presun deadline-u 4. sady by sa nekonal.
<<

George Michael

Poslať Sob Okt 27, 2012 5:21 pm

(1) Malo by zmysel otvorit rozdelenie skupiny - t.j. umoznit studentom zmenit skupinu, ktoru navstevuju? Su studenti, ktori by preferovali takuto zmenu?

Myslím, že áno aj keď veľa ľudí to podľa mňa nevyužije, ale aspoň ten kto chce bude mať možnosť. Ja som spokojný tam kde som.

Ak sú skúsenosti, že to pomáha, tak áno, len aby to nespôsobilo to, že slabšie skupiny pôjdu pomaly a nebudú stíhať. Taktiež, ak sa prehodia skupiny, rád by som privítal možnosť pre ľudi, ktorí budú veľmi chcieť zostať so svojím cvičiacim, aby nemuseli odísť do inej skupiny.

(3) Aky je nazor na trvalu zamenu cviciacich, pri ktorej by sa cviciaci kazdy tyzden nahodne prerozdelili do jednotlivych skupin?

To je asi najhoršia možnosť, pri týždennej výmene cviačich, cvičiaci nemal šajnu ako funguje naša skupina a my sme nevedeli čo čakať od cvičiaceho.

Späť na PAZ1a

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť